Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
Admin
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
ascary
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
ahmed yusuf
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
Corina
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
nargis b
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
io@n@
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
jadhha
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
Miss Surya
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
Selma Nuran
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
Admin
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
ahmed yusuf
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
nargis b
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
io@n@
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
Corina
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
ilayda
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
Noor
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
Selma Nuran
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
Umm Adam
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_lcapDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Voting_barDe-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Vote_rcap 
VIZITATORI
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Labels=0

 

 De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez

In jos 
AutorMesaj
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez Empty
MesajSubiect: De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez   De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez I_icon_minitimeSam Sept 18, 2010 4:53 am

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum!


" Parlamentul francez s-a pronunţat definitiv asupra unui proiect de lege controversat, care interzice disimularea feţei în spaţiul public. În spatele unor formulări generale, care îşi propune să nu contrazică principiul nediscriminării, adevărata miză - urmărită de la bun început - este interzicerea portului vălului islamic integral. Faptul că textul a fost adoptat cu o majoritate zdrobitoare de voturi nu înlătură însă întrebările rămase suspendate în aer cu privire la fundamentul juridic pe care acesta e întemeiat.


Regula este că orice lege trebuie să fie justificată de condiţii sau împrejurări care fac necesară apariţia ei. Sunt evident întemeiate restricţii parţiale, cum ar fi efectuarea unui control de identitate, cu ocazia alegerilor pentru a evita fraudele. Dar ce anume permite justificarea unei măsuri de interdicţie generala a vălului în orice spaţiu deschis accesului public, inclusiv pe străzi? Majoritatea vocilor invocă respectul demnităţii umane, al egalităţii între femei şi bărbaţi, ocrotirea ordinii şi a securităţii publice.



Bineînţeles că principii precum demnitatea umană şi egalitatea pot fi invocate pentru protecţia femeilor care sunt constrânse să poarte vălul integral. Nu tot aşa stau lucrurile cu cele care îl poartă în mod voluntar şi care, potrivit statisticilor, nu reprezintă un număr tocmai neglijabil.



Ceea ce din exterior poate părea o constrângere sau o restricţie, pentru cel credincios nu reprezintă o povară. De altfel, Curtea Europeana a Drepturilor Omului a afirmat în mod clar că fiecare poate să trăiască potrivit propriilor convingeri şi alegeri, chiar punându-se în pericol din punct de vedere fizic sau moral, atâta timp cât atitudinea sa nu aduce atingere nimănui.



Ce vătămare provoacă deci portul vălului integral celor din jur? Argumentele nu sunt foarte clare. Aşa că, privind lucrurile prin prisma liberului arbitru, interdicţia de a purta vălul integral în unele ţări occidentale mi se pare la fel de inacceptabila precum obligaţia de a adopta această ţinută impusă în unele ţări islamice.



Nimeni nu pretinde că e uşor să aperi demnitatea umană şi dreptul la egalitate al femeilor obligate să poarte vălul islamic, fără a încălca în acelaşi timp drepturile acelora care îl poartă din convingere. Dar poate că există soluţii - dovadă stă o altă dispoziţie a noii legi, care prevede sancţiuni severe pentru cel care constrânge o persoană să îşi disimuleze faţa. În schimb, a pedepsi prin amenzi femeile care poartă vălul nu aduce o schimbare în bine nici pentru cele care sunt supuse constrângerii (riscul fiind de a rămâne izolate şi mai mult în cercurile închise ale comunităţii), nici pentru cele care adoptă ţinuta de bunăvoie (limitând libertatea de exprimare şi manifestare a opiniilor religioase).



Dincolo de toate, ceea ce legislatorul francez uită este faptul că religia nu e o simplă practică limitată la cei patru pereţi ai casei, pe care să o pui în cui şi să o părăseşti imediat ce ai păşit peste prag. Ea implică o sumă de alegeri care devin un mod de viaţă. Întrebarea care rămâne este până unde oare are statul dreptul să intervină şi să reglementeze acest mod de viaţă?"

Sursa:www.semneletimpului.ro - Emma Modoran
Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
 
De-a faţa-ascunselea între islam şi parlamentul francez
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Principalele diferente intre hinduism si islam
» Istoria Convertirii Mele...
» Să ne rugăm în faţa copiilor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: IMPORTANTA FAMILIEI IN ISLAM :: FEMEIA IN ISLAM-
Mergi direct la: