Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
Admin
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
ascary
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
ahmed yusuf
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
Corina
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
nargis b
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
io@n@
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
jadhha
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
Miss Surya
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
Selma Nuran
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
Admin
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
ahmed yusuf
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
nargis b
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
io@n@
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
Corina
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
ilayda
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
Noor
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
Selma Nuran
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
Umm Adam
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_lcapTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Voting_barTRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Vote_rcap 
VIZITATORI
TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Labels=0

 

 TRADITIA PROFETULUI

In jos 
+2
Corina
Admin
6 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Noi 03, 2009 3:55 pm

Rezumarea primului mesaj :

IN NUMELE LUI ALLAH,MILOSTIVUL, INDURATORUL.

ASSALAM ALEIKUM!

Deoarece eu iubesc foarte mult hadisul, am deschis acest subiect, in speranta ca toti cei ce stiti hadisuri sa le postati aici, pentru ca nemusulmanii sau musulmanii ce nu au acces la carti cu hadisuri se le poata citi.
Dar ce este hadisul?In limba araba are sensul de "relatare, povestire, veste", si se refera la vorbele, incuviintarile si insusirile profetului Muhammad (saaws), ceea ce a spus, a implinit si a aprobat el in diferite imprejurari.
In continuare voi posta un hadis qudsi, ceea ce inseamna ca este un hadis pe care profetul Muhammad (saaws) i l-a atribuit Lui Allah Preainaltul ca sens, textul fiind ales de Profet(saaws).Spre deosebire hadisul profetic, apartine atat ca sens cat si ca text profetului Muhammad(saaws).
Iata hadisul:


Abu Dhar (Allah sa fie multumit de el!) a relatat ca Profetul(saws) a spus: "Allah Atotputernicul si Gloriosul a spus: <O, slujitorii Mei!Eu am interzis nedreptatea pentru Mine, deci va este interzisa printre voi.Asadar nu fiti nedrepti unul fata de celalalt! O, slujitorii Mei! Voi toti sunteti rataciti, cu exceptia celui pe care Eu il calauzesc pe calea cea dreapta.Asa ca intotdeauna cereti calauzirea de la Mine ca Eu sa va calauzesc.O, slujitorii Mei! Voi toti sunteti flamanzi, cu exceptia celui pe care Eu il hranesc.Asadar de la Mine cereti hrana si Eu va voi hrani.O, slujitorii Mei! Voi toti sunteti goi (aveti nevoie de vesminte), cu exceptia celui pe care Eu il imbrac. Asadar cereti-Mi sa va imbrac si Eu va voi imbraca. O, slujitori ai Mei! Savarsiti pacate zi si noapte si Eu va iert toate pacatele.Asadar rugati-va pentru iertare si Eu va voi ierta pacatele. O,slujitori ai Mei! Nu veti reusi sa-Mi daunati cu ceva si nu veti reusi sa-Mi fiti de ajutor. O, slujitori ai Mei! Si daca ar avea primul si ultimul dintre voi, toti oamenii si jinnii, pietatea celui mai pios dintre voi, aceasta nu va spori cu nimic Puterea Mea! O, slujitori ai Mei! Si daca ar avea primul si ultimul dintre voi, toti oamenii si jinnii, ticalosia celui mai ticalos dintre voi, aceasta nu va diminua cu nimic Puterea Mea! O, slujitorii Mei! Si daca s-ar aduna primul si ultimul dintre voi, toti oamenii si jinnii la un loc si ar cere de la Mine si Eu as darui fiecaruia ceea ce el a cerut, aceasta nu ar descreste cu nimic ceea ce Eu am, nici macar cat ar pierde oceanul daca s-ar introduce si s-ar scoate un ac din el. O, slujitori ai mei! Faptele voastre va sunt scrise si pentru ele va voi rasplatii.Asa ca acela care gaseste bine sa Il slaveasca pe Allah, iar cel care intampina altceva sa nu invinuiasca pe nimeni altul decat pe sine>".
Acest hadis este autentic (sahih) si a fost relatat de Muslim.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro

AutorMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Ian 17, 2010 11:40 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum!

Ibn Mas’ud (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui
Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a desenat un pãtrat
si în mijlocul lui a desenat o linie de lungimea capãtului de sus, dupã care
a iesit afarã si a tras câteva liniute cãtre cea care se afla în mijloc; aceasta
este moartea lui ce-l înconjoarã din toate pãrþile. El a arãtat cã silueta
(linia de mijloc) reprezintã omul si dorintele lui, iar liniile ce o intersecteazã
sunt încercãrile si piedicile vietii. El a zis: Dacã nu-l atinge o nenorocire,
atunci îl loveste alta, si dacã si aceasta îl ocoleste, el cade negresit
victima alteia.
(Bukhari)
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Ian 19, 2010 3:08 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Samura (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui
Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Purtati ves-
mânt alb, cãci acesta este cel mai pur si mai elegant; si înfãsurati-vã mortii
în el.
(Nisa'i si Hakim)
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Feb 03, 2010 4:05 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum!

Anas ibn Malik al-Ansari (Allah sã-l aibã în mila Sa!), slujitorul
Trimisului lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!), a
relatat cã Trimisul lui Allah spunea: "În fata lui Allah cãinta slujitorului Sãu
este mai bine plãcutã decât o persoanã care-si pierde cãmila în pustiu si
apoi o regãseste pe neasteptate".
(Convenit)
Versiunea lui Muslim adaugã: Allah este mai încântat de cãinta
slujitorului Sãu decât o persoanã care cãlãreste pe cãmilã într-un desert
fãrã apã si cu el (pe acea cãmilã) se aflã si proviziile sale de hranã si apã;
apoi el pierde totul si nu mai are nici o sperantã (cã va gãsi toate acestea)
si se întinde la umbrã supãrat din cauza cãmilei sale; si atunci, iatã cã-si
vede cãmila stând în fata ochilor sãi. El prinde frâul si atunci cu o bucurie
nemãrginitã izbucneste: "O, Doamne! Tu esti slujitorul meu si eu sunt
Domnul Tãu". El face aceastã gresealã din prea multã bucurie.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Feb 11, 2010 6:18 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum!

Umm al mo'minin 'A'isa (Allah sã o aibã în mila Sa!) a relatat
cã Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a
numit un om din multime sã conducã rugãciunea si acesta îsi încheia
întotdeauna rugãciunea cu: Mãrturisiti, El este Allah, Singurul (Sura Ikhlas).
Dupã ce s-a întors la Medina, ei au povestit acest lucru Trimisului lui Allah,
care a spus: Întrebati-l de ce face astfel? Omul a fost întrebat si a rãspuns:
Acest capitol contine calitãtile lui Allah Cel Sfânt si îmi place sã-l recit.
Trimisul lui Allah ne-a îndrumat sã-i spunem cã Allah îl iubeste.

Convenit.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Feb 16, 2010 3:23 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum!

Caracterul profetului

A avut posibilitatea Profetul Mohamed(pb) sa traiasca precum traiesc regii in palate marete si sa-si traiasca viata in liniste si comfort, insa el s-a abtinut de la placerile acestei vieti si a trait precum cei nevoiasi si saraci. A fost un model pentru ceilalti felul in care se comporta cu familia lui, se apropia de oameni preferand-ui pe cei saraci si nevoiasi. Era de ajuns pentru el daca avea ca mancare curmale si paine din orz, iar apa de baut. Nu dormea pe saltele din matase, precum traiesc multi dintre oameni in zilele noastre, ci dormea pe rogojina si daruia celui sarac si orfan din banii pe care ii avea. Se gandea la ceilalti si uita de el insusi. Este un exemplu demn de urmat pentru multumire si pentru abstinenta. In mainile lui erau averile musulmanilor si cu toate acestea prefera sa le de-a saracilor si traia precum traiau ei.

Intr-o zi l-a vizitat Umar Ibn Alkhatab(Allah sa fie multumit de el) al doilea khalifa, la el acasa si la gasit dormind pe rogojina dura care i-a lasat urme pe corp si a gasit in acea camera o singura haina, nu a fost o alta haina in afara de ea,si a mai gasit o cantitate mica de curmale in capatul camerei.




A fost profund emotionat de cele vazute si a inceput sa planga. S-a trezit Profetul(pb) si l-a intrebat:" De ce plangi Umar? A raspuns Umar:"O trimis al lui Allah, cum pot sa nu plang, cand aceasta rogojina si-a lasat urmele pe corpul tau, si nu vad in aceasta incapere decat o haina, si nu vad in aceasta incapere de mancare decat o cantitate mica de curmale, iar imparatul Kisra si imparatul Qaysar traiesc in lux si comfort si imbraca haine scumpe, iar tu esti Trimisul lui Allah cel ales?" A raspuns Profetul(pb):" O, Umar, nu preferi sa avem noi viata de apoi iar lor sa le ramana aceasta viata trecatoare?"

Priviti acest caracter al Profetului(pb), cum se comporta cu saracii, iubirea pe care o avea fata de cei nevoiasi. Cine in zilele noastre are acest caracter demn de urmat, acest comportament? A lasat aceasta viata si placerile ei pentru cea de apoi. Cu toate ca putea avea tot ce-si dorea. Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca.

Sursa :www.islamcluj.ro
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Feb 22, 2010 4:50 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Ibn Mas’ud (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui
Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Sã vã
povestesc despre cel pe care Focul nu este îngãduit sã-l atingã? Nu este
îngãduit sã atingã pe cel cu fire modestã, cuviincioasã si blândã.
(Tirmidhi)
Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Feb 25, 2010 5:07 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

'Amr ibn Suaib (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cu acordul
tatãlui sãu care aflase de la tatãl lui, cã Trimisul lui Allah (pacea si
binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Acela care nu are milã fatã
de cei mai tineri si nu mai manifestã respectul datorat celor mai vârstnici,
nu este unul dintre noi.
(Tirmidhi si Abu Dawud)
Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Mar 01, 2010 5:04 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum!


Abu Qatada (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul
lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a fost întrebat
în legãturã cu postul de lunea. El a zis: Aceasta este ziua în care m-am
nãscut si mi-a fost trimisã revelatia.

(Muslim)
Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Mar 04, 2010 4:05 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Abu Huraira (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul
lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Faptele
sunt prezentate lunea si joia. Eu vreau ca faptele mele sã fie prezentate
în vreme ce postesc.

(Tirmidhi)
Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Mar 13, 2010 4:17 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Toata lauda se cuvine lui Allah, Stapanul lumilor, Creatorul lumilor.


Abu Huraira (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui
Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Nimeni dintre
voi sã nu doreascã moartea. Dacã este un credincios, ar putea sã-si sporeascã
facerea de bine, iar dacã este un pãcãtos, ar putea sã se cãiascã.
(Bukhari)
O altã versiune a lui Muslim este: Abu Huraira (Allah sã-l aibã în mila
Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie
asupra lui!) a zis: Nimeni dintre voi sã nu tânjeascã dupã moarte, nici sã
n-o cheme pânã nu vine ea la el; cãci atunci când omul moare faptele lui
se rup si negresit viata lungã a celui credincios sporeste facerea de bine.
Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Mar 19, 2010 3:32 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Ibn Mas’ud (Allah sã-l aibã în mila Sa!) relateazã cã Trimisul
lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a întrebat: Care
dintre voi iubeste averea mostenitorului sãu mai mult decât propria-i avere?
Tovarãsii sãi au rãspuns: Trimis al lui Allah, nu este nici unul dintre noi
care sã nu-si iubeascã propria avere mai mult. El a zis: Averea sa este
aceea pe care el a trimis-o înainte; cea pe care si-o tine este a mostenitorului
sãu.
(Bukhari)
Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Mar 25, 2010 5:29 am

بسم الله الرحمن الرحيم


Abu Sa'id al-Khudri (Allah sã-l aibã în mila Sa!) relateazã cã
el l-a auzit pe Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie
asupra lui!) zicând: Dacã vreunul dintre voi are un vis plãcut, acesta vine
de la Allah. Sã-L laude pe Allah si apoi sã-l povesteascã.
O versiune spune: Sã nu-l povesteascã decât celor pe care-i iubeste.
Dacã are un vis neplãcut, acesta este trimis de diavol. Apoi, sã caute
adãpost la Allah si sã nu-l pomeneascã nimãnui. Atunci, nu i se va
întâmpla nimic rãu.
(Convenit)
Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Apr 28, 2010 1:24 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Ma'qil ibn Yasar (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã
Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis:
Rãsplata veneratiei manifestate la vreme de nenorocire este egalã, pentru
mine, cu rãsplata emigrãrii.
(Muslim)
Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Mai 03, 2010 4:50 am

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Anas ibn Malik (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul
lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Existã trei
lucruri prin care cineva care le posedã, va putea gusta dulceata credintei,
adicã: oricine iubeste pe Allah si pe Trimisul Sãu mai mult decât orice
altceva; oricine iubeste un slujitor (al lui Allah) doar de dragul lui Allah; si
oricine este împotrivã sã se întoarcã la necredintã, dupã ce Allah l-a salvat
de ea, ca si când s-ar împotrivi sã fie aruncat în Focul Iadului.
(Convenit)
Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Mai 07, 2010 2:18 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Anas ibn Malik (Allah sã-l aibã în mila Sa!) relateazã cã
Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) s-a
adresat lui Mu'adh ibn Jabal, care cãlãrea în spatele lui, la care acesta a
rãspuns: La dispozitia si plãcerea ta, Trimis al lui Allah. El a strigat din
nou: Mu'adh si el (din nou) a rãspuns: La dispozitia si pentru plãcerea ta.
Trimisul lui Allah l-a chemat din nou: Mu'adh, la care el a rãspuns: La
dispozitia si pentru plãcerea ta, Trimis al lui Allah. La aceasta, el (Profetul)
a observat: Dacã cineva mãrturiseste (cu sinceritate în inima sa) cã nu este
alt Dumnezeu afarã de Allah si cã Muhammad este supusul si Trimisul Sãu,
Allah îl va scãpa de Iad. El (Mu'adh) a zis: Trimis al lui Allah, de ce sã nu-i
înstiintezi atunci pe oameni, ca sã se bucure si ei? El a rãspuns: Atunci ei
se vor încrede doar în asta. Mu'adh (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat
despre aceasta în ceasul mortii sale, ca sã nu pãcãtuiascã.
(Convenit)
Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Mai 07, 2010 6:04 pm

Ibn Umar (Allah sa fie multumit de el!) a relatat ca Profetul a spus: "Nu si-a indeplinit sarcina fata de rude cel care doar le viziteaza, ci acela care ignora greselile rudelor, ii iarta si ii viziteaza atunci cand ei intrerup relatiile de rudenie cu el.' (relatat de Bukhari)
Sus In jos
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Mai 07, 2010 6:09 pm

Abdullah ( Allah sa fie multumit de el!), fiul lui Masud, a relatat ca Profetul (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: "Sa va spun despre cel caruia Focul ii este interzis sau despre cel pe care Focul nu il va atinge? Este interzis pentru cel care este apropiat de oameni, linistit, milos si cu inima larga." (relatat de Muslim)
Sus In jos
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Mai 16, 2010 4:15 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Abu Huraira (Allah sã-l aibã în mila Sa!) relateazã cã Trimisul
lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Hrana
pentru doi oameni ajunge si pentru trei, iar hrana pentru trei oameni
ajunge si pentru patru.

(Convenit)
Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Iun 07, 2010 1:52 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Abu Dharr (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul
lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Dimineata
se cere milostenie de la fiecare mãdular al trupului fiecãruia dintre voi.
Orice rostire întru gloria lui Allah este o milostenie si orice rostire ce
mãrturiseste Mãretia Sa este o milostenie; orice faptã bunã este o
milostenie, iar interzicerea ticãlosiei este o milostenie, iar cele douã rak'at
ale cuiva care se roagã înainte de prânz vor fi de ajuns.
(Muslim)
Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Iul 02, 2010 4:01 pm

Abu Huraira (Allah sã-l aibã în mila Sa!) relateazã cã Trimisul lui Allah a spus: Allah nu priveste la fetele vostre si nici la averea voastrã, însã El priveste la faptele voastre si în inimile voastre.
(Muslim)
Abu Musa al-As'ari (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã un om a venit la Trimisul lui Allah si a spus: Un om luptã pentru pradã, altul pentru a câstiga reputaþia de luptãtor si altul pentru a-si arãta curajul; care dintre acestia se aflã pe calea lui Allah? El a rãspuns: Cel care luptã pentru ca, cuvântul lui Allah sã fie preamãrit, se aflã pe calea lui Allah (luptã în cauza lui Allah).

(Convenit)
Sus In jos
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Iul 13, 2010 5:00 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Abu Huraira (Allah sã-l aibã în mila Sa!) relateazã cã Trimisul lui
Allah(saws) a spus: Allah nu priveste la fetele vostre si nici la averea voastrã,însã El priveste la faptele voastre si în inimile voastre.

(Muslim)

Ca intotdeauna, Profetul (saws) exprima idei profunde cu atat de putine cuvinte.
Fata, este o masca, o forma cu sau fara fond, este unul din principalele elemente cu care interactionam cu lumea exterioara.
Averea, nu se refera neaparat la bogatie materiala.Poate fi la fel de bine un talent, o abilitate deosebita, frumusetea, sau multe alte lucruri pe care le pretuim.
Nu intamplator Profetul (saws) ne spune ca Allah " priveste la faptele voastre si în inimile voastre".Doar prin aceasta legatura, fapta - inima, fetele noastre nu raman doar forme fara fond, darurile pe care Allah Subhana wa ataala ni le-a dat in marea Sa generozitate, sunt folosite cum si pentru cine trebuie.
Si Allah stie mai bine.
Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Oct 12, 2010 2:37 pm


بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!


Ibn 'Abbas (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul
lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a blestemat
bãrbatii ce iau înfãtisarea femeilor. El a blestemat femeile care se îmbracã
si se poartã ca bãrbatii.
O altã versiune este: Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui
Allah fie asupra lui!) a blestemat bãrbatii efeminati si femeile bãrbãtoase.

(Bukhari)
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
ascary

ascary


Mesaje : 126
Data de inscriere : 11/12/2010

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Dec 21, 2010 6:52 am

Usama ibn Zaid (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã el l-a
auzit pe Trimisul lui Allah spunând: Omul va fi adus în Ziua Învierii si
aruncat în Iad, iar mãruntaiele lui se vor revãrsa în Iad si el se va învârti
în jurul lor asa cum se învârte un mãgar în jurul pietrei de moarã. Locuitorii
Iadului se vor aduna în jurul lui si vor zice: Ce s-a întâmplat cu tine,
cutare si cutare? Nu te-ai alãturat nouã ca sã faci ceea ce este cinstit si ca
sã ne interzici sã facem ceea ce este necinstit? El va rãspunde: M-am
alãturat vouã ca sã fac ceea ce este cinstit, dar eu însumi nu am fãcut asa;
si v-am interzis sã faceti ceea ce este necinstit, dar eu însumi am fãcut
lucruri necinstite.


(Bukhari si Muslim)
Sus In jos
ascary

ascary


Mesaje : 126
Data de inscriere : 11/12/2010

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 22, 2010 6:12 am

Anas (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Profetul a zis: Allah
spune: Dacã un slujitor al Meu vine cãtre Mine un pas, Eu mã duc cãtre
el un metru si, dacã vine cãtre Mine un metru, Eu merg cãtre el distanta
pe care el o cuprinde cu ambele brate întinse. Dacã el vine cãtre Mine
umblând, Eu mã întorc cãtre el alergând.


(Bukhari)
Sus In jos
ascary

ascary


Mesaje : 126
Data de inscriere : 11/12/2010

TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Dec 23, 2010 6:14 am

Abu Huraira (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul
lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Cel ce
cheltuie o pereche de lucruri dintre lucrurile din calea lui Allah, va fi
chemat de la portile Raiului: O, slujitor al lui Allah! aceastã poartã este
mai bunã pentru tine. Cei ce s-au rugat vor fi chemati de la poarta
Rugãciunii, iar cine a luptat în calea lui Allah va fi chemat de la poarta
Jihad-ului; iar cine a postit va fi chemat de la poarta Rayyan; Cel ce este
darnic în milostenie va fi chemat de la poarta Milosteniei. Abu Bakr (Allah
sã-l aibã în mila Sa!) a zis: O, Trimis al lui Allah! Sacrific pe mama si tatãl
meu pentru tine! Cei care vor fi chemati de la aceste porti nu vor avea
nevoie de nimic. Va fi cineva chemat de la toate portile acelea? El a
rãspuns: Da, si sper cã tu vei fi unul dintre ei.


(Convenit)
Sus In jos
Continut sponsorizat





TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: TRADITIA PROFETULUI   TRADITIA PROFETULUI - Pagina 2 I_icon_minitime

Sus In jos
 
TRADITIA PROFETULUI
Sus 
Pagina 2 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Raţiunea, inteligenţa Profetului nostru
» ULTIMUL PELERINAJ AL PROFETULUI
» Căsătoriile multiple ale Profetului : de ce ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: RELIGIA ISLAM :: HADİSURİ-
Mergi direct la: