Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
Admin
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
ascary
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
ahmed yusuf
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
Corina
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
nargis b
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
io@n@
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
jadhha
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
Miss Surya
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
Selma Nuran
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
Admin
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
ahmed yusuf
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
nargis b
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
io@n@
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
Corina
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
ilayda
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
Noor
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
Selma Nuran
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
Umm Adam
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_lcapParabola unui imparat ce cauta un succesor Voting_barParabola unui imparat ce cauta un succesor Vote_rcap 
VIZITATORI
Parabola unui imparat ce cauta un succesor Labels=0

 

 Parabola unui imparat ce cauta un succesor

In jos 
AutorMesaj
io@n@
MODERATOR
MODERATOR
io@n@


Mesaje : 50
Data de inscriere : 26/07/2010
Varsta : 35
Localizare : Bacau/Iasi

Parabola unui imparat ce cauta un succesor Empty
MesajSubiect: Parabola unui imparat ce cauta un succesor   Parabola unui imparat ce cauta un succesor I_icon_minitimeJoi Noi 04, 2010 7:48 pm

SURSA: http://aliyahmcv.blogspot.com/2010/11/parabola.html
Un imparat din orientul indepartat imbatrani si se hotari ca veni momentul sa-si alega un successor. In loc sa faca aceasta alegere din cei apropiati lui sau dintre fii sai el lua o alta hotarare. Aduna toti tinerii din regat si le spuse “E timpul pt mine sa ma retrag si sa-mi aleg succesorul si am decis sa fie unul din voi."
Tinerii au fost socati la auzul vestii, dar imparatul continua:”Am sa va dau o samanta fiecaruia dintre voi O samanta foarte speciala. Vreau sa o plantati, sa o udati si sa veniti dupa un an cu ceea ce a crescut din aceasta samanta. Atunci voi decide in functie de plantele pe care mi le veti aduce si imi voi alege succesorul.” Un baiat pe care il chema Ling era si el de fata in acea zi si primi si el asemenea celorlati o samanta.Pleca acasa foarte entuziasmat si povesti mamei sale cele intamplate. Aceasta il ajuta sa planteze samanta si sa o ude zilnic. In fiecare zi o uda si se uita sa vada daca a crescut ceva din ea. Dupa 3 saptamani,unii tineri incepura sa vorbeasca despre ceea ce au semanat ,despre plantele care au inceput sa creasca.
Ling continua sa verifice ,dar nu crestea nimic.De atunci trecura 3 saptamani,4 saptamani,5 saptamani si nimic. De acum ceilalti tineri vorbeu despre plantele lor,dar Ling????
Ei bine Ling nu avea despre ce vorbi. De ce? va intrebati. Ei bine raspunsul este : Pentru ca Ling nu avea o planta si simtea ca undeva a gresit.
Trecura 6 luni si nimic nu crestea absolut nimic. Ling se gandea acum ”Oare i-am pus prea multa apa si am omorat-o?” .
Toti ceilalti aveau acum copaci si plante inalte, dar el, ei bine el nu avea nimic. Ling nu spuse nimic prietenilor sai.Tot astepta sa-i creasca planta. Anul trecu si in sfarsit toti tinerii din regat trebuiau sa se prezinte cu recolta in fata regelui.. Ling spuse mamei sale ca el nu merge la rege cu mana goala.Dar mama ii spuse ca nu e cinstit trebui sa mearga sa spun ace s-a intamplat. Ling simti un gol in stomac dar stiu ca asa era corect.. Lua cosul gol si pleca la palat.Cand ajunse,fu uimit de varietatea de fructe si legume care le aveau ceilalti tineri in cos.Erau foarte frumoase si de diferite dimensiuni. Ling puse cosul gol jos iar ceilalti rasera de el.Doar putini il compatimira si ii spusera “Hei buna incercare.”
Cand imparatul veni,cerceta atent camera.Ling incerca sa se ascunda undeva in spate ca sa nu fie vazut.”Ce plante frumoase,copaci si flori ati crescut” zise imparatul. "Astazi,imi voi allege succesorul.”Dintr-o data, imparatul se opri si se uita la Ling si la cosul sau gol.Ordona garzilor sa-l aduca in fata. Ling era ingrozit. "Imparatul stie ca am dat gres.Probabil vrea sa ma ucida!"
Cand Ling ajunse in fata ,imparatul il intreba cum il cheama.”Numele meu e Ling” raspunse.Toti tinerii incepura sa rada sis a faca glume pe seama lui.Imparatul le ceru sa taca.Se uita la Ling si apoi se adresa multimii”Priviti-va noul imparat!Numele lui e Ling!” Lui Ling nu-I venea sa creada,nici macar nu-I crescuse samanta!Cum putea el sa fie noul imparat?Atunci imparatul spuse” Acum un an, v-am dat tuturor cate o samanta.V-am spus sa o plantati, sa o udati,sa sa imi aduceti recolta azi.Dar ceea ce eu v-am dat erau seminte fierte,care niciodata nu ar fi crescut.Toti,cu exceptia lui Ling, mi-ati adus plante, flori si copaci. Cand ati vazut ca semintele nu cresc, le-ati inlocuit cu altele.Ling a fost singurul care a avut curajul si cinstea(sinceritatea) sa imi aduca samanta pe care i-am dat-o. De aceea el va fi imparat.”


Daca plantezi onestitate vei culege incredere.
Daca plantezi bunatate vei culege prieteni.
Daca plantezi umilinta vei culege maretie.
Daca plantezi perseverenta vei culege victorie.
Daca plantezi consideratie vei culege armonie.
Daca plantezi munca grea vei culege succes.
Daca plantezi iertare vei culege impacare.
Daca plantezi deschidere vei culege intimidate.
Daca vei planta rabdare vei culege imbunatatiri.
Daca vei planta credinta vei culege miracole.


Dar


Dar daca vei planta lipsa de onestitate vei culege neincredere.
Daca vei planta egoism vei culege singuratate.
Daca vei planta mandrie vei culege distrugere.
Daca vei planta invidie vei culege probleme.
Daca vei planta lene vei culege stagnare.
Daca vei planta amaraciune vei culege izolare.
Daca vei planta lacomie vei culege pierdere.
Daca vei planta griji veti culege riduri.
Daca veti planta barfa veti culege dusmani.
Daca veti planta pacate veti culege vina.



Sus In jos
 
Parabola unui imparat ce cauta un succesor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Calitatile unui musulman
» Convertirea unui important pastor crestin
» BINE ATI VENIT!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: DIVERSE :: DIVERSE-
Mergi direct la: