Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
Admin
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
ascary
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
ahmed yusuf
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
Corina
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
nargis b
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
io@n@
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
jadhha
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
Miss Surya
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
Selma Nuran
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
Admin
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
ahmed yusuf
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
nargis b
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
io@n@
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
Corina
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
ilayda
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
Noor
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
Selma Nuran
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
Umm Adam
CE ESTE SUFISMUL? Vote_lcapCE ESTE SUFISMUL? Voting_barCE ESTE SUFISMUL? Vote_rcap 
VIZITATORI
CE ESTE SUFISMUL? Labels=0

 

 CE ESTE SUFISMUL?

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

CE ESTE SUFISMUL? Empty
MesajSubiect: CE ESTE SUFISMUL?   CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeVin Oct 01, 2010 5:08 am

بسم الله الرحمن الرحيم



Assalam aleikum wa rahmatullah wa barakatu!


Cu siguranta sunt foarte multe de scris despre Sufism iar eu nu cunosc indetaliu aspectele acestei laturi mistice a Islamului.Am scris aici doar catevageneralitati despre Sufism. De curand m-am lovit de o situatie in care cei cucare vorbeam nu stiau ce este Sufi si mai grav de atat unuii noi convertiti laIslam , sustin ca sunt Sufi dar nu au idee ce este Sufi. Acest articol estedoar un mic semnal de alarma tras pentru cei ce vor sa invete despre Islam,pentru cei ce vor sa se converteasca sau cei noi convertiti. Musulmaniitrebuie sa urmeze Sunnah Profetului Mohamed nu diferite culte , diviziuni siordine rupte din invatatura initiala a Profetului.Cu siguranta fiecare e libersa aleaga ceea ce isi doreste , eu nu vreau sa impun nici o religie sau cult ,vreau doar sa se inteleaga clar ca musulmanii sufi sunt diferiti de musulmaniisunnah.Prin urmare ce este Sufismul ?


Sufismul sau tashawwuf este, conform aderantilor sai , o dimensiune interioaramistica a Islamului.Cei care practica sufismul sunt cunoscuti sub numele desufi / sufisti precum si dervish . Cu siguranta daca nu ati auzit de sufi atiauzit de dervishii rotitori , acei dansatori cu fuste largi si colorate care seinvart in ritmuri ametitoare si incanta spectatorii prin reprezentatii de dans.Invatatii clasici sufi au definit sufismul ca ” stiinta a carei obiectiveste repararea inimii si indepartarea ei de tot cu exceptia luiDumnezeu”. Acestia se caracterizeaza prin atasamentul lor pentru dhikr ,practica repetarii numelui lui Dumnezeu , cat si prin ascetism.Sufistii si-aucastigat aderenti din randul musulmanilor inca de pe timpul CalifatuluiUmmayyad intre anii 661-750. Miscarea sufista a strabatut mai multe continentesi culturi de-a lungul unui mileniu, exprimata initial prin limba araba, apoipersana si turca. Sufistii sunt grupati in Ordine, numite turuq, care potadopta de la ordin la ordin doctrina Sunna sau Shia. Ordinele isi traseazapreceptele originare de la Profetul Mohamed prin varul acestuia Ali, cuexceptia Ordinului Naqshbandi care isi trage originile de la primul calif , AbuBakr. Insa scolile exclusiv de sufism se evidentiaza a fi excluiv si distinctivSufi.
Conform lui Idries Shah , filozofia sufista este universala in natura ,radacinile ei datand de la inceputul Islamului si a altor religii moderne dinziua de azi .Unii invatati musulmanii considera ca Sufismul se situeaza inafara sferei Islamului iar altii confirma ca Sufismul este doar un nume pentrudimensiunea ezoterica dinlauntrul Islamului.
Radacina lexicala a cuvantului Sufi este considerata a fi Suf , ceea ceinseamna lana , si se refera la vesmantul simplu pe care primii musulmaniasceti il purtau .O alta analiza plaseaza cuvantul Sufi avand radacini incuvantul Safa , ceea ce inseamna puritate. Cele doua radacini sunt legate unade alta de catre al-Rudhabari care a declarat ca ” Sufi este cel ce poarta lanasi este pur”. Vesmantul din lana era ca o marca a celor care se initiau inordinul Sufist. Sufismul este clar cunocut si recunocut ca fiind ” MisticismIslamic” , in care musulmanii cauta dragostea Divina si cunoasterea prinexperiente directe si personale cu Dumnezeu. Misticismul sufisteste experienta uniunii mistice si directa comunicare cu realitateafinala , este credinta ca cunoasterea directa a lui Dumnezeu, adevarulspiritual si realitatea finala pot fi atinse prin experienta subiectiva, caintuitie sau intelegere.Mai exista si alte teorii conform carora origineacuvantului Sufi vine de la Ashab as-suffa , ceea ce inseamna ” tovarasii dinveranda”, care erau un grup de musulmani saraci din timpul Profetului Mohamed care isi petreceau timpul in prispa mocheei Al Nabawi, devotatirugaciunilor si dornici sa invete fiecare nou vers din Quran imediat ce erarelevat.
In timp ce musulmanii au credinta ca dupa moarte si dupa Judecata de Apoi vorfi aproape de Dumnezeu in Paradis, sufistii cred ca este posibill sa se situezemai aproape de Dumnezeu si sa imbratiseze prezenta Divina in viata de pepamant. Scopul suprem al unui sufit este sa il multumeasca pe Dumnezeu restabilind pe ei insusi in starea primordiala de fitra, descrisa in Quran.



Primii sufisti traiau in chilii in moschei si aveau propriul cod dedisciplina. Sunt dezbateri conform carora sufismul a fost influentat de catremisticismul budist si cel hindus cat si cel al calugarilor si hermitilorcrestini.Pentru a deveni sufi, cel dornic de a imbratisa aceasta cale , trebuiasa isi gaseaca un invatator iar invatatorul trebuia sa aiba autorizatie depredare ( ijazah)data de alt Maestru al acestei cai , care urmeazasuccesiv fara intrerupere ( silsilah) aceste reguli de la originile Sufismului.Este o transmitere a luminii divine din inima profesorului catre cea a initiatului,este o cunoastere spirituala cu ajutorul inimii, nu cu ajutorul vorbelor, acartilor. Profesorii si marii invatati ai Sufismului sunt de acord ca Sufimulnu se invata din carti iar pentru a tinge cel mai inalt nivel de succes inSufism este sa iti urmezi discipolul in viata si sa il slujesti zi de zi pentrumulti ani. De exemplu Baha ud Din Naqshband Bukhari considerat fondatorulOrdinului Naqshbandi, si-a slujit invatatorul Sayyid Muhammad Baba As – Samasipentru 20 de ani pana acesta a murit. Din invatatura spirituala primita facea parte ingrijirea celor slabi si nevoiasi din comunitate pentru multi ani,dupa cum considera invatatorul. Cand acesta conidera ca misiunea a fostimplinita si elevul a ajuns la nivelul spiritual dorit acesta era indreptat catreanimale, tratarea bolilor, ingrijirea ranilor si gasirea hranei acestoranimale. Dupa implinirea acestei misiunii elevul era instructat pentru multiani in ingrijirea cainilor. Aceste misiuni trebuiau indeplinite cu umilinta sirabdare. De exemplu aderentilor Ordinului Mevlevi li se ordonau sadeserveasca in bucataria unui ospiciu timp de 1001 zile inainta ca acestia safie acceptati si instruiti spiritual. Apoi li se cereau alte 1001 zile sa lepetreaca in solitutide ca o conditie ce completa celelalte 1001 zile dinospiciu.La sfarsitul mileniului mai multe manuale au inceput a fi scrise insumanddoctrinele Sufimului si descriind cateva din practicile tipice sufiste. Celemai cunoscute sunt ” Kashf al Mahjub ” a Ordinului Hujwiri si ” Risala” aOrdinului Qushayri. In Sudul Asiei, ordinele Sufiste includ Chishti, Naqshbandi, Qadiriyyah, Sarwari Qadiri, Shadhliyya si Suhrawardiyya.Sufismul este popular in statele africane precum Senegal , unde si aici estevazut ca o expresie mistica a Islamului.
Unele ordine sufiste se supun unor ritualuri dhikr sau sema. Dhikr estepreamarirea lui Dumnezeu comandata in Quran prin acte de devotiune specifice,precum repetarea numelor divine ale lui Dumnezeu , rugi si aforismeintalnite in hadith-uri sau Quran. Sema include diverse forme de adorare precumrecitarea , cantecul ( cel mai cunocut fiind inspirat din muzica Qawwali de pepamanturile indiene ) , muzica instrumentala , dansul ( aminteam la inceput dedansatorii rotitori , de exemplu cei din ordinul Mevlevi ) aprinderea detamaie, meditatia, transa ajunsa pana la exta, vizitarea mormintelorsfintilor, a marilor invatati si a celor drepti. In Fez , Maroc este ceamai populara destinatie a sufistilor , la Zaouia Moulay Idriss II.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

CE ESTE SUFISMUL? Empty
MesajSubiect: Re: CE ESTE SUFISMUL?   CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeVin Oct 01, 2010 9:16 pm

Jazach Allah Khayran pentru lamuriri. Ramura mistica sau nu, sufismul se indeparteaza foarte mult de invataturile originale transmise de Profetul nostru (sws).
Sus In jos
Noor İslam
Admin
Admin
Noor İslam


Mesaje : 551
Data de inscriere : 22/04/2010
Varsta : 42
Localizare : Turcia

CE ESTE SUFISMUL? Empty
MesajSubiect: Re: CE ESTE SUFISMUL?   CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeVin Oct 01, 2010 9:51 pm

CE ESTE SUFISMUL? 175505
Şi eu aveam o ımpresie nu prea buna despre ei, dar ieri am aflat ca sunt greşit cunoscuti, şi chiar mi-a parut rau. İeri vb cu cumnata mea despre sufi, şi mia spus ca şi unchiul ei aste sufi... Surprins a fost ca eu acum o luna m-am dus la ei acasa şi am dormit o noapte la ei, era o familie atat de credincioasa MashAllah.
Unchiul ei a fost şi la hajj, Mashalalh, ın acea dimineata s-a trezit şi-a facut rugaciunea de fajir, dupa...Mashallah a ınceput sa citeasca Coranul ın lb araba-MashAllah cat de frumos citea.
Şi eu pana aseara nu am ştiut ca acea familie e sufi, chiar am ramas ımpresionata cat de frumos ne-a primit şi cat de credincioşi sunt...nu au nici o diferenta de noi...cum suntem noi musulmani şi credem ın Allah, Ultimul Profetul , Coran şi sunnah, aşa erau şi ei, chiar erau foarte credincioşi.
Am ıntrebat şi pe un forum islamic din Turcia despre sufi http://www.seyfislam.com/forum/index.php , şi am luat un raspuns pozitiv despre ei, ca sunt religioşi şi musulmani ca şi noi...
Am vb şi cu Selma, şi cum ne facem noi rugaciunea şi cum credem şi noi in Allah şi Proftul nostru, aşa este şi ea, nu ınteleg de ce sunt cunoscuti greşit sau ca secta CE ESTE SUFISMUL? 69651 .
In acea zona cunosc multe familii, şi am fost de multe ori la ei acasa, toti sunt sufi, pe care pana aseara nu am ştiut, MashAllah oameni cinstiti şi foarte buni musulmani...
Allah ştie mai bine !
Sus In jos
http://www.muslimsromania.blogspot.com
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

CE ESTE SUFISMUL? Empty
MesajSubiect: Re: CE ESTE SUFISMUL?   CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeSam Oct 02, 2010 2:39 am

Nu sunt cunoscuti gresit deloc. Pentru mine personal si pentru marii invatatori ai Islamului ei sunt cei care incet - incet se indeparteaza de la Sunnah profetului (sws) din urmatoarele motive:

1. pelerinajul la morminte
2. adorarea personajelor sfinte
3. unele site-uri si ilustratii sufite au imagini cu oameni cu aceea aura de sfant deasupra capului ca in Crestinism, ori asta in Islam intra -devar se numeste shirk , abatere de la religie.
4. sufitii pun mult accent pe vizita la mormintele sfintilor (oameni care au trait impecabil), pe mijlocirea (shafa’at,intercession) pe care ar putea-o obtine prin ei.
5. permiterea si utilizarea muzicii instrumentale

Eu nu spun ca nu sunt oameni cinstiti, ba chiar religiosi... printre crestini exista multi oameni foarte buni care chiar cred in Dumnezeu si fac fapte bune.
Eu pe acest subiect nu mai scriu, doar aveti grija si nu va indepartati de la Sunna Profetului.
Mergi, Meryem si citeste hadith urile profetului ( fie-i numele binecuvantat ) si vezi ce spune el despre muzica, despre existenta sfintilor in Islam si daca trebuie sa -i venerezi ca sa te ajute in momentul mortii.
Eu sunt pacatoasa dar incerc sa ma mentin ca musulman sunnit, chiar daca am cazut intr-o zi, ma ridic in cealalta si urmez invataturile Profetului (sws).
Dar sa persisti in pacate grave, shirk, asta te descalifica de la dreptuld e a fi numit "musulman".
Or fi oameni de treaba, nu contest, iar discutia nici nu se referea la calitatea lor umana ci la conceptiile lor religioase.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

CE ESTE SUFISMUL? Empty
MesajSubiect: Re: CE ESTE SUFISMUL?   CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeSam Oct 02, 2010 1:50 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum wa rahmatullah wa barakatu!

In Islam exista un numar foarte mare de tariqa (confrerii) sufite.Unele dintre ele sunt in regula , dar altele sunt complet iesite din Islam.A baga toate ordinele sufite in aceeasi oala, este o grava eroare.
Esenta sufismului este dikhr, pomenitea lui Allah, care este puternic recomandat atat in sunna cat si in Quran.Nu voi aduce argumente, pentru ca este evident, exemplele fiind abundente.Fiecare tariqa are propria "reteta" de dikhr.Este adevarat, unii sufiti cred in mijlocirea sfintilor, cred ca ei (sfintii) ii pot ajuta.Lucru, desigur, neadevarat si complet in afara religiei Islamice.Dar nu toti au aceasta coceptie.Fara indoiala, toti au un respect deosebit fata de sheikul lor, dar de la respect pana la adorare e cale lunga.
In legatura cu vizitarea mormintelor, acest lucru este recomandat de sunna, si voi argumenta cu traditii din cartea "GRADINILE CREDINCIOSILOR" a IMAMULUI NAWAWI.

1. Buraida (Allah sã-l aibã în mila Sa!) relateazã cã el l-a auzit pe
Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!)
spunând: V-am interzis sã vizitati mormintele, dar acum puteti s-o faceti.
Într-o altã versiune, Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui
Allah fie asupra lui!) a zis: Oricine vrea sã viziteze cimitirul, sã facã asa,
cãci acesta ne aduce aminte de Viata de Apoi.

(Muslim)

2.Umm al mo'minin A’isha (Allah sã o aibã în mila Sa!) relateazã
cã oricând îsi petrecea ea noaptea cu Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea
lui Allah fie asupra lui!) el iesea afarã, târziu în noapte, mergea
la Baqi’(cimitirul credinciosilor din Medina) si spunea: Pacea fie cu tine, o, lãcas al credinciosilor. Ceea ce ti s-a promis, a ajuns la tine. Vei zãbovi pânã mâine, dar vom ajunge negresit la tine, dacã Allah voieste. O, Allah iartã-i pe locuitorii din Baqi’il-
Gharqad.

(Muslim)

3.Buraida (Allah sã-l aibã în mila Sa!) relateazã cã Trimisul lui
Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) îi sfãtuia (pe
Tovarãsii lui) ori de câte ori trecea pe lângã cimitir (spunând): Pacea fie
cu voi, o, locuitori ai lãcasurilor credinciosilor si musulmanilor; dacã Allah
voieste, vom veni la voi. Ne rugãm pentru bunãstarea noastrã si pentru
voi, la Allah.

(Muslim)

4.Ibn ‘Abbas (Allah sã-l aibã în mila Sa!) relateazã cã Trimisul lui
Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) trecea pe lângã
mormintele din Medina. El si-a întors fata cãtre ele si a zis: Pacea fie cu
voi, o, locuitori ai mormintelor. Sã ne ierte Allah pe noi si pe voi, ati ajuns
înaintea noastrã, noi suntem cei ce urmãm.
(Tirmidhi)

Dupa cum se observa , putem vizita cimitirele si mormintele.Importanta este insa, intentia cu care facem acest lucru.Si, zic eu, facand un lucru recomandat de Profetul Muhammad (saws), primim si rasplata pentru aceste fapte.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Selma Nuran

Selma Nuran


Mesaje : 23
Data de inscriere : 31/08/2010
Varsta : 37
Localizare : Chisinau

CE ESTE SUFISMUL? Empty
MesajSubiect: Re: CE ESTE SUFISMUL?   CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeMar Oct 05, 2010 9:15 pm

Corina a scris:
Nu sunt cunoscuti gresit deloc. Pentru mine personal si pentru marii invatatori ai Islamului ei sunt cei care incet - incet se indeparteaza de la Sunnah profetului (sws) din urmatoarele motive:

1. pelerinajul la morminte
2. adorarea personajelor sfinte
3. unele site-uri si ilustratii sufite au imagini cu oameni cu aceea aura de sfant deasupra capului ca in Crestinism, ori asta in Islam intra -devar se numeste shirk , abatere de la religie.
4. sufitii pun mult accent pe vizita la mormintele sfintilor (oameni care au trait impecabil), pe mijlocirea (shafa’at,intercession) pe care ar putea-o obtine prin ei.
5. permiterea si utilizarea muzicii instrumentale

Eu nu spun ca nu sunt oameni cinstiti, ba chiar religiosi... printre crestini exista multi oameni foarte buni care chiar cred in Dumnezeu si fac fapte bune.
Eu pe acest subiect nu mai scriu, doar aveti grija si nu va indepartati de la Sunna Profetului.
Mergi, Meryem si citeste hadith urile profetului ( fie-i numele binecuvantat ) si vezi ce spune el despre muzica, despre existenta sfintilor in Islam si daca trebuie sa -i venerezi ca sa te ajute in momentul mortii.
Eu sunt pacatoasa dar incerc sa ma mentin ca musulman sunnit, chiar daca am cazut intr-o zi, ma ridic in cealalta si urmez invataturile Profetului (sws).
Dar sa persisti in pacate grave, shirk, asta te descalifica de la dreptuld e a fi numit "musulman".
Or fi oameni de treaba, nu contest, iar discutia nici nu se referea la calitatea lor umana ci la conceptiile lor religioase.



selam aleycum la toata lumea!!!
Eu nu stıu de unde avetı aceasta ınformatıe, poate sı exısta asa ceva, nu pot spune, dar aici in moldova suntem o comunitate mare de Sofi, practic majoritatea, şi nimic din ce am citat mai sus eu nu am auzit sa faca lumea, şi eu chiar am intrebat şi am discutat cu multa lume despre asta! Noi facem la fel rugacıunea cum trebue, nu avem poze ın casa pe pereti indiferen cu cine, mergem la mosqee cu toata lumea şi ne rugam, barbatii vineri si noı mergem sımbata, ne conducem exclusiv dupa coram şi sunnet, nu exista alt ceva, doar ca este un seyh pe care putem sal intrebam ceva daca nu ne este clar, sau daca nu se ınterpreteaza corect o anumıta ınformatıe, şi atit! İntradevar noı ne axam mult pe bınefacere, dar nu facem dıferente ca cıneva e sofı sau nu, şi din cite am observa nimeni nu tıpa ca e sofi sau nu ıncearca sa ı convinga pe ceilalti. Poate fi o ramura a İslamului, dar nu o secta!! Sunt oamenı la fel de credincioşi cu frica de Allah.
Apropo de Seyhul respectiv, familia lor sunt descendenti din familşa profetului (s.a.v.) şi incearca sa respecte SUNNETUL 100 %, adica sunnetul şi corranul nu alceva!! Din aceasta familie este un Gavs pe care noi il acceptam ca mürşidim - invatator cum Gebrail l-a invatat pe Profet (s.a.v.) şi Profetul (s.a.v) la rindul luı a fost mürşidimul oamenilor din jurul lui, şi cel mai destoinic dintre aceştia a invatat pe altii.....şi tot aşa. Chiar şi in Kuran scrie ca fiecare trebue sa faca Tovbe şi sa aiba un Mürşidim, ca noi nu suntem in stare sa inteleg total Kuranul. Exact cum e la şcoala, merge la ore cu profesori, nutı ıaı cartıle sa ınvetı sıngur ın casa!!!

Nu vad nımıc crımınal in asta.


mİaş dori foarte mult sa nu ma se faca astfel de diferente, şi sa-l lasam pe Allah sa ne judece şi sa ne dea calificaive, caci Allah ştie mai bine, şi vom raspunde pentru pacate toti in mod egal, indiferen in ce mod am interpretat İslamul!!!
Sus In jos
http://mdfemeimusulmane.forumers.ro
Selma Nuran

Selma Nuran


Mesaje : 23
Data de inscriere : 31/08/2010
Varsta : 37
Localizare : Chisinau

CE ESTE SUFISMUL? Empty
MesajSubiect: Re: CE ESTE SUFISMUL?   CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeMar Oct 05, 2010 9:20 pm

Apropo de vizitarea mormintelor!!! inafara de pelerinaul la Mekka eu nu am auzit ca cei pe care ii cunosc ar face pelerinaj la vreun mormint sau ceva de genul, eu nu am auzit asa ceva.... dar interpretari sunt foarte mule, eu doar aş dori sa nu se generalizeze.

şi apropo de forumuri sufiste cu sfinti cu aura!!
noi cunoastem un forum de Sofi din turcia, cıne vrea va dau adresa sa vedetı si voı, unde nu apare nici o poza cu Seyhul, el nu permite asa ceva, chiar şi pe youtube sunt citeva videouri numarate, eu nu da acordul la astfel de lucruri, acolo nu se adora sau se sfıneste nımıc şı nımenı ınafara de Allah şi Profe (s.a.v.)
Sus In jos
http://mdfemeimusulmane.forumers.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

CE ESTE SUFISMUL? Empty
MesajSubiect: Re: CE ESTE SUFISMUL?   CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitimeMar Oct 05, 2010 9:38 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum wa rahmatullah wa barakatuhu!


Sora Selma, eu personal nu contest ceea ce spui.Dupa cum am spus si in precedentele mele postari, exista tariqa (confrerii, comunitati) sufite foarte in regula.Aproape toti marii invatati musulmani au fost sufiti .In sud-estul Europei (Albania, fosta Iugoslavie) islamul a supravietuit, prin voia lui Allah (swat), aproape exclusiv datorita confreriilor sufite.
Pomenirea lui Allah (swat) este poruncita de nenumarate ori in Quran si recomandata de traditie (sunna).Dar, exista cel putin la fel de multe tariqa, care au deviat foate mult de la calea islamului.Ori, aceste doua feluri de sufism nu trebuie bagate in aceeasi "oala", distinctia intre ele este absolut necesara.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





CE ESTE SUFISMUL? Empty
MesajSubiect: Re: CE ESTE SUFISMUL?   CE ESTE SUFISMUL? I_icon_minitime

Sus In jos
 
CE ESTE SUFISMUL?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» SUFISMUL- Introducere

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: DIVERSE :: DIVERSE-
Mergi direct la: