Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
Admin
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
ascary
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
ahmed yusuf
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
Corina
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
nargis b
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
io@n@
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
jadhha
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
Miss Surya
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
Selma Nuran
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Martie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
Admin
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
ahmed yusuf
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
nargis b
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
io@n@
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
Corina
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
ilayda
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
Noor
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
Selma Nuran
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
Umm Adam
INTREBARI & RASPUNSURI Vote_lcapINTREBARI & RASPUNSURI Voting_barINTREBARI & RASPUNSURI Vote_rcap 
VIZITATORI
INTREBARI & RASPUNSURI Labels=0

 

 INTREBARI & RASPUNSURI

In jos 
+5
Corina
mihaela
Noor İslam
betti
Admin
9 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeLun Feb 15, 2010 5:06 am

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

In urma cu cateva luni, sora Corina a pus o intrebare.Raspunsul a venit din partea domnului doctor Kasem Abu Bakr.
Iata intrebarea :


" Salam Alaykum,

Abu Umama (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a fost întrebat: La ce vreme primeste rugãciunea cel mai bun rãspuns? El a rãspuns: Rugãciunea fãcutã la miezul noptii si dupã încheierea rugãciunii obligatorii. (Tirmidhi)

*** M-ar interesa mai multe detalii referitoare la aceasta rugaciune de la miezul noptii. Cum o practica Profetul si cum ar trebui sa o facem noi, inshaalah?"

Si iata raspunsul:


Asalamu alaykum!
Referitor la acesta rugaciune, este vorba de 2 raka facute inainte de athan fajir, deci oarecum in plina noapte, cand toata lumea de obiciei doarme. Sunt doua raka obisnuite, dar faptul ca lasi somnul in acel timp si te rogi cu plina placere la acel moment, le face speciale. Dupa rugaciunile obligatorii e vorba de duaa care este unul din momentele si situatiile in care esti mai aproape de Allah si rugaciunea e acceptata,inshallah.
Asalamu lalykum.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
betti

betti


Mesaje : 18
Data de inscriere : 06/04/2010
Localizare : Romania

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Salutul   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeMar Apr 06, 2010 7:33 pm

Stiu ce inseamna As salam aleycum si raspunsul Wa aleycum salam,dar nu stiu salutul complet.Vreau sa stiu traducerea Wa Rahmatullah Wa Barakatu. Mai am si alte intrebari pentru cuvinte in araba,pentru ca sa stiu ce indeamna(traducerea).Multumesc.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeMar Apr 06, 2010 11:23 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Draga Betti, in cateva zile vei primi un raspuns de la o persoana competenta in limba araba.Desi este o intrebare simpla, la care chiar si eu care nu sunt vorbitor de limba araba ti-as putea raspunde, prefer sa astept raspunsul "oficial".
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
betti

betti


Mesaje : 18
Data de inscriere : 06/04/2010
Localizare : Romania

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeMar Apr 06, 2010 11:59 pm

Multumesc.Daca tot dureaza citeva zile,sa imi spuna si traducerea lui inshallah!Multumesc. :)
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeMar Apr 13, 2010 3:09 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Raspunsul pentru intrebarile puse de Betty:"Wa Rahmatullah Wa Barakatu" se traduce cu "si mila lui Allah si binecuvantarea lui".
"inshAllah" se traduce cu " cu voia lui Allah".
Raspunsul a fost dat de dr. Kasem Abu Bakr.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
betti

betti


Mesaje : 18
Data de inscriere : 06/04/2010
Localizare : Romania

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeMar Apr 13, 2010 3:23 pm

Multumesc.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeMar Apr 13, 2010 3:44 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Cu placere!Asteptam si alte intrebari.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
betti

betti


Mesaje : 18
Data de inscriere : 06/04/2010
Localizare : Romania

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeMar Apr 13, 2010 4:17 pm

Mai am pentru tradus,dar deocamdata nu imi aduc aminte!
Sus In jos
Noor İslam
Admin
Admin
Noor İslam


Mesaje : 551
Data de inscriere : 22/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Turcia

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeVin Apr 23, 2010 3:05 pm

ES-SELAMU ALEYKUM WA RAHMATULLAHİ WA BARAKATUHU

Mai avem un cuvant pe care ıl folosim ıntotdeaua.
MA SALAME - Cu bine, Pace tie.
Sus In jos
http://www.muslimsromania.blogspot.com
betti

betti


Mesaje : 18
Data de inscriere : 06/04/2010
Localizare : Romania

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Cuvintele de dupa Dumnezeu   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeDum Apr 25, 2010 8:01 pm

Dupa Dumnezeu se spune subhanahu wa ta'ala.Ce inseamna subhanahu wa ta'ala?Multumesc de pe acum!
Sus In jos
Noor İslam
Admin
Admin
Noor İslam


Mesaje : 551
Data de inscriere : 22/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Turcia

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeDum Apr 25, 2010 11:21 pm

ALLAH SUBHANUHU WA TA ALA

ESTE ALLAH CEL MAI GLORIOS CEL MAI SUS
ADJECTIVELE TOATE SUNT ALE LUI SUBHANUHU


TOT CE NU ARE SUPERLATIV
ALLAH SUBHANUHU WA TA ALA LE ARE
Sus In jos
http://www.muslimsromania.blogspot.com
betti

betti


Mesaje : 18
Data de inscriere : 06/04/2010
Localizare : Romania

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeLun Apr 26, 2010 12:14 am

Multumesc Meryem.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeLun Apr 26, 2010 4:35 am

بسم الله الرحمن الرحيم

Multumesc sora Meryem pentru raspunsul tau.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
mihaela




Mesaje : 2
Data de inscriere : 03/07/2010

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeSam Iul 03, 2010 10:52 pm

buna ma numesc mihaela si as dorii sa intreb cum pot deveni musulmana ..imi doresc asta foarte mult si mi-as dorii in acelasi timp sa invat cate ceva despre islam si limba INTREBARI & RASPUNSURI Icon_surprised
ma puteti ajuta??
Sus In jos
betti

betti


Mesaje : 18
Data de inscriere : 06/04/2010
Localizare : Romania

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeSam Iul 03, 2010 11:29 pm

Pentru a te converti,trebuie sa spui Marturisirea de credinta in araba,atit!O stii?Pentru a invata mai multe despre islam si limba,nu te pot eu ajuta!
Sus In jos
mihaela




Mesaje : 2
Data de inscriere : 03/07/2010

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeDum Iul 04, 2010 3:05 am

betti a scris:
Pentru a te converti,trebuie sa spui Marturisirea de credinta in araba,atit!O stii?Pentru a invata mai multe despre islam si limba,nu te pot eu ajuta!
nu o stiu si de aceea am apelat la dv daca puteti sa ma ajutati
Sus In jos
Noor İslam
Admin
Admin
Noor İslam


Mesaje : 551
Data de inscriere : 22/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Turcia

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeDum Iul 04, 2010 4:35 am

Mashallah, ma bucur foarte mult pentru tine, surioara MİHAELA. Te felicit surioara ca ıti vei salva sufletul.

Pentru a deveni musulman trebuie doar sa faci o declaratie publica prin care sa marturisesti credinta in unica divinitate, in Allah Subhanu Wa Ta'Ala si sa recunosti faptul ca Profetul Muhammed (SallaAllahu alayhi wasallam) este Mesagerul lui Allah. Shahada in limba araba:LA İLAHA İLLA ALLAH, MUHAMMAD RASUL ALLAH(Nu exista nici o divinitate in afara de Allah, iar Muhammed este Trimisul lui ALlah). AI nevoie de minimum doi martori musulmani in fata carora sa rostesti Shahada (marturisirea de credinta).

Fie ca Allah Subhanu Wa Ta'ala sa te calauzeasca in continuare pana la capat .Ameen !Ya Rabb!
INTREBARI & RASPUNSURI 371236
INTREBARI & RASPUNSURI 371236 INTREBARI & RASPUNSURI 371236
Sus In jos
http://www.muslimsromania.blogspot.com
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeDum Iul 04, 2010 6:50 am

Assalam Alaykum,

sunt aici si eu Mihaela, daca pot ajuta cu ceva, sa mi spui. Te rog scrie-mi in pm id ul de messenger sa putem vorbi direct, inshaalah.
Sus In jos
Elif

Elif


Mesaje : 15
Data de inscriere : 18/04/2011
Varsta : 42
Localizare : Belgia

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeLun Apr 25, 2011 6:00 am

Assalamu Aleykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu

Postez in continuarea acestui topic,deoarece nu cred ca are rost sa mai deschid unul nou. Citisem astazi topicele referitoare la copii,si va marturisesc ca in aceasta privinta as avea 1000 de intrebari INTREBARI & RASPUNSURI 69651 . Anul acesta cu voia lui Allah(swt),imi voi aduce fiica langa mine insaAllah.mai este o luna si jumatate pana atunci. Are 10 ani,si desi m-a vazut vazut cu hijab,si stie cat de cat cate ceva despre islam,ma preocupa foarte mult perceptia pe care ar putea-o avea vizavi de islam(fiind totusi inca micuta),ea locuind in romania,si urmand obiceiurile crestine pana acum.Sunt singura din familie care a imbratisat islamul,deci din partea familiei din tara nu prea pot primi multe sfaturi. Poate ma puteti ajuta dvs. De unde sa incep cand o voi aduce aici?
Bineanteles ca nu este total straina de islam,(la scoala in romania chear spunea ca si ea este musulmanca pt ca si mami e musulmanca,si le-a aratat colegilor si profesoarei de religie cum face mami rugaciunea,sau ca numele ei islamic nu va mai fii madalina,ci medina,acasa (la bunica)uneori isi pune esarfa la fel ca si mine etc),dar anul trecut in vara am adus-o aici in vacanta initial pentru 2luni,dar vizita s-a scurtat foarte mult,astfel ca dupa trei sapt a vrut innapoi in tara. Tind sa cred ca pentru ea este doar o joaca.Oare as putea sa o invat corect?Am foarte multe intrebari referitor la aceasta situatie,deocamdata ma rezum la cele doua prezentate mai sus. Va multumesc anticipat
Sus In jos
Noor İslam
Admin
Admin
Noor İslam


Mesaje : 551
Data de inscriere : 22/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Turcia

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeLun Apr 25, 2011 4:31 pm

Wa Aleykum Selam Wa Rahmatullahi Wa Barakatuhu !

Allah sa ıti binucuvateze fiica şi İnshAllah sa devina o buna musulmana, bineanteles cu ajutorul lui Allah şi cu ajutorul tau, de a o ındrepta spre calea cea corecta şi drumul spre El. Cel mai mult surioara trebuie sa ai rabdate, incet ıncet explica-i, citeşte-i… MashAllah, totuşi e foarte bine ca nu este straina de İslam, şi asta este forte bine şi un avantaj pentru tine, deci ıntelege ca este o religie diferita, cum ai scris şi tu, ştie de rugaciune,hijab, asta o va face sa ınteleaga mult mai bine şi repede.
Poti ıncepe pentru a se obijnui cu religia noastra, cu auzirea recitarii Coranului. Sa o ıntegrezi de la ınceput ın comunitate musulmana şi cu alti copii de varsta apropiata. Invat-o şi acordai importanta cuvenita pentru ca ea sa se ıntegreze ın viata islamica aşa cum este ea.
Draga mea, poti gasi pe nett materiale islamice ın limba romana pentru a citi şi fetita ta.Tu ai responsabilitatea pentru a avea o grija deosebita ın ceea ce transmiti şi cum transmiti informatiile.
Obligatia ta de mamica trebuie auvta ın vedere, deoarece fetita ta de mica are dreptul la cunoaştere şi educatie.
Cand fetita ta ıntreaba, sa nu faci greşala de a da raspuns scurt sau taios, ınventand sau ascuzand anumite detalii.
Ea trebuie sa fie ındrumata corect cu ajutorul tau ca sa ınteleaga ataşamentul fata de Allah şi drumul spre El.
Deoarece are 10 ani ea trebie sa practice aceste lucruri corecte cu voia lui Allah.
Nu uita sa ıi povesteşti despre Ultimul Trimis al lui Allah-Profetul Muhammed, şi sa ıi explici şi marturisirea de credinta.

Surioara, Allah sa te ajute sa o educi aşa cum este corect, sa iti traiasca si sa te bucuri de ea inshAllah!

Sus In jos
http://www.muslimsromania.blogspot.com
Elif

Elif


Mesaje : 15
Data de inscriere : 18/04/2011
Varsta : 42
Localizare : Belgia

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeLun Apr 25, 2011 9:09 pm

Assalamu Aleykum

Allah sa te binecuvanteze si sa te rasplateasca draga sora Meryem.Ai mare dreptate cand spui ca doar prin voia lui Allah(swt) si implicit cu ajutorul meu fetita mea poate deveni o buna muslima; insaAllah asa va fii.Cat despre integrarea ei in comunitatea musulmana de aici...este deocamdata o problema,care insaAllah se va remedia in timp. Allah este Cel mai Mare,si am incredere in El. Iti multumesc draga sora,ai dreptate si despre filmuletele de pe net,chear am gasit azi si forumul micul musulman,deci as avea de unde incepe.In situatia de fata chear mi-ar fii placut sa traim intr-o tara islamica INTREBARI & RASPUNSURI 108862 ,ne-ar fii ajutat foarte mult pe amandoua,dar nu se stie,insaAllah in viitor...
Daca ieri credeam ca am 1000 de intrebari,se pare ca azi s-au cam risipit.Si am inteles foarte bine ca nu exista "o reteta" anume in a-ti educa copilul(si ma refer la educatia spirituala),ci doar rabdare si incredere in Bunul Allah(swt).
Inca o data multumesc sora
Alla razi olsun.
Sus In jos
Elif

Elif


Mesaje : 15
Data de inscriere : 18/04/2011
Varsta : 42
Localizare : Belgia

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeLun Apr 25, 2011 9:20 pm

Imi cer scuze de gresealade mai sus,am vrut sa spun ALLAH razi olsun!
Sus In jos
Noor İslam
Admin
Admin
Noor İslam


Mesaje : 551
Data de inscriere : 22/04/2010
Varsta : 41
Localizare : Turcia

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeJoi Apr 28, 2011 10:17 pm

Aleykum Selam Wa Rahmatullahi Wa Barakatuhu !

INTREBARI & RASPUNSURI 68328

Jazak Allahu Khayran !
De cand ti-am scris nu am mai avut acces la forum, acum am reuşit sa intru Alhamdulillah.
Allah sa va ajute sa treceti cu uşurinta, şi cum am scris şi mai sus, Rabdare.
Totul ıncet, ıncet... şi o sa vezi ca vei reuşi cu ajutorul lui Allah.


Ştii lb turca tu ?
Sus In jos
http://www.muslimsromania.blogspot.com
Elif

Elif


Mesaje : 15
Data de inscriere : 18/04/2011
Varsta : 42
Localizare : Belgia

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeLun Mai 02, 2011 5:16 am

Assalamu Aleykum

Nu stiu foarte mult,acuma invat lb turca,insaAllah voi invata cat mai repede(la mijlocul lunii iunie vom merge in Istambul la mama sotului(kaynanam(?) INTREBARI & RASPUNSURI 108862 ) . Inteleg destul de bine,dar mi-e foarte greu sa port comversatii(sa leg cuvintele intre ele).Este destul de greu sa invat din carti;mai exersez cu sotul(noi aici vorbim flamanda),dar din pacate el este mai tot timpul plecat. InsaAllah voi invata cat mai bine.
Allah emanet ol.
Sus In jos
anonim




Mesaje : 1
Data de inscriere : 26/07/2012

INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitimeJoi Iul 26, 2012 5:48 pm

Buna ziua,imi cer scuze de deranj as vrea si eu un raspuns la aceste intrebari care ma cam framanta.Daca m-am convertit la islam fara sa stiu multe lucruri despre aceasta religie si dupa ce am citit multe despre ea si eu consider ca nu pot sa respect aceste reguli pot sa ma dau la crestinism si se pune convertirea mea daca eu nu am stiut cand am spus acele cuvinte care se spun inainte sa te convertesti?? Eu am spus acele cuvinte ptr ca asa mi-a zis o persoana dar nici macar nu stiu sigur daca le-am zis sau nu aceea persoana ma asigurat ca acele cuvinte au fost spuse insa eu in sufletul meu nu cred ca le-am zis sincer sunt foarte confuza si nu stiu ce sa mai cred daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi v-as fi recunoscatoare si imi cer scuze din nou de deranj.Va multumesc si astept raspunsurile dvs.
Sus In jos
Continut sponsorizat





INTREBARI & RASPUNSURI Empty
MesajSubiect: Re: INTREBARI & RASPUNSURI   INTREBARI & RASPUNSURI I_icon_minitime

Sus In jos
 
INTREBARI & RASPUNSURI
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» RASPUNSURI LOGICE DESPRE HIJAB

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: INTREBARI & RASPUNSURI :: INTREBARI & RASPUNSURI-
Mergi direct la: