Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
Admin
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
ascary
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
ahmed yusuf
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
Corina
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
nargis b
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
io@n@
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
jadhha
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
Miss Surya
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
Selma Nuran
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Martie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
Admin
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
ahmed yusuf
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
nargis b
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
io@n@
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
Corina
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
ilayda
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
Noor
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
Selma Nuran
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
Umm Adam
TRADITIA PROFETULUI Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI Voting_barTRADITIA PROFETULUI Vote_rcap 
VIZITATORI
TRADITIA PROFETULUI Labels=0

 

 TRADITIA PROFETULUI

In jos 
+2
Corina
Admin
6 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeMar Noi 03, 2009 3:55 pm

IN NUMELE LUI ALLAH,MILOSTIVUL, INDURATORUL.

ASSALAM ALEIKUM!

Deoarece eu iubesc foarte mult hadisul, am deschis acest subiect, in speranta ca toti cei ce stiti hadisuri sa le postati aici, pentru ca nemusulmanii sau musulmanii ce nu au acces la carti cu hadisuri se le poata citi.
Dar ce este hadisul?In limba araba are sensul de "relatare, povestire, veste", si se refera la vorbele, incuviintarile si insusirile profetului Muhammad (saaws), ceea ce a spus, a implinit si a aprobat el in diferite imprejurari.
In continuare voi posta un hadis qudsi, ceea ce inseamna ca este un hadis pe care profetul Muhammad (saaws) i l-a atribuit Lui Allah Preainaltul ca sens, textul fiind ales de Profet(saaws).Spre deosebire hadisul profetic, apartine atat ca sens cat si ca text profetului Muhammad(saaws).
Iata hadisul:


Abu Dhar (Allah sa fie multumit de el!) a relatat ca Profetul(saws) a spus: "Allah Atotputernicul si Gloriosul a spus: <O, slujitorii Mei!Eu am interzis nedreptatea pentru Mine, deci va este interzisa printre voi.Asadar nu fiti nedrepti unul fata de celalalt! O, slujitorii Mei! Voi toti sunteti rataciti, cu exceptia celui pe care Eu il calauzesc pe calea cea dreapta.Asa ca intotdeauna cereti calauzirea de la Mine ca Eu sa va calauzesc.O, slujitorii Mei! Voi toti sunteti flamanzi, cu exceptia celui pe care Eu il hranesc.Asadar de la Mine cereti hrana si Eu va voi hrani.O, slujitorii Mei! Voi toti sunteti goi (aveti nevoie de vesminte), cu exceptia celui pe care Eu il imbrac. Asadar cereti-Mi sa va imbrac si Eu va voi imbraca. O, slujitori ai Mei! Savarsiti pacate zi si noapte si Eu va iert toate pacatele.Asadar rugati-va pentru iertare si Eu va voi ierta pacatele. O,slujitori ai Mei! Nu veti reusi sa-Mi daunati cu ceva si nu veti reusi sa-Mi fiti de ajutor. O, slujitori ai Mei! Si daca ar avea primul si ultimul dintre voi, toti oamenii si jinnii, pietatea celui mai pios dintre voi, aceasta nu va spori cu nimic Puterea Mea! O, slujitori ai Mei! Si daca ar avea primul si ultimul dintre voi, toti oamenii si jinnii, ticalosia celui mai ticalos dintre voi, aceasta nu va diminua cu nimic Puterea Mea! O, slujitorii Mei! Si daca s-ar aduna primul si ultimul dintre voi, toti oamenii si jinnii la un loc si ar cere de la Mine si Eu as darui fiecaruia ceea ce el a cerut, aceasta nu ar descreste cu nimic ceea ce Eu am, nici macar cat ar pierde oceanul daca s-ar introduce si s-ar scoate un ac din el. O, slujitori ai mei! Faptele voastre va sunt scrise si pentru ele va voi rasplatii.Asa ca acela care gaseste bine sa Il slaveasca pe Allah, iar cel care intampina altceva sa nu invinuiasca pe nimeni altul decat pe sine>".
Acest hadis este autentic (sahih) si a fost relatat de Muslim.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeMier Noi 04, 2009 3:29 pm

IN NUMELE LUI ALLAH, MILOSTIVUL, INDURATORUL.

ASSALAM ALEIKUM!

Continuam astazi cu alte cateva hasisuri, de data aceasta vor fi unele profetice.Reamintesc, hadisul profetic este hadisul ce apartine atat din punctul de vedere al continutului cat si al formularii, profetului Muhhamad (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!).
Iata hadisurile:


*Abu Hurairah (Allah fie multumit de el!) a relatat ca Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus:"Feriti-va de suspiciune, caci suspiciunea este cea mai mare minciuna.Nu va cercetati unii pe altii, nu va spionati, nu va invidiati, nu va desconsiderati si nu va intoarceti spatele unii altora si fiti robii lui Allah - frati!"

Relatat de Bukhari si Muslim.


*'Aisha (Allah sa fie multumit de ea!) a relatat ca Profetul (pacea si binecuvantare lui Allah fie asupra sa!) a spus :"Un lucru care este facut cu blandete este infrumusetat, iar un lucru care este facut fara blandete este uratit."

Relatat de Muslim.


*'Aisha (Allah sa fie multumit de ea!) a relatat ca profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus:"Allah iubeste bunavointa in toate lucrurile."

Relatat de Bukhari si Muslam.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeLun Noi 09, 2009 4:16 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

ASSALAM ALEIKUM !

Abu Muhammed Al-Hasan (Allah sa fie multumit de el!), fiul lui Ali, fiul lui Abu Talib, a relatat: "Am memorat de la Profet (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) urmatoarele:<<Lasa ceea ce nu te priveste si ocupa-te de ceea ce te priveste, caci adevarul este liniste sufleteasca, iar minciuna este neliniste!>>"

Relatat de Tirmidhi.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeMar Noi 10, 2009 9:18 pm

بسم الله الرحمن الرحيم




ASSALAM ALEIKUM!

Ibn Mas'ud (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!) a zis:"Sa va povestesc despre cel pe care Focul nu este ingaduit sa il atinga?Nu este ingaduit sa atinga pe cel cu fire modesta, cuviincioasa si blanda".

Relatat de Tirmidhi.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeMier Noi 11, 2009 4:46 am

Salam Alaykum,

Abu Al-Aska'a Wasilatu Ibn Al-Aska'a (radianllahu anhu) a relatat ca PROFETUL(salalalhu aleyhi wa salam) a spus:"Cea mai mare calomnie este sa se spuna ca altcineva este tatal sau, sa predinda ca a vazut ceva fara ca el sa vada sau sa ii atribuie Profetului(salallahu aleyhi wa salam) relatari mincinoase.''[Bukhari]


Abu hurairah si Abu Sayid(radinallahu anhum) au relatat ca Profetul (salallahu aleyhi wa salam) a spus:"ALLAh sterge din greselile unui musulman pentru orice greutate,nenorocire,suparare,mahnire,griji,pana si pentru un spin care il inteapa."[Bukhari,Muslim]
Sus In jos
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeVin Noi 13, 2009 4:09 pm

Aus ibn Aus (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Cea mai minunatã dintre zilele noastre este vineri; asa cã binecuvântati-mã de mai multe ori în acea zi, cãci binecuvântãrile voastre vor ajunge la mine. El a fost întrebat: O, Trimis al lui Allah! Cum ti se vor încredinta tie binecuvântãrile noastre, când trupul tãu va fi amestecat cu pãmântul putrezit? El a rãspuns: Allah n-a îngãduit pãmântului sã distrugã trupurile profetilor. (Abu Dawud)
Sus In jos
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeDum Noi 15, 2009 11:48 am

Salam Alaykum,

Abu Umama (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a fost întrebat: La ce vreme primeste rugãciunea cel mai bun rãspuns? El a rãspuns: Rugãciunea fãcutã la miezul noptii si dupã încheierea rugãciunii obligatorii. (Tirmidhi)

*** M-ar interesa mai multe detalii referitoare la aceasta rugaciune de la miezul noptii. Cum o practica Profetul si cum ar trebui sa o facem noi, inshaalah?
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeLun Noi 16, 2009 5:19 am

بسم الله الرحمن الرحيم


ASSALAM ALEIKUM !

Sora Corina, in cel mai scurt timp posibil vei avea un raspuns de la o persoana cu vaste si temeinice studii de teologie islamica.
Allah sa te binecuvanteze pentru interesul in cunoasterea si practicarea minunatei noastre religii!
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeMar Noi 17, 2009 10:08 pm

Suhaib (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui
Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Dupã ce locuitorii Raiului vor fi intrat în Rai, Allah Cel Binecuvântat si Preaînalt le va zice: Mai vreti si altceva de la Mine? Ei vor rãspunde: Nu ne-ai fãcut Tu fetele strãlucitoare? Nu ne-ai adus Tu în Rai si ne-ai mântuit de Iad?
Atunci Allah va îndepãrta vãlul. Oamenii care nu au avut parte de o rãsplatã mai scumpã se vor bucura la vederea chipului lui Allah.
(Muslim)

Jabir ibn 'Abdullah (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat:
Sedeam împreunã cu Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah
fie asupra lui!) care s-a uitat la luna plinã si a spus: Îl veti vedea pe Domnul
vostru în Viata de Apoi asa cum vedeti luna aceasta; si nu veti simti nici
cea mai micã nemultumire când Îl veti vedea. Asadar, dacã se poate, nu
vã lãsati coplesiti (de Satana) când vã faceti rugãciunile înainte de rãsãritul
si apusul soarelui. (Sã faceti aceste douã rugãciuni cu strictete).
(Convenit)

Abu Huraira (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul
lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Locul cel
mai neînsemnat al oricãruia dintre voi în Rai va fi acela cã Allah îi va
porunci sã-si exprime dorinta. El îsi va dori iarãsi si iarãsi. Apoi, El îl va
întreba: ti-ai exprimat dorinta? Când el va rãspunde: Asa am fãcut, El va
zice: Vei avea ce ti-ai dorit si altele, asemenea cu aceasta.
(Muslim)

Umm al mo'minin 'A'isa (Allah sã o aibã în mila Sa!) a relatat
cã Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis:
Cel ce jurã cã se va supune lui Allah, sã se supunã Lui. Însã acela care
jurã cã nu-L va asculta pe Allah, sã nu facã asa.
(Bukhari)


Ultima editare efectuata de catre Corina in Vin Noi 20, 2009 6:19 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeVin Noi 20, 2009 6:17 pm

Ibn Abbas, Allah sa fie multumit de el, a relatat ca Profetul Muhammed, Pacea si Binecuvantarea lui Allah sa fie asupra lui, a spus: "Nu exista zile in care faptele bune sunt mai iubite de Allah, ca in primele zece zile din Dhul-Hijjah. A fost intrebat: "Nici Jihaadul in numele lui Allah?" El, Pacea si Binecuvantarea lui Allah sa fie asupra lui, a raspuns: "Nici Jihaadul pe calea lui Allah, cu exceptie acea persoana care a plecat la Jihaad cu tot ceea ce avea si s-a intors cu nimic" (Al Bukharee)

Ibn Umar, Allah sa fie multumit de el, a relatat ca Profetul, Pacea si Binecuvantarea lui Allah sa fie asupra lui, a spus: "Nu exista zile mai frumoase pentru Allah, sau in care faptele bune sunt mai iubite de El, ca in aceste 10 zile, asa ca spuneti cat mai mult Tahleel (la illaha illa Allah), Takbeer (Allahu Akbar) si Tahmeed (al-Hamdullillaah). [Ahamd & at- Tabarani]

Ibn Umar si Abu Hurairah aveau obiceiul sa mearga in locurile publice si sa recite Takbeer (Allahu Akbar), iar persoanele din jurul lor obisnuiau de asemenea sa recite Takbeer cand ii auzeau.

Hafsah, Allah sa fie multumita de ea, a spus: "Sunt patru comportamentele de la care Profetul, Pacea si Binecuvantarea lui Allah sa fie asupra lui, nu s-a abatut niciodata: a tine postul de Ashura, in cele 10 zile, si in fiecare luna cate trei zile, si sa se roage 2 rakeaturi inainte de rugaciunea de Fajr [Ahmad& an- Nasaae]
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeSam Noi 21, 2009 5:24 am

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Sora Corina, imi cer scuze pentru intarzierea cu raspunsul la intrebarea ta, dar persoana cu competenta in teologie islamica la care am apelat pentru raspuns, din motive necunoscute, intarzie cu raspunsul.
Mai nou, am inceput sa studiez si eu problema, si daca raspunsul intarzie, voi incerca sa iti dau un raspuns dupa puterile mele.
Inshallah, in felul acesta, invatam mai multe despre minunata noastra religie.
Allah sa ne sporeasca credinta, intelepciunea si stiinta!
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeSam Noi 28, 2009 2:27 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Masruq a spus:"Am intrebat-o pe Aisa:<<Care dintre fapte erau mai iubite de Trimisul lui Allah?>>.Ea a raspuns:<<Acelea facute in mod constant>>.Am intrebat:<<Cand se trezea noaptea?>>.Ea a raspuns:<<La cantecul cocosului>>".

Relatat de Bukhari si Muslim.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeDum Noi 29, 2009 4:44 am

Jazach Allah Khayran, frate Admin. Nu-i problema, astept raspunsul, nu e nevoie sa te grabesti. Multumesc pentru efort.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeVin Dec 04, 2009 6:47 am

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Anas a relatat ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus:"Fiul meu!Cand intri in locul in care se afla familia ta, sa spui salam, caci este o binecuvantare pentru tine si pentru oamenii casei."

Relatat de Tirmidhi.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeLun Dec 07, 2009 5:07 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Abu Huraira a relatat ca Trimisul lui Allah (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus:
"Va veni o vreme peste oameni cand unui om nu ii va mai pasa daca ceea ce ia este permis sau interzis."

Relatat de Bukhari.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeJoi Dec 10, 2009 5:56 am

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Anas a relatat ca profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: "Usurati lucrurile - nu le ingreunati, dati vesti bune si nu faceti oamenii sa se indeparteze!"

Relatat de Bukhari.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeSam Dec 12, 2009 6:31 am

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Abu Huraira a spus ca profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus despre Cuvantul lui Allah (Coranul):"Recitarea Coranului in zori are intotdeauna martori - ingerii noptii si ingerii zilei sunt martori."

Relatat de Tirmidhi.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeLun Dec 21, 2009 2:34 am

Salam Alaykum,

mi-a imprumutat cineva cartea"Doua sute de hadisuri profetice". Imi plac mult hadisurile de acolo si am sa postez cateva si aici spre hrana noastra spirituala, inshaalah:

"Nu este consierat sarac cel care umbla cersind pentru o gura de hrana sau doua, ci acela care nu gaseste o bogatie care sa il inavuteasca si nu isi arata saracia ca sa primeasca milostenie si nu indrazneste sa ceara."
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeDum Dec 27, 2009 6:14 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

De la fiul lui 'Umar - Allah fie multumit de el! - care a zis : " M-a luat Trimisul lui Allah - Pacea si binecuvantarea fie asupra sa! - de dupa umar si a spus:

"Fii pe lume de parca ai fi un strain sau un drumet".

Fiul lui 'Umar - fie Allah multumit de ei! - spunea:

"Daca ai apucat seara, nu astepta dimineata, iar daca ai apucat dimineata, nu astepta seara, ci ia din sanatatea ta pentru boala ta si din vointa ta pentru moartea ta."

Relatat de Buhari.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Farida




Mesaje : 5
Data de inscriere : 24/10/2009

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeLun Dec 28, 2009 5:50 am

Corina a scris:
Dar nu înseamnă că o persoană ar trebui să folosească aceasta drept justificare şi să se implice intenţionat în fapte rele, bazându-se pe Îndurarea lui Allah. Un bun musulman, care are în inima sa frică de Allah, trebuie să îndeplinească numai fapte bune şi să evite păcatele, conform poruncilor enunţate în Coran şi în hadisuri.

study
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeMar Ian 05, 2010 9:00 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum!

Jabir (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui
Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Când v-ati
încheiat rugãciunea în moschee, sã vã faceti restul rugãciunilor acasã, cãci
Allah va binecuvânta casa din pricina rugãciunilor voastre.
(Muslim)
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeMier Ian 06, 2010 9:37 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Abu Sa'id al-Khudri (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã
la Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a
venit un om si a zis: Cine este cel mai bun dintre oameni? El a rãspuns:
Cel ce luptã pe calea lui Allah cu viaþa si averea lui. Omul a întrebat iarãsi:
Cine urmeazã dupã el (ca perfectiune)? El a zis: Dupã urmeazã cel ce-si
venereazã Domnul de pe valea unui munte si-i fereste pe oameni de
pãcatul lui.
(Convenit)
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeJoi Ian 07, 2010 9:55 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Umm al mo'minin A'isa (Allah sã o aibã în mila Sa!) relateazã cã
Trimisul lui Allah a spus: O armatã înainteazã spre Ka'ba, dar când va
ajunge la câmpie, vor fi toti înghititi de pãmânt, de la primul pânã la
ultimul. La care ea a întrebat: O, Trimis al lui Allah! Dar de ce toti? El a
rãspuns: Toti vor fi îngropati, dar vor fi înviati pentru judecatã, potrivit
intentiilor lor.
(Convenit)
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeDum Ian 10, 2010 5:52 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum!

Abu Musa al-As'ari (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã un om
a venit la Trimisul lui Allah si a spus: Un om luptã pentru pradã, altul
pentru a câstiga reputaþia de luptãtor si altul pentru a-si arãta curajul; care
dintre acestia se aflã pe calea lui Allah? El a rãspuns: Cel care luptã pentru
ca, cuvântul lui Allah sã fie preamãrit, se aflã pe calea lui Allah (luptã în
cauza lui Allah).
(Convenit)
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitimeMar Ian 12, 2010 4:01 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Abu Sa'id al-Khudri (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã
Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis:
Era un om dintr-un popor ce trãia înaintea noastrã care a omorât nouãzeci
si nouã de persoane si apoi a început sã cerceteze despre învãþaþii lumii
(care-i puteau arãta calea izbãvirii). El a fost îndreptat sã meargã la un
cãlugãr. A mers la el si i-a relatat cã a omorât nouãzeci si nouã de oameni
si l-a întrebat dacã mai exista vreun motiv pentru care sã-i fie acceptatã
cãinta. Cãlugãrul a rãspuns negativ si a fost si el ucis, completând astfel
numãrul celor ucisi, pânã la o sutã. Apoi, el a început sã întrebe despre
învãtatii cei mai mari de pe pãmânt si a fost îndreptat la un învãtat. Omul
i-a relatat învãtatului cã a omorât o sutã de persoane si l-a întrebat dacã
mai exista vreo sansã sã-i fie acceptatã cãinta. El a rãspuns afirmativ si
l-a întrebat: Ce te împiedicã sã te cãiesti? Mai bine du-te în cutare si cutare
tinut; existã acolo oameni devotati rugãciunii si veneratiei, asa cã ar trebui
sã te alãturi lor în rugãciune; dar sã nu te întorci în tinutul tãu, cãci este
un loc pãcãtos (pentru tine). Atunci, omul a pornit la drum, dar abia fãcuse
jumãtate calea când l-a ajuns moartea si atunci s-a iscat o ceartã între
îngerii milei si cei ai rãzbunãrii. Îngerii milei au spus: Acest om a venit
spãsit la Allah, dar îngerii pedepsei au zis: Omul acesta nu a fãcut nici o
faptã bunã. Pe urmã, a mai apãrut un înger în chipul unei fiinte omenesti
(pentru a hotãrî în problemã) si îngerii care se certau au convenit ca el sã
facã pe mijlocitorul între ei. El (îngerul) a zis: Mãsurati distanta între cele
douã tinuturi. Se va considera atunci cã el apartine tinutului de care se aflã
mai aproape. Ei au mãsurat si l-au gãsit mai aproape de tinutul (tinutul
credintei) unde avea de gând sã meargã si astfel îngerii milei l-au luat în
stãpânire.
(Bukhari si Muslim)
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





TRADITIA PROFETULUI Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI I_icon_minitime

Sus In jos
 
TRADITIA PROFETULUI
Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Traditia profetica - sursa de civilizatie
» Raţiunea, inteligenţa Profetului nostru
» Căsătoriile multiple ale Profetului : de ce ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: RELIGIA ISLAM :: HADİSURİ-
Mergi direct la: