Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
Admin
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
ascary
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
ahmed yusuf
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
Corina
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
nargis b
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
io@n@
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
jadhha
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
Miss Surya
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
Selma Nuran
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
Admin
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
ahmed yusuf
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
nargis b
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
io@n@
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
Corina
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
ilayda
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
Noor
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
Selma Nuran
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
Umm Adam
Lacrimile lui Rasool Allah Vote_lcapLacrimile lui Rasool Allah Voting_barLacrimile lui Rasool Allah Vote_rcap 
VIZITATORI
Lacrimile lui Rasool Allah Labels=0

 

 Lacrimile lui Rasool Allah

In jos 
AutorMesaj
Noor İslam
Admin
Admin
Noor İslam


Mesaje : 551
Data de inscriere : 22/04/2010
Varsta : 42
Localizare : Turcia

Lacrimile lui Rasool Allah Empty
MesajSubiect: Lacrimile lui Rasool Allah   Lacrimile lui Rasool Allah I_icon_minitimeMier Apr 28, 2010 9:22 pm

Lacrimile lui Rasool Allah


Deodata, a venit o persoana si a spus salaam. “Pot sa intru?” a intrebat. Dar Fatimah (radiaALLAHU anha) nu l-a lasat sa intre in camera. “Imi pare rau, dar tatal meu este bolnav.” a spus Fatimah intorcandu-si corpul si inchizand usa. Ea s-a intors la tatal ei, care isi deschisese ochi si a intrebat-o pe Fatimah: “Cine era, fiica mea?” “Nu stiu, tata. Este prima data cand il vad.” Fatimah a raspuns usor. Atunci, Rasool ALLAH (sallalahu aleyhi wa salaam) s-a uitat la fiica lui cu o privire tremuratoare, ca si cum ar fi vrut sa memoreze fiecare parte din fata fiicei lui. “Afla un lucru! Cel care sterge placerile temporare; cel care separa prietenii in lume. El este ingerul morti.” a spus Rasool ALLAH. Fatimah (radiaALLAHU anha) a izbucnit in plans. Ingerul morti a venit aproape de el; dar Rasool ALLAH (sallalahu aleyhi wa salaam) a intrebat de ce Jibril (aleyhi salaam) nu a venit impreuna cu el. Atunci Jibril a fost chemat. Jibril era pregatit in ceruri sa intampine sufletul lui Habib ALLAH (sallalahu aleyhi wa salaam).

“O Jibril, explica care sunt drepturile mele in fata lui Allah?” a intrebat Rasool ALLAH cu o voce slaba. “Portile cerului s-au deschis, si ingeri asteapta venirea sufletului tau.” “Toate Paradisurile sunt deschise larg si asteapta venirea ta.” a spus Jibril. Dar de fapt, toate astea nu l-a usurat pe Rasool ALLAH (sallalahu aleyhi wa salaam), ochi lui inca erau plini de grija.
“Tu nu te bucuri sa auzi aceste vesti?” a intrebat Jibril. «Spune-mi despre destinul oamenilor mei in viitor?” “Fi fara grija, o Rasool ALLAH. L-am auzit pe Allah spunandu-mi: "Am creeat Paradisul sa fie interzis pentru fiecare, cu exceptia oamenilor lui Mohammed.” a spus Jibril. Timpul se apropia din ce in ce mai mult, timpul cand Malaekah Izrail sa isi faca datoria. Incet, sufletul lui Rasool ALLAH (sallalahu aleyhi wa salaam) a fost luat. Era parca tot corpul lui Rasool ALLAH (sallalahu aleyhi wa salaam) era acoperit de sudoare in totalitate; venele din gatul lui au devenit stramte. “Jibril, cat de dureros este sakaratul maut!”

Rasool ALLAH (sallalahu aleyhi wa salaam) scos un geamat usor. Fatimah (radiaALLAHU anha) si-a inchis ochi, Ali (radiaALLAHU anhua) era langa ea, sa aplecat usor si Jibril si-a intors fata. “Sunt eu oare respingator, de ti-ai intors fata de la Jibril?” a intrebat Rasool ALLAH pe Distribuitorul de Wahyu. “Cine este cel care a putut vedea sakaratul maut a lui Rasool ALLAH?” a spus Jibril. Nu pentru putin, Rasool ALLAH (sallalahu aleyhi wa salaam) a gamut din pricipa dureri insuportabile. “O Allah, cat de mare este acest sakaratul maut. Da-mi mie toata aceasta durere, dar nu o da urmasilor mei.”

Corpul lui Rasool ALLAH (sallalahu aleyhi wa salaam) a devenit rece, picioarele si pieptul lui nu se mai miscau. Buzele lui vibrau ca si cum ar fi vrut sa zica ceva, Ali (radiaALLAH anhu) si-a aplecat urechea aproape de Rasool ALLAH (sallalahu aleyhi wa salaam). “Useekum bis shalati, wa maa malakat aimanuku” (“Ai grija de rugaciune si de oameni saraci dintre voi.”)

Langa camera, se auzeau plansete, sahabah se imbratisau. Fatimah (radiaALLAHU anha) si-a inchis fata cu mainile, si din nou, Ali (radiaALLAHU anhu) si-a apropiat urechea de gura lui Rasool ALLAH (sallalahu aleyhi wa salaam), care devenise albastruie. “Ummatii! Ummatii! Ummatii!” “Urmasi mei! Urmasii mei! Urmasii mei!” Si viata marelui om s-a sfarsit.

Ne putem iubi, asa cum o facea el? Allahumma salli’ala Muhammad wa baarik wa salim ‘alaihi. Cat de adanca este dragostea noastra pentru Rasool ALLAH (sallalahu aleyhi wa salaam)?

Fiti fara grija, daca uni oameni te urasc, deoarece sunt multi care sa te iubeasca si sa aiba grija de tine pe acest pamant. Dar fii cu grija, daca ALLAH te uraste, deoarece nu exista nimeni altcineva care sa te iubeasca si sa aiba grija de tine in akhira (Viata de Apoi).


sura:e-mail
Sus In jos
http://www.muslimsromania.blogspot.com
 
Lacrimile lui Rasool Allah
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Sami Yusuf Hasbi Rabbi Allah o Allah
» I love Allah
» Unicitatea lui Allah SWT

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: RELIGIA ISLAM :: TRADITIA PROFETULUI-
Mergi direct la: