Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
Admin
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
ascary
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
ahmed yusuf
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
Corina
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
nargis b
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
io@n@
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
jadhha
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
Miss Surya
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
Selma Nuran
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
Admin
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
ahmed yusuf
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
nargis b
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
io@n@
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
Corina
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
ilayda
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
Noor
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
Selma Nuran
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
Umm Adam
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_lcapMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Voting_barMERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Vote_rcap 
VIZITATORI
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Labels=0

 

 MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Noor İslam
Admin
Admin
Noor İslam


Mesaje : 551
Data de inscriere : 22/04/2010
Varsta : 42
Localizare : Turcia

MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Empty
MesajSubiect: MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII   MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeVin Apr 01, 2011 5:42 pm

Robii lui Dumnezeu sunt cei care merg cu smerenie pe pământ, iar când le vorbesc neştiutorii, ei spun: “Pace!”, cei care petrec noaptea înaintea Domnului lor, prosternaţi ori în picioare,
Numai aceia cred în semnele lui Dumnezeu, care se prosternează când le sunt amintite şi care-L preamăresc în laude pe Domnul lor şi nu se arată îngâmfaţi.
Ei se smulg din aşternuturile lor ca să-L cheme pe Domnul lor cu teamă şi râvnă şi dau milostenie din ceea ce au fost înzestraţi.
Oare el este asemenea celui credincios care în picioare, ori cu faţa la pământ, în timpul nopţii, îl îngrijorează Viaţa de Apoi şi nădăjduieşte în milostivenia Domnului său?
“Cei care ştiu sunt oare deopotrivă cu cei care nu ştiu?”
Numai cei dăruiţi cu minte chibzuiesc, ei dormeau noaptea puţin, iar dis-de-dimineaţă cereau iertare.
Allah Subhanuhu Wa Ta’Ala ştie că tu şi mulţi dimpreună cu tine vă sculaţi pentru rugăciune, aproape două treimi ori o jumătate ori o treime din noapte. Dumnezeu a dat măsura nopţii şi a zilei. El ştie că voi nu ţineţi socoteală de aceasta, însă vă primeşte căinţa. Citiţi tot ce puteţi din Coran! El ştie că unii dintre voi sunt bolnavi, că alţii străbat pământul în căutarea harului lui Dumnezeu, iar alţii luptă pe calea lui Dumnezeu. Citiţi tot ce puteţi din Coran! Faceţi-vă rugăciunea, daţi milostenie şi daţi-I lui Dumnezeu un frumos împrumut. Binele pe care vi-l faceţi voi înşivă înainte, îl veţi afla la Dumnezeu drept cea mai bună şi mai mare răsplată. Cereţi iertare lui Dumnezeu! Dumnezeu este Iertător, Milostiv!

Noaptea, prosternează-te înaintea Lui şi preamăreşte-L noapte lungă.

Iar în timpul nopţii stai de veghe şi împlineşte rugãciuni peste cele cuvenite; poate cã Domnul tãu te va readuce la viaţã într-o poziţie demnã de laudã! (17 : 79)
Când coastele lor pãrãsesc culcuşurile, pentru a-L chema pe Domnul lor cu fricã şi cu nãdejde. (32 : 16)
Ei nu dormeau decât puţin în timpul nopţii. (51 : 17)

1165. Umm al mo'minin 'A'işa (Allah sã o aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) stãtea în picioare noaptea, pânã într-atât cã picioarele i se umflau. Eu l-am întrebat de ce fãcea astfel dacã pãcatele lui de la început şi de pe urmã i-au fost iertate. El a rãspuns: Sã nu fiu eu atunci un slujitor recunoscãtor?
(Convenit)

1166. 'Ali (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) i-a vizitat într-o noapte pe Fatima şi pe el şi i-a întrebat: De ce nu faceţi rugãciunea noaptea?
(Convenit)

1167. Salim ibn 'Abdullah ibn 'Umar ibn al-Khattab (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cu acordul tatãlui sãu cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: 'Abdullah este un om foarte bun numai cã ar trebui sã-şi facã rugãciunea peste datorie, noaptea. Salim (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã dupã aceastã poruncã 'Abdullah dormea noaptea foarte puţin.
(Convenit)

1168. 'Abdullah ibn 'Amr ibn al-'As (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Nu fi ca şi cutare sau cutare, 'Abdullah. El avea obiceiul sã se scoale noaptea, dar mai apoi a renunţat.
(Convenit)

1169. 'Abdullah ibn Mas'ud (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisului lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) i s-a pomenit despre un om care dormea toatã noaptea pânã dimineaţa. Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a remarcat: El este dintre cei în urechile cãrora urineazã diavolul.
(Convenit)

1170. Abu Huraira (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Când unul dintre voi adoarme, diavolul îi leagã trei noduri la ceafã. La fiecare nod, el recitã aceastã incantaţie: Ai o noapte lungã în faţã, aşadar, dormi. Dacã cineva se trezeşte şi Îl pomeneşte pe Allah, se desface un nod. Dacã face abluţiunea, se desfac douã noduri, iar dacã se roagã, se desfac toate nodurile. El îşi începe dimineaţa proaspãt şi fericit, altfel se trezeşte rãu dispus şi apatic.
(Convenit)

1171. 'Abdullah ibn Salam (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: O, oameni rãspundeţi la saluturi, daţi altora de mâncare, rugaţi-vã când alţii dorm şi atunci veţi intra în Rai, în pace.
(Tirmidhi)

1172. Abu Huraira (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Cea mai bunã lunã pentru post, dupã Ramadan, este Muharram şi cea mai bunã
rugãciune, dupã cele poruncite, este rugãciunea de noapte.
(Muslim)

1173. Ibn 'Umar (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Rugãciunea la vreme de noapte trebuie sã cuprindã douã rak'at odatã, dar
dacã simţiţi cã dimineaţa se apropie, faceţi o rak'at de witr (rugãciune facultativã).
(Convenit)

1174. Ibn 'Umar (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) oferea la rugãciunea de noapte, douã rak'at sau numai o rak'at (numãr fãrã soţ).
(Convenit)

1175. Anas (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) îşi întrerupea postul într-o lunã, de noi ajungeam sã credem cã n-a postit deloc sau ţinea post atât de mult, încât ne gândeam cã n-a întrerupt nici o zi. Dacã cineva voia sã-l vadã rugându-se noaptea, putea sã-l vadã, iar dacã voia sã-l vadã dormind, îl putea vedea dormind.
(Bukhari)

1176. Umm al mo'minin 'A'işa (Allah sã o aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) avea obiceiul sã ofere unsprezece rak'at, noaptea. El se prosterna atâta vreme cât i-ar fi luat sã recite cincizeci de versete. Dupã aceea fãcea douã rak'at
înainte de rugãciunea de la crãpatul zorilor şi apoi se întindea pe partea dreaptã pânã ce venea muezinul sã-l înştiinţeze de rugãciuni.
(Bukhari)

1177. Umm al mo'minin 'A'işa (Allah sã o aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) nu fãcea mai mult de unsprezece rak'at nici în Ramadan, nici în vreo altã lunã. Mai întâi el se ruga patru rak'at. Sã nu întrebaţi despre perfecţiunea şi lungimea lor. Apoi mai fãcea patru rak'at la fel de perfecte şi lungi; dupã care, fãcea trei rak'at (prosternãri la sfârşitul nopţii). 'A'işa (Allah sã o aibã în mila Sa!) a întrebat: Trimis al lui Allah, tu mai dormi înainte de a face rugãciunea witr? El a zis: O, 'A'işa! ochii mei dorm dar inima mea nu doarme.
(Convenit)

1178. Umm al mo'minin 'A'işa (Allah sã o aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) dormea în prima parte a nopţii şi se ruga în ultima parte.
(Convenit)

1179. Ibn Mas'ud (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat: Într-o noapte m-am alãturat Trimisului lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) în rugãciunea sa (de bunãvoie). El a stat în picioare,
rugându-se atât de mult, încât m-am hotãrât sã fac o faptã necuviincioasã. Eu am fost întrebat: Ce-ai avut de gând sã faci? Am rãspuns: Sã stau jos şi sã nu-l mai urmez.
(Convenit)

1180. Hudhaifa (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat: M-am rugat într-o noapte cu Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) şi el a început sã recite Sura al-Baqara. Am crezut cã la capãtul
celor o sutã de versete se va închina, dar el a recitat mai departe şi eu m-am gândit cã poate voia sã recite întreaga Sura într-o singurã rak'at, dar el a recitat mai departe, iar eu am crezut cã la sfârşitul acestei Sure se va închina. Atunci, el a început sã recite Sura an-Nisa' şi a recitat-o; apoi a început Al-Imran şi a recitat în tihnã. Dupã ce a recitat versetul ce pomenea de Gloria lui Allah, el a lãudat spunând: Glorie Domnului, meu iar când a recitat versetul care aratã cum sã ne rugãm Domnului, Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) s-a rugat Lui şi când a recitat versetul în care se cerea aprobare de la Domnul, el s-a pus sub paza Sa, iar apoi s-a închinat şi a zis: Glorie Domnului meu Atotputernic; închinãciunea lui a ţinut cam tot atât cât şi rugãciunea, iar dupã ce s-a ridicat din nou dupã rak'at, el a zis: Allah ascultã pe cel ce-I aduce laude. Pe urmã, a stat în picioare rugându-se tot atât cât i-a luat în închinãciune. Şi pe urmã s-a închinat şi a zis: Glorie Domnului meu Cel Preaînalt şi s-a închinat tot atâta timp cât a stat în picioare în rugãciune
(Qiyam).
(Muslim)

1181. Jabir (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a fost întrebat care rugãciune este mai minunatã? El a rãspuns: Rugãciunea cea mai minunatã este cea pentru care rãmâneţi mai mult în picioare.
(Muslim)

1182. 'Abdullah ibn 'Amr (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Cea mai scumpã rugãciune înaintea lui Allah este aceea a lui Dawud şi postul cel mai primit de Allah este acela al lui Dawud. El dormea jumãtate din noapte, se scula sã se roage o treime din ea şi se culca din nou pânã dimineaţa; iar în fiecare a doua zi ţinea post.
(Convenit)

1183. Jabir (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã l-a auzit pe Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) zicând: În fiecare noapte existã un anumit timp în care, dacã un musulman se
roagã pentru orice bun legat de aceastã viaţã sau de cea viitoare, i se dãruieşte şi aceasta se petrece în fiecare noapte.
(Muslim)

1184. Abu Huraira (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Dacã vã treziţi noaptea sã faceţi rugãciunea Tahjjud, deschideţi rugãciunea cu douã rak'at scurte.
(Muslim)

1185. Umm al mo'minin 'A'işa (Allah sã o aibã în mila Sa!) a relatat: Dacã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) se ruga noaptea, îşi începea rugãciunea cu douã rak'at scurte.
(Muslim)

1186. Umm al mo'minin 'A'işa (Allah sã o aibã în mila Sa!) a relatat cã atunci când Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) pierdea rugãciunea de noapte din pricina durerilor sau pentru
cã era bolnav, în timpul zilei fãcea doisprezece rak'at.
(Muslim)

1187. 'Umar ibn al-Khattab (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Dacã cineva adoarme şi nu mai apucã sã recite ce-i stã în obicei sau Mãcar o parte, sã recite în timpul dintre rugãciunea de dimineaţã şi cea de prânz, cãci îi va fi socotit ca şi când ar fi recitat noaptea.
(Muslim)

1188. Abu Huraira (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Allah este Milos faţã de cel ce se trezeşte noaptea şi se roagã, îşi trezeşte şi nevasta sã se roage iar dacã ea se codeşte, o stropeşte cu apã pe faţã (ca sã o trezeascã). Allah este milostiv cu femeia ce se trezeşte noaptea şi se roagã şi care-şi trezeşte bãrbatul pentru acelaşi scop, iar dacã el nu vrea, îl stropeşte cu apã pe faţã.
(Abu Dawud)

1189. Abu Sa'id şi Abu Huraira (Allah sã-i aibã în mila Sa!) au relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Când bãrbatul îşi trezeşte nevasta în toiul nopţii şi împreunã se roagã douã rak'at, ei sunt socotiţi dintre cei ce-L pomenesc pe Allah.
(Abu Dawud)

1190. Umm al mo'minin 'A'işa (Allah sã o aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Dacã vreunul din voi moţãie în timpul rugãciunii, mai bine sã se culce pânã ce îi dispare moleşeala. Atunci când unul dintre voi se roagã moţãind, nu mai ştie dacã cere iertarea sau se ocãrãşte pe sine.
(Convenit)

1191. Abu Huraira (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Dacã vã treziţi noaptea pentru rugãciune şi vã este greu sã recitaţi Sfântul Coran fãrã greşealã şi nu ştiţi ceea ce recitaţi, mai bine sã mergeţi înapoi la culcare.
(Muslim)
Sus In jos
http://www.muslimsromania.blogspot.com
Selma

Selma


Mesaje : 6
Data de inscriere : 22/03/2011
Varsta : 40
Localizare : bucuresti

MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Empty
MesajSubiect: Re: MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII   MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 4:01 pm

Draga mea sora rugaciunea de noapte se numeste witir si este compusa din 3 raka?
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Empty
MesajSubiect: Re: MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII   MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitimeVin Mai 06, 2011 2:33 am

Assalam aleikum wa rahmatullah wa barakatuhu!

Nu, witr este doar o raka.Rugaciunea de noapte se poate face orice numar par de raka, doua cate doua.La sfarsit se face o singura raka, witr.Si Allah stie mai bine.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII Empty
MesajSubiect: Re: MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII   MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII I_icon_minitime

Sus In jos
 
MERITUL RUGÃCIUNII DIN TOIUL NOPŢII
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Importanta rugaciunii- Sheikh Assim Alhakeem
» MERITUL DE A IMPARTI HRANA PUTINA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: RELIGIA ISLAM :: RUGACIUNEA-
Mergi direct la: