Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
Admin
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
ascary
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
ahmed yusuf
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
Corina
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
nargis b
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
io@n@
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
jadhha
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
Miss Surya
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
Selma Nuran
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
Admin
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
ahmed yusuf
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
nargis b
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
io@n@
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
Corina
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
ilayda
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
Noor
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
Selma Nuran
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
Umm Adam
Credinta in Cartile Sale Vote_lcapCredinta in Cartile Sale Voting_barCredinta in Cartile Sale Vote_rcap 
VIZITATORI
Credinta in Cartile Sale Labels=0

 

 Credinta in Cartile Sale

In jos 
AutorMesaj
Noor İslam
Admin
Admin
Noor İslam


Mesaje : 551
Data de inscriere : 22/04/2010
Varsta : 42
Localizare : Turcia

Credinta in Cartile Sale Empty
MesajSubiect: Credinta in Cartile Sale   Credinta in Cartile Sale I_icon_minitimeMier Mai 25, 2011 4:27 pm

As Salamu Alaykum Wa Rahmatullahi Wa Barakatuhu !

Credinta in Cartile Sale


Pentru a-si face cunoscute hotararile, poruncile, interdictiile si intelepciunea catre supusii Sai, din timp in timp, Allah Cel Drept si-a pogorat Cartile asupra profetilor Sai. Credinta in cartile pe care Allah Sunhana Wa Ta’Ala le-a revelat trimisilor reprezinta al treilea element al credintei.

“Noi i-am trimis pe trimisii Nostri cu semnele cele limpezi, am facut sa pogoare cu ei Scriptura si Balanta…” [Surat Al-Hadid: 25]

"Oamenii au fost [la ınceput] un singur neam. Si i-a trimis Allah pe Profeti, vestitori si prevenitori, si a pogorat impreuna cu ei Scriptura cu Adevarul, pentru a face judecata intre oameni, acolo unde ei se aflau in vrajba…” [Surat Al Baqara: 213]


Musulmanii cred in toate scripturile originale revelate de Allah Subhana Wa Ta'Ala Mesagerilor Sai. Un musulman trebuie sa creada in toate scripturile mentionate de Allah in Coran.
Allah Preaınaltul, le-a revelat, si ele au fost, in forma originala, cuvantul lui Dumnezeu.
Toate aceste Carti se numesc Carti Divine.

Originala Tora [Teurat] -fost revelata pentru Profetul Musa (Moise) aleihi sallam;
Originala Psalmi [Zebur]Profetul Davud (David) aleihi sallam;
Originala Injiil (Evanghelia lui Isus) pentru Profetul Isa (Issus) aleihi sallam;
Coranul a fost revelat pentru Profetul Muhammad salla Allah aleihi wa salam (care e inca disponibil in forma sa originala).


Musulmanii nu considera scripturile revelate inaintea Coranului, care sunt prezente in circulatie in diferite editii si versiuni, sa fie o reprezentare precisa a formei originale revelate.

Sa credem ın cartile care ne-au fost amintite, pentru ca Allah Subhana Wa Ta’Ala nui neglijeaza pe robii Sai, lasandu-i ın ratacire fara sa le trimita carti pentru calauzirea lor.

Conform Coranului oameni au modificat aceste scripturi pentru benef iciul lor lumesc.
Aceste distorsiuni au aparut pe diferite cai, ca de exemplu adaugarea sau eliminarea din text, sau schimbari in inteles sau de limba. Sa credem ın denumirile cartilor aşa cum au fost denumite de Allah Subhana Wa Ta’Ala: Coran, Teurat, Injiil şi Zebur.Cu toate ca musulmanii cred in toate cartile dinainte revelate, dovada finala dupa care judeca diferite aspecte si cauta calauzirea finala este cautata prin intermediul Coranului si prin autentica traditie a Profetului Muhammad salla Allah aleihi wa salam.

Odata cu sosirea Coranului a fost anulata valabilitatea celor trei Carti de dinainte. Nici macar o litera din Coran nu a fost schimbata. Toate exemplarele Coranului din toata lumea sunt identice. Sub ocrotirea lui Allah, Coranul cel Sfant nu se va schimba pana la sfarsitul lumii. Contine un limbaj original, nemodificat.
Sus In jos
http://www.muslimsromania.blogspot.com
 
Credinta in Cartile Sale
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» INTRODUCERE IN ISLAM
» Semnificatia Marturisirii de Credinta
» MURIBUNDUL TREBUIE CONVINS SA ROSTEASCA MARTURISIREA DE CREDINTA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: RELIGIA ISLAM :: BAZELE ISLAMICE-
Mergi direct la: