Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
Admin
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
ascary
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
ahmed yusuf
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
Corina
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
nargis b
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
io@n@
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
jadhha
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
Miss Surya
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
Selma Nuran
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Martie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
Admin
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
ahmed yusuf
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
nargis b
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
io@n@
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
Corina
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
ilayda
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
Noor
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
Selma Nuran
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
Umm Adam
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Vote_lcapRuga tainica a celor care nadajduiesc Voting_barRuga tainica a celor care nadajduiesc Vote_rcap 
VIZITATORI
Ruga tainica a celor care nadajduiesc Labels=0

 

 Ruga tainica a celor care nadajduiesc

In jos 
AutorMesaj
nargis b




Mesaje : 59
Data de inscriere : 15/08/2014

Ruga tainica a celor care nadajduiesc Empty
MesajSubiect: Ruga tainica a celor care nadajduiesc   Ruga tainica a celor care nadajduiesc I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm

RUGA ROSTITĂ ÎN TAINĂ DE CEI CARE NĂDĂJDUIESC
 (AL-SAHIFA AL-SAJJADIYYA este cea mai veche colectie de rugi din sursele islamice si una dintre lucrarile de capatai ale spiritualitatii islamului timpuriu. Scrisa de stranepotul Profetului (sawas), Imamul Sajjad (as))


 

1. O, Cel Care dăruieşte slujitorului care Îi cere,
    care îi îndeplineşte dorinţa, când acesta speră, aşteptând să primească (ajutor) de la El,
    care îl apropie, aducându-l în preajma Sa, pe cel care doreşte să se apropie de El,
    îi acoperă şi-i ascunde păcatul, când acesta I-l mărturiseşte
    şi îi dă satisfacţie şi îndestulare când acesta are încredere în El!

2. Dumnezeul meu, cine a venit înaintea Ta, căutând să-l primeşti,
    iar Tu să nu-l fi găzduit cu ospitalitate?
    Sau cine a descălecat la poarta Ta, punându-și speranţa în mărinimia Ta,
    iar Tu să nu i-o fi arătat?
    Oare e bine să mă întorc de la poarta Ta, venind înapoi dezamăgit,
    când nu cunosc un protector mai bun decât Tine?
    Cum aş putea nădăjdui în altcineva în afară de Tine,
    când tot binele stă în mâna Ta?
    Cum aş putea să aştept ajutor de la alţii,
    când creaţia şi stăpânirea Îţi aparţin Ţie?
    Să-mi pierd nădejdea în Tine,
    când mi-ai arătat din binefacerile Tale pe care nici nu Ţi le cerusem?
    Ai lăsa în nevoi pe cineva ca mine?
    Dar mă ţin cu putere de legăturile Tale!
    O, Cel prin a Cărui îndurare, cei care se străduiesc obţin fericirea
    şi prin a Cărui mânie, cei care caută iertarea nu rămân nefericiţi!
    Cum aş putea să Te uit, când Tu nu încetezi niciodată să-Ţi aduci aminte de mine?
    Cum se poate ca atenţia să-mi fie distrasă de la Tine, când Tu mă veghezi cu stăruinţă?

3. Dumnezeule, m-am agăţat de poala dărniciei Tale,
    mi-am înălţat speranţele, ca să ajung la darurile Tale!
    Aşadar, purifică-mă prin cea mai curată mărturisire a Unicităţii Tale
   şi fă-mă să fiu dintre slujitorii Tăi aleşi!
   O, Cel Care eşti refugiul oricărui fugar,
   speranţa oricărui căutător!
   O, Cel mai Bun dintre cei către care se îndreaptă speranţele!
   O, Cel mai Generos dintre cei către care se îndreaptă rugile!
   O, Cel Care nu respinge pe cei ce-I cer
   şi nu-i dezamăgeşte pe cei care aşteaptă (ajutorul Său)!
   O, Cel a Cărui poartă este deschisă pentru cei care-L imploră
 
 

   şi a Cărui piedică este îndepărtată din calea celor ce nădăjduiesc în El!
   Te rog ca prin generozitatea Ta, să-Ţi arăţi bunătatea faţă de mine,
   ca prin darurile Tale, să-mi dai ceea ce-mi încântă ochii,
   ca prin nădejdea în Tine, să-mi oferi ceea ce va aduce linişte sufletului meu,
   iar prin siguranţa Ta, să-mi dai ceea ce-mi va uşura greutăţile acestei vieţi
   şi ridică, Te rog, vălurile care-mi orbesc privirea şi-mi împiedică înţelegerea!
   Prin mila Ta, o, Cel mai Milostiv dintre milostivi!
Sus In jos
 
Ruga tainica a celor care nadajduiesc
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
» Rasplata celor din Paradis
» Lucruri care anuleazå ablutiunea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: RELIGIA ISLAM :: RUGACIUNEA-
Mergi direct la: