Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
Admin
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
ascary
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
ahmed yusuf
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
Corina
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
nargis b
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
io@n@
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
jadhha
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
Miss Surya
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
Selma Nuran
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Martie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
Admin
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
ahmed yusuf
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
nargis b
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
io@n@
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
Corina
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
ilayda
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
Noor
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
Selma Nuran
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
Umm Adam
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Vote_rcap 
VIZITATORI
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Labels=0

 

 SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI

In jos 
+2
Corina
Admin
6 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeMar Noi 03, 2009 5:02 pm

IN NUMELE LUI ALLAH, MILOSTIVUL, INDURATORUL.

ASSALAM ALEIKUM!


Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeMar Noi 03, 2009 5:04 pm

IN NUMELE LUI ALLAH, MILOSTIVUL, INDURATORUL.

ASSALAM ALEIKUM!

Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeMar Noi 03, 2009 5:06 pm

IN NUMELE LUI ALLAH, MILOSTIVUL, INDURATORUL.

ASSALAM ALEIKUM!

Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeMar Noi 03, 2009 5:08 pm

IN NUMELE LUI ALLAH, MILOSTIVUL, INDURATORUL.

ASSALAM ALEIKUM!


Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeVin Noi 06, 2009 3:18 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

ASSALAM ALEIKUM!

CELE TREI FILTRE
Era odata,in epoca califilor abassizi,in capitala musulmana Bagdad,un mare savant cunoscut datorita intelepciunii sale.Acest om isi petrecuse viata studiind Coranul si vorbele Profetului ( pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui ),era foarte pios.

Niciodata n-a fost auzit vorbind pe cineva de rau,batandu-si joc de ceilalti sau repetand vorbe inutile.Toata lumea il iubea fiindca avea intotdeauna o vorba placuta si un suras pentru cei care-l intalneau,era mereu gata sa-i ajute pe ceilalti.Intr-o zi,unul din vecinii sai il intalni :

-"As-salamou alaykoum !" -"Wa alaykoum as-salam wa- rahmatou llahi wa-barakatouhou",raspunse invatatul.

-"Stii ce am aflat despre prietenul tau Abdallah?",continua vecinul.

-"Asteapta putin,replica savantul.Vad ca arzi de nerabdare sa-mi spui ceva.Dar inainte,sa-mi spui,mi-ar placea sa te supun unui mic test.Acela se numeste testul celor trei filtre.Inainte sa-mi vorbesti de prietenul meu,ar fi o idee buna sa filtram ceea ce vrei sa-mi spui.Vom trece ceea ce voiai sa-mi spui prin trei filtre:ceea ce va ramane dupa acestea,poti sa-mi spui.De-asta il numesc testul celor trei filtre.Esti gata?"

-"Da",raspunse barbatul,din ce in ce mai surprins.(Intr-adevar,atunci cand acesta flecarea cu vecinii,nu obisnuia sa ia atatea precautii).

-"Sa incepem",spuse inteleptul."Primul test este acela al adevarului.Ai verificat daca ceea ce vrei sa-mi zici este adevarat?"

-"Nu,de fapt tocmai mi s-a povestit(acest lucru) si…."

-"Bine," spuse savantul."Deci nu esti intocmai sigur daca asta este adevarat.Filtrul adevarului n-a pastrat ceea ce voiai sa-mi impartasesti.Sa incercam acum cel de-al doilea filtru,acela al binelui.Ceea ce vrei sa-mi spui despre prietenul meu este ceva de bine ?"

-"Euh…nu…din contra…"

-"Ah"…continua savantul."Deci voiai sa-mi spui ceva de rau despre prietenul meu,dar nu esti sigur daca-i adevarat.Nu stiu daca voi putea sa te ascult…Dar poate ca vei trece totusi testul,fiindca ne-a mai ramas un filtru :acela al utilitatii.Daca imi spui ceea ce voiai despre prietenul meu,imi va fi folositor ?"

-"Ei bine…nu,nu intr-adevar."

-"Atunci",concluziona invatatul,"daca ceea ce voiai sa-mi spui nu este adevarat,nu este bun si nici macar util,nu merita osteneala sa-mi spui,nu crezi ?Vorbele pot face mult rau si nu trebuie sa le raspandim oricum.O vorba care nu este adevarata,nu este buna si nici utila,nu merita sa fie spusa.Deci inainte de a spune ceva,sau de a povesti ceva ce ti s-a povestit,nu uita sa-ti supui vorbele celor trei filtre!Asta te va feri in mod sigur de pacate."

Allah ne spune in Coran:

” O, voi cei care credeţi! Să nu râdă un neam de alt neam, care s-ar putea să fie mai bun decât ei, nici muierile [să nu râdă] de alte muieri, care s-ar putea să fie mai bune decât ele! Nu vă ocărâţi şi nu vă batjocoriţi cu porecle unii pe alţii. Ce rău este numele urât şi ruşinos, după credinţă! Iar cei care nu se căiesc, aceia sunt nelegiuiţi.” (Sura Al-Hujurat,versetul 11)
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeSam Noi 07, 2009 1:42 am

بسم الله الرحمن الرحيم


ASSALAM ALEIKUM!





Intr-o zi, un tata bogat si-a dus copilul sa-si petreaca o noapte la o familie foarte saraca, cu scopul de a-i arata
acestuia realitatile vietii oamenilor care nu au bani.

La intoarcerea acasa, tatal l-a intrebat pe copil despre ceea ce crede in privinta experientei traite, iar acesta i-a
spus:
"Tata, a fost o experienta foarte buna.

Am invatat ca noi avem un caine, iar ei au patru caini, noi avem o piscina, iar ei au lacul intreg, noi
avem un acoperis luminos, iar ei au cerul cu stelele si luna, noi avem o veranda si o gradina frumoase, iar ei au
padurea intreaga. Ei au prieteni adevarati care ii iubesc, noi avem doar relatii superficiale, oameni interesati de
avantaje."
Tatal sau incremeni la cele auzite, iar fiul incheia:
"Iti multumesc, tata, ca mi-ai aratat ce saraci suntem!"

Pentru tine, prietenul meu drag: Cand masuram ceea ce avem, rezultatele sunt perceptia noastra despre
viata.

Daca avem dragoste, prieteni, sanatate, simtul umorului si gandire pozitiva, avem totul in viata.
Daca apreciem oamenii pentru ceea ce sunt si nu pentru ceea ce poseda, atunci avem perspectiva lui Dumnezeu. Poti fi
bogat din punctul de vedere al lumii si foarte sarac din punctul de vedere al lui Dumnezeu. Ceea ce conteaza si
ramane vesnic este ultima varianta. Restul, azi e, maine nu e!

Gandeste-te un moment si decide:

ESTI BOGAT SAU SARAC?"
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeSam Noi 07, 2009 12:34 pm

Salam Alaykum,

pentru astazi propun urmatorele versete coranice drept subiect de meditatie:

"Si fiti cu frica de o Zi in care nu va putea face un suflet pentru alt suflet nimic si nu se va primi pentru el mijlocire, nici nu se va lua de la el schimb si nici ca vor putea fi ele ajutate." ( Surat al Baqara, 48 )

"Cei care cred si savarsesc fapte bune, pe ei ii va calauzi Domnul pentru evlavia lor. Vor curge paraie pe sub ei in Gradinile placerii.
Rugaciunea lor in ele va fi:"Marire Tie, o, Allah!" iar salutul lor in ele va fi:"Pace (voua)!" Iar sfarsitul rugaciunii lor va fi:"Lauda lui Allah, Domnul lumilor." ( Surat Yunus, 9-10 )

Sa nu traim exclusiv doar pentru lumea aceasta, sa nu ne ingrijoram doar pentru cotidian! Sa ne proiectam sperantele, faptele in reflectia Zilei de Apoi. Sa meditam la faptul ca aceasta lume o pregateste pe cea adevarata, de dincolo. Sa dea Allah sa ne bucuram toti de lumina Paradisului Sau, amin!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeDum Noi 08, 2009 3:06 am

بسم الله الرحمن الرحيم

ASSALAM ALEIKUM !

Amin! Ai mare dreptate sora Corina.Mai inainte de toate, islamul ii cere musulmanului sa creada cu adevarat in Allah, aflandu-se in stransa legatura cu El, pomenindu-l adesea si punandu-si increderea in El, dar facand in acelasi timp eforturi de a se ajuta singur.In adancul sufletului sau, musulmanul trebuie sa simta ca are in permanenta nevoie de ajutorul si sprijinul lui Allah, indiferent de cate crede ca poate realiza el insusi.
Musulmanul adevarat este prevazator si receptiv la maretia creatiei lui Allah.El stie prea bine ca Preaputernicul Allah este Cel care dirijeaza toate treburile universului si ale oamenilor.El recunoaste semnele puterii Lui nemarginite in fiecare aspect al creatiei si in acest fel credinta lui in Allah creste, il pomeneste intruna si isi pune speranta in El :

"In crearea cerurilor si a pamantului si in schimbarea noptii si a zilei sunt semne pentru cei daruiti cu minte, /Care il pomenesc pe Allah, stand in picioare, sezand jos sau pe o parte si cugeta la facerea cerurilor si a pamantului, zicand:"Doamne, n-ai facut acestea in desert! Slava Tie ! Apara-ne pe noi de chinul Focului!"'

Traducerea sensurilor Quranului in limba romana 3:190, 191
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: CENTRALITATEA IUBIRII IN ISLAM   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeLun Noi 09, 2009 5:07 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

ASSALAM ALEIKUM !


Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: CENTRALITATEA IUBIRII IN ISLAM   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeLun Noi 09, 2009 5:10 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


ASSALAM ALEIKUM !



Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: CENTRALITATEA IUBIRII IN ISLAM   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeLun Noi 09, 2009 5:13 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


ASSALAM ALEIKUM !



Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: STRAINII   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeLun Noi 09, 2009 5:45 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


ASSALAM ALEIKUM !


Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: ACTIUNILE INIMII   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeMar Noi 10, 2009 9:28 pm

بسم الله الرحمن الرحيم



ASSALAM ALEIKUM!


Nu prea ne auzim unii pe altii sa ne intrebam..Cum e inima ta?
Nu ne intrebam unii pe altii : Cum e credinta ta fratele meu, sau sora mea?

Despre acest mic organ profetul Muhamamd (sallallahu alahi wa sallam) toate organele din corp vor fi sanatoase ,dar daca acest mic organ este stricat tot corpul va fi stricat.

Deci astazi inshAllah, vom discuta despre acest organ din corpul nostru pe care Allah l-a creat .
Ceea ce stim noi e, ca este un mecanism la baza lui ,si anume ca pompeaza sangele in tot corpul.Dar nu asta este idea…

In limba araba i se spune qalb, iar profetul Muhamamd (sallallahu alahi wa sallam) ne-a spus de ce acest oragan este numit Qalb.
El, sallallahu alahi wa sallam, a spus: Cu siguranta s-a numit asa ,deoarece sufera modificari frecvente .

Astazi se poate sa iubesti pe cineva, maine il poti ura,astazi esti credincios, maine esti necredincios si acest lucru se va intampla aproape de Ziua judecatii..un om se va culca credincios si se va trezi dimineata necredincios.
Inima fiintei umane se schimba foarte repede,de aceea profetul Muhamamd( sallallahu alahi wa sallam) ne-a sfatuit sa plangem la Allah intotdeauna sa ne tina inima noastra ferma pe calea adevarului.

Daca nu muncim din greu pentru salvarea noastra ,pentru Viata de Apoi atunci vom fi destinati spre Iad.

Lucrurile care produc boala inimii.

Inima nu numai ca se poate imbolnavi ci ea poate si orbii….

1.Pacatele
Neascultarea lui Allah Preainaltul,comiterea pacatelor,daca noi facem toate acestea sa nu ne asteptam sa avem o inima curata,intentii pure,liniste si pace in suflet….nu vom simti acestea,din contra vom simti depresie,mahnire,nesiguranta in locul pacii.
De ce?
Uitati-va in voi!Si intrebati-va!
Deci pacatele sunt un drum spre imbolnaviea inimii

2.Egoismul
Sa fim sclavi proprilor noastre persoane.Ceea ce instinctul imi cere, ii dau.Sa fim sclavii dorintelor nostre.

3.Viata dezorganizata ,in ignoranta
Cunoasterea este tratament pentru inima,cu siguranta oameni care cunosc se tem cel mai mult de Allah.

4.Iubirea pentru aceasta lume

Ne simtim ferciti in aceasta lume,aceasta lume este telul principal,ceea ce ne ocupa mintile tot timpul,aceasta viata,aceasta lume, 24 de ore ocupati doar cu aceasta viata.Deci aceasta contribuie la imbolnavirea inimii.


----------------Actiunile inimii---------------------

Profetul Muhammad (sallallahu alahi wa sallam) a spus:" Cu siguranta Allah nu se va uita la formele voastre nici la corpurile voastre ci se va uita in inimile voastre si la faptele voastre".

La inimile si faptele noastre,deci Allah nu se va uita la culoarea pielii tale,sau la inaltimea ta,Allah se va uita in inima ta.Ce este in ea?Aroganta?Gelozie,Invidie?

Si deasemenea la faptele noastre..daca am facut fapte bune sau rele.


Abu Huraira (radiyAllahu anhu) a spus:" Inima este regele,iar celalalte organe din corp sunt soldatii,deci daca regele este pentru dreptate si soldatii vor fi la fel,iar daca regele este corupt si ceilalti vor fi corupti".

Allah Subhana W Taala cel care a creat aceasta inima a spus :"Cu adevarat ca nu sunt ochii lor care sunt orbi ci inimile care sunt in piepturi"(sura 22 aya 46)
Deci ceea ce inseamna, ca exista orbirea inimii..si cine spune acest lucru???Creatorul!!!

Tipuri de inimi:

1.Inimi pure(fie ca Allah sa ne faca inimile pure!)Nu vom gasi in ele ura,mahnire,gelozie..etc doar puritate.

Dragi frati si surori ,va indemn si ma indemn si pe mine ca in fiecare noapte cand mergem la culcare sa ne reincarcam inima,sa ne curatam inima,sa nu lasam in ea nci o urma de rautate sau ranchiuna impotriva niciunui musulman spunand:" O Allah mi-a iertat toti frati si surorile mele ,pentru ca nu avem certitudinea ca ne vom trezi in dimineata urmatoare,se poate sa murim..si ti-ar placea sa mori cu acea ranchiuna ptr fratele tau???"
-Asa vei fi inviat in Ziua Judecati!!!
-Cu dorinta razbunarii!!!
Profetul Muhammad (sallallahu alahi wa sallam) a spus:
"Un om ni se va alatura si el va fi dintre locuitori Paradisului" ,iar un companion a intrat si avea barba uda de la ablutiune,iar profetul (sallallahu alehi wa sallam) a repetat acest lucru de 3 ori si s-a intamplat sa fie acelasi companion.Apoi unul dintre tineri companioni a mers la el si i-a spus: "Unchiule vreau sa stau la tine 3 zile sa fiu musafirul tau",iar acesta i-a zis: "Esti binevenit."Asa ca a stat in casa acelui companion 3 zile si nu a vazut nimic special ,nu se ruga toata noaptea..nu facea nimic in plus ,era ca si ceilalti .Apoi i-a zis unchiule,motivul pentru care am venit sa stau la tine aceste 3 zile este ca profetul Muhamamd (sallallahu alahi wa sallam) a spus aceasta si aceasta…dar nu am vazut nimic din ceea ce nu facem noi..ceea ce faci tu facem si noi..atunci care e secretul?
Acesta din urma i-a raspuns:" Nu fac multe,dar cand ma duc la culcare in patul meu iert pe toti musulmani. Nu tin nimic rau in inima mea."
Deci acestea sunt inimile pure.
2.Al doilea tip este: Inima moarta.

Aceasta inima nu isi cunoste creatorul,imaginati-va pe cineva care nu isi cunoaste creatorul,nu isi stie stapanul,nu stie de ce este in viata asta…Daca l-am intreba..Care este scopul unui pix de exemplu: El ar spune: Sa scrie,Care e scopul unui ceas: Sa ne arate ora…!!Care e scopul pantofilor tai..Sa-mi protejeze picioarele..Care este scopul tau in aceasta viata?Niciunul!!!!!!!!!!!!!!!
Pantofi tai au un scop in viata asta si tu nu ai?Niste pantofi sunt mai imporamti decat o fiinta umana???

Tu crezi ca in aceasta viata ai venit doar asa??Nu!! Tu esti creat cu un scop si trebuie sa-ti indeplinesti misiunea pe care o ai in aceasta viata!!
Deci foarte multi dintre oameni nu isi cunosc scopul de accea si Allah a spus in Sfantul Quran ca sunt oameni care sunt mai rai ca animalele.
Animalele isi cunosc creatorul,si tu nu iti cunosti creatorul.Uni dintre ei spun: Pe mine m-a creat mama natura!!!

Ce e mama –natura??Mama natura nu e mai mult decat: fara viata cum sunt : Muntii,oceanele,apoi animale ,plante asta ne inconjoara..si daca le facem o categorisire avem asa: pe ultimul lor munti,oceane..adica cele fara viata,apoi plantele,apoi animaleel si apoi noi oamenii da?Si vedem ca sarea din munti serveste plantelor animalelor si oamenilor,deci toate aceste lucruri au fost create ptr a ne servi noua..

Cine a facut acest lucru?Tu?Deci, Allah a facut-o.
Uitati-va la animale…cum putem noi sa antrenam elefanti sa facem cu ei ca si cu copiii,dar putem noi sa antrenam un scorpion???Deci din nou..Mama natura nu are inteligenta..noi oameni in schimb avem .Cum ar putea mama natura sa dea inteligenta pe cand ea nu o are.Deci este Allah creatorul nostru.
Oamenii care spun aceste lucruri au inimile moarte..ei nu il cunosc pe Alllah ,nu isi cunosc creatorul lor.

3.Al treile tip este: Inima bolnava

De ce a ajuns acea inima sa se imbolnaveasca?
Din cauza ca comite pacate.

Lucrurile care distrug inima:


1.Amestecarea cu oamenii

Fiind intotdeauna printre oameni ajungem sa nu avem timp pentru noi,pentru inima noastra.Un musulman trebuie sa stea singur cu el insusi macar o jumatate de ora pe zi.Inainte de a pleca la culare sa stai singur cu tine si sa te intrebi sa faci o analiza,sa ne intrebam..Ce am facut azi?
Daca ai facut fapte bune spune alhamdulilah,daca ai facut fapte rele cere iertare!!!Daca nu o faci, cu timpul, inima ta se va imbolnavi.

2,Sa fim visatori.

Sunt unii oameni care nu traiesc pe lumea asta…ii vezi visatori pe alta planeta cum sar spune.
Ei isi mai spun: Voi devein musulman bun cand voi deveni batran,sau dupa ce ma casatoresc,sau dupa ce fac hajul..acest gen de om viseaza.
Ce garantie are el ca va trai pana atunci??Nu are..deci el poate muri in fiecare moment…TREZITI-VA….Duceti-va la cimitire si vedeti cati ani au cei din morminte??5 ani? 12 ani? 20? 30? 45?60?
Stiti ca profetul Muhamamd (sallallahu alahi wa sallam) a spus:"varsta maxima acomunitatii mele este pana la 60 -70 de ani".Trebuie sa ne asteptam la moarte in fiecare clipa,in fiecare clipa moartea ne poate bate la usa..si nu putem sa spunem ca nu suntem pregatiti,deci acest lucru mai distruge inima…amanarea pe maine..si maine iar amanam si tot asa….si aceasta este de la Sheitan(satana).

Un alt lucru care face inima slaba este sa depindem de altul decat Allah.Daca vrei ca inima ta sa fie ferma si sa ramana pe pozitie…atunci pune-ti toata increderea in Allah.

Allah ne spune in Sfantul Quran atunci cand Moise( Pacea fie cu el!) i-a luat pe evrei din Egipt iar faraonul si trupele lui au fost in cautarea lor.Cand soarele a rasarit faraonul si soldatii lui erau langa Moise si oamenii lui,iar marea era in partea cealalta..deci in dreapta faraonul si in stanga marea…ei la mijloc(ca intr-un sandwich)Nu era cale de iesire,nu aveau cum sa scape. Nu??
Iar oamenii lui Moise i-au spus: O Moise,suntem terminati,ne vor prinde.
Dar Moise a spus: Nici vorba….ei nu ne pot prinde!!!Il am pe Domnul meu cu mine,Il am pe Allah cu mine..El este cel care ne va salva.
Si ce a facut?A lovit marea cu toiagul sau iar marea s-a despartit..asta inseamna tawakul…adica atunci cand inima realizeaza prezenta lui Allah…nimic nu ii sta in cale..si nu are teama de nimic.Nimic!!

Profetul Muhammad (sallallahu alahi wa sallam) cand a emigrat din Meka la Medina iar politeistii au facut un anunt ca cel care il prinde pe Muhamamd (sallallahu alahi wa sallam) va primi un mare cadou.Un politeist il urmarea pe profet ,era in spatele lor,iar Abu Bakr l-a vazut si i-a spus mesagerului:
"O profetule,cineva e in urma noastra!!!"
Iar profetul (sallallahu alahi wa sallam) i-a spus:" Fii fara grija!!!"

Ce s-a intamplat??pe jos erau roci..numai pietre iar picioarele calului s-au intepenit acolo..acesta a descalecat si a tot incercat sa il ajunga pe profet (sallallahu alahi wa sallam)..dar fara sanse.La un moment dat profetul (sallallahu alahi wa sallam) s-a intors si i-a spus:
"-Suraqa nu iti pierde timpul!!!Nu ne poti prinde.Allah este protectorul nostru.Dar iti voi spune ceva Suraka.Du-te inapoi si iti promit ca iti voi adduce bratarile regelui Persiei cadou".Va puteti imagina,profetul Muhamamd (sallallahu alahi wa sallam) este vanat si el ii promite aceluia bratarile regelui Persiei????

Si ani au trecut,islamul s-a raspandit si mai tare si Suraka a devenit musulman iar in timpul califatului lui Omar bin Hatab,musulmanii au ocupat Persia si au adus bratarile imparatului Persiei.Iar Omar (Allah sa fie multumit de el) a spus:" Unde este Suraka??Ridica-te si da-mi mainile tale…asta ti-a promis profetul Muhamamd (sallallahu alahi wa sallam)."
Deci asta inseamna tawaqul..profetul i-a spus:" Du-te nu iti pierde vremea.Nu ne poti face nimic noua,deoarece am fost in pestera si nu ne-ai vazut,si apropos atunci cand erau acolo,nu a fost nici o panza de paianjen".. pesterea era deschisa doar Allah i-a protejat mai mult Abu Bakr a spus: "daca cineva ridica doar privirea ne vedea".Iar profetul (sallallahu alhi wa sallam) i-a spus:" Fii fara grija nu ne va vedea."
O alta cauza a imbolnavirii inimi este mancarea in exces.
Daca mancam mult,dormim prea mult si daca dormim mult, pierdem multe.Pierdem fapte bune.

Actiunile inimii

1.Invatarea si Intelegerea

Sa invatam cu inima si sa intelegem tot cu inima.

2.Iubirea

Iubirea face parte din actiunile inimii..Cum iubim noi pe cineva?Cu urechile?Nu! Iubim Cu inima ..De aceea vedem la tineri de Valentine days Inimi peste inimi..(deci sa nu uitam ca valentine’s day nu e in islam)dar am dat exemplul pentru a evidentia unde simtim iubirea.In inima.
Si simtim durerea in inima..nu?Ati exeprimentat asta da?cu siguranta ca da!!Cele care au iubit au simtit durerea in suflet…
3.Ura
Cu aceeasi inima iubim si uram…

4.Smerenia (modestia)

Allah a spus in sfantul Quran despre servitor lui Allah cei mai buni ca fiind acei care umbla pe pamant cu smerenie,iar daca ignorantii se adreseza lor ei spun: Salam..Pace!!

Veti gasi ca oameni invatati ( marii ulamaa) sunt modesti si umili.Daca tu ii vezi pe ei mergand pe strada nu vei spune ca sunt invatati sau profesori,oameni simpli,modesti si care umbla cu smerenie dar cand ei vorbesc sunt fermi si se vede stiinta lor.Acestia sunt adevaratii ulema, adevaratii invatati,si veti gasi ignorantii care merg pe strada cu capul ridicat de mandrie,cu nasul pe sus,aroganti stiti de ce?Pentru capul lui e gol si de accea este mai usor de carat iar oameni invatati au atata stiinta ..de acceea capul lor este plecat, mashaAllah.

La iadholul genna mutakabir-Nu vor intra in Paradis arogantii
Deci daca vrei sa intri in Paradis trebuie sa fi supus(smerit)

5.Supunerea

Allah subhana w Taala a spus sa ne supunem Lui si mesagerului Sau…sa ascultam ceea ce ne spune el (sallallahu alahi wa sallam).
Multi frati si surori cand le spui Profetul Muhamad (sallallahu alahi wa sallam) a spus cutare si cutare, ei te intreaba:" Este aceasta in Quran?"
Ca si cum vorbele profetului (sallallahu alahi wa sallam) ar fi nesimnificative.
Apoi il intrebi…
'frate tu crezi in profetul Muhamamd (sallallahu alahi wa sallam)?"El raspunde:" Da cred!!!" Dar realitatea este alta.El nu crede.
Cum poate spune ca da…Muhamamd este mesagerul lui Allah si in acelasi timp nu il asculta?Daca tu crezi ca este profetul lui Allah atunci trebuie sa crezi si sa asculti tot ceea ce spune.
Abu Bakr Sadiq-Stiti cand a fost noaptea miraj isra..iar dimineata Abu Jahal a trecut pe langa Abu Bakr si i-a spus:" Stii ce spune prietenul tau?" Abu Bakr l-a intrebat:" Ce a spus?"
Abu Jahal a zis:" a spus ca aseara a fost in ierusalim si s-a intors inapoi."
Iar Abu Bakr a spus fara ezitare.."EL A SPUS ADEVARUL".
Deci ptr ei aceasta veste era una incredibila..dar Abu Bakr a spus: "Daca profetul (sallallalahu alhi wa sallam) a spus-o, inseamna ca e adevarat.Fara ezitare…asta inseamna supunere la orice profetul (salllallahu alahi wa sallam) a spus.
6.Convingerea

Profetul Ibrahim (alahi salam) i-a spus lui Allah:"O Allah,lasa-ma sa vad cum dai viata mortilor". Allah i-a spus:" Nu crezi?"Iar Ibrahim i-a spus:" ba da cred dar vreau ca inima mea sa fie convinsa".Iar Allah i-a spus sa ia 4 pasari sa le faca bucati si sa le puna pe fiecare munte si apoi sa le cheme…iar pasarile se vor intoarce la el vii.
ACUM va intreb?
Cand s-a convins Ibrahim?Inainte sau dupa?
Dupa!! Cu siguranta!!
Asa ca convingerea ridica nivelul credintei.Si daca Ibrahim a cerut dovada..lui Allah..atunci si noi putem cere evidente invatatilor, corect?
Daca invatatul spune: Fa asta si asta..noi trebuie sa-l intrebam….Sheik, pot sa stiu evident pentru acest lucru?Pot sa stiu de ce trebuie sa fac asta?
Iar invatatul nu trebuie sa se supere si sa spuna: Da fiule…Allah a spus asta,profetul Muhamamd (sallallahu alahi wa sallam)a spus….da?
Daca sheikul spune: Nu ai inceredere in mine?Atunci noi spunem…ba da am,numai ca vreau ca inima mea sa fie convinsa.

7.Frica este deasemenea o actiune a inimii.
8.Speranta
9.Rabdarea
10.Vitejia si curajul,lasitatea, toate acestea sunt actiuni ale inimii si multe altele.

Fie ca Allah sa ne intareasca inima noastra cu multa credinta.Fie ca Allah (subhana wa Taala) sa ne purifice inimile si fie ca Allah (subhana wa Taala) sa ne uneasca inimile pentru adevar.

Sursa:TurnToIslam
__________________


Ultima editare efectuata de catre Admin in Dum Mar 14, 2010 1:29 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: TRATAMENT IMPOTRIVA ANXIETATII SI GRIJILOR   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeMier Noi 11, 2009 5:49 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


ASSALAM ALEIKUM!

1.Echipeaza-te cu iman(credinta) insotita de fapte bune

Allah spune in Sfantul Quran Traducerea sensurilor-[al-Nahl 16:97]

Pe cel ce face o fapta buna - barbat ori femeie - si este credincios
ii vom darui Noi cu o viata buna si Noi ii vom rasplati pe
ei dupa [faptele] cele mai bune pe care le-au savarsit
Motivul pentru aceasta este clar : Cei care cred in Allah, cei a caror credinta este corecta si se motiveaza pe ei insisi sa faca fapte bune ceea ce infrumuseteaza sufletele lor , caracterul lor, iar Allah va schimba statusul lor in aceasta viata si in viata de Apoi...Ei vor primii binecuvatari si multumiri care le va aduce multa fericire si speranta ca aceste fapte le va aduce si multa rasplata de la Domnul lor.

Cand ne confruntam cu nenorociri ingrijorari sau anxietate incearcam sa rezistam si sa reducem aceste stari pe cat posibil de mult ,trebuie sa actionam cu multa rabdare in fata acestor incercari.Ei (cei care sunt incercati)castiga foarte multe beneficii pe urma acestora ca si: elasticitate ,rabdare pentru lucurile ptr care nu au nici o alegere.Ei castiga o multime de beneficii ,de rasplati ,care vor reduce intristarea lor.In timp ce ei inlocuiesc aceasta anxietate cu o bucurie si spera la binecuvantarea lui Allah si la rasplata Lui cum profetul Mohammad sallallahu alehi w salam a spus intr-o relatare autentica: Ce minunata este frica unui credincios .Tot ce i se intampla este bun si aceasta nu se aplica doar unui dreptcredincios.Daca ceva bun i se intampla el multumeste lui Allah si asta este bun pentru el.Daca ceva rau i se intampla ,el acepta cu rabdare si asta este bun ptr el.
Aceasta este calea prin care noi trebuie sa privim lucrurile care ne sunt scrise


Un alt exemplu este:

2.Gandindu-ne ca pacatele unui musulman sunt sterse ,purifica sufletele si ridica rangul acelui care este lovit de o nenorocire,anxietate sau grija in aceasta lume.

Profetul Mohammad salallahu alehi w salam a spus: Nimic din oboseala,boala,intristare,grija sau necaz care loveste un musulman chiar si o intepatura de spin,si Allah ii va sterge din pacatele lui.

Cel care este intristat sau preocupat de griji trebuie sa intelega ca acesta durere psihica nu este de prisos ci are ca scop inmultirea hasanatului sau si stergerea pacatelor.Musulmanul trebuie sa inteleaga ca daca nu ar exista toate acestea ar veni cu mana goala in ziua Judecati cum unii companioni au evidentiat.
Daca o persoana ar intelege cum nenorocirile sterg pacatele lui el se va bucura si se va inveseli in special daca aceasta i se intampla dupa comiterea unui pacat ,cum i s-au intamplat companionilor Allah sa fie multumit de ei.Abd-Allaah ibn Mughaffal Allah sa fie multumit de el a spus ca un om a intalnit o femeie care a fost prostituata in timpul jahiliah(ignorantei).El a inceput sa-si bata joc de ea facand glume pe seama ei apoi a atins-.o.Ea i-a spus Uita-te la El,Allah a distrus shirkul si ne-a adus islamul.Omul a plecat afara lovindu-si fata .Profetul Mohammad sallallahu aleihi w salam a venit si omul i-a spus ceea ce s-a intamplat iar el salllahu aleihi w salam a spus:Tu esti un rob pentru care Allah doreste binele.Cand Allah doreste binele pentru un rob de al Sau iI grabeste pedeapsa pentru pacatul lui iar cand nu ii doreste binele , tine pedeapsa ptr acel pacat pentru ziua judecatii cand toate pacatele vor fi expuse in fata omului.
3.Intelegrerea realitatii acestei lumi.

Un credincios stie ca lumea acesta este una temporara,ca luxul este putin si ca oriunde exista placerea permanenta aceasta ea este imperfecta.Daca aceasta cauzeaza cateva rasete,va aduce multe motive de plans.
Pentru un credincios aceasta lume este inchisoare cum profetul Mohammad salllahu alehi w salam a spus: Aceasta lume este inchisoare pentru un credincios si paradis pentru un necredincios.
Aceasta lume este este oboseala,durere,suferinta iar credinciosul simte usurare cand parasete aceasta lume.Abu Qutammah ibn Rab'i al Ansari a spus ca au trecut pe langa un decedat care urma sa fie dus la groapa iar profetul salallahu alehi w salam a spus: Acum el este eliberat iar oameni simt eliberarea lui.A fost intrebat apoi: O mesagerule Cum poate fi el eliberat si cum pot oameni simti aceasta?El salallahu aelhi w slaam a spus:Credinciosul care moare este eliberat de oboseala, de durerea din aceasta lume si se indreapta spre mila lui Allah,iar cand un rasculat(razvratit ) moare oameni,pomi,animalele sunt eliberate de el.

Pentru un credincios moartea aduce alinare de oboaseala si grijile si durerile acesei vieti cum avem urmatoarea relatare: Cand un credincios este pe moarte ingerii milei aduc o matase alba si spun: Vin-o afara o,multumitule cu multumirea lui Alah asupra ta mila lui Allah si mireasma dulce si un Stapan care nu este manios.Si sufletul atunci vine afara din corp ca o mireasma de mosk si ingeri il tin pana il duc la poarta Paradisului.Ei .spun :Cat de buna este mireasma care vine din pamant.Ei aduc sufletul credinciosului si se bucura pentru el mai mult decat tine care ai revedea pe cineva drag care a fost plecat intr-o calatorie lunga.Ei se intreaba unul pe altul ce a facut cutare si cutare iar cei care au luat sufletul spun: lasati-l in pace el a suferit multa durere in viata pamanteasca
Cand un necredincios este pe moarte ingeri aduc o panza de sac si spun: vin-o afara tu nemultumitule vin-o afara mania lui Alah este asupra ta ,si pedeapsa Lui.Si sufletul iasa afara ca si cel mai urat miros de carne stricata si il vor lua la usa iadului si vor spune: Cat de scarbos este acest miros cand aduc un suflet al unui necredincios.
Intelegerea acestei vieti usureaza unui credincios durerea si frica pentru ca el stie ca acest lucru este inevitabil si face parte din natura acestei vieti.

4.Urmand exemplul profetului Mohamad (salllahu alehi w salam)

Profetii si dreptcredinciosii au suferit mai multe necazuri in lumea aceasta fata de ceilalti oameni.Fiecare persoana este testata in aceasta viata in concordanta cu puterea credintei lui.Daca AlLah iubeste o persoana il testeaza Sa'ad Alah sa fie multumit de el l-a intrebat pe profetul Mohammad salllahu alehi w salam : o mesagerule lui Allah care sunt oameni care au suferit cel mai mult in aceasta viata...iar \el salllahu alehi w slaam a spus: Porfetii si cei care au venit dupa ei si acei care au venit dupa aceastia.Omul va fi testat in functie de credinta lui.Daca credinta lui este puternica atunci nenorociorea cu care va fi testat va fi mai mare iar daca credinta lui este mica va fi testat in concordanta cu nivelul sau de credinta.Nenorocirile si incercarile se vor tine de un sclav a lui Allah pana cand acesta va umbla pe pamant fara pacate.

5.Facand viata de apoi scopul principal

Legatura acestei vieti il copleseste si il face confuz pe om dar daca robul face ca ziua de apoi sa fie interesul lui principal Allah il va ajuta sa fie determinat .Avem relatat de la Annas Alah sa fie multumit de el ca mesagerul lui Allah sallalahu alehi w salam a spus: Oricare a carui scop este Viata de apoi ALlah va imbogatii inima lui el se va simti multumit in ciuda a cea ce i se intampla.Oricare are ca si interes viata asta Allah il va face sa se teama intotdeauna de saracie si el nu va avea nimic mai mult decat ceea ce i s-a scris(intelesurile haditului)
Ibn Qayym Allah sa aiba mila de el a spus: Cand o persoana isi petrece intreaga zi in adorarea lui Alah Singur, Alah va avea grija de nevoile lui si va avea grija de tot ceea ce il preocupa ii va golii inima si ii va pune dragoste, va elibera limba lui ca sa spuna numai cuvinte care il amintesc pe Allah(dikr).Dar daca o persoana isi petrece intreaga zi si gandindu-se numai la aceasta viata Allah va priva acea inima de Iubirea Lui .
Alah spune in Sfantul Quran -Traducerea sensurilor al-Zukhruf 43:36].”
36. Cat despre acela care se intoarce de la indemnarea Celui Milostiv aceluia ii vom orandui Noi un seitan care-i va fi
tovaras nedespartit.
6.Un surprinzator remediu este sa ne amintim de moarte

Proetul Mohammad salallahu alehi w salam a spus: Amintiti-va frecvent de cea care distruge toate placerile..Moartea pentru cei care isi amintesc de ea in momente grele situatia devine usoara,si pentru cel care isi aminteste de ea cand ii este bine, situatia lui se va indrepta.

7.Rugandu-se la Allah

Dwa (ruga) este foarte benefica si include pe amandoua si protectie si tratament.Avand in vedere protectia in timp de neliniste musulmanul este obligat sa se intoarca la Allah si sa se roage pentru aceasta neliniste si sa fie rabdator pana ce Allah ii va raspunde rugii cum profetul Mohammad obisnui sa o faca.Servitorul sau Annas ne-a spus: Obisnuiam sa-l servesc pe mesagerul lui Allah salallahu alehi w salam cand el statea in medinah (nu in calatorie)De foarte multe ori il auzeam spunnd:‘Allaahumma inni a’oodhu bika min al-hamm wa’l-hazn wa’l-‘ajz wa’l-kasal wa’l-bukhl wa’l-jubn wa dala’ al-dayn wa ghalbat al-rijaal
Cand cineva este ingrijorat de ceea ce se v-a intampla in viitor aceasta dwa este foarte benefica.Abu Huraira (Allah sa fie multumit de el) a relatat ca profetul Mohammd salallahu alehi w salam obisnuia sa spuna:Allaahumma aslih li deeni alladhi huwa ‘ismat amri wa aslih li dunyaaya allati fihaa ma’aashi wa aslih li aakhirati allati fihaa ma’aadi w’aj’al al-hayaata ziyaadatan li fi kulli khayri w’aj’al al-mawta raahatan li min kulli sharr

Cand nelinistea si ingrijorarea il afecteaza pe un rob a lui Allah usa rugilor este deschisa si nu se va inchide niciodata.
Allah spune in Sfantul Quran Traducerea sensurilor-al-Baqarah 2:186
186. si daca te vor intreba robii Mei despre Mine, [spune-le] Eu sunt
aproape, raspund rugii celor care Ma cheama, atunci cand Ma cheama
dar si ei sa-Mi raspunda si sa creada in Mine. Poate ca ei vor fi bine
calauziti
Una din cele mai frecvente rugi care indeparteaza ingrijorarea si teama si aduce linistea sufletuluie este dupa cum ne relateaza profetul Mohammad salallahu alehi w salam : Nu exista un om care este afectat de frica si ingrijorare si recita:‘Allaahumma inni ‘abduka ibn ‘abdika ibn amatija naasyati bi yadika, maada fiyya hukmuka, ‘adlun fiyya qadaa’uka. As’aluka bi kulli ismin huwa laka sammayta bihi nafsaka aw anzaltahu fi kitaabika aw ‘allamtahu ahadan min khalqika aw ista’tharta bihi fi ‘ilm il-ghayb ‘indaka an taj’al al-Qur’aana rabee’ qalbi wa noor sadri wa jalaa’ huzni wa dhihaab hammi si Allah va lua greutatea de la el si va pune linite si fericire.A fost intrebat mesagerul salallahu alehi w salam O mesagerule ar trebui sa o invatam?Iar el salallahu alehi wsalam a spus: Bineinteles cine o aude trebuie sa o invete.
Mai avem si alte rugi pe care profetul Mohammd salallahu alehi w salam obisnuia sa le spuna:
Ibn Abas relateaza ca mesagerul lui Allah saws cand se simtea trist sau cu grija spunea:“Laa ilaaha ill-Allaah al-‘Azeem al-Haleem, laa ilaaha ill-Allaah Rabb al-‘Arsh al-‘azeem, la ilaaha ill-Allaah Rabb al-samawaat wa Rabb al-ard wa Rabb al-‘Arsh al-kareem

Anas Allah s afie multumit de el a spus ca mesagerul lui Allah salallahu alehi w salam cand era igrjorat spunea:“Yaa Hayyu yaa Qayyoom bi rahmatika astagheeth..O Cel vesnic,cel Etern ...In Mila Ta caut ajutor
Asmaa bin Umayr a spus: Mesagerul lui Allah salallahu alehi w salam mi-a spus: S ate invat cateva cuvinte pe care le poti spun in timp de frica,panica sau nenorocire?‘Allaah Allaah rabbee laa ushriku bihi shay’an Allah ,Allh este Stapanul meu nu nu asociez nimic Lui)

Inshallah, va urma.

SURSA:TurnToIslam
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: CELE TREI PRINCIPII FUNDAMENTALE   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeSam Noi 14, 2009 5:53 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


ASSALAM ALEIKUM!

In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator

Stii, fie ca Allah sa aiba mila de tine, ca suntem obligati sa invatam 4 lucruri:

1.Stiinta, ceea ce inseamna – recunoasterea lui Allah, a profetilor Lui, cunoasterea religiei Islamului, bazat pe evidente clare.
2.Sa actionam dupa acestea.
3.Sa chemam la ele.
4.Sa avem rabdare la atacurile care urmeaza acestora

Dovada pentru acest lucru o gasim in spusele lui Allah Preainaltul:

Surat Al-'Asr -Traducerea sensurilor-

“Jur pe timp!
Ca omul va fi in pierdere,
Afara de aceia care cred si implinesc fapte bune si se indemna unul pe altul catre Adevar si se indeamna unul pe altul la rabdare.”

Ash-Safee, Allah sa aiba mila de el, a spus: Daca Allah nu ar fi coborat o alta dovada pentru creatia Sa, decat acest capitol, ar fi fost suficient pentru ei.

Al-Bukhary rahimahullah, a spus: Cunoasterea vine inainte de vorbire si actiuni.

Dovada pentru acest lucru este urmatorul vers din Sfantul Quran:

Surah Muhammad:19 -Traducerea sensurilor-


“Deci sa stii [O, Muhammad] ca nu exista alta divinitate afara de Allah si cere iertare pentru pacatele tale si pentru dreptcredinciosi si dreptcredincioase! Allah cunoaste umbletul vostru [pe pamant] si odihna voastra.”

Stii, fie ca Allah sa aiba mila de tine, acest lucru este obligatoriu pentru fiecare musulman, barbat sau femeie, sa invete si sa se ghideze dupa aceste trei fundamente:


1. Allah ne-a creat pe noi, ne-a aprovizionat cu cele necesare pentru noi, si nu ne-a parasit. Din contra El l-a trimis pe mesagerul Sau. Deci oricine il asculta va intra in Paradis si oricine nu ii da ascultare va intra in Iad.

Dovada: Surat Al-Muzammil:15-16 -Traducerea sensurilor-

“Noi v-am trimis un Trimis ca sa fie martor pentru voi, asa cum am trimis si la Faraon un trimis,
Insa Faraon nu i-a dat ascultare trimisului si Noi l-am lovit cu pedeapsa aspra.”

2. Allah nu e multumit de cel care ii aduce asociati chiar daca este un inger sau profet cel care ii este asociat.

Dovada: Surat Al-Djinn:18 -Traducerea sensurilor-

“Moscheile sunt ale lui Allah si nu chemati pe nimeni impreuna cu Allah!”


3. Daca il ascultam pe Mesager, sallallahu alahi wa sallam, si il adoram doar pe Allah este interzis sa luam ca aliati pe cei care se opun legilor lui Allah si se opun Mesagerului, sallallahu alahi wa sallam, chiar si daca ei sunt rude apropiate.

Dovada: Surat Al-Mujadilah:22 -Traducerea sensurilor-

“ Nu vei afla nici un neam [de oameni] care cred in Allah si in Ziua de Apoi si care sa-i ia ca prieteni pe cei care se impotrivesc lui Allah si Trimisului Sau, chiar daca ar fi parintii lor, fii lor, fratii lor sau stirpea lor. In inimile acestora EL a prescris credinta si i-a intarit pe ei cu duh de la Sine. Si El ii va ajuta sa intre in gradini pe sub care curg paraie si vesnic vor avea salas in ele. Allah este multumit de ei si ei sunt multumiti de El. Acestia sunt ceata Lui Allah, iar ceata Lui Allah sunt aceia care vor izbandi.”


Stii, fie ca Allah sa te binecuvanteze cu capacitatea ascultarii Lui, religia lui Avraam este sa-L adore pe Allah singur, cu sinceritate. Aceasta este ceea ce Allah a ordonat umanitatii si acesta este scopul pentru care ne-a creat.

Dovada: Surat Adh-Dhariyat:56 -Traducerea sensurilor-

“Eu nu i-am creat pe djinni si pe oameni decat pentru ca ei sa Ma adore”


Semnificatia frazei: “ Sa ma adore” este.."Sa ma adore numai pe Mine “
Cel mai important lucru pe care Allah l-a ordonat este Tawhidul ceea ce inseamna: Monoteism...adorarea unui singur Dumnezeu. Si cel mai rau lucru este shirkul (asocierea de parteneri alaturi de Allah)

Dovada: Surat An-Nisa':36 -Traducerea sensurilor-

“Adorati-L pe Allah si nu-I asociati Lui nimic! Purtati-va bine cu parintii, cu rudele, cu orfanii, cu sarmanii, cu vecinul apropiat si cu vecinul strain, cu tovarasul de alaturi, cu calatorul de pe drum si cu cei stapaniti de mainile voastre drepte, caci Allah nu-i iubeste pe cel trufas si pe cel laudaros!”

Deci daca te intreaba cineva care sunt cele trei principii fundamentale pe care oamenii sunt obligati sa le cunoasca, ce raspunzi?
Robul trebuie sa-si cunoasca Stapanul, religia si pe profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam.

Primul principiu fundamental:

Deci daca ti se spune: Cine este Stapanul Tau?
Tu raspunzi: Stapanul meu este Allah, Cel care imi asigura proviziile mie si creatiei Sale prin marea favoare a Sa. Si El este Cel pe care Il Ador, nimeni nu este egal cu El.

Dovada: Surat Al-Fatiha:2

"Alhamdulilahi rabial alamin"

Traducerea sensurilor:

“Lauda Lui Allah; al lumilor Stapanitor”

Cuvantul “alameen” alam se refera la faptul ca totul ii apartine lui Allah...si eu sunt parte a creatiei Sale.

Iar daca ti se spune: Cum ai ajuns sa-L cunosti pe Domnul tau?

Tu raspunzi: Dupa semnele si creatia Sa. Si printre semne sunt ziua si noaptea, soarele si luna. Si dintre creatiile Sale sunt cele sapte ceruri si cele sapte nivele ale pamantului.

Dovada: Surat Fussilat:37 -Traducerea sensurilor-

"Si printre semnele Sale sunt noaptea si ziua si Soarele si Luna. Insa nu va prosternati nici dinaintea Soarelui, nici dinaintea Lunii, ci prosternati-va dinaintea Lui Allah care le-a creat pe ele, daca pe El il adorati voi!”

Surat Al-'A'raf:54 -Traducerea sensurilor-

“Domnul vostru este Allah, care a creat cerurile si pamantul in sase zile, iar apoi s-a asezat pe Tron. El face ca noaptea sa invaluie ziua, urmandu-i degraba. [El a creat] Soarele, Luna si stelele supuse poruncii Sale. Si nu este decat a Lui infaptuirea si stapanirea. Binecuvantat este Allah, Domnul lumilor!”

Cuvantul Rabb (Stapan) inseamna Unul demn de adorat.

Dovada: Surat Al-Baqara:21-22 -Traducerea sensurilor-

“O, voi oameni, slaviti-L pe Domnul vostru, care v-a facut pe voi si pe cei dinaintea voastra.Ca sa aveti frica [de El].
[Slaviti-L pe] cel care v-a facut voua pamantul un covor si cerul o zidire si a pogorat din cer apa si a scos prin ea, din roade, hrana pentru voi. De vreme ce voi stiti [toate acestea], nu-I faceti Lui Allah semeni!”

Ibn Katheer, rahimahullah, a spus: Creatorul a acestor lucruri este Unul si care merita toata lauda si adorarea.

Tipurile de adorare pe care Allah le-a comandat ca si Islaam, Emaan si Ihsan includ: Ruga, Frica, Speranta, Increderea, Dorinta, Spaima, Piosenia, Respectul, Cainta, Cautarea ajutorului, Cautarea refugiului, Oferirea sacrificiilor, Facerea de juraminte..etc

Dovada: Surat al-Djinn:18 -Traducerea sensurilor-

“Moscheile sunt ale lui Allah si nu chemati pe nimeni impreuna cu Allah”

Deci de cate ori indreptam aceste acte de adorare altcuiva decat lui Allah atunci suntem necredinciosi, politeisti.

Dovada: Surat Al-Mu'minun:17 -Traducerea sensurilor-

“Deasupra voastra am facut Noi sapte straturi. Si Noi nu suntem cu nebagare de seama fata de fapturi.”

Avem haditul profetului Muhammad, sallallahu alahi wa sallam, in care el, Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca, spune: "Ruga este samburele adorarii."

Allah subhana w Taala spune in Sfantul Quran:

Surat Ghafir:60 -Traducerea sensurilor-

“Si Domnul vostru zice: "Chemati-Ma si Eu va voi raspunde! Aceia care din prea multa trufie refuza sa Ma adore vor intra in Gheena umiliti.”

Iar dovada pentru frica: Surat Al-Imran:175 -Traducerea sensurilor-

“Acela este Sheitan, care va indeamna sa va temeti de partasii sai, dar voi nu va temeti de ei! Ci temeti-va de Mine daca sunteti credinciosi!”


Speranta: Surat Al-Khaf:110 -Traducerea sensurilor-

“Spune: ”Ci eu sunt doar un om, ca si voi! Si mi s-a revelat mie ca Domnul vostru este un Domn Unic! Acela care nadajduieste sa-L intalneasca pe Domnul sau sa savarseasca fapte bune si sa nu asocieze pe nimeni altcineva la adorarea Domnului sau!”

Incredere: Surat Al-Ma'ida:23 -Traducerea sensurilor-

“Au zis doi barbati dintre cei care se temeau de Allah si care fusesera coplesiti de harul Lui: "Intrati peste ei pe poarta si, daca veti trece de ea, veti fi invingatori! Incredeti-va in Allah, daca sunteti credinciosi!”

Surat At-Talaq:3 -Traducerea sensurilor-

“Si il va inzestra pe el de unde el nici nu se asteapta. Iar aceluia care se increde in Allah, El ii este de ajuns, caci Allah implineste lucrul Sau si Allah a stabilit un termen pentru fiecare lucru.”

Ardoarea, pietatea si temerea: Surat Al-'Anbiya':90 -Traducerea sensurilor-

“Si i-am raspuns Noi si i-am dat lui pe Ioan si am tamaduit-o pentru el pe soata lui. Ei se intreceau in bine si Ne chemau cu dorinta si cu teama si erau evlaviosi fata de Noi.”


Surat Al-Baqara:149 -Traducerea sensurilor-

“Si de oriunde ai pleca, indreapta-ti fata catre Moscheea Al-Haram. Ea este Adevarul de la Domnul tau si Allah nu este fara bagare de seama la ceea ce voi faceti.”

Dovada pentru Cainta: Az-Zumar:54 -Traducerea sensurilor-

“Intoarceti-va cu cainta spre Domnul vostru si supuneti-va Lui, inainte de a veni chinul la voi, caci apoi nu veti mai putea fi voi mantuiti!”

Surat Al-Fatiha:4 -Traducerea sensurilor-

“In Ziua de Apoi Stapanul Carmuitor”

Surat Al-'Anfal:9 -Traducerea sensurilor-

“[Aduceti-va aminte] cand voi cereati ajutor Domnului vostru si El v-a raspuns numaidecat. ”Eu voi sa va vin in ajutor cu o mie de ingeri, randuiti unul dupa altul!”

Surat Al-'An'am:162-163 -Traducerea sensurilor-

“Spune: "Intr-adevar, Rugaciunea mea, actele mele de devotiune, viata mea si moartea mea ii apartin Lui Allah, Stapanul Lumilor.
El nu are nici un asocia! Astfel mi s-a poruncit si eu sunt primul dintre musulmani!”

Surat Al-'Insan:7 -Traducerea sensurilor-

“Ei isi tin legamintele si se tem de o Zi al carei rau se intinde peste tot.”


Al Doilea principiu fundamental

Stiind religia islamica, bazele si evidentele ei, inseamna supunerea fata de Allah, pe calea Tawhidului si a ne dispensa de a-I face asociati Lui Allah.

Credinta se divizeza in 3 categorii:

Islam
Eman
Ihsan

Fiecare nivel are stalpii lui.

1.Islam.

Stalpii islamului sunt 5:

a} Marturisirea de credinta - la ilaha illa llah Muhammadan rasulu llah (Nu exista alt Dumnezeu afara de Allah si Muhammad este mesagerul Sau)
b} Cele 5 rugaciuni zilnice
c} Zakat
d} Postul in ramadan
e} Hajj (pelerinajul la Mekah)

Dovada: Surat Al-'Imran:18 -Traducerea sensurilor-

“Allah marturiseste ca nu exista alta divinitate in afara de El. Si ingerii si cei inzestrati cu stiinta [marturisesc] cu dreptate ca: "Nu exista alta divinitate in afara de El, Atotputernicul, Inteleptul (Al-Aziz, Al-Hakim)."


Marturisirea de credinta inseamna ca negam pe oricine in afara de Allah in adorare, El nu are nevoie de nimeni.

Surat Az-Zukhruf:26-29 -Traducerea sensurilor-

“Si cand a zis Avraam tatalui sau si neamului sau: "Eu ma dezic de aceia la care voi va inchinati.
Afara de Cel care m-a facut pe mine si care ma va calauzi!"
Si el [Avraam] a facut-o [aceasta afirmatie] un cuvant care sa ramana pentru urmasii sai. Poate ca ei se vor intoarce.
Si Eu le-am daruit acestora si parintilor lor bucurie, pana ce a venit la ei Adevarul si un Trimis care sa faca lucrurile deslusite.”


Surat Al-Baqara:64 -Traducerea sensurilor-

“Apoi v-ati indepartat, dupa aceea, si de n-ar fi fost harul lui Allah asupra voastra si indurarea Lui, ati fi fost printre cei pierduti.”

Surat At-Tawba:128 -Traducerea sensurilor-

“A venit la voi un Trimis chiar dintre voi, caruia ii sunt grele necazurile ce va lovesc, care este plin de grija pentru voi, iar cu dreptcredinciosii este milostiv si indurator.”

Muhammad este mesagerul lui Allah -a doua parte a marturisirii de credinta inseamna sa-l ascultam, ceea ce ne-a spus sa credem, sa stam departe de ceea ce ne-a interzis si sa nu-l adoram pe Allah decat prin ceea ce gasim in sharia.

Dovada pentru Rugaciune si Zakat: Surat Al-Bayyina:5 -Traducerea sensurilor-

“Si nu li s-a poruncit decat sa-L adore pe Allah, cu credinta curata si statornica in religia Lui, sa implineasca Rugaciunea si sa achite Dania. Aceasta este credinta comunitatii celei drepte."

Dovada pentru post in luna ramadan: Surat Al-Baqara:183 -Traducerea sensurilor-

“O, voi cei care credeti, v-a fost statornicit voua Postul, asa cum le-a fost prescris si celor dinaintea voastra- Poate ca veti fi cu frica!”

Dovada pentru Haj: Surat Al-'Imran:97 -Traducerea sensurilor-

“In ea (Kaba'a) sunt semne limpezi, locul (piatra) unde a stat Avraam iar acela care intra in ea este in siguranta. Este o datorie a oamenilor fata de Allah [sa implineasca] Pelerinajul la aceasta Casa, daca au mijloacele pentru aceasta. Cat despre aceia care nu cred, Allah nu are nevoie de aceste lumi.”

2.Eman

Acest nivel consta in mai mult de 70 de ramuri. Cea mai inalta fiind marturisirea de credinta si cea mai de jos este indepartarea unui obiect care ar putea face rau de pe strada.

Si Hayya (onestitatea) este o ramura a Emanului.

Stalpii credintei sunt 6:

Credinta in: - Allah
-in ingeri Lui
-in cartile Sale
-in Mesageri
-in ziua de Apoi
-in destin

Dovada: Surat Al-Baqara:177 -Traducerea sensurilor-

“Cuviosia nu sta in a va intoarce fetele voastre spre Rasarit sau spre Apus, ci cuviosia este in a crede in Allah si in Ziua de Apoi, in Ingeri, in Carte si in Profeti, a da din avere in profida iubirii pentru ea, rudelor, orfanilor, sarmanilor, calatorului, cersetorului si pentru rascumpararea robilor, a implinii rugaciunea, a da dania, a-si tine legamantul daca s-a legat, a fi rabdator la nenorocire, la rau si in momentele de primejdie. Acestia sunt cei drepti, acestia sunt cei evlaviosi.”

Surah al Qamar:49 -Traducerea sensurilor-

“Si Noi am creat toate lucrurile bine intocmite”




3.Ihsaan

Ihsaan este un stalp care inseamna sa-l adori pe Allah ca si cum l-ai vedea, cu toate ca nu-l vezi, El cu siguranta te vede.

Dovada: Surah An-Nahl:128 -Traducerea sensurilor-

“Allah este cu adevarat cu cei care au frica si cu aceia care au ihsan”

Surah Ash-shu'ara:217-220 -Traducerea sensurilor-

“Si increde-te in cel Atotputernic, Indurator (Al-Aziz,Al-Rahim)/
Care te vede cand te ridici (pentru rugaciune)/ Si care vede si miscarile tale impreuna cu cei care se prosterneaza / El este Cel care aude totul [si] Atoate stiutor [As-Sami', Al-'Alim].”

Surah Yunus:61 -Traducerea sensurilor-

“Tu nu vei fi in nici o imprejurare, nu vei recita nici un fragment din Quran si voi nu veti implini nici o fapta fara ca Noi sa fim martori in clipa cand o savarsiti. Domnului tau nu-i va scapa nici cat greutatea unui fir de colb - nici de pe pamant, nici din cer-, nici cat o greutate mai mica si nici mai mare, fara ca acestea sa fie inscrise intr-o carte limpede.”



Dovada din Sunnah este binecunoscutul hadith a lui Jibril relatat de la Umar bin Al-Khattaab Allah sa fie multumit de el, care a spus: Intr-o zi stateam cu profetul Muhammad, sallallahu alahi wa sallam, pe cand a venit la noi un barbat cu hainele extrem de albe si cu par extrem de negru. Nu se vedea nici urma de calatorie pe el si nici unul dintre noi nu l-a recunoscut. Apoi el s-a asezat in fata profetului, sallallahu alahi wa sallam, punandu-si mainile pe genunchi si apropiandu-si genunchii apoi i-a spus profetului, sallallahu alahi wa sallam: "O Muhammad, spune-mi despre Islam!" Asa ca mesagerul, sallallahu alahi wa sallam, a raspuns: "Este marturisirea ca nu exista alt Dumnezeu in afara de Allah si ca Muhammad este mesagerul Sau. Sunt efectuarea rugaciunilor obligatorii, zakat (dania), este postul pe parcursul lunii ramadan si pelerinajul la Casa Lui Allah, daca esti capabil" -Apoi omul a spus: "Tu ai grait adevar"- (Noi eram uluiti ca el a fost cel care a intrebat apoi a raspuns “Tu ai grait adevar” -de parca stia raspunsul)
Apoi omul a spus: "Acum spune-mi despre Emaan", asa ca profetul, sallallahu alahi wa sallam, a raspuns: "Este crezul in Allah, in ingerii Sai, in Cartile revelate, in Mesagerii Sai, in Ziua de Apoi, in destin, in binele din el si raul din el." Apoi omul a spus: "Tu ai grait adevar Acum spune-mi despre Ihsan." El, sallallahu alahi wa sallam, a zis: "Este sa-L adori pe Allah ca si cum L-ai vedea, chiar daca nu il vezi, caci El intr-adevar te vede."
Apoi omul a zis: "Acum spune-mi despre Ceas". Iar profetul, sallallahu alehi wa sallam, a raspuns: "Cel care este intrebat nu are mai multa stiinta despre asta decat cel care a intrebat." Apoi el a zis: "Atunci spune-mi despre semnele lui". El, sallallahu alahi wa sallam, a spus: "Va fi atunci cand mama va da nastere stapanei sale, cand cei desculti se vor intrece in constructii care de care mai inalte."
Apoi acel om a plecat si noi am ramas uluiti si nemiscati. Apoi mesagerul, sallallahu alahi wa sallam, a intrebat:
"O Umar, stii cine a fost cel care a intrebat?" Am spus: "Allah si Mesagerul Sau stiu cel mai bine." El, sallallahu alahi wa sallam, a zis: "A fost ingerul Jibril care a venit si v-a invatat religia voastra."




Al Treilea principiu fundamental



Cunoasterea profetului tau: Profetul Muhammad, sallallahu alahi wa sallam, este fiul lui Abdullah fiul lui Abdul-Mutallib bin Haashim. Haashim a fost din tribul Quraish si Quraishii au fost dintre arabi. Arabii sunt dintre urmasii profetului Isma'eel (Ismail), fiul profetului Ibrahim (Avraam), Allah sa-i binecuvanteze si sa-i miluaiasca pe toti.

El, sallallahu alahi wa sallam, a trait 63 ani -40 de ani anteriori profetiei si 23 de ani i-a petrecut ca si mesager. El, sallallahu alahi wa sallam, a devenit profet in momentul cand a primit revelatia, vezi Surat Al'Alaq:1 Iqra!....
{Citeste!....}

Tara natala a fost Mekah, mai tarziu a emigrat in Medina. Allah l-a trimis ca sa avertizeze asupra shirkului (politeismului) si sa cheme la Tawhid(monoteism- adorarea unui singur Dumnezeu Unic).

Dovada pentru acestea sunt spusele lui Allah Subhana w Taala:

Surat Al-Muddathir:1-7 -Traducerea sensurilor-

“O, tu cel acoperit,
Ridica-te si indeamna
Pe Domnul tau preamareste-L,
Vesmintele tale curateste-le
Si de nelegiuire(inchinarea la idoli) stai departe
Si nu darui cautand sa dobandesti mai mult
Si pentru Domnul tau indura!...”


“Ridica-te si indeamna" inseamna sa avertizeze asupra politeismului si sa cheme la Tawhid (monoteism) si Lauda-l Pe Domnul tau - adora-L pe calea tawhidului, si curata-ti vesmintele tale -inseamna curata-ti actiunile de politeism - Si de “nelegiuire stai departe" - adica paraseste-i pe cei care adora statui si elibereaza-te.

El, sallallahu alahi wa sallam, a ramas asa timp de zece ani chemand oamenii la tawhid. Apoi dupa zece ani a fost inaltat in Cer cand a primit comanda rugaciunilor obligatorii. Apoi s-a rugat in Meka timp de trei ani, dupa care a emigrat in Medina.

Dovada: Surat An-Nisa':97-99 -Traducerea sensurilor-

“Ingerii, cand iau sufletele celor care au fost nedrepti cu ei insisi, le zic lor: "Ce ati facut voi pentru credinta voastra?" Si raspund ei: "Noi am fost slabiti pe pamant." Si le zic (ingerii): "Nu a fost pamantul Lui Allah destul de larg pentru ca voi sa purcedeti in lume?" Adapostul acestora este Gheena si ce soarta rea! / Afara de cei neputinciosi dintre barbati, de femei si copii, care nu sunt in stare sa se descurce si nu gasesc nici o cale / Pe acestia poate ca o sa-i ierte Allah, caci Allah este Indurator, Iertator ('Afuww, Ghafur)”

Si Allah Preainaltul spune:

Surat Al-'Ankabut:56 -Traducerea sensurilor-

“O, robi ai mei care ati crezut! Pamantul Meu este atat de intins! Adorati-Ma pe Mine!”


Al-Baghawee, Allah sa aiba mila de el, a spus: Motivul revelarii acestei aya (verset) a fost atunci cand cativa musulmani care locuiau in Mekkah, nu au emigrat in Medina.

Dovada pentru hijra, din Sunnah:


El, sallallahu alahi wa sallam, a spus: "Emigrarea nu va inceta pana cand cainta nu va inceta. Si cainta nu va inceta (sa fie acceptata) pana cand soarele va rasari din vest."
(Relatat de Abu Dawood)(A doua parte este si relatata de Muslim, de Abu Huraira)

Atunci cand s-a instalat in Medinah, el, sallallahu alahi wa sallam, a comandat toate legile islamului, ca si Zakat, Post, Haj, Adhan, Jihad, a comandat binele si a interzis raul, ca si alte lucruri care tin de legile islamice. Toate acestea, timp de zece ani, dupa care a murit, sallallahu alahi wa sallam.
Aceasta a fost religia lui - Nu a existat un bine fara ca el, sallallahu alahi wa sallam, sa nu-si indrepte comunitatea spre acel bine. Binele dupa care si-a directionat comunitatea a fost: Tawhidul si tot ceea ce Allah iubeste si ceea ce Il multumeste.

Raul despre care a fost averitzata comunitatea a fost: shirkul (politeismul) si tot ceea ce Allah uraste si respinge.

Allah l-a trimis pe el, sallallahu alahi wa sallam, pentru omenire si el a facut obligatoriu pentru noi oamenii si pentru djini, sa-l urmeze pe profetul Muhammad, sallallahu alahi wa sallam.

Dovada: Surat Al-Araaf:158 -Traducerea sensurilor-

“Spune: "O, oameni! Eu sunt pentru voi toti trimisul Lui Allah, caruia ii apartine imparatia cerurilor si a pamantului! Nu exista alta divinitate inafara de El! El da viata si El da moarte! Deci credeti in Allah si in trimisul Sau, profetul cel neinvatat, care crede in Allah si in cuvintele Sale! Si urmati-l! Poate ca veti fi calauziti!”

Allah a desavarsit religia noastra...ea este completa, alhamdulilah, iar dovada acestui fapt sunt spusele Lui Allah Subhana w Taala:

Surat Al-Ma'ida:3 -Traducerea sensurilor-

“Va sunt oprite mortaciunea, sangele scurs, carnea de porc, animalele cele asupra carora a fost pomenit numele altcuiva decat al lui Allah [la injunghierea lor], ce a pierit inabusit, lovit, in urma caderii sau impuns cu coarnele [de alta vita], ce a fost sfasiat de fiare, doar daca ati injunghiat [aceste vietati inainte de muri], ca si vitele injunghiate pe pietrele inaltate, si cele pe care le impartiti, prin tragere la sorti, cu sageti. Acestea sunt pentru voi pacat! Aceia care nu cred sunt astazi deznadajduiti sa va indeparteze de la religia voastra. Deci, nu va temeti de ei, ci temeti-va de Mine! In ziua aceasta am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi! Si daca cineva e silit de foame [sa manance din cele oprite] fara p o r n i r e spre pacat, Allah este Iertator, Indurator” (Al-Ghafur, Ar-Rahim).


Dovada din Sfantul Quran, ca profetul, sallallahu alahi wa sallam, a murit, este :

Surat Az-Zumar:30-31 -Traducerea sensurilor-

“Tu vei muri si vor muri si ei [intr-o zi]. / Apoi in Ziua Invierii; va veti certa voi intre voi, inaintea Domnului vostru”

Dupa ce oamenii vor muri; ei vor fi inviati si dovada o avem in Sfantul Quran, in foarte multe parti din acesta:

Surat Ta-Ha:55 -Traducerea sensurilor-

“Din el (pamant) v-am creat, in el va vom intoarce si din el va vom scoate inca o data.”


Si Allah Subhana w Taala spune in Sfantul Quran:

Surat Nuh:17-18 -Traducerea sensurilor-

“Allah v-a facut pe voi sa rasariti asemenea ierburilor, din pamant! / Apoi va va aduce pe voi inapoi la el si va va face sa iesiti cu adevarat”

Dupa ce vor fi inviati, vor fi judecati si recompensati in functie de actiunile lor.

Dovada: Surat An-Najm:31 -Traducerea sensurilor-

“Ale lui Allah sunt cele din ceruri si cele de pre pamant, pentru ca sa-i rasplateasca pe cei care au savarsit rau dupa ceea ce au facut si sa-i rasplateasca pe cei care au implinit bine cu cea mai buna (rasplata).”

Oricine respinge ideea invierii este necredincios, si dovada este:

Surat At-Taghabun:7 -Traducerea sensurilor-

“Aceia care nu au crezut, au pretins ca ei nu vor mai fi inviati. Spune: "Ba da! Pe Domnul meu! Veti fi voi inviati si apoi vi se va vesti voua ceea ce ati facut! Si acesta este un lucru usor pentru Allah!”

Allah a trimis toti mesagerii cu lucruri bune si sa avertizeze.

Dovada: Surat An-Nisa':165 -Traducerea sensurilor-

“[Si a trimis] trimisi - vestitori si prevenitori - pentru ca oamenii sa nu mai aiba nici un fel de scuza fata de Allah, dupa trimisi! Iar Allah este Puternic, Intelept ('Aziz, Hakim)

Primul dintre ei a fost Noe, pacea fie asupra sa, si ultimul a fost Muhammad, sallallahu alahi wa sallam, care a incheiat sirul profetilor.

Dovada ca Noe a fost primul dintre ei: Surat An-Nisa':163 -Traducerea sensurilor-

“Noi ti-am revelat tie precum i-am revelat lui Noe si profetilor de dupa el, precum le-am revelat lui Avraam, Ismail, Isaac, Iacob si semnintilor si lui Isus, Iov si lui Iona, Aaron si lui Solomon si i-am dat lui David psalmii.”

Surat An-Nahl:36 -Traducerea sensurilor-

“Noi am trimis la fiecare comunitate un trimis ca sa le zica: Adorati-L pe Allah si tineti-va departe de Taghut..."

Allah i-a obligat pe toti robii Sai sa creada in Allaah. Si sa-l paraseasca pe Taghut.

Ibn Qaim, rahimahullah, a spus: Taghut inseamna cineva sau ceva pentru care se depasesc limitele in adorare.

Tawaagheet este pluralul, si are 5 componente:

1.Iblees (Shaitan, satana), blestemul lui Allah supra lui
2.Oricine este adorat in afara de Allah
3.Oricine cheama oamenii sa se adore pe ei insisi
4.Oricine pretinde ca ar avea cunostinta despre cele Nevazute
5.Alte legi, diferite de cele ale lui Allah

Dovada pentru aceasta o gasim in Sfantul Quran:

Surat Al-Baqara:256 -Traducerea sensurilor-

“Nu este silire la credinta! Razvedita este deosebirea dintre calea cea dreapta si ratacire iar acela care se leapada de Thagut si crede in Allah acela s-a prins de cea mai trainica toarta, care nu se sparge nicoodata. Si Allah este Cel care Aude totul, Atoatestiutor [Sami', 'Alim].”

Si in haditul Profetului Muhamamd, sallallahu alahi wa sallam:
Capul tututror lucrurilor este islamul si stalpul cel mai important al acestuia este Rugaciunea. Si cea mai inalta parte este Jihadul pentru cauza lui Allah.

Si Allah stie cel mai bine...fie ca pacea si binecuvantarea lui Allah sa fie asupra profetului Muhammad, sallallahu alahi wa sallam, asupra familei si asupra companionilor, Allah sa fie multumit de ei.

SURSA:TTI
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: SFATURI PENTRU FIICELE LUI ADAM   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeLun Noi 16, 2009 6:16 pm

بسم الله الرحمن الرحيم



ASSALAM ALEIKUM!


InshaAllah te vom sfatui..

Atentie, aceste verdicte sunt in unanimitate!Nu vom gasi o scoala sa aiba o parere diferita

1.Fiica a lui Adam,daca te pensezi inceteaza sa o mai faci pentru ca profetul sallallahu alahi wa sallam a blestemat pe aceea femeie

. Trimisul lui Allah - sallallahu alahi wa ali wa sallam “le-a blestemat atât pe femeia care face aceasta operaţiune, cât şi pe femeia care cere sa i-i se faca aceasta (Relatat de Abu Dawud cu un lanţ bun de transmiţãtori)

2.Daca nu porti hijabul...ar fi bine sa o faci pentru ca hijabul este o obligatie in Islam .

Surah an-Nur

"Si spune drepcredincioaselor sa-si plece privirile lor si sa-si pazeasca pudoarea lor,sa nu-si arate gatelile lor in afara casei lor afara de ceea ce este pe dinafara si sa-si coboare valurile peste piepturile lor si sa nu-si arate frumusetea lor....]”

3.Daca iesi afara din casa ta machiata inceteaza s-o mai faci pentru ca este haram..si wallahy mi-e teama pentru tine surioara ca in ziua judecatii sa gasesti in cartea ta mai mult decat ti-ai fi putut imagina.Se spune ca ficare barabat care te priveste cu pofta el ia pacat pentru intentia lui si tu ai o parte din acel pacat deoarecee tu ai fost ispita

4.Daca vrei sa te tatuezi e bine sa-ti scoti aceasta idee din cap deoarece profetul Muhammad sallalalhu alahi wa sallam a blestemat femeia care se tatueaza si pe cea care tatueaza


5.Trebuie sa sti ,Allah sa aiba mila de tine draga surioara ca femeia musulmana trebuie sa fie modesta.Femeile din Vest cand ies din casa lor se uita in oglinda sa verifice daca machiajul este perfect,daca parul este aranjat..etc

Si tu draga musulmana ,te uiti in oglinda cand iesi din casa,dar tu doresti sa ascunzi orice lucru care ti-ar putea stribii modestia.
Femeia musulmana are gria ca atunci cand iasa din casa sa nu fie o ispita..imbracandu-se cu haine largi,abaia, in alte cuvinte cu vesmantul islamic.

Daca vrei sa pui oja pe unghi cand iesi , poti sa o faci , dar cu conditia sa porti manusi..ptr ca si acest lucru este o infrumusetare.Si este Haram daca cei care nu sunt mahram pentru tine, observa acest lucru.

6.Daca iesi afara din casa ai grija sa nu fi nici o tinta pentru hoti.Islamul protejeaza femeia din toate punctele de vedere...asa ca atunci cand iesi ia cu tine daca tot vrei ..un inelus si ceasul..daca te impodobesti..sheitan va gasi cale ptr ca sa-ti distruga din modestie si in plus vei fi o tinta pentru cei cu minti si inimi bolnave.Evita margelele sau lanturile sa fie scoase inafara vesmantului tau.

7.Daca fumezi Allah sa te calauzeasca si sa te ierte..da-ti toata silinta sa te lasi de dragul lui Allah..nu astepta ca doctorul sa ti-o spuna ca poate fi prea tarziu pentru cainta ta.Gandeste-te la raul pe care il faci si celor din jurul tau....


Si...draga mea surioara...Rugaciunea niciodata sa n-o amani..roaga-te la timp ptr ca Allah sa fie multumit de tine

Acestea au fost doar cateva puncte la care trebuie sa meditezi si inshaAllah sa vi peste o zi,,doua ,...o saptamana..o luna...un an..si sa ne spui ca ai reusit.
Noi ne rugam la Allah sa o poti face.

SURSA:TTI
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: CE ESTE EXTREMISMUL? CINE SUNT EXTREMISTII?   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeLun Noi 16, 2009 6:34 pm

بسم الله الرحمن الرحيم



ASSALAM ALEIKUM!






Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: RUGACIUNEA DIN ZORI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeMar Noi 17, 2009 3:21 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

ASSALAM ALEIKUM!



Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: SOMNUL ESTE MAI BUN DECAT RUGACIUNEA   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeMar Noi 17, 2009 10:51 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!





Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: INVITA-L PE SHAYTAN LA MASA   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeMier Noi 18, 2009 4:59 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum!

Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: UITA-TE LA FETELE ASTEA!   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeJoi Noi 19, 2009 10:48 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!


Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeVin Noi 20, 2009 2:29 am

Interesant ultimul videoclip postat... observ aceeasi materializare ( trup fizic luat de diavol) satanica imaginata de traditia populara crestina romaneasca, in general est - europeana.
Nu avem nevoie sa ni-l inchipuim fizic pe shaytan, e destul ca-i simtim prezenta spirituala, dogoarea focului pacatului emanata de el.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeSam Noi 21, 2009 4:51 am

بسم الله الرحمن الرحيم



Assalam aleikum!

Intr-o zi un profesor isi intreaba elevul :
-Ce ai invatat in acesti 33 de ani de cind studiezi cu mine?
Elevul raspunde:
-Iti spun drept ca am invatat doar 8 lucruri !
-Si care ar fi astea ? spune profesorul putin dezamagit

Primul:
- Am privit la Creatie si am vazut ca fiecare iubeste ceva iar cind unul dintre ei moare ceea ce iubea il paraseste asa ca am inceput sa iubesc actiunile pozitive pentru ca ele ma vor urma si dupa moarte!

Al 2-lea:
-Am privit la Cuvantul lui Allah:
“ Iar în ce-l priveste pe cel care se teme de Ziua când se va înfãtisa
Domnului sãu si si-a oprit sufletul de la pofte, Raiul îi va fi sãlas!...”
Asa ca i-am cerut sufletului sa nege placerea pana cind si el s-a supus vointei lui Allah!

Al 3-lea:
Am privit la Creatie si am vazut ca fiecare dintre noi tinem mult la averile noastre apoi am privit la Cuvantul lui Allah:
“Si tot ceea ce vi s-a dat vouã dintre lucruri este numai plãcere
trecãtoare a acestei vieti si podoabã a ei, pe când ceea ce este la
Allah este mai bun si este vesnic. Voi nu pricepeti?”
Asa ca tot ce aveam l-am imprumutat Lui Allah!

Al 4-lea:
Am privit la Creatie si am vazut ca majoritatea oamenilor sunt mandri,apoi am privit la Cuvantul lui Allah:
“Cât despre aceia care au fricã de Domnul lor, ei vor avea
Grãdini pe sub care curg pâraie, în care vor sãlãslui vesnic: loc de
primire de la Allah. si, ceea ce este la Allah, este mai bun pentru cei
piosi!”
Asa ca am perseverat in a face bine pentru a primi ospitalitatea Lui!

Al 5-lea:
Am privit la Creatie si am vazut ca fiecare tradeaza si blesteama din cauza invidiei,apoi am privit la Cuvantul lui Allah:
“Oare ei împart îndurarea Domnului tãu? Noi le-am împãrtit lor
cele spre trebuintã în viata din aceastã lume si i-am ridicat pe ei unii
deasupra altora, în trepte, pentru ca unii dintre ei sã-i punã pe altii sã
lucreze. Iar îndurarea Domnului tãu este mai bunã decât ceea ce
adunã ei.”
Asa ca m-am indepartat de invidie!

Al 6-lea:
Am privit la Creatie si am vazut multa dusmanie si ura intre ei ,apoi am privit la Cuvantul lui Allah :
“ Si sã nu vã abatã pe voi Seitan, cãci el vã este dusman
învederat!”
Asa ca am devenit un om pacific dar l-am luat pe diavol drept dusman!

Al 7-lea:
Am privit la Creatie si am vazut ca toti se chinuie sa cerseasca binele lui Allah chiar daca asta ii duce la pacat,apoi am privit la Cuvantul lui Allah :
“ [Sunteti] ca aceia de dinaintea voastrã! Au fost ei chiar si mai
puternici decât voi si au avut chiar si mai multe averi si mai multi
copii. Si s-au bucurat ei de partea lor [în aceastã lume] si v-ati
bucurat si voi de partea voastrã, asa cum s-au bucurat cei de
dinaintea voastrã de partea lor. si vorbiti voi fãrã de noimã, precum si
ei vorbeau fãrã de noimã. Dar în van sunt faptele acestora atât în
aceastã lume, cât si în Lumea de Apoi. si acestia sunt pierduti.”
Asa ca m-am dedicat adorarii lui Allah iar binele meu in acesta viata l-am lasat in grija Lui!


Al 8-lea:
Am privit la Creatie si am vazut ca fiecare dintre ei se sprijina pe unul ca si el ,apoi am privit la Cuvantul lui Allah;
“ Nu da ascultare necredinciosilor si fãtarnicilor, nu da atentie
rãutãtii lor si încrede-te în Allah, cãci Allah este de ajuns ca Ocrotitor!”
Asa ca am lasat sprijinul celorlalti si am crezut in Allah!
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeSam Noi 21, 2009 5:26 am

Salam Alaykum,

S-a afirmat intotdeauna faptul ca Islamul este un mod complet de viata, ca e perfect ca si alcatuire... daca incerci si perseverezi zilnic pe calea trasata cu precizie de Islam te vei afla printre locuitorii Raiului. Inshaalah, sa fim cu totii acolo!
Propun ca subiect de meditatie pentru seara asta si pentru maine si pentru tot restul vietii noastre, ultimele cuvinte ale Profetului ( pacea si binecuvantarea fie asupra Sa):
"Impreuna cu cei asupra carora ai pogorat mila Ta, cu profetii si ceid evotati, martirii si facatorii de bine, O Allah, iarta-ma si ai mila de mine si fa-mi parte de tovarasia Celui de Sus. La Allah ne intoarcem si catre El alergam dupa ajutor si ultim adapost"
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitimeDum Noi 29, 2009 7:05 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum!

Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI I_icon_minitime

Sus In jos
 
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Probleme pe care un musulman trebuie sa le evite...
» MURIBUNDUL TREBUIE CONVINS SA ROSTEASCA MARTURISIREA DE CREDINTA
» MODUL IN CARE SE EFECTUEAZA RUGACIUNEA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: RELIGIA ISLAM :: GENERALITATI DESPRE RELIGIA ISLAMICA-
Mergi direct la: