Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
Admin
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
ascary
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
ahmed yusuf
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
Corina
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
nargis b
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
io@n@
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
jadhha
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
Miss Surya
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
Selma Nuran
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
Admin
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
ahmed yusuf
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
nargis b
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
io@n@
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
Corina
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
ilayda
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
Noor
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
Selma Nuran
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
Umm Adam
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_lcapCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Voting_barCOMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Vote_rcap 
VIZITATORI
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Labels=0

 

 COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Empty
MesajSubiect: COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN   COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeMier Apr 20, 2011 2:45 pm

Dr.AHMED MAZHAR NAKECHBANDI

Cuvant inainte

Am reflectat foarte mult inainte de a concepe schita acestei lucrari si m-am intrebat « cum » sa o scriu : oare sa o scriu ca o persoana care a absolvit studii si a parcurs multiple lucrari stiintifice, aplicand tot ce prevede teoria in acest sens respectiv « scheletul »stiintific al unei lucrari, cu toate etapele necesare metodelor moderne aplicate in majoritatea studiilor europene si nu numai, sau sa intocmesc aceasta lucrare conform modelului si ierarhiei din gandirea a unui musulman.Dilema mea a fost determinata si de faptul ca, in ambele cazuri, chiar daca strategia lucrarii este diferita, ea trebuie sa se bazeze pe argumentele stiintifice ale unui musulman care are alte prioritati atunci cand concepe arhitectura unei lucrari.

Asa dupa cum s-a mentionat anterior, o lucrare stiintifica este facuta din o multime de fapte asa cum o cladire este alcatuita din o multime de caramizi…Dar, nu orice gramada de caramizi reprezinta o cladire asa cum nici o multitudine de dovezi si argumente nu pot constitui o lucrare stiintifica. Am considerat necesare si utile in aceasta lucrare prezentarea unor axiome si fapte din izvorul care alimenteaza gandirea unui musulman - respectiv Coranul cel Sfant si traditia Profetului dar liantul acestora este modul meu de gandire si ma straduiesc sa reflectez gandirea musulmana cat mai bine. Toate ideile « noi »prezentate aici asupra comunicarii s-au dorit a fi strict legate de gandirea unui musulman care are in vedere « scopul final / targetul»si, de aceea imi cer scuze anticipat celor care vor avea rabdarea sa citeasca aceasta lucrare, pentru orice gresala de exprimare in limba romana, in forma sau fond caci, nu stiu sigur cat am reusit sa prezint in aceasta lucrare din ceea ce gandesc, exact cum gandesc ca musulman.
Nu trebuie uitat ca sunt practicant si al unei gandiri rationale, datorita experientei, a perioadei traite aici si de aceea am folosit ratiunea si « ma laud « cateodata ca am « carmuit-o » intr-o anume masura astfel incat, sa o pot folosi in cadrul acestei lucrari pentru reflectarea cu cat mai mare acuratete a ceea ce si cum gandesc.
Prezenta lucrare se doreste a fi un reper, un ghid pentru cei care vor sa abordeze comunicarea dintr-o perspectiva profund originala, unica si anume aceea pe care o da modul si sistemul de gandire islamic. E clar ca, in mod obisnuit, orice abordare academica, orice studiu asupra unui lucru se face din exterior dar, cand aceasta se refera la un mod de gandire, aceasta abordare indiferent cat de perfectionata ar fi, nu este suficient a fi facuta doar din exterior, si aceasta, mai ales, cand este vorba despre modul de gandire islamic pentru ca, studiile din exterior asupra acestui subiect, aduc, in ultima vreme datorita unor anumite imprejurari, cu ele prejudecati. Din pacate, orice abordare academica comporta prejudecati datorate necunoasterii din interior a modului de gandire respectiv/propriu zis. Nu in cele din urma trebuie remarcat ca, adeseori, conventiile mentale si prejudecatile evolutioniste sau agnostice devin o adevarata bariera in depasirea propriei conditii si intelegerea cu adevarat a “celuilalt”.
Lucrarea de fata este bazata pe cel mai corecte exemple respectiv Coranul si traditia Profetului. Nu vreau sa fie facute comparatii ci, doar sa prezint un anumit punct de vedere, din sursa lui. De aceea, comunicarea este deja facuta daca eu am reusit, ca muritor, sa prezint « razele de lumina » intr-o forma corecta si originala si doresc, de aceea, sa subliniez din nou ca nu imi propun sa fac comparatii amintind ca, un mare poet a spus candva ca ratiunea comparatiei nu este intotdeauna justa chiar daca are argumentele ei deoarece este o dezonoare pentru spada daca o compari cu un baston caci, chiar daca spui ca spada este mai presus decat bastonul, deja ai dezonorat-o prin comparatie cu acesta.( eufism ?)

(inshAllah, va urma)
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN Empty
MesajSubiect: Re: COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN   COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN I_icon_minitimeJoi Apr 21, 2011 4:04 pm

Introducere
Motto: Dumnezeu a grait: [Spune : « Aceasta este calea mea ! Eu chem la Allah, eu si cei care m-au urmat, bizuindu-ne pe dovada limpede ! Marire lui Allah ! Iar eu nu sunt dintre politeisti ! »] Sura 12.108

Profetul a spus in unul dintre Hadith-urile sale : (Straduiti-va sa fiti unul dintre urmatoarele categorii de oameni: un om de stiinta, un cautator de stiinta, un ascultator ( de stiinta), un iubitor (de stiinta) si sa nu fiti a cincea categorie ca sa nu fiti pierduti).
Comunicarea este un atribut inseparabil pntru orice musulman caci, fara ea, acesta nu poate explora orizonturile existentiale fiind in situatia unei persoane care se plimba intr-un loc necunoscut fara “ghid”. Important de mentionat este ca, chiar daca, in gandirea islamica comunicarea nu este un scop in sine, fara ea se ajunge la confuzie chiar daca initial intentiile au fost bune.
Vom incerca sa demonstram in lucrarea de fata ca in acceptiunea ei moderna, actuala, comunicarea reprezinta doar o mica parte din ceea ce inseamna “comunicare” in gandirea Islamica.Astfel, in Coran exista peste o mie de versete unde se afla indemnul direct, limpede de a face comunicare prin cuvintele : «spune », « se spune » ; « a spune » si alaturi de ele multe altele indirecte asupra aceluiasi subiect.*
Astfel, fiecare om, fie el musulman, sau apartinand oricarui alt mod de gandire care doreste sa interrelationeze, sa comunice, are datoria de a-si reprezenta o imagine corecta despre interlocutorul sau,de a-l trata ca pe receptorul mesajelor sale, pentru a fi posibila realmente comunicarea.
Fara acest minim design mental, constient sau nu, comunicarea este falsa sau inexistenta, este asemeni celui care striga intr-o pestera in care ecoul devine mesaj.**De aceea musulmanul, in rugaciunea, care este cea mai importanta atributie a sa, face comunicare directa (nu doar prin gesturi sau cuvinte) caci facand rugaciunea, musulmanul devine emitator si receptor in acelasi timp.
Toate citatele prezentate nu fac decat sa confirme perceptia, transmiterea comunicarii.
Islamul invata omul ca intotdeauna exista un element, un numitor comun intre emitator si receptor care ii apropie si care face posibila comunicarea, de exemplu si celalalt este” viu”,este « om », are si el “ratiune”, este si el “creat”, este « credincios » si fiind o creatura este un “ supus” alaturi de tot ce este creat de catre Marele Creator.
Procesul comunicarii se stabileste astfel intre om si Creator, intre om si tot ce este in jurul sau pentru ca gaseste unul sau mai multe puncte comune cu semenul sau sau cu elemente din realitatea apropiata sau indepartata.*.**
Este important de mentionat ca, gandirea islamica abordeaza comunicarea ca pe o “ scanteie de lumina”care si-a atins scopul daca receptorul a fost macar “atins de o raza a acelei scantei de lumina“aceasta conducand la ideea ca “feed-back-ul”receptorului nu este un scop in sine desi, el exista.

(InshAllah, va urma)
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
 
COMUNICAREA - UNELE ASPECTE DIN GANDIREA UNUI MUSULMAN
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» INTRODUCERE IN ISLAM
» Un musulman adevărat nu poate fi terorist
» Istoria Convertirii Mele...

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: DIVERSE :: DIVERSE-
Mergi direct la: