Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
    Top postatori
    Noor İslam
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    Admin
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    ascary
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    ahmed yusuf
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    Corina
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    nargis b
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    io@n@
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    jadhha
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    Miss Surya
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    Selma Nuran
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    Ultimele subiecte
    » Ruga rostita in taina de cei necajiti
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

    » Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

    » Munca asidua si darnicia
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

    » Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

    » Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

    » Viata Imamului Hasan (as)
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

    » Viata Fatimei Al Zahraa (as)
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

    » Imamul Ali (as) - Viata sa
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

    »  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

    » Perioada sarcinii
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

    » Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

    » Taqwa - Evlavia
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

    » Ruga tainica a celor care nadajduiesc
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

    » Ruga tainuita a celor ce se caiesc
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

    » Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

    » Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

    » Ruga rostita in taina de cei care se plang
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

    » Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

    » Calea de mijloc - Amr bainal amrain
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

    » Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
    Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Martie 2024
    LunMarMierJoiVinSamDum
        123
    45678910
    11121314151617
    18192021222324
    25262728293031
    CalendarCalendar
    geomap

    hit counters
    Bloguri dragi mie
    Noul Musulman
    Blogu'lu'Yusuf
    Hadisuri
    Familia İslamica
    Coranul Tradat
    İslam Romanesc
    Gradinile Credincioşilor
    Dumnezeu ın Coran
    Subiectele cele mai active
    TRADITIA PROFETULUI
    Versetul zilei
    SA NE CUNOASTEM!
    SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
    SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
    Istoria Convertirii Mele...
    Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
    BINE ATI VENIT!
    DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
    INTREBARI & RASPUNSURI
    facebook
    Forumul Despre Islam

    Creează-ți o insignă
    Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
    Noor İslam
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    Admin
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    ahmed yusuf
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    nargis b
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    io@n@
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    Corina
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    ilayda
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    Noor
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    Selma Nuran
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    Umm Adam
    Istoria Convertirii Mele... Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... Voting_barIstoria Convertirii Mele... Vote_rcap 
    VIZITATORI
    Istoria Convertirii Mele... Labels=0

     

     Istoria Convertirii Mele...

    In jos 
    +2
    Admin
    Corina
    6 participanți
    Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
    AutorMesaj
    Corina

    Corina


    Mesaje : 84
    Data de inscriere : 30/10/2009
    Varsta : 50
    Localizare : Cairo, Egypt

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeVin Oct 30, 2009 6:04 pm

    In primii 30 de ani de viata, Islamul nu a prezentat nici cel mai mic interes pentru mine. Abia daca auzisem de existenta acestei religii, cu atat mai putin sa mai si studiez despre. E adevarat ca la facultate ni se spusese ceva foarte rezumativ la Istoria Religiilor despre Islam. Am terminat Facultatea de Teologie Ortodoxa, la sfarsitul careia aveam dreptul sa predau Religie Crestin Ortodoxa si Limba si Literatura Romana.
    Mi-a placut intotdeauna sa studiez Dogmatica Ortodoxa si sa o explic celorlalti, astfel incat Dogma Sfintei Treimi era ceva usor de inteles si de aprofundat. Eram atrasa de filosofie iar ceea ce studiam la facultate :dogmatica ( invatatura de credinta ortodoxa ), Liturgica ( simbolistica actelor de la liturghie ), studiul Noului si Vechiului Testament erau impregnate de filosofie, metafore , simbol.... Ca sa intelegi Ortodoxia trebuia sa fii educat si sa ai o anumita medie peste nivelul de inteligenta. Acum multi au terminat Teologia, dar cati oare au inteles, spre exemplu opera parintelui Dumitru Staniloae ? Cati au aprofundat dogmele filosofice ale transubstantierii ? Cati dintre noi au priceput metaforele greoaie de acolo ? Ma gandeam, de multe ori cum se mantuiesc oamenii simpli sau cei pentru care conceptele filosofice erau o taina de nepatruns ?
    Am predat religia ortodoxa timp de 13 ani in Romania. Incepusem sa ma plafonez ca si pregatire intelectuala, intrasem intr- o rutina normala tuturor profesorilor. Ma autolimitam intelectual si spiritual zilnic. Slujbele de duminica nu mai prezentau interes pentru mine, desi mergeam pentru ca eram exemplul elevilor mei si , mai ales , al fiului meu. Totul devenise « ca la carte », viata mea era uniformizata, iar acasa imi faceam rugaciunile rar si fara prea multa convingere interioara.
    Prin 2003 m-am hotarat sa urmez un master in Literatura Comparata si Antropologie Culturala in Universitatea Cuza din Iasi. Trebuia sa ma « salvez » cumva de la rutina nimicitoare si Dumnezeu m-a ajutat in acest sens. Primul an de Master 2003 – 2004 a fost ca o lumina intelectuala in viata mea. Eram, in sfarsit conectata la surse care ma ajutau sa evadez din realitatea sufocanta.. Citeam mult, cautam informatii diverse, am reinceput sa folosesc Engleza , Franceza si putin din Latina. Eram ca pasarea Phoenix… renasteam din propria cenusa! Prin septembrie 2004, cand ma pregateam pentru cel de-al doilea an de Master am instalat internet pentru ca voiam sa am acces la cat mai multa informatie. Acesta a fost primul pas inspre Islam. Pentru ca internetul este sursa care ne uneste pe toti, crestini si musulmani impreuna. Am cunoscut cu acest prilej un doctorand in Medicina din Liban ( acum e doctor in Paris si sper ca Allah sa –i daruiasca celui care ne –a ramas un mare prieten mie si familiei mele numai binecuvintari, amin ). Numele lui e dr. Wassim ... am inceput sa vorbim online si am ramas surprinsa cand am aflat ca e musulman, era primul musulman intalnit.. Pe rand, am intalnit si alti musulmani, frati si surori care mi-au fost de un real folos in indreptarea mea catre Islam. Inca nu incepusem sa citesc surse islamice dar puneam intrebari iar ei raspundeau.
    Ma apropiam de sfarsitul Masterului si trebuia sa scriu Teza de Disertatie. Nu- mi puteam inchipui despre ce anume as putea scrie. Voiam sa fie atractiv, original, ceva despre care nimeni sa nu fi scris la acest Master inaintea mea. Si dr.Wassim mi-a dat ideea sa scriu ceva cu trimitere la Islam. Nu-mi amintesc prea bine cum am ajuns sa aleg titlul Disertatiei, dar se numea : « Rituri si simboluri funerare in Ortodoxie si in Islam ».
    Conducatorul meu stiintific, conf. univ. Mircea Fotea mi-a imprumutat un Coran romanesc, o editie mare, albastra, din cate imi amintesc.
    Acesta e al doilea pas substantial inspre Islam. Logica si frumusetea curgatoare a ideilor Coranului m –au uimit, m-au fermecat. A fost « dragoste la prima vedere ». Era firesc, normal ceea ce scria acolo, era un mesaj uimitor adresat umanitatii. Nu pot sti ce s –a petrecut atunci in inima mea, asta numai Allah o stie. Dar cred ca am inima mea a aderat la Islam in acel moment, fara ca ratiunea mea sa o perceapa. Teza scrisa nu a fost cine stie ce mare capadopera, doar un sketch .. ar trebui continuata de mine sau de catre altcineva mai dotat ca mine. Inovatoare era ideea , continutul ar trebui imbogatit. Nu prea am avut timp sa scriu despre subiect asa cum as fi vrut eu si pentru ca nu aveam acces la absolut niciuna din cartile islamice scrise in romaneste, exceptie facand Coranul. Drept pentru care am prezentat in fata comisiei de la universistate, teza mea de disertatie ca fiind o introducere, o schita doar. Bineinteles ca profesorilor nu le-a placut ideea mea din doua motive : de ce am ales Islamul, ce legatura are Islamul cu pregatirea acestui Master si de ce am ales sa vorbesc tocmai despre moarte. Asta are importanta mai putin, ceea ce e important e transformarea mea interioara. Din acea zi nu am mai putut merge la biserica si nu-mi explicam foarte clar de ce. Ma schimbam si intelegeam altfel lucrurile si ordinea pe care ar trebui sa o aiba viata mea. Masterul l-am terminat in iunie 2005 iar shahada am spus-o singura mai intai doar cu un musulman online prin octombrie 2005. Vreo luna mai tarziu, luam shahada online cu mai multi martori avand ca sheikh pe Yusuf Estez, americanul care din preot crestin a devenit sheikh musulman.
    Convertirea mea la Islam a avut consecinte si urmari de neinlaturat in viata mea. A trebuit sa divortez de sotul meu, am parasit orasul in care am locuit 10 ani, nu am mai predat religie ci Limba si Literatura Romana. In prezent locuiesc in Egipt, sunt recasatorita cu un musulman egiptean, familia noastra s-a mai marit cu o fetita iar baiatul meu, Robert a devenit si el musulman acum doi ani.
    Multumim lui Allah pentru toate bunatatile pe care ni le-a daruit dar mai ales pentru lumina spirituala , pentru darul cel mai important pe care l-am primit de la El : Islamul.
    Sus In jos
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeSam Oct 31, 2009 4:20 pm

    IN NUMELE LUI ALLAH, MILOSTIVUL, INDURATORUL.

    ASSALAM ALEIKUM!

    Multumim Corina pentru povestea convertirii tale.In general convertitii (sau revertitii, cum se mai spune) iubesc sa afle si povestea convertirii altora.Le da un sentiment de incredere, unitate si uneori are efect de crestere a imanului (cel putin asa e in cazul meu).
    Jazakallahukhairan!


    Ultima editare efectuata de catre Admin in Dum Noi 01, 2009 6:52 am, editata de 1 ori
    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    Corina

    Corina


    Mesaje : 84
    Data de inscriere : 30/10/2009
    Varsta : 50
    Localizare : Cairo, Egypt

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeSam Oct 31, 2009 4:28 pm

    Salam Alaykum,

    asteptam si alte istorii de trecere la islam. Folosesc cuvantul "istorie" pentru ca acest termen semnifica relatarea unui fapt petrecut in realitate. Daca as folosi cuvantul "poveste" ar fi diferit pentru ca are o conotatie ce te duce cu gandul la "fabulos", la ceva ce are doar un graunte de realitate iar restul e pura imaginatie.
    Sus In jos
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeSam Oct 31, 2009 4:50 pm

    IN NUMELE LUI ALLAH, MILOSTIVUL, INDURATORUL.

    ASSALAM ALEIKUM!

    Vom posta si istoria convertirii unor musulmani din alte tari, multi dintre ei, personalitati in domeniul lor de activitate.Iata unul dintre ei!

    BOGDAN KOPANSKI ( acum BOGDAN ATAULLAH KOPANSKI ), de origine poloneza, acum este american, profesor doctor in istorie si politica.A avut o calatorie interesanta spre islam si a intampinat numeroase greutati.A fost intemnitat de doua ori de regimul comunist polonez ( 1968, 1981-1982 ).A imbratisat islamul in anul 1974.
    "Cand aveam 12 ani am respins credinta ilogica si contradictorie a Bisericii.Doi ani mai tarziu, in 1962, am fost fascinat de lupta triumfatoare a luptatorilor ( mujahidin ) musulmani impotriva colonialismului francez.A fost prima "sageata" a islamului... In timpul liceului si in perioada de inceput a educatiei mele universitare am fost un exemplu tipic al "generatiei rebele"..... Drumul meu spre adevarul Coranului a fost lent si nepavat..... In 1974 am vizitat Turcia, am scris lucrarea de licenta despre politica sultanului si califului Suleiman Kanuni fata de Regatul Polonez.Acolo m-a strapuns cea mai frumoasa voce a omenirii, azan-ul, chemarea la rugaciune.Mi s-a ridicat parul in cap.Forte necunoscute, puternice, m-au condus spre vechea moschee din Istanbul.Acolo turci batrani, cu zambetul pe buze, cu barba, m-au invatat sa fac 'udu, ablutiunea.Am facut cu lacrimi in ochi marturisirea de credinta (shahada ) si am facut prima mea rugaciune magreb ( de apus ).... Am lasat la o parte toate ideologiile lipsite de valoare..... Pentru prima oara in viata mintea imi era limpede si am simtit in inima placerea iubirii de Dumnezeu.Eram musulman..... "
    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeDum Noi 01, 2009 6:58 am

    IN NUMELE LUI ALLAH, MILOSTIVUL, INDURATORUL.

    ASSALAM ALEIKUM!

    Iata o alta frumoasa istorie de convertire, de data aceasta a unui celebru muzician britanic: Cat Stevens.

    CAT STEVENS: (acum YUSUF ISLAM ).Britanic, fost crestin, renumit cantaret pop.A imbratisat islamul in 1973.
    "Ar fi gresit sa judecam islamul prin privinta comportamentului unor musulmani necuviinciosi care sunt prezentati intotdeauna de mass-media.Este ca si cum am gandi despre o masina ca nu este buna numai pentru ca soferul masinii a fost baut si a intrat cu ea intr-un zid.Islamul calauzeste toate fiintele umane in viata de zi cu zi in toate dimensiunile ei spirituale, mentale si fizice.Trebuie sa gasim insa sursele acestor calauziri: Coranul si exemplul Profetului.Atunci putem vedea idealul islamului".
    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeLun Noi 02, 2009 3:36 pm

    IN NUMELE LUI ALLAH,MILOSTIVUL, INDURATORUL.

    M-am nascut, la fel ca orice om, musulman, dar parintii mei la cateva luni m-au convertit, fara voia mea, la crestinismul de tip ortodox. Cu toate acestea, familia mea nu era una din cale-afara de religioasa, ba dimpotriva, as spune.

    Primul contact cu religia l-am avut in jurul varstei de 15 ani. Atunci am inceput sa citesc din biblia pe care familia mea o avea in casa, biblie primita de la un pastor neoprotestant. Bineinteles ca pe vremea aceea nu stiam sa citesc biblia si am inceput sa o citesc ca pe orice carte, de la pagina 1. Chiar si asa, biblia mi s-a parut fascinanta, povestirile cu Adam, Moise, Avram, David, Solomon… (pacea asupra lor) facand deliciul unui pusti de 15 ani. Nu cred ca atunci am trecut si la noul testament. Asa s-a incheiat primul contact cu religia din viata mea.

    Pe atunci nu se vorbea asa de mult despre musulmani, insa televiziunea romana asa atee cum era ea, prezenta imagini de la Hajj si uneori imagini cu musulmani care isi fac rugaciunea de juma. Tin minte ca eram impresionat de credinta si unitatea pe care o emanau acei oameni. Atunci pentru prima data am fost atras de Islam.

    Cel de a-l doilea contact serios cu religia l-am avut dupa terminarea liceului. Un coleg de liceu se convertise la adventism si eram impresionat de modul in care se "jertfea" oarecum pentru credinta lui, pentru ca sa nu uitam ca era pe vremea lui Ceausescu, si sa nu vii sambata la scoala nu era de ici de colo, plus ca in armata, mai apoi, nu i-a fost usor din cauza sambetei si a alimentatiei deosebite. Oricum, mi se parea ca stie foarte clar ce crede si ca se descurca cu mare usurinta prin biblie.

    Acest coleg de liceu, dupa ce s-a intors din armata, a urmat cursurile facultatii de teologie adventista. Cu totul intamplator, am avut cateva discutii religioase si nu dupa mult timp am inceput sa studiem temeinic biblia. Incet, incet am inceput sa frecventez biserica adventista de ziua a saptea, fiind foarte aproape de a ma boteza. Allah subhana wa a'atala a facut sa primesc cateva brosuri din partea martorilor lui Yehova, in care se spunea si se arata foarte clar originea pagana a trinitatii, cultului sfintilor, si a altor puncte de doctrina crestina foarte importante. Si de aici a inceput convertirea mea la Islam. Sunt de atunci mai bine de 10 ani si in tot acest rastimp am vorbit cu foarte multi oameni care se presupunea ca au competenta sa imi explice trinitatea si nici unul nu a putut sa o faca, fie si macar satisfacator. In momentul in care mi-am dat seama ca din cauza trinitatii nu voi mai putea fi niciodata crestin, am inceput sa caut o religie monoteista pe care sa o practic. Singurele religii monoteiste disponibile erau islamul si iudaismul. In acel moment mi-a fost foarte clar ca singura religie de urmat este islamul. Singura mea informatie despre Islam era un Coran tradus infiorator de un preot (Isopescu parca). Dar chiar si asa mi-a placut teribil ce am citit in acea traducere a Coranului. Insa doream sa stiu mai mult, doream chiar, deja, sa ma convertesc la Islam, dar nu cunosteam nici un musulman, nu stiam nici o moschee. Printr-o fericita intamplare am cunoscut un frate musulman din Turcia, care mi-a oferit o traducere mai buna a Coranului si inca multe alte carti, m-a dus la moscheea pe care o frecventa si m-a dat in grija celor doi imami de acolo. Am invatat multe lucruri acolo, am invatat cum sa fac rugaciunea, am invatat alfabetul arab, am invatat sa citesc Coranul. Dar, paradoxal, nu am spus shahada. Nimeni nu mi-a spus ca trebuie sa fac acest lucru. Abia peste cateva luni am spus Sahada in biroul directorului Centrului Cultural Islamic, in prezenta a trei frati.

    De atunci a inceput minunata mea experienta in Islam, iata anul acesta se implinesc, inshaAllah, 10 ani.
    Ahmed Yusuf
    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    Corina

    Corina


    Mesaje : 84
    Data de inscriere : 30/10/2009
    Varsta : 50
    Localizare : Cairo, Egypt

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeLun Noi 02, 2009 4:51 pm

    Salam alaykum,

    frumoasa istorie de intrare in Islam, frate Admin. Important acum este sa studiem si sa practicam Islamul. Ce frumos ar fi daca s-ar converti cat mai multi romani la adevarata religie, Islam. Inshaalah
    Sus In jos
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeMar Noi 03, 2009 4:38 pm

    IN NUMELE LUI ALLAH, MILOSTIVUL,INDURATORUL.

    ASSALAM ALEIKUM!


    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeJoi Noi 05, 2009 4:22 pm

    IN NUMELE LUI ALLAH, MILOSTIVUL, INDURATORUL.

    ASSALAM ALEIKUM!

    ISLAMUL-UN STIL DE VIATA COMPLET
    "Oricat de neinsemnate au fost lucrurile pe care le-am aflat despre Islam, le-am resimtit ca pe o indepartare a valului. Am inceput sa cunosc o lume de idei pe care nu o cunoscusem mai inainte. Islamul nu mi s-a parut a fi o religie, in sensul acceptat de oameni, ci un stil de viata. Nu era un sistem teologic, cat un comportament individual si social bazat pe credinta intr-un Dumnezeu unic...Nu am gasit nicio urma de dualism in natura umana trupul si spiritul actionau in viziunea islamica asemenea unei singure entitati, fara sa se separe unul de celalalt. M-a surprins la inceput interesul Coranului cel Sfant nu numai fata de aspectele spirituale, ci si fata de alte aspecte neimportante ale lucrurilor lumesti, dar, cu trecerea timpului, am inceput sa inteleg ca omul reprezinta o unitate deplina intre trup si suflet. Si Islamul a subliniat acest lucru. Nu exista niciun aspect al vietii pe care sa-l putem considera marginal; toate aspectele vietii omului se afla in centrul atentiei religiei. Coranul cel Sfant nu i-a lasat pe musulmani sa uite ca viata in aceasta lume nu este decat o etapa pe calea catre o existenta superioara, pura, iar scopul final se afla pe o dimensiune spirituala; averea fizica nu este daunatoare, dar nu reprezinta un scop in sine. De aceea, este necesar sa fie controlata pofta omului, iar poftele pot fi dominate prin constiinta morala a individului. Aceasta constiinta nu se indreapta doar catre Allah, ci si catre oameni, nu doar in scopul perfectiunii individuale spirituale, ci si in scopul crearii unei stari sociale care sa conduca la dezvoltarea constiintei societatii in ansamblu, pentru ca fiecare sa duca o viata completa".


    MUHAMMAD ASAD-ORIENTALIST AUSTRIAC CONVERTIT LA ISLAM.
    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeVin Noi 06, 2009 3:06 pm

    بسم الله الرحمن الرحيم

    ASSALAM ALEIKUM!

    DE CE M-AM CONVERTIT LA ISLAM?
    "Deseori mi se adreseaza urmatoarea intrebare:"De ce te-ai convertit la Islam si ce te-a atras la aceasta religie in mod deosebit?".
    Trebuie sa recunosc ca nu pot sa dau un raspuns transant.Nu pot spune ca m-a atras o anumita invatatura a sa, ci, mai degraba, faptul ca Islamul reprezinta un edificiu complet, minunat, compact, cladit pe invataturi morale, pe langa cele referitoare la viata practica.Nu pot sa spun astazi care dintre laturile lui m-au atras mai mult.Islamul, in opinia mea, este un edificiu perfect intocmit si fiecare dintre partile sale a fost astfel oranduita incat toate sa se completeze reciproc, neexistand nimic de prisos;din toate acestea a rezultat o armonie perfecta , solida.Mai de graba, inclin sa cred ca am fost impresionat cel mai puternic de ansamblul invataturilor si indatoririlor "asezate la locurile cele mai potrivite" .M-am straduit sa invat tot ceea ce am putut din Islam.Am studiat Coranul cel Sfant si Traditia (Hadis) Trimisului (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!).Am studiat limba Islamului si multe lucrari scrise despre aceasta religie sau ca reactie impotriva ei.Am petrecut peste cinci ani in Hejaz si Nejd cea mai mare parte din aceasta perioada pentru a ma familiariza cu mediul initial al religiei la care a chemat Profetul arab.Avand in vedere ca Hejazul este locul de intalnire al musulmanilor din toate tarile lumii, am putut sa fac comparatie intre diversele puncte de vedere religioase si sociale din lumea musulmana actuala.Aceste studii si comparatii mi-au creat convingerea ferma ca Islamul, prin dimensiunea sa spirituala si sociala, continua sa fie in pofida obstacolelor pe care le-a generat inapoierea musulmanilor "cea mai puernica forta marcata de ardoare pe care a cunoscut-o omenirea" ".

    Muhammad Asad-orientalist austriac, convertit la Islam.
    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    salim




    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 31/10/2009

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Cum a devenit Yusuf Estes musulman...fost preot   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeSam Noi 14, 2009 6:40 am

    Assalamu Aleikum
    Pe acest link puteti urmari povestea lui:
    https://www.youtube.com/watch?v=HKT8FuDZRI4
    Sus In jos
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeSam Noi 14, 2009 8:59 pm

    بسم الله الرحمن الرحيم



    ASSALAM ALEIKUM!


    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeSam Noi 14, 2009 9:06 pm

    بسم الله الرحمن الرحيم

    ASSALAM ALEIKUM!



    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeSam Noi 14, 2009 9:11 pm

    بسم الله الرحمن الرحيم

    ASSALAM ALEIKUM!


    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeMar Noi 17, 2009 4:36 pm

    بسم الله الرحمن الرحيم


    ASSALAM ALEIKUM!

    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeMier Noi 18, 2009 5:09 pm

    بسم الله الرحمن الرحيم

    Assalam aleikum!

    Wilfred Hofman ( acum Murad Hofman ), doctor in drept la Harvard, de origine germana, om de stiinta si diplomat.
    "De ceva timp, in cautarea unei mai mari precizii, am incercat sa astern pe hartie, intr-un mod sistematic, toate adevarurile filosofice, care, dupa parerea mea, pot fi atestate mai presus de orice indoiala.Pe parcursul acestui efort, mi-a devenit clar ca atitudinea tipica unui agnostic nu este una inteligenta, ca omul pur si simplu nu poate fugi de hotararea de a crede, ca este evidenta creatia a tot ceea ce exista in jurul nostru, ca fara indoiala islamul se gaseste intr-o armonie perfecta cu realitatea inconjuratoare.Mi-am dat asadar seama, cu o mare surprindere, ca pas cu pas, impotriva vointei mele si aproape inconstient, in sentimente si in gandire am devenit musulman.Un singur pas mai ramasese de facut : sa fac marturisirea de credinta.In ziua de astazi sunt musulman."
    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeVin Noi 20, 2009 5:57 am

    بسم الله الرحمن الرحيم

    Assalam aleikum!

    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeSam Noi 21, 2009 4:57 am

    بسم الله الرحمن الرحيم

    Assalam aleikum!

    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    salim




    Mesaje : 7
    Data de inscriere : 31/10/2009

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: O fata evreica in varsta de 18 ani intra in Islam   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeSam Noi 21, 2009 7:37 am

    Assalamu Aleikum
    O fata evreica in varsta de 18 ani din Karmael intra in Islam.
    Intr-o zi la sediul ziarului Panorama si site-ul Panet suna un individ si insista sa vina cineva sa-i intilneasca intr-un cartieul din Karmael(Israel),unde il asteapta o fata evreica in vasta de 18 ani si vrea sa intre in Islam, la insistentel individului se duce un reporter la cartierul respectiv , si vede o fata insotita de doua femei evreice, si un arab, fata era imbracata in Hijjab, ii s-au prezentat, fata fiind Mour Davidovici care a mai sunat la redactia declarand ca este musulmana.
    Fata a recunoscut ca a avut de mica tendinta de a intra in islam.si se simtea sa se imbrace ca musulmane,chiar cand avea doar 9 ani.
    Parintii ei nu s-au opus dorinrei fiicei lor, ba chiar au sprijinit-o si o mai ajuta in viata ei noua.


    http://www.panet.co.il/online/articles/1/2/S-217638,1,2.html
    Sus In jos
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeSam Noi 21, 2009 3:37 pm

    بسم الله الرحمن الرحيم

    Assalam aleikum!

    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeMier Dec 02, 2009 9:49 pm

    بسم الله الرحمن الرحيم

    Assalam aleikum!


    Istoria convertirii la islam a surorii noastre Dana, din Republica Moldova:

    Prima expresie care i-am spus-o sotsului meu a fost - Nici sa nu te gindeshti sa ma converteshti la Islam... eu sint creshtina shi nu ma joc cu Dumnezeu... zic religia nu e de joaca shi nu se schimba de azi pe miine doar pentru ca asha zice unul sau altul.... la care el mi-a raspuns - nici o problema. Bine el nu era musulman exemplar asha ca nici ca se gindea sa-mi faca obiectsii... Mai tirziu insa am inceput sa-mi dau intrebari... am inceput sa-i dau intrebari... ce tre sa fie in cartea aia de se insheala o intreaga natsiune (asha credeam eu ca doar arabii shi turcii is musulmani) shi deoarece citind biblia nu intselegeam nimic ca sa-mi fac o pozitsie ferma despre Creshtinism cu un simplu entuziasm (in inima pentru religia parintsilor) dar shi frica de Dumnezeu shi cu rugaciuni ca sa ma pazeasca de cel rau am inceput sa citesc Quran-ul ...primele ayate le citeam cu garda sus shi incordare mare ashteptind sa gasesc violentsa shi aberatsii... apoi am inceput sa gasesc ratsionalitate tot mai mult shi mai mult... apoi binevoinsa....sigur la inceput mi-au dat shi mie de gindit unele pasaje insa asta nu inseamna ca toate celelalte adevaruri devin nule.... apoi mi-am dat intrebarea: daca e de la Dumnezu cum poate Quranul contsine un tip sau altul de pasaje... am continuat prin alte studii...am inceput sa privesc emisiuni despre Islam etc.... treptat interesul meu a crescut intrebarile primeau raspuns - insa frica de a face o posibila eroare fatala (fatsa de Dumnezeu, frica-rudiment ce nu avea explicatsie ratsionala insa trebuia anihilata) convertinduma ma tsinea in garda. Dar aciasta garda a tsinut doar cam 1 an. Dupa aia toate cunoshtintsele acumulate despre Islam i-mi rodeau ratsiunea - totul prindea sens. In continuare treptat am inceput sa realizez adevarul shi am inceput sa ma convertesc. Deci nu a fost ceva spontan. La un moment dat am inceput sa fac rugaciuni, apoi l-am rugat pe sotsul sa-mi cumpere hijab (la care el mirat mi-a recomandat sa ma mai gindesc - fiindui frica sa nu am probleme la universitate shi in societate)... am inceput sa indeplinesc careva traditsii....sh a m d ..... apoi dupa ce am terminat universitatea ne-am mutat in tsara islamica unde am shi avut shansa de a consolida parerile prin tot mai multe argumente ratsionale primite din surse foarte diferite. Cunoscind islamul apoi eu am fost cea care a inceput sa educe islamul in sotsul musulman - adica am inceput sa lucram impreuna la corectarea greshelilor in practicarea religiei. Deci eu am fost cu initsiativa shi eu am fost cea cu argumente ratsionale.
    Pina in prezent am aceiashi parere ferma ca numai cu ratsiune potsi cunoashte ceva - shi fara implicarea emotsiilor - pozitive sau negative.

    Unii pot sa zica - pai tu nu potsi cunoashte ratsional pe Dumnezeu - eu insa pot sa le spun ca greshesc - atunci cind i-tsi cunoshti bine religia (legile, cartsile, etc) nemijlocit incepi sal cunoshti shi pe Dumnezeu. Iar sa cunoshti o religie i-tsi ia mult mai mult decit o simpla revizuire sau o citire rapida a unei cartsi.

    Plus la toate cunoashterea depinde shi de atitudine - bunaoara eu nu am cunoscut fizica bine deoarece atitudinea mea din start era ca - fizica e o pacoste shi ferice de cel ce o trece cu bine. Sunt sigura ca daca ash fi primit prima impresie de la un adorator de fizica acum ash fi fost experta.

    Remarca - nu potsi cunoashte Islamul sau judeca depre Islam - din exemplul celor ce practica jumatate (sau chiar mai putsin) de religie

    Insa daca e sa excludem tot ce a fost scris mai sus - cred ca mai inainte shi eu ash fi savurat un moment de glorie punind un argument in aparentsa infailibil - doar de dragul contradictsiei shi de dragul cishtigului intr-o contrare - ceea ce am facuto shi nu o data la shedintse de dezbateri la universitate insa acum realizez ca toate dezbaterile noastre semanau mai mult a contrari erau ceva de genul acuzatsie- contra acuzatsie shi nicidecum intrebare -argumentare. EX: - Dumnezeu nu exista deoarece noi nu-l putem vedea - ba da exista altfel cum explicatsi faptul ca maimutsele nu evoluiaza - da religia cum explica faptul ca au fos gasite fosile.... etc.... Shi nici un grup nici altul nu shtia practic nimic nici despre evolutsie nici despre religie deoarece venind la dezbateri au pregatit doar intrebari cu care sa-i "omoare pe adversari".

    Sursa:Moldova mea
    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    Corina

    Corina


    Mesaje : 84
    Data de inscriere : 30/10/2009
    Varsta : 50
    Localizare : Cairo, Egypt

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeJoi Dec 03, 2009 4:11 am

    Felicitari surorii noastre cu ocazia intrarii in marea familie a Islamului! Allahu Akhbar!
    Sus In jos
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeMier Feb 03, 2010 4:47 pm

    بسم الله الرحمن الرحيم


    Assalam aleikum!

    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    ahmed yusuf

    ahmed yusuf


    Mesaje : 116
    Data de inscriere : 19/02/2010
    Varsta : 53

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeMar Mar 23, 2010 4:23 pm

    بسم الله الرحمن الرحيم



    Assalam aleikum!

    Am gasit pe un alt forum raspunsul unei surori la intrebarea "de ce ai ales islamul?".Mi-a placut atat de mult incat l-am postat aici, astfel incat cei ce nu l-au citit acolo sa il poata citi, inshAllah, aici.

    "Faptele Vorbesc cel mai mult, nu cuvintele...

    Pune-ti Islamul in Inima.. si atunci totul va merge de la sine... Zambeste, Straluceste... fii Vesel(a).. Arata-le celor din Jur ca Islamul ti-a dat ceva ce nimic altceva nu ti-a dat inainte...

    Provoaca-i sa-ti arate ce altceva te-a mai facut sau te mai poate face vreodata sa ai cele mai alese trasaturi ?.. sa treci peste tristete ?...

    Ce altceva te-a mai modelat vreodata asa ?

    Fii cel mai Bun(a).. Fii un (o) Adevarat(a) Musulman(a)

    Si atunci.. cine iti va mai putea gasi un temei ?.. Cum poate fi ceva la fel de bun.. Daca tu te-ai schimbat ?.. Daca tu esti asa cum nu ai fost vreodata inainte ?

    Citeste.. si nu te opri din invatat...

    Si atunci poti sa le spui.. cu toata Siguranta.. si Increderea..

    « Te Provoc »..

    Demonstreaza-mi ca sunt crestinismul si Islamul cel putin la fel de bune....
    iar eu iti demonstrez ca Islamul este cel mai Bun...

    Te Provoc sa-mi arati ca am gresit..."

    Sursa:www.rasarit.com
    Sus In jos
    http://bloguluyusuf.blogspot.com/
    Corina

    Corina


    Mesaje : 84
    Data de inscriere : 30/10/2009
    Varsta : 50
    Localizare : Cairo, Egypt

    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitimeMier Mar 24, 2010 2:23 am

    frumos spus...
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    Istoria Convertirii Mele... Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... I_icon_minitime

    Sus In jos
     
    Istoria Convertirii Mele...
    Sus 
    Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
     Subiecte similare
    -
    » Istoria Profetilor lui Allah subhanatu'waalla

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
     :: RELIGIA ISLAM :: MUSULMANI NOI-
    Mergi direct la: