Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
    Top postatori
    Noor İslam
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    Admin
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    ascary
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    ahmed yusuf
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    Corina
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    nargis b
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    io@n@
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    jadhha
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    Miss Surya
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    Selma Nuran
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    Ultimele subiecte
    » Ruga rostita in taina de cei necajiti
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

    » Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

    » Munca asidua si darnicia
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

    » Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

    » Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

    » Viata Imamului Hasan (as)
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

    » Viata Fatimei Al Zahraa (as)
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

    » Imamul Ali (as) - Viata sa
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

    »  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

    » Perioada sarcinii
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

    » Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

    » Taqwa - Evlavia
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

    » Ruga tainica a celor care nadajduiesc
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

    » Ruga tainuita a celor ce se caiesc
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

    » Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

    » Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

    » Ruga rostita in taina de cei care se plang
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

    » Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

    » Calea de mijloc - Amr bainal amrain
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

    » Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Aprilie 2024
    LunMarMierJoiVinSamDum
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930     
    CalendarCalendar
    geomap

    hit counters
    Bloguri dragi mie
    Noul Musulman
    Blogu'lu'Yusuf
    Hadisuri
    Familia İslamica
    Coranul Tradat
    İslam Romanesc
    Gradinile Credincioşilor
    Dumnezeu ın Coran
    Subiectele cele mai active
    TRADITIA PROFETULUI
    Versetul zilei
    SA NE CUNOASTEM!
    SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
    SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
    Istoria Convertirii Mele...
    Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
    BINE ATI VENIT!
    DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
    INTREBARI & RASPUNSURI
    facebook
    Forumul Despre Islam

    Creează-ți o insignă
    Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
    Noor İslam
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    Admin
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    ahmed yusuf
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    nargis b
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    io@n@
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    Corina
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    ilayda
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    Noor
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    Selma Nuran
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    Umm Adam
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_lcapIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Voting_barIstoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Vote_rcap 
    VIZITATORI
    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Labels=0

     

     Istoria Convertirii Mele...

    In jos 
    +2
    Admin
    Corina
    6 participanți
    Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
    AutorMesaj
    Corina

    Corina


    Mesaje : 84
    Data de inscriere : 30/10/2009
    Varsta : 50
    Localizare : Cairo, Egypt

    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Oct 30, 2009 6:04 pm

    Rezumarea primului mesaj :

    In primii 30 de ani de viata, Islamul nu a prezentat nici cel mai mic interes pentru mine. Abia daca auzisem de existenta acestei religii, cu atat mai putin sa mai si studiez despre. E adevarat ca la facultate ni se spusese ceva foarte rezumativ la Istoria Religiilor despre Islam. Am terminat Facultatea de Teologie Ortodoxa, la sfarsitul careia aveam dreptul sa predau Religie Crestin Ortodoxa si Limba si Literatura Romana.
    Mi-a placut intotdeauna sa studiez Dogmatica Ortodoxa si sa o explic celorlalti, astfel incat Dogma Sfintei Treimi era ceva usor de inteles si de aprofundat. Eram atrasa de filosofie iar ceea ce studiam la facultate :dogmatica ( invatatura de credinta ortodoxa ), Liturgica ( simbolistica actelor de la liturghie ), studiul Noului si Vechiului Testament erau impregnate de filosofie, metafore , simbol.... Ca sa intelegi Ortodoxia trebuia sa fii educat si sa ai o anumita medie peste nivelul de inteligenta. Acum multi au terminat Teologia, dar cati oare au inteles, spre exemplu opera parintelui Dumitru Staniloae ? Cati au aprofundat dogmele filosofice ale transubstantierii ? Cati dintre noi au priceput metaforele greoaie de acolo ? Ma gandeam, de multe ori cum se mantuiesc oamenii simpli sau cei pentru care conceptele filosofice erau o taina de nepatruns ?
    Am predat religia ortodoxa timp de 13 ani in Romania. Incepusem sa ma plafonez ca si pregatire intelectuala, intrasem intr- o rutina normala tuturor profesorilor. Ma autolimitam intelectual si spiritual zilnic. Slujbele de duminica nu mai prezentau interes pentru mine, desi mergeam pentru ca eram exemplul elevilor mei si , mai ales , al fiului meu. Totul devenise « ca la carte », viata mea era uniformizata, iar acasa imi faceam rugaciunile rar si fara prea multa convingere interioara.
    Prin 2003 m-am hotarat sa urmez un master in Literatura Comparata si Antropologie Culturala in Universitatea Cuza din Iasi. Trebuia sa ma « salvez » cumva de la rutina nimicitoare si Dumnezeu m-a ajutat in acest sens. Primul an de Master 2003 – 2004 a fost ca o lumina intelectuala in viata mea. Eram, in sfarsit conectata la surse care ma ajutau sa evadez din realitatea sufocanta.. Citeam mult, cautam informatii diverse, am reinceput sa folosesc Engleza , Franceza si putin din Latina. Eram ca pasarea Phoenix… renasteam din propria cenusa! Prin septembrie 2004, cand ma pregateam pentru cel de-al doilea an de Master am instalat internet pentru ca voiam sa am acces la cat mai multa informatie. Acesta a fost primul pas inspre Islam. Pentru ca internetul este sursa care ne uneste pe toti, crestini si musulmani impreuna. Am cunoscut cu acest prilej un doctorand in Medicina din Liban ( acum e doctor in Paris si sper ca Allah sa –i daruiasca celui care ne –a ramas un mare prieten mie si familiei mele numai binecuvintari, amin ). Numele lui e dr. Wassim ... am inceput sa vorbim online si am ramas surprinsa cand am aflat ca e musulman, era primul musulman intalnit.. Pe rand, am intalnit si alti musulmani, frati si surori care mi-au fost de un real folos in indreptarea mea catre Islam. Inca nu incepusem sa citesc surse islamice dar puneam intrebari iar ei raspundeau.
    Ma apropiam de sfarsitul Masterului si trebuia sa scriu Teza de Disertatie. Nu- mi puteam inchipui despre ce anume as putea scrie. Voiam sa fie atractiv, original, ceva despre care nimeni sa nu fi scris la acest Master inaintea mea. Si dr.Wassim mi-a dat ideea sa scriu ceva cu trimitere la Islam. Nu-mi amintesc prea bine cum am ajuns sa aleg titlul Disertatiei, dar se numea : « Rituri si simboluri funerare in Ortodoxie si in Islam ».
    Conducatorul meu stiintific, conf. univ. Mircea Fotea mi-a imprumutat un Coran romanesc, o editie mare, albastra, din cate imi amintesc.
    Acesta e al doilea pas substantial inspre Islam. Logica si frumusetea curgatoare a ideilor Coranului m –au uimit, m-au fermecat. A fost « dragoste la prima vedere ». Era firesc, normal ceea ce scria acolo, era un mesaj uimitor adresat umanitatii. Nu pot sti ce s –a petrecut atunci in inima mea, asta numai Allah o stie. Dar cred ca am inima mea a aderat la Islam in acel moment, fara ca ratiunea mea sa o perceapa. Teza scrisa nu a fost cine stie ce mare capadopera, doar un sketch .. ar trebui continuata de mine sau de catre altcineva mai dotat ca mine. Inovatoare era ideea , continutul ar trebui imbogatit. Nu prea am avut timp sa scriu despre subiect asa cum as fi vrut eu si pentru ca nu aveam acces la absolut niciuna din cartile islamice scrise in romaneste, exceptie facand Coranul. Drept pentru care am prezentat in fata comisiei de la universistate, teza mea de disertatie ca fiind o introducere, o schita doar. Bineinteles ca profesorilor nu le-a placut ideea mea din doua motive : de ce am ales Islamul, ce legatura are Islamul cu pregatirea acestui Master si de ce am ales sa vorbesc tocmai despre moarte. Asta are importanta mai putin, ceea ce e important e transformarea mea interioara. Din acea zi nu am mai putut merge la biserica si nu-mi explicam foarte clar de ce. Ma schimbam si intelegeam altfel lucrurile si ordinea pe care ar trebui sa o aiba viata mea. Masterul l-am terminat in iunie 2005 iar shahada am spus-o singura mai intai doar cu un musulman online prin octombrie 2005. Vreo luna mai tarziu, luam shahada online cu mai multi martori avand ca sheikh pe Yusuf Estez, americanul care din preot crestin a devenit sheikh musulman.
    Convertirea mea la Islam a avut consecinte si urmari de neinlaturat in viata mea. A trebuit sa divortez de sotul meu, am parasit orasul in care am locuit 10 ani, nu am mai predat religie ci Limba si Literatura Romana. In prezent locuiesc in Egipt, sunt recasatorita cu un musulman egiptean, familia noastra s-a mai marit cu o fetita iar baiatul meu, Robert a devenit si el musulman acum doi ani.
    Multumim lui Allah pentru toate bunatatile pe care ni le-a daruit dar mai ales pentru lumina spirituala , pentru darul cel mai important pe care l-am primit de la El : Islamul.
    Sus In jos

    AutorMesaj
    ahmed yusuf

    ahmed yusuf


    Mesaje : 116
    Data de inscriere : 19/02/2010
    Varsta : 53

    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Apr 07, 2010 3:11 pm

    بسم الله الرحمن الرحيم


    Sus In jos
    http://bloguluyusuf.blogspot.com/
    ahmed yusuf

    ahmed yusuf


    Mesaje : 116
    Data de inscriere : 19/02/2010
    Varsta : 53

    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Sept 26, 2010 8:55 pm

    بسم الله الرحمن الرحيم


    DUPA CE AM CITIT DESPRE ATAT DE MULTE CONVERTIRI LA ISLAM, AM DEVENIT O CREDINCIOASA

    O istorie a convertirii a sorei Daisy (Ayesha Siddiqua)


    Assalam aleikum wa rahmatullah wa barakatuhu, frati si surori,

    Am cautat istorisiri despre convertiri pentru a imi impulsiona sufletul , si am gasit cateva.
    Doresc sa va impartasesc si voua istoria convertirii mele.


    ADEVARATA CALAUZIRE DE LA ALLAH (SWT)

    M-am nascut si am crescut crestina.Mi-am pierdut tatal cand eram in al doisprezecelea an de scoala.Mama si fratele meu, au fost si sunt niste oameni foarte religiosi, dar eu nu am fost.Am avut atat de multe indoieli despre crestinism, care imi parea a fi atat de incomplet, si ori de cate ori am intrebat despre acest lucru, s-a gasit cineva care sa imi spuna sa imi tin gura, pentru ca nu pot fi necredincioasa intr-o religie asa cum este crestinismul.Desi am fost descurajata sa pun intrebari despre credinta crestina, asta nu m-a oprit sa incerc.

    Acum cativa ani, nici macar nu cunosteam sensul cuvintelor Islam sau Musulman.Tot ceea ce stiam era ceea ce imi spusesera familia si apropiatii despre Islam, si anume ca musulmanii sunt oameni ce se roaga unui dumnezeu al lunii, dumnezeu al lunii ce este intr-o forma de piatra neagra.Aceasta este ceea ce am inteles despre musulmani pana in August 2007, cand interesul meu s-a schimbat si cunostintele mele limitate despre Islam, au crescut brusc.

    Am fost destul de norocoasa pentru a lucra la MNC, fapt ce mi-a permis sa am acces la internet tot timpul.

    Nu-mi amintesc exact data exacta, dar aproximativ pe la mijlocul lunii August am dat cautare pe google si am fost dusa la un site islamic, site gazduit de sora Hooda, care este de asemenea o musulmana convertita de la crestinism.Am fost socata sa vad atatia oameni convertiti de la Crestinism la Islam, pentru ca toata viata vazusem numai oameni convertiti la Crestinism de la alte religii.

    Am inceput sa caut mai multi convertiti, nu stiu ce m-a obligat sa fac asta, dar am facut-o.

    Citind asa de multe istorisiri ale convertitilor, majoritatea Crestini convertiti la Islam, am fost paralizata complet de o neliniste.M-am gasit intr-o dilema, care este adevarul, Crestinismul sau Islamul ?

    Cu cat citeam mai mult, cu atat conflictul din mintea mea crestea.M-am temut de aceasta stare de confuzie.Timp de o saptamana am incercat sa ma opresca a mai face cercetare pe internet despre Islam, dar nu am putut sta deoparte, in saptamana ce a urmat am reluat cautarile.M-am dus pe forumul sorei Hooda, si am inceput sa pun un sir de intrebari despre Islam.Un frate posta o serie de articole, Alhamdulillah, a fost prima data cand am inceput sa inteleg ce inseamna Islam si Musulman.

    Am inceput sa navighez si mai mult pe internet, si am inceput sa admir Islamul, frumusetea si modestia atragandu-ma in mod deosebit.Sa invat despre islam a devenit curand, cea mai buna parte a vietii mele.

    Am gasit raspunsuri la intrebarile mele asa de usor, Alhamdulillah.Apoi, m-am alaturat unui forum islamic, iar surorile de acolo m-au ajutat foarte mult in procesul de invatare.

    Prima oara am spus Shahada eu singura , apoi cu surorile de pe forum.MashAllah!

    Din pacate nu am putut spune ca sunt musulmana familiei si prietenilor, dar totusi ma simt atat de mandra ca sunt musulmana.

    Ziua in care am spus Shahada, ziua in care am facut prima oara Salat, ziua in care am primit asa de multe imbratisari de la surorile mele, doar Allah (swt) stie cat de fericita a fost pentru mine.Am plans de fericire.....Alhamdulillah.

    Pentru a invata, ma voi alatura unui grup de studiu islamic, chiar in apropierea locuintei mele, InshaAllah.

    Au trecut doi ani de cand m-am convertit, Alhamdulillah. Încă nu am putut înţelege modul în care aceste lucruri s-au întâmplat în viaţa mea.La inceput nu am purtat hijab-ul, pentru ca chiar nu imi placea.Dar, Alhamdulillah, acum imi place sa port burkha, doar pentru placerea si multumirea lui Allah (swt).Ma rog lui Allah (swt) sa ma calauzeasca spre lumina Islamului.

    A fost planul lui Allah ca eu sa fiu acolo unde sunt acum.

    Allah Preainaltul sa calauzeasca si sa binecuvanteze pe toti cei din Ummah! Ameen...

    Amintiti-ma in Dua-urile voastre.

    Wa'Alaikum Assalam wa'rahamtullah wa'barakathu frati si surori,
    Sora Daisy (Ayesha Siddiqua)



    Sus In jos
    http://bloguluyusuf.blogspot.com/
    jasmine

    jasmine


    Mesaje : 1
    Data de inscriere : 29/10/2010
    Varsta : 39
    Localizare : pitesti

    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Oct 29, 2010 4:44 am

    Assalam aleikum!

    Dupa toate istorisirile enumerate aici de voi am simtit nevoia sa va impartasesc pe scurt inceputul vietii mele in islam.
    E adevarat, sunt o proaspat convertita la religia islamica dar pentru mine faptul ca am facut aceasta alegere a insemnat o implinire si in acelasi timp o linistire sufleteasca.
    Totul a inceput in urma cu patru ani cand l-am cunoscut pe viitorul meu sot. Acesta, un fost crestin asa cum am fost si eu a trait o perioada in Turcia unde a descoperit si a invatat foarte multe despre religia islamica. Acolo a luat decizia de a trece la religia islamica. SALL ALLAHU ALAIHI WA SALAM
    El a fost cel care m-a initiat daca pot spune asa in cunoasterea islamului. Am citit multe carti, am facut comparatie intre ceea ce era scris in biblie (lucruri care pentru mine, in conceptia mea se bateau cap in cap)si ceea ce este scris in Coran si am descoperit ca aceasta religie este mult mai realista, este ceva care mi-a intrat la inima.
    In urma cu aproximativ 8 luni am intrat pentru prima data intr-o moschee, senzatia a fost uluitoare, am fost deosebit de impresionata si nu am putut face nimic decat sa plang, asta am simtit. Au urmat si alte vizite la moschee, de fiecare data plangeam. Simteam ca nu marturisesc cu adevarat credinta si nu ii multumesc indeajuns lui ALLAH.
    Prima data am spus Sahada in fata calculatorului dar am considerat ca trebuie sa o fac in prezenta unui imam pentru a fii mult mai linistita.
    Astfel in ziua de ieri, in prezenta imamului si a viitorului meu sot am spus Sahada (inecata in lacrimi) si din acel moment totul s-a schimbat. Acum sunt mult mai linistita si fericita, e adevarat, sunt inca la inceput si am multe de invatat dar cu credinta si in acelasi timp cu vointa totul se invata.
    Dupa ziua de ieri, in noaptea trecuta l-am visat pe tatal meu decedat in urma cu 5 ani care imi mutumea. Pentru ce? Poate imi raspundeti voi, eu cred ca stiu raspunsul.
    Sper ca alaturi de voi si bineanteles alaturi de viitorul meu sot sa invat cat mai multe.
    Multumesc lui ALLAH ca mi l-a scos in cale pe sotul meu si ca mi-a dechis inima si sufletul catre Islam
    Sus In jos
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Oct 29, 2010 2:50 pm

    بسم الله الرحمن الرحيم


    Assalam aleikum wa rahmatullah wa barakatuhu!

    Bine ai venit pe forumul nostru, sora Jasmine.Sper din toata inima ca aici sa gasesti postari din care sa afli lucruri noi si interesante despre islam.
    M-a emotionat istoria ta si sunt foarte fericit pentru alegerea pe care ai facut-o.Bunul Allah sa te calauzeasca in continuare, sa te binecuvanteze si sa te ocroteasca!
    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    hadija

    hadija


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 13/04/2011
    Varsta : 39

    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Apr 13, 2011 4:33 pm

    Assalam Aleikumi

    Cum mam convertit in ISLAM.
    Eu am o fetita in 25 mai implineste 4 ani am crescuto eu singura in italia.Lucram la calcat la curateni ca mergeam cu fetita impreuna.Eu vruiam sa devin musulmana dar o persoana mia zis ca trebuie sa ma marit cu un musulman.
    Intr-o zi mi am gasit de lucru intr-un bar de musulmani asa ca m-am imprietenit cu fata patronului si mia explicat ea ca trebuie sa ma duc la moschea si pot deveni musulmana dupa doua trei zile m-am dus in moschea si mam convertit si eu si fetita mea,sunt tare fericita ca sunt musulmana.
    Am un an decand m-am convertit.inshaAllahsa sa devenim toti musulmani
    Sus In jos
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Apr 13, 2011 10:51 pm

    بسم الله الرحمن الرحيم

    Assalam aleikum wa rahmatullah wa barakatuhu!

    Bun venit pe forum, sora Kadija! Felicitari tie si fetitei tale! Ma bucur ca esti tare fericita de cand ai devenit musulmana, Allah sa fie multumit de voi amandoua!
    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
    hadija

    hadija


    Mesaje : 2
    Data de inscriere : 13/04/2011
    Varsta : 39

    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Apr 14, 2011 12:11 am

    Assalam aleikum. grazie
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Istoria Convertirii Mele...   Istoria Convertirii Mele... - Pagina 2 I_icon_minitime

    Sus In jos
     
    Istoria Convertirii Mele...
    Sus 
    Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
     Subiecte similare
    -
    » Istoria Profetilor lui Allah subhanatu'waalla

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
     :: RELIGIA ISLAM :: MUSULMANI NOI-
    Mergi direct la: