Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
Admin
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
ascary
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
ahmed yusuf
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
Corina
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
nargis b
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
io@n@
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
jadhha
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
Miss Surya
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
Selma Nuran
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Martie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
Admin
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
ahmed yusuf
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
nargis b
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
io@n@
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
Corina
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
ilayda
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
Noor
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
Selma Nuran
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
Umm Adam
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_lcapNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Voting_barNorme pentru atingerea perfectiunii spirituale Vote_rcap 
VIZITATORI
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Labels=0

 

 Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale

In jos 
AutorMesaj
nargis b




Mesaje : 59
Data de inscriere : 15/08/2014

Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale Empty
MesajSubiect: Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale   Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am

Norme pentru atingerea perfecțiunii spirituale

Pentru a putea avansa pe această cale spirituală, călătorul spiritual trebuie să-și aleagă ca mentor (călăuză spirituală) o persoană integră. Mentorul trebuie să-și fi ȋnvins egoul și să fi ajuns la starea de trăire eternă în Allah.
El trebuie să fie pe deplin conștient de toate lucrurile care sunt în avantajul sau ȋn dezavantajul unui călător spiritual și trebuie să fie capabil să urmeze pregătirea și îndrumarea altor călători spirituali. Mai mult decât atât, amintirea și pomenirea lui Allah, cȃt și rugăciunea cu smerenie ȋi sunt de asemenea necesare călătorului spiritual.
În plus, pentru a putea trece cu succes prin toate etapele căii spirituale, el trebuie să respecte anumite reguli:

Renunțarea la obiceiurile, uzanţele și formalitățile sociale
 
Aceasta înseamnă să se ferească de toate acele formalități care sunt doar simple obiceiuri sau de un mod de viaţă la modă și care constituie o piedică în calea călătorului spiritual, căruia i se cere să trăiască printre oameni, dar să ducă o viață simplă și echilibrată.
Unii oameni sunt atât de absorbiți de formalitățile sociale pe care le respectă mereu cu prea multă minuțiozitate pentru a-și menține poziția în societate și de multe ori se complac ȋn practici inutile și chiar dăunătoare, care nu le provoacă decȃt neplăceri și griji. Ei dau prioritate uzanţelor inutile ȋn locul necesităților reale și importante.
Criteriul lor de a judeca ceea ce este adecvat și ceea ce este impropriu este aprecierea și dezaprobarea oamenilor de rând. Ei nu au nici o opinie personală și doar urmează tendința comună. La cealaltă extremă sunt cei care duc o viață izolată și ignoră toate regulile societății și, prin urmare, se lipsesc de toate beneficiile sociale. Ei nu se amestecă cu ceilalţi oameni și ajung să fie cinici.
Pentru a avea succes în atingerea scopului său, călătorul spiritual trebuie să urmeze calea de mijloc. El trebuie să se amestece cu oamenii nici prea mult, nici prea puțin. Nu contează dacă arată altfel decȃt ceilalti din cauza comportamentului său social diferit. El nu trebuie să-i urmeze pe alții și nu trebuie să-i pese de nici o critică în acest sens. Allah spune:

„Ei nu se vor teme de ponegrirea niciunui ponegritor. (Sura al-Ma’ida, 5:54)”

Asta înseamnă că adevăratul credincios se alipește de ceea ce crede a fi corect. Ca un principiu, se poate spune că cel care-și asumă călătoria spirituală trebuie să cântărească fiecare lucru în mod serios și nu trebuie să urmeze orbește dorințele altor oameni sau opinia lor.
(fragment din cartea "Lumina din sufletul meu", capitolul "Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale" de Allamah Muhammad Husayn Tabataba'i)
Sus In jos
 
Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
» Du'a pentru ziua de vineri
» Chestionar pentru Musulmani

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: RELIGIA ISLAM :: CELE NEVAZUTE-
Mergi direct la: