Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
Admin
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
ascary
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
ahmed yusuf
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
Corina
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
nargis b
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
io@n@
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
jadhha
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
Miss Surya
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
Selma Nuran
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
Admin
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
ahmed yusuf
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
nargis b
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
io@n@
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
Corina
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
ilayda
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
Noor
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
Selma Nuran
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
Umm Adam
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_lcapPentru cine este pregatit Raiul ?  Voting_barPentru cine este pregatit Raiul ?  Vote_rcap 
VIZITATORI
Pentru cine este pregatit Raiul ?  Labels=0

 

 Pentru cine este pregatit Raiul ?

In jos 
AutorMesaj
Noor İslam
Admin
Admin
Noor İslam


Mesaje : 551
Data de inscriere : 22/04/2010
Varsta : 42
Localizare : Turcia

Pentru cine este pregatit Raiul ?  Empty
MesajSubiect: Pentru cine este pregatit Raiul ?    Pentru cine este pregatit Raiul ?  I_icon_minitimeLun Iul 05, 2010 7:27 pm

As Salamu Alaykum Wa Rahmatullahi Wa Barakatuhu !

Pentru cine este pregatit Raiul

Acestea sunt hotarele lui Dumnezeu: cel care dă ascultare lui Dumnezeu si Trimisului Său va fi lăsat să intre în Grădinile pe sub care curg râuri, unde va vesnici.

122. Cât despre aceia care cred si plinesc fapte bune, pe ei îi vom face sã intre în Grãdini pe sub care curg pâraie, în care vor rãmâne vesnic. Fãgãduinţa lui Allah este adevãr. Si cine spune vorbe mai adevãrate decât Allah?! (SURAT AN-NISA’)

13. Acestea sunt orânduielile lui Allah, iar acela care este supus lui Allah si Trimisului Sãu, pe acela îl va face [Allah] sã intre în Grãdini pe sub care curg pâraie, pentru a rãmâne vesnic în ele, iar aceasta este mare izbândã. (SURAT AN-NISA :13)


Grăbiţi-vă către iertarea Domnului vostru si către Grădina cea largă cât cerurile si pământul, pregătită celor care se tem de Allah Subhana Wa Ta'Ala

133. Si grãbiţi-vã spre iertarea Domnului vostru si spre Raiul cel întins cât cerurile si pãmântul, pregãtit pentru cei evlaviosi (SURAT ‘AL-’IMRAN)

57. Însã pe aceia care cred si sãvârsesc fapte bune îi vom conduce în grãdini pe sub care curg pâraie. În ele vor fi vesnic sãlãsluitori si vor avea în ele soaţe curãţite. Si îi vom conduce pe ei la umbrã deasã. ( SURAT AN-NISA)

Cei ce se tem de Milostivul în Taina Sa si vin cu inimile plecate.

33. Care a fost cu teamã de Cel Milostiv [Ar-Rahman], fãrã ca el sã-L vadã, si care a venit [cãtre El] cu inima plinã de cãinţã.( SURAT QAF )

51. Cei cu fricã [de Allah] se vor afla într-un loc sigur,
52. În grãdini si printre izvoare,
53. Vor purta straie de mãtase si brocart, sezând faţã în faţã.
54. Întocmai asa! Si le vom da Noi ca soaţe hurii cu ochii mari.
55. Si în ele vor cere în deplinã liniste tot felul de fructe.
56. Nu vor gusta în ele moartea, afarã de moartea cea dintâi. Si Allah îi va feri pe ei de chinul Iadului.
57. Aceasta este ca îndurare de la Domnul tãu si aceasta este marea izbândã.( SURAT AD-DUKHAN)


Cei ce în rugăciunile lor sunt smeriţi, ce se feresc de vorbele desarte, ce dau milostenie, ce îşi păzesc rusinea.

2. Care sunt smeriţi în Rugãciunea lor
3. Si care rãmân departe de vorbele desarte
4. Si care fac Dania [Az-Zakat]
5. Si care îsi pãzesc castitatea (SURAT AL-MU'MINUN
)

Cei care păzesc lucrurile încredinţate lor si legămintele lor.

8 .Însã aceia care sunt cu grijã faţã de cele încredinţate si faţã de fãgãduinţa lor (SURAT AL-MU'MINUN)

42. Cât despre aceia care cred si plinesc fapte bune, Noi nu putem impune nici unui suflet o povarã peste puterile lui, iar acestia vor fi oaspeţii Raiului si ei în el vor sãlãslui vesnic. (SURAT AL-’A’RAF)

Cei care se căiesc însă, cei care cred si săvârsesc fapte bune, acestia vor intra în Rai si nu vor fi nedreptăţiţi cu nimic.

60. Afarã de aceia care se vor cãi , vor crede si vor împlini fapte bune, cãci acestia vor intra în Rai si nu vor fi nedreptãţiţi nicicum, (SURAT MARYAM)

74. Si aceia care zic: “Doamne, dã-ne nouã de la soaţele noastre si de la vlãstarele noastre mângâiere pentru ochi si fã din noi cãlãuzã pentru cei evlaviosi!”;
75. Aceia sunt cei care vor avea drept rãsplatã cel mai înalt loc [din Paradis] pentru cã au fost statornici si vor fi întâmpinaţi în el cu salut si cu pace. Si în el vor rãmâne vesnic. Ce frumoasã locuinţã si ce frumos loc de sedere! (SURAT AL-FURQAN)

Credeţi în Dumnezeu si în Trimisul Său! Luptaţi-vă pe calea lui Dumnezeu cu averile si făpturile voastre.

11. Credeţi voi în Allah si în Trimisul Sãu si luptaţi pe calea lui Allah, cu averile voastre si cu sufletele voastre, cãci acest lucru este mai bun pentru voi, dacã [voiţi sã] stiţi!.
12. [Si] El vã va ierta pãcatele voastre si vã va lãsa sã intraţi în Grãdini pe sub care curg pâraie si în locuinţe bune din grãdinile Edenului. Aceasta este marea izbândã (SURAT AS-SAFF)


Asupra celor care spun: “Domnul nostru este Dumnezeu” si merg drept vor pogorî îngerii: “Nu vă fie frică si nu vă mâhniţi, ci primiţi bunavestirea Raiului care v-a fost făgăduit.”

30. Însã aceia care zic: "Domnul nostru este Allah!" si apoi urmeazã calea cea dreaptã, asupra lor se vor coborî îngerii, [zicându-le]: "Nu vã temeţi si nu fiţi mâhniţi si primiţi bunãvestire despre Raiul ce vi s-a fãgãduit! (SURAT FUSSILAT)

57. Aceia care au teamã de Domnul lor
58. Si aceia care cred în versetele Domnului lor
59. Si aceia care nu-I fac asociaţi Domnului lor
60. Si aceia care dau ce dau cu inimile pline de fricã [la gândul cã] se vor întoarce la Domnul lor,
61. Aceia se grãbesc cãtre faptele bune si ei se întrec în ele.( SURAT AL-MU’MINUN)


Cei care ţin legăturile pe care Dumnezeu a poruncit să le ţină, cei care se tem de Domnul lor şi le este frică de răul socotelii,cei care rabdă căutând către faţa Domnului lor, cei care îşi săvârsesc rugăciunea, cei care dau milostenie pe ascuns ori pe faţă din ceea ce i-am înzestrat, cei care alungă răul cu binele: acestia sunt cei care vor avea rasplata Casei [Vesnice]

21. Si ţin unit ceea ce Allah a poruncit sã fie unit si au fricã de Domnul lor si se tem de rãul socotirii.
22. Si aceia care sunt statornici în cãutarea chipului Domnului lor si plinesc Rugãciunea [As-Salat] si fac milostenie într-ascuns si pe faţã din ceea ce Noi le-am dãruit si resping rãul prin bine, aceia vor avea parte de rãsplata Casei [Vesnice], (SURAT AR-RA’D )


Robii credinciosi lui Dumnezeu vor avea o înzestrare cunoscută, fructe, si vor fi cinstiţi în Grădinile Plăcerii,

40. Afarã de robii lui Allah cei alesi;
41. Aceia vor avea parte de un dar binestiut;
42. Fructe [delicioase]! Si vor fi ei cinstiţi
43. În Grãdinile Fericirii (SURAT AS-SAFFAT)


Afară de cei care socot adevărată Ziua Judecăţii si afară de cei care păzesc cele încredinţate lor, precum si legămintele lor;

26. Iar aceia care socotesc adevãratã Ziua Judecãţii
32. Si aceia care pãzesc ceea ce li se încredinţeazã, precum si legãmântul lor, (SURAT AL-MA’ARIJ)


Căci ei îsi împlinesc făgăduinţele, se tem de o zi al cărui rău se va răspândi în tot locul.
Ei dau de mâncare din dragoste pentru El, sărmanului, orfanului si prizonierului.

7. Ei îsi ţin legãmintele si se tem de o Zi, al cãrei rãu se întinde peste tot.
8. Si-l hrãnesc cu mâncare, în ciuda dragostei pentru ea, pe cel sãrman si pe orfan si pe prizonier, (SURAT AL-’INSAN)

Sus In jos
http://www.muslimsromania.blogspot.com
 
Pentru cine este pregatit Raiul ?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cine este Dumnezeul tau?
» CREDETI CA UCIDEREA LUI GADAFI ESTE BENEFICA PENTRU POPORUL LIBIAN?
» Ziua de Apoi, Raiul şi İadul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: RELIGIA ISLAM :: VIATA DUPA MOARTE-
Mergi direct la: