Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
Admin
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
ascary
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
ahmed yusuf
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
Corina
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
nargis b
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
io@n@
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
jadhha
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
Miss Surya
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
Selma Nuran
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
Admin
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
ahmed yusuf
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
nargis b
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
io@n@
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
Corina
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
ilayda
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
Noor
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
Selma Nuran
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
Umm Adam
NIMIC DESPRE MUZICA Vote_lcapNIMIC DESPRE MUZICA Voting_barNIMIC DESPRE MUZICA Vote_rcap 
VIZITATORI
NIMIC DESPRE MUZICA Labels=0

 

 NIMIC DESPRE MUZICA

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

NIMIC DESPRE MUZICA Empty
MesajSubiect: NIMIC DESPRE MUZICA   NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeVin Noi 20, 2009 5:30 am

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

NIMIC DESPRE MUZICA Empty
MesajSubiect: Re: NIMIC DESPRE MUZICA   NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeVin Noi 20, 2009 5:32 am

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!


Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

NIMIC DESPRE MUZICA Empty
MesajSubiect: Re: NIMIC DESPRE MUZICA   NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeVin Noi 20, 2009 5:42 am

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

NIMIC DESPRE MUZICA Empty
MesajSubiect: Re: NIMIC DESPRE MUZICA   NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeSam Noi 21, 2009 5:09 am

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!


Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

NIMIC DESPRE MUZICA Empty
MesajSubiect: Re: NIMIC DESPRE MUZICA   NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeLun Dec 14, 2009 2:16 am

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!


http://www.mestmp3.com/
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

NIMIC DESPRE MUZICA Empty
MesajSubiect: Re: NIMIC DESPRE MUZICA   NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeJoi Feb 11, 2010 5:52 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!


Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
jadhha

jadhha


Mesaje : 29
Data de inscriere : 07/07/2010

NIMIC DESPRE MUZICA Empty
MesajSubiect: Re: NIMIC DESPRE MUZICA   NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeDum Iul 11, 2010 5:12 am

IN NUMELE LUI ALLAH CEL MILOS SI MILOSTIV ,chiar vroiam sa deschid acest argument eu am un hobby avand in vedere ca am terminat un liceu de muzica ,ptr muzica face parte din viata mea stiu ca parerile sunt impartite ,vreau sa stiu cum este vazuta muzica in islam ceece ai postat tu este super frumos si merita ascultat ALLAH U AKBARNIMIC DESPRE MUZICA Icon_razz
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

NIMIC DESPRE MUZICA Empty
MesajSubiect: Re: NIMIC DESPRE MUZICA   NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeDum Iul 11, 2010 6:02 am

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Sora Jadhha, ai dreptate, parerile sunt impartite.Ele merg de la o extrema la alta, adica de la a nu tine cont ce muzica asculti, pana la cei ce nu asculta muzica deloc.Eu am ales o cale de mijloc, si anume a seikhului Yusuf Qaradawi (imi cer scuze daca nu i-am scris corect numele).Domnia sa spune, venind cu argumente din Coran si Sunnah, ca muzica este permisa daca indeplineste doua conditii:
1. Stilul (ritmul) muzical sa nu contina ceva haram, sau sa indemne la haram, sau sa induca (sugereze) o stare de haram.Banuiesc ca aici se refera la o gama foarte variata de genuri muzicale, incepand cu muzica foarte languroasa si terminand cu variante excesive de rock.
2.Versurile muzicii sa nu contina cuvinte nepotrivite cu morala islamica si sa nu indemne la haram.
Personal, nu sunt de acord cu cei ce asculta muzica fara nici un fel de discermamant si respect optiunea celor ce nu asculta deloc muzica.In fond, decat sa nu ai nici un criteriu in ascultarea muzicii, ascultand tot felul de mizerii, mai bine nu asculti nimic.
Si cei ce promoveaza neascultarea totala a muzicii, au argumente religioase, dar eu nu le-am gasit in traducerile facute in limba romana.
Totusi pentru a iti da un raspuns corect, voi adresa intrebarea si unui musulman cu pregatire religioasa deosebita.De asemenea, rog pe cei ce au argumente religioase, sa raspunda.
Si Allah stie mai bine.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Noor İslam
Admin
Admin
Noor İslam


Mesaje : 551
Data de inscriere : 22/04/2010
Varsta : 42
Localizare : Turcia

NIMIC DESPRE MUZICA Empty
MesajSubiect: Re: NIMIC DESPRE MUZICA   NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeDum Iul 11, 2010 6:07 am



Sora mea, ın İslam muzica este ınterzisa, Profetul Muhammed a interzis instrumentele ın afara de daff.


In acest hadith scrie :

Si vor exista oameni din comunitatea mea care vor legaliza cele interzise,prostituria,purtatul matasii pentru barbati,bautul vinului si utilizarea instrumentelor muzicale
(buhkary)



****************************************************

Am gasit aici ce a spus Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, cu privire la instrumentele muzicale...

"Printre oamenii din Ummah mea vor exista unii care vor permite zinaa, matasea, alcoolul si instrumentele muzicale..."
( relatat al-Bukhaari ta’leeqan, nr. 5590; al-Tabaraani si al-Bayhaqi; al-Silsilah al-Saheehah, al-Albaani, 91).

Ibn al-Qayyim (fie ca Allah sa aiba mila de el) spunea: Acest hadith indica in doua feluri ca instrumentele muzicale si ascultatul muzicii sunt haram. Primul este faptul ca Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, spunea:"[ei] permit" ceea ce evidentiaza clar ca acele lucruri mentionate,. inculzand instrumentele muzicale, sunt haram potrivit legii shariah, insa acei oameni le vor permite. Al doilea este faptul ca acele instrumente muzicale sunt mentionate alaturi de lucruri cunoscute definitiv ca fiind haram, cum ar fi zinaa si alcoolul: daca ele ( intrumentele muzicale) nu ar fi haram, de ce ar fi mentionate impreuna cu aceste lucruri?
(adaptare dupa al-Silsilah al-Saheehah de al-Albaani, 1/140-141)


...si sa vedem, inshaAllah, ce a spus Allah subhanahu wa ta'ala cu privire la " cantat" (traducerea sensurilor):

"Oare va mirati voi de aceasta recitare / Si radeti si nu plangeti? / Si stati voi nepasatori si semeti? / Prosternati-va inaintea lui Allah si adorati-L!"
(53:59-62)


‘Ikrimah (fie ca Allah sa aiba mila de el) spunea: se relateaza de la Ibn 'Abbas ca "al-sumood" tradus aici ca " Si stati voi nepasatori..." ( Va amuzati voi fara sa va pese? - Traducerea sensurilor si comentarii, editia 1, realizata de asociatia studentilor musulmani din Romania) inseamna " cantat", in dialectul Himyar; poate fi “Ismidi lanaa” ["canta-ne"- din aceeasi radacina ca saamidoon/sumood], insemnand “ghaniy” [canta]. Si el (fie ca Allah sa aiba mila de el) spunea: "Cand auzeau ei (necredinciosii) Qur’aan, ei cantau, si astfel a fost revelata aceasta ayah."

Ibn Katheer (fie ca Allah sa aiba mila de el) spunea:
Sufyaan al-Thawri spunea, relatand de la tatal lui, de la Ibn ‘Abbaas: ...inseamna "cantat". Acesta este dialectul yemenit : "ismad lana" inseamna "ghan lana"- canta-ne. Aceasta era si opinia lui ‘Ikrimah. (Tafseer Ibn Katheer)

(sursa: muttaqun.com) -tti




Ultima editare efectuata de catre Meryem in Dum Iul 11, 2010 6:28 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.muslimsromania.blogspot.com
Noor İslam
Admin
Admin
Noor İslam


Mesaje : 551
Data de inscriere : 22/04/2010
Varsta : 42
Localizare : Turcia

NIMIC DESPRE MUZICA Empty
MesajSubiect: Re: NIMIC DESPRE MUZICA   NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitimeDum Iul 11, 2010 6:26 am

Aşa cum a scris şi fratele Yusuf ,asta e discutabil scumpa mea,unii savanti spun ca e voie atat timp cat sunt nasheduri, parerile sunt impartite, e ca un cutit ce cu el poti sa omori sau cu el poti sa tai ceapa,asa e si instrumentul,poti sa faci melodii haram sau melodii helal, poata sa fie melodie numai cu vocea insa sa te duca la haram, la ganduri haram.
Sus In jos
http://www.muslimsromania.blogspot.com
Continut sponsorizat





NIMIC DESPRE MUZICA Empty
MesajSubiect: Re: NIMIC DESPRE MUZICA   NIMIC DESPRE MUZICA I_icon_minitime

Sus In jos
 
NIMIC DESPRE MUZICA
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Să-i învăţăm pe copii despre “epoca fericită” şi despre trimisul lui Allah
» 10 idei gresite despre Islam
» Despre ramadan si nu numai

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: RELIGIA ISLAM :: GENERALITATI DESPRE RELIGIA ISLAMICA-
Mergi direct la: