Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
Admin
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
ascary
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
ahmed yusuf
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
Corina
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
nargis b
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
io@n@
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
jadhha
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
Miss Surya
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
Selma Nuran
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
Creşterea Copiilor I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
Admin
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
ahmed yusuf
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
nargis b
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
io@n@
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
Corina
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
ilayda
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
Noor
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
Selma Nuran
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
Umm Adam
Creşterea Copiilor Vote_lcapCreşterea Copiilor Voting_barCreşterea Copiilor Vote_rcap 
VIZITATORI
Creşterea Copiilor Labels=0

 

 Creşterea Copiilor

In jos 
AutorMesaj
Noor İslam
Admin
Admin
Noor İslam


Mesaje : 551
Data de inscriere : 22/04/2010
Varsta : 42
Localizare : Turcia

Creşterea Copiilor Empty
MesajSubiect: Creşterea Copiilor   Creşterea Copiilor I_icon_minitimeMar Sept 14, 2010 4:40 am

Prea puţină atenţie şi importanţă se dau transmiterii va­lorilor culturale, deşi ele sunt o latură esenţială a educa-ţiei; dacă le acordăm importanţa pe care o merită, vom reuşi să atingem un obiectiv de o covârşitoare însemnătate.
Literatura pentru copii, fie ea în versuri sau în proză, trebu­ie să inspire tărie de caracter, judecată dreaptă şi ataşament faţă de aspiraţii, în aşa fel încât să putem creşte generaţii cu o voinţă tare şi idei sănătoase.
Buna purtare ar trebui să fie în şcoli la fel de importantă ca toate celelalte materii; dacă nu o vedem aşa, atunci cum pot copiii să-şi dezvolte un caracter sănătos? Educaţia nu este acelaşi lucru cu predarea de cunoştinţe; oricine poate preda, dar foarte puţini ştiu să educe.
Deşi ne creştem fetele ca pe nişte gingaşe flori, pentru a de­veni educatoare blânde şi iubitoare ale copiilor, la fel de im­portant este să le încurajăm să devină apărătoare curajoase ale adevărului. Altfel, de dragul blândeţii şi al gingăşiei, le transformăm în biete fiinţe neputincioase. Să nu uităm că le­oaica nu este mai puţin de temut decât leul.
Dacălii care nu şi-au făcut ucenicia în preajma unui maestru şi care nu au primit o educaţie trainică sunt ca nişte orbi care încearcă să lumineze calea altora. Purtările rele ale copilului şi necuviinţa lui izvorăsc din atmosfera în care a fost crescut. O viaţă de familie dezorganizată are o influenţă cu atât mai mare asupra sufletului copilului şi, drept urmare, asupra societăţii.
Purtarea frumoasă este o virtute întotdeauna apreciată. Oa­menii care se poartă cuviincios sunt plăcuţi şi bine priviţi, chiar dacă nu au avut parte de o educaţie aleasă. Comunită-ţile lipsite de cultură şi de educaţie sunt ca oamenii cu pur-tări urâte. Nu vei găsi acolo nici prieteni credincioşi, nici duşmani consecvenţi. Cei care se încred în astfel de oameni cunosc mereu dezamăgirea, iar cei care se bazează pe ei ră-mân mai devreme sau mai târziu fără niciun sprijin.
Evoluţia unei comunităţi devine posibilă prin ridicarea noilor generaţii la un înalt nivel de umanitate, nu prin eradicarea eradicarea elementelor negative. Dacă nu sădim sămânţa reli­giei, a tradiţiei şi a conştiinţei istorice în întreaga ţară, în locul fiecărei buruieni pe care o smulgem vor creşte altele noi.
Umanitatea este strâns legată de puritatea emoţiilor. Cei ce se lasă năpădiţi de sentimente urâte şi ale căror suflete sunt stăpânite de egoism par a fi fiinţe umane, dar nu sunt. Ori­cine poate să-şi perfecţioneze trupul, dar puţini sunt cei care ştiu să-şi educe mintea şi sufletul. Lucrul asupra trupului aduce vigoare, în timp ce lucrul asupra minţii şi a sufletului dă naştere unor oameni de înaltă spiritualitate.
Prima şcoala a copiilor, ale căror suflete sunt ca nişte oglinzi şi ca nişte aparate fotografice, este familia. Şi primii lor das-căli sunt mamele. Iată de ce este un lucru esenţial pentru exis-tenţa şi stabilitatea naţiunii ca viitoarele mame să fie crescute şi educate pentru a deveni dascăli buni ai copiilor lor.
Viitorul omului este strâns legat de influenţele şi impresiile din copilărie şi din tinereţe. Copiii şi tinerii care cresc într­un climat în care entusiasmul le este stimulat prin trăiri înăl-ţătoare vor dobândi minţi viguroase, precum şi virtuţi şi va-lori morale sănătoase.
Sus In jos
http://www.muslimsromania.blogspot.com
 
Creşterea Copiilor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Drepturile Copiilor
» Să ne rugăm în faţa copiilor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: IMPORTANTA FAMILIEI IN ISLAM :: EDUCATIA RELIGIOASA A COPILULUI-
Mergi direct la: