Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
Admin
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
ascary
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
ahmed yusuf
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
Corina
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
nargis b
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
io@n@
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
jadhha
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
Miss Surya
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
Selma Nuran
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
Admin
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
ahmed yusuf
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
nargis b
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
io@n@
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
Corina
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
ilayda
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
Noor
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
Selma Nuran
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
Umm Adam
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_lcapSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Voting_barSUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Vote_rcap 
VIZITATORI
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Labels=0

 

 SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI

In jos 
+2
Corina
Admin
6 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Noi 03, 2009 5:02 pm

Rezumarea primului mesaj :

IN NUMELE LUI ALLAH, MILOSTIVUL, INDURATORUL.

ASSALAM ALEIKUM!


Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro

AutorMesaj
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Dec 10, 2009 3:08 am

Salam Alaykum,

O singura intrebare pe care ar trebui sa ne-o punem zilnic: "Ce ne-am face daca Ingerul Mortii ar veni la noi acum?" O seara placuta!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Dec 10, 2009 5:51 am

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Da, este o intrebare pe care trebuie sa ne-o punem zilnic.Moartea este unul din putinele lucruri certe din viata noastra si de aceea trebuie sa ne pregatim, in fiecare zi, cu temeinicie, viata de apoi.Aceasta este viata care conteaza cu adevarat, un musulman adevarat trebuie sa fie un strain si un calator in viata de acum.
Cred ca este important ca intentia privind viata noastra sa fie foarte clara.Avand in vedere ca Allah subhanawaataala in Quran Al-Karim ne spune ca a creeat oamenii si jinii DOAR pentru a-L adora, trebuie ca fiecare actiune, sa fie facuta cu intentia de a-L multumi, da a-L adora pe Allah.
De asemenea, cred ca este important sa avem taqua, ceea ce foarte simplu spus, inseamna sa fim atenti sa nu depasim limitele permise de islam.
Un alt lucru pe care ar trebui sa il facem in fiecare zi este acela de a incerca sa ne apropiem de modelul musulmanului ideal pe care profetul Muhammad (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) ni l-a dat prin sunnah sa.Nu stiu daca cineva va reusi sa devina musulmanul ideal, dar important este sa avem intentia sincera de a ne apropia cat mai mult de acest deziderat.
Sunt inca foarte multe lucruri de spus, dar acestea sunt, in opinia mea, ideile principale.
Si Allah stie mai bine.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Dec 11, 2009 5:55 pm

Salam Alaykum,

Avem doua certitudini in viata noastra:

1. existenta de netagaduit a lui Allaah, subhanatuwa'lla;
2. moartea tuturor fiintelor umane

Trebuie sa privim existenta lui Allah ca pe ceva sigur, sa ne raportam intotdeauna la voia Lui, sa indeplinim faptele noastre, asa cum a spus fratele Admin, cu intentia de a-L multumi pe Creatorul nostru. Sa-L avem pe El intotdeauna in mintea si inima noastra. Sa nu ne necajim prea mult de insatisfactii, neajunsuri sau probleme in lumea asta. De cand am venit in Egipt, am invatat ceva, musulmanii egipteni spun intotdeauna; "alhamdullilah". Sa multumim pentru toate lui Allah, caci nu stim, intr-adevar dacca ceea ce, aparent noi il vedem ca rau, sa nu cumva sa fie ceva foarte bun ascuns pentru noi.
Sa privim rugaciunea ca pe ceva tot atat de necesar vietii noastre ca aerul. Sa luam in consideratie toate obligatiile noastre de musulmani foarte serios. Putin mai tarziu nu vor mai fi percepute de noi ca fiind "obligatii" ci vor fi "necesitati", "dorinte arzatoare".
Moartea e cea care face trecerea dintre azi si maine. E un pas in aparenta simplu dar numai pentru cei care pot fi chemati cu adevarat "musulman". De aceea, intrebarea de sus e foarte importanta. Suntem pregatiti sa murim in adevaratul sens?
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Sa traiesti pentru a muri, sau sa mori pentru a trai   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 16, 2009 6:47 pm

بسم الله الرحمن الرحيم



Assalam aleikum!


“ Voi il cunoasteti pe Allah dar inca nu va supuneti Lui.Recitati Coranul, dar inca nu va comportati comform acestuia. In cunoasteti pe Sheytan dar inca sunteti de acord cu el!”

Shaykh 'Alee Hasan al-Halabee a spus:

“ Moartea este o realitate dura si teribila, cu care se confrunta toti cei care traiesc.Nimeni nu are puterea si forta de a o evita, si nici cel care sta alaturi de cel care e pe moarte nu o poate impiedica. Este vorba despre ceva care se poate intampla in orice moment si oricui, tanarului, batranului, bogatului, saracului, celui puternic si celui slab. Toti sunt egali, in sensul ca nu au nici un plan, sau nici un mijloc de a scapa de ea,nici un mijloc de mijlocire, nici o cale de a preveni sau de a o intarzia.” [1]

Allah PreaInaltul spune (traducerea sensurilor):


“Spune: Moartea de care fugiti va va ajunge pe voi! Apoi veti fi adusi la Cel care le cunoaste atat pe cele nevazute cat si pe cele vazute si care va va vesti voua ceea ce ati savarsit”. [Surat al-Jumu'ah 62:8]


“ Si Noi nu am dat vesnicia nici unui om inainte de tine. Daca tu mori ar puitea fi ei nemuritori?Fiecare suflet trebuie sa guste moartea. Noi va incercam cu raul si cu binele, in chip de ispita, si la Noi va veti intoarce.” [Surat al-Anbiyaa 21:34-35]

De fapt este moartea cea care “provoaca frica in suflete, si actiunile sunt sigilate cu aceasta, si ceea ce vine dupa proavoaca si mai multa teama.Asadar nu exista un loc inspre care se poate scapa de la ingustarea imediata a mormantului? De fapt, nici unul dintre voi nu va stii unde va ajunge. In Paradis a carui largime este ca si cerul si pamantul, sau in Focul Infernului al carui combustibil este format de oameni si pietre? [2]



Ibraaheem Ibn Adham (d.160H) - rahimahullaah – a spus, cand a fost intrebat cu privire la versetul :

“ Si Domnul vostru zice : “Chemati-ma si eu va voi raspunde…”[Surat al-Ghaafir 40:60]

Au spus: “ Ne rugam lui Allah, dar El nu ne raspunde.” Atunci el a spus:

“ Voi il cunoasteti pe Allah dar inca nu va supuneti Lui.Recitati Coranul, dar inca nu va comportati comform acestuia. In cunoasteti pe Sheytan dar inca sunteti de acord cu el! Spuneti ca il iubiti pe mesagerul lui Allah (salallahu aleihi wa salam), dar inca abandonati sunna lui. Spuneti ca iubiti Paradisul, dar inca nu faceti nici un efort pentru a-l obtine. Spuneti ca va temeti de Focul Infernului, dar nu incetati sa pacatuiti. Spuneti “ Moartea e o relitate” dar inca nu sunteti pregatiti pentru a o intampina. Sunteti ocupati in observarea greselilor altora, dar nu va uitati la pacatele voastre. Mancati ceea ce va ofera Allah dar nu sunteti multumitori Lui. Ingropati mortul, dar inca nu invatati nici o lectie”. [3]

Asadar aceasta, o nobil cititor, este realitatea care trebuie stabilita cu fermitate in inima ta, realitatea ca viata in aceasta lume este limitata si are un sfarsit, si ca acest sfarsit va veni cu siguranta…




“Cei drepti vor muri

Si cei rai vor muri;


Luptatorii care combat in Jihad vor muri;

Si cei care raman in casele lor vor muri;

Cei care urmeaza calea cea dreapta vor muri;

Si cei care trateaza oamenii ca sclavii lor vor muri;

Curajosii care resping nedreptatea vor muri;

Si lasul care se agata de acesta viata va muri;

Oamenii care au mari obiective si ambitii vor muri;

Si persoanele sarace care traiesc din putinul castig vor muri.” [4]



Shaykh 'Alee Hasan al-Halabee a spus:

“Asadar, luati in considerare moartea, si trecerea in cealalta viata, si numarul de pacate infaptuite si cantitatea mica de bine facuta. Ganditi-va la binele pe care vreti sa il faceti cu sinceritate pana in acel moment- purtati-l inainte si faceti-l azi. Si ganditi-va la toate acele lucruri care v-ar placea sa le clarificati - si clarificati-le azi.” [5]


Sursa:Sunnah.ro
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: 86 400 $ zilnic   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Dec 22, 2009 3:10 am

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!





Imaginati-va o banca care va alimenteaza zilnic contul cu 86 400 $. Si nu va cere sa-I restituiti.In fiecare seara va sterge suma neutilizata pe parcursul zilei.Ce ai face?Bineinteles ca ai utiliza toata suma.Ai profita de fiecare banut.
Fiecare dintre noi are o asemenea banca.Numele ei e TIMP.In fiecare dimineata iti da un credit de 86 400 de secunde.
In fiecare seara iti sterge creditul nefolosit in a face bine si nu iti cere nimic in schimb.Nu ai nici o descoperire de cont.In fiecare zi iti va deschide un alt cont.In fiecare seara va anula contul existent.Daca nu folosesti creditul disponibil pierderea este a ta, pt ca nu se mai intoarce.
Nu il mai poti folosi maine.Trebuie sa folosesti creditul de azi tot azi.Investeste-l in asa fel incat sa-ti aduca sanatate,bucurie si success!
Pt a va da seama de valoarea UNUI AN, intrebati un student care a ramas repetent.Pt a realiza valoarea UNEI LUNI intrebati o mama care a nascut prematur.Pt a realiza valoarea UNEI SAPTAMANI intrebati un editor al unui ziar care apare saptamanal.Pt a realiza valoarea UNEI ORE intrebati o persoana care asteapta un autobuz care intarzie.Pt a realiza valoarea UNEI SECUNDE intrebati o persoana care tocmai a evitat un accident. Pt a realiza valoarea UNEI MILISECUNDE intrebati un atlet care tocmai a castigat o medalie olimpica.Pretuiti fiecare clipa pe care o aveti!Si pretuiti-o si mai mult petrecand-o cu cineva cu care merita sa v-o petreceti.
Si amintiti-va ca timpul nu va asteapta!Ziua de ieri este istorie!Ziua de maine este un mister!Ziua de azi este un dar!De aceea se numeste PREZENT!
Allah (Subhanahu wa taala) sa ne ajute sa pretium cum trebuie darul pe care l-am primit.



“In numele lui Allah cel Milostiv Indurator
Jur pe timp!
Ca omul va fi in pierdere,
Afara de aceia care cred si implinesc fapte bune,si se indeamna unul pe altul catre Adevar si se indeamna unul pe altul la rabdare.” (Surat Al’-Asr, 103)

Sursa: TTI
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: TANARA MALAK   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Dec 26, 2009 5:34 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum!

Aceasta este povestea adevarata a unei tinere care a trait in Oman.Oamenii care au spus povestea ii sunt prieteni si rude.
Povestea incepe cand un tanar omani se casatoreste cu o femeie din vest.Femeia a ramas in religia ei crestina, dar a venit sa locuiasca cu sotul ei in Oman. Barbatul avea un servici foarte bun si era instarit.Au avut copii dar nu erau o familie.
Aceasta poveste este foarte trista deoarece vorbeste despre ADEVAR. Un adevar care a fost foarte amar pt una din ficele sale.
Ii voi spune Malak,adica inger, Malak a trait o viata plina de lux.A avut tot ceea ce isi putea cineva dori.Tot ceea ce ii lipsea acestei fete era o familie.
Lui Malak ii lipsea cineva care sa fie langa ea, cu care sa stea si in care sa aiba incredere.Singurele personane cu care putea sta erau personane la fel ca ea care duceau o viata ca a ei.Si-au petrecut timpul distrandu-se,nu aveau pe nimeni care sa le spuna ce au voie si ce nu ,puteau face absolut tot ce doreau.
In una din vacante au hotarat sa mearga pt cateva zile in Salalah.
Acolo a mers Malak impreuna cu cea mai buna prietena a ei si inca 6 baieti. Au luat 2 camere un in care urmau sa doarma baietii si alta in care dormea ea cu prietena ei.Toti au stat intr-o camera, au mers prin cluburi sip e la 2 dimineata au mers sa doarma. Aceasta era libertatea pe care aceste fete o aveau.Cel putin asta considerau ele a fi libertate.
Atat Malak cat si prietena ei aveau prieteni, asa ca odata au vrut sa mmmearga sa piarda undeva timpul fara sa fie deranjati. Asa ca au hotarat sa mearga la prietenul ei acasa deoare era singur.
Asa ca au stat un timp in sufragerie , apoi prietena ei a dorit sa mearga impreuna cu prietenul ei intr-o camera,si i-a spus lui Malak ca poate face acelasi lucru.
Malak a preferat totusi sa stea de vorba cu prietenul ei in sufragerie. Dupa un timp prietena ei a chemat-o, asa ca s-a dus la ea impreuna cu prietenul ei.Cand au ajuns au fost uimiti sa-si vada prietenii intr-o ipostaza asa de rusinoasa. Malak a fost atat de suparata incat si-a plesnit prietena zicandu-I “Cum indraznesti?”, apoi a iesit furioasa din casa (era prima data cand simtea asa ceva.
Pt prima data simti ca viata ei nu are sens.Simti nevoia de a se refugia undeva.
Pleca acasa doar ca sa simta muzica pe care o aculta cu prietenele ei data la maxim . O cat de mult ura ceea ce se intamplase in acea casa.Fugi le ea in camera pt a se simti in siguranta,pt a simti alinare, dar in loc de asta gasi acele postere si tablouri oribile care se holbau la ea.Le dadu repede jos si le rupse.Se simti foarte obosita apoi,dar in acelasi timp si foarte usurata.
Acum simti nevoia de a se ruga,merse in sufragerie pt ca acolo era liniste si se putea ruga.Vroia sa se roage,simtea nevoia de a se ruga, dar nu stia cum!A mers la baie si isi uda tot corpul pt ca nu stia cum sa faca ablutiunea(wdhu).Apoi, gasi covorul de rugaciune al bunicii si se aseza pe el ,nestiind ce sa faca.
Apoi facu ceea ce inima o indemna sa faca, s-a posternat(a facut sujud) si doar a vorbit cu Allah.A stat asa o ora intreaga. Si-a pus inima in mana Creatorului. S-a simtit mult mai bine dupa aceea,dar vroia mult mai mult decat atat.
Si-a adus aminte de unchiul sau,pe care nu-l mai vazuse de foarte mult timp, deoarece acesta nu se intelegea prea bine cu tatal sau.El era persoana care o putea ajuta. Se gandi sa mearga la el acasa,dar sub nici o forma nu putea merge imbracata asa cum era. A incercat sa gaseasca ceva cu care sa se imbrace,dar nu gasi nimic. Toate hainele sale ii expuneau trupul. Apoi, isi aduse aminte ca o matusa ii facu odata cadou o abaya,un hijab si Coran cel Sfant.A mers de a scos abaya si valul,le-a imbracat, apoi a chemat soferul bunicii pt a o duce acasa la unchiul ei.
Cand a ajuns acolo sotia unchiului ei deschise usa.Malak se arunca in bratele ei si planse din toata inima.
Matusa intelese ce se intamplase,asa ca il chema pe sotul ei.Cand isi vazu unchiul Malak facu acelasi lucru,se arunca in bratele sale,il imbratisa strans si planse mult.Unchiul sau a recunoscut-o cu greu deoarece nu o vazuse de foarte mult timp.Cand si-a dat seama cine este a tinut-o in brate, a stat cu ea,a vorbit cu ea.
Mai tarziu Malak a spus ca atunci a fost pt prima data cand s-a simtit iubita si a simtit ca cuiva ii pasa de ea.Apoi a cerut sa vorveasca cu una din verisoarele sale.Cand aceasta a venit ,i-a cerut sa o invete cum sa faca rugaciunea.Dupa ce a invatat rugaciunile,i-a rugat sa nu intre nimeni in camera, deoarece vrea sa fie singura 3 zile.
Apoi la intrebat pe unchiul sau, “Cat timp dureaza sa memorezi Coranul cel Sfant?”.Unchiul ii spuse ca dureaza minim 5 ani.Nu a fost prea fericita sa auda acest lucru zicand “As putea muri in acest timp.”
Asa ca si-a inceput misiunea de a memora Coranul. Malak se simtea foarte fericita si linistita de noul sau stil de viata. Dupa cca 2 luni tatal sau in sfarsit realiza ca fata lui nu este acasa si incepu sa o caute.
Se infurie cand auzi ca fata lui era in casa fratelui sau.Se duse sa o ia de acolo,dar ea refuza sa mearga inapoi acasa.Asa ca pt a rezolva problema Malak merse sa stea in casa bunicului sau.
Ceea ce este important este ca Malak si-a atins telul, reusind sa memoreze tot Coranul in doar 3 luni!Acum ea si-a chemat unchiul si familia lui pt a sarbatori acest eveniment. Le-a spus sa se grabeasca.Toti erau atat de fericiti si entuziasmati inca s-au dus repede.
Cand au ajuns, li s-a spus ca ea se roaga. Trecu o buna bucata de timp si vazand ca nu apare, verisoara ei merse sa vada ce face.O gasira moarta pe presul de rugaciune cu Coranul cel Sfant in brate.Da ati auzit bine, murise tinand Coranul in brate langa inima ei.
Toata familia a fost devastata de moartea sa, dar acum trebuiau sa o ingroape repede. L-au sunat pe tatal ei,dar ea ii spusese bunicului sau ca nu doreste ca mama sa sa vina deoarece nu este de religie islamica.Fratele si sora ei au venit.Apoi au inceput sa o spele.Era prima data cand verisoarele ei spalau pe cineva, dar au facut-o oricum, fiind cele mai apropiate persoane pe care le avea. Au spus ca au simtit ca mai sunt si alte persoane care ii ajutau,persoane pe care nu le puteau vedea.I-au pregatit kafanul(panza alba in care sete infasurat mortul), dar a disparut.
L-au cautat peste tot dar disparuse. Apoi intr-un colt al casei gasira alt kafan care aveau un miros foarte frumos.Asa ca neavand alta alternativa folosira aceast kafan.Cand barbatii au mers sa se roage pt ea,acolo mai erau 6 barbati imbracati in verde.
Acesti barbati s-au rugat pt ea apoi i-au carat trupul pana la groapa si au inmormantat-o.Acesti 6 barbati nu erau membri ai familiei, erau niste straini. Dupa inmormantare acesti barbati au disparut si nimeni nu stie cine erau si de unde au aparut.
Adevarul este ca stim cine sunt si de ce au venit. Erau ingeri care au venit de sus pt a lua trupul pur al lui Malak asa cum Allah a vrut.Malak a avut onoarea de a fi inmormantata de ingeri nu de oameni, deoarece atinsese un nivel al credintei superior celorlati oameni.
Partea trista este ca sunt multi ca Malak in Oman dar si in alte state islamice.Sper ca toata lumea sa spuna aceasta poveste si sa invete din ea.Pt toti barbatii si femeile cand vine vorba de casatorie nu va ganditi doar la dragoste,ganditi-va la copiii care vor veni.
Aveti mare grija de copii vostri,alegeti buni parinti pt ei inainte sa ii aduceti pe lume.Aduceti-va aminte de moarte si de ziua judecatii,aduceti-va aminte ca apoi urmeaza iadul sau raiul.
Aveti grija de familiile voastre, inconjurati-le de dragoste si grija,saditi in inimile lor credinta.
Asemenea lui Malak,cu tot ceea ce a avut, nu s-a simtit cu adevarat fericita pana cand nu si-a regasit credinta in Allah.Nu exista fericire sau satisfactie fara credinta.

Sursa:Sunnah.ro
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Dec 26, 2009 7:11 pm

Salam Alaykum,

istorioara de mai sus are cateva invataminte moral - religioase pe care ar trebui sa le recapitulam zilnic:
1. casatoria are drept scop adorarea lui Allah, de aceea familia care se naste in urma acestei casatorii, spre a fi de succes, trebuie sa fie islamica in adevaratuls ens nu numai cu numele;
2. ca si parinti trebuie sa indrumam spiritual copilasii nostri; ei cad usor prada ispitelor daca nu sunt supravegheati de ochiul atent al parintilor;
3. rolul purificator pe care rugaciunea si recitarea Quran-ului il are in viata noastre.

Allah ajuta-ne pe noi toti sa devenim musulmani cu adevarat, amin!
Sus In jos
Farida




Mesaje : 5
Data de inscriere : 24/10/2009

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Dec 28, 2009 5:51 am

Interesanta povestirea,multumesc
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: VALUL ISLAMIC 1   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Dec 28, 2009 10:01 pm

بسم الله الرحمن الرحيم
Assalam aleikum!

DESPRE CE ESTE VORBA?


Datorită naturii sale, civilizaţia noastră se confruntă cu două probleme foarte diferite, de a căror rezolvare într-un mod corect şi echilibrat depind salvarea şi pacea omenirii. În orice caz, oamenii au depus mari eforturi pentru rezolvarea acestor două probleme încă din vechi timpuri şi continuă încă să facă acest lucru. Din antichitate şi până în prezent, aceste probleme i-au ţinut ocupaţi în permanenţă pe oamenii de ştiinţă, pe filosofi, precum şi pe înţelepţi.

Prima din cele două probleme amintite este modul în care trebuie organizate în viaţa socială relaţiile reciproce dintre bărbat şi femeie, cele două elemente de bază ale umanităţii în întregul său. Aceasta deoarece este ştiut că bazele civilizaţiei noastre s-au format pe acest fundal. În aceste condiţii, din punctul de vedere al rezultatului, lipsa de echilibru şi greşelile de calcul de la bază ameninţă construcţia în general.

Cea de-a doua problemă este legată de orânduirea relaţiilor dintre individ şi comunitate. Dacă relaţiile dintre individ şi societate se destramă, între cele două elemente primare apărând neînţelegerea şi contradicţia, omenirea va fi condamnată să sufere secole întregi de pe urma acestei nenorociri.

Aceste două chestiuni, despre a căror importanţă am pomenit pe scurt în rândurile de mai sus, sunt de fapt deosebit de profunde, diferite şi cât se poate de complicate. Atât timp cât nu ne oprim cu atenţie şi grijă asupra adevărurilor exacte ale legilor creaţiei şi nu analizăm atent fiecare punct al acestora, nu este posibilă nici măcar înţelegerea esenţei acestor probleme, lăsând la o parte rezolvarea lor. Cei care l-au numit pe om „mica lume”, au enunţat de fapt adevărul, întrucât prin construcţia şi orânduirea corpului său, prin puterea, aptitudinile, dorinţele, nevoile, atracţia şi sentimentele sale, prin faptul că este într-o legătură directă continuă cu celelalte elemente de bază exterioare existenţei sale, precum şi prin relaţiile sale în planul activităţii, omul este o mică mostră a marii lumi. De aceea, dacă el nu poate înţelege propria sa existenţă împreună cu legile acestei existenţe în totalitate, sigur că nu poate pătrunde cu adevărat sensul relaţiilor sale cu universul înconjurător sau rezolvarea problemelor umanităţii.

Aceasta este partea dureroasă şi încurcată a chestiunii…

Aici este dificultatea din cauza căreia gândirea, ştiinţa şi filosofia nu au putut să pătrundă în esenţa acestei probleme, în ciuda tuturor eforturilor depuse şi a cercetărilor efectuate încă de la începuturile civilizaţiei şi până în zilele noastre.

Trebuie menţionat imediat că, în ceea ce-l priveşte pe om, el nu a descoperit încă decât o mică parte din misterele lumii în care trăieşte. În plus, majoritatea ştiinţelor umane sunt încă incomplete.

Adică afirmaţiile precum că o anumită ramură a ştiinţei cuprinde şi stăpâneşte bine toate adevărurile, cunoaşte sau va ajunge să cunoască totul sunt false. Oricât de cuprinzătoare şi minuţioase ar fi cercetările ştiinţifice şi oricât de importante ar fi rezultatele lor, în aceste domenii se ascunde totuşi o nouă lume cu nenumărate nuanţe. Aceasta este o astfel de lume, încât nici vasta categorie ce se ocupă cu ştiinţa şi nici întreaga omenire nu îi pot descoperi misterele, deoarece chiar dacă este posibilă aflarea secretelor unei mici părţi din întreg, vedem că cealaltă parte scapă ochiului uman şi studiilor de laborator. Adică prin cercetările ştiinţifice, în timp ce o lume necunoscută iese la lumină, o alta se îndepărtează către infinit. Uneori, privirile obosesc şi nu mai pot îndeplini funcţia de a vedea, iar uneori, anumite adevăruri ce sunt de preferat se interpun în orizontul privirii, împiedicând-o să vadă mai departe. Omul nu poate să pătrundă cu adevărat nici un domeniu în totalitate. În acest fel, din cauza neştiinţei sale şi a slăbiciunii peste slăbiciune, omul, oricât de mult s-ar chinui şi ar insista să găsească o cale de ieşire din problemele vieţii lumeşti, oricare ar fi măsurile adoptate în acest sens, nu reuşeşte. Chiar şi atunci când se gândeşte „am reuşit”, experienţele viitoare îi vor slăbi această credinţă, lovindu-se de un eşec total atunci când se aşteaptă mai puţin. Aceste experienţe însă îi vor fi dovedit lui însuşi propriile lipsuri. Astfel, se înţelege că rezolvarea într-un mod corect şi adevărat a acestei probleme este posibilă numai prin găsirea punctului de echilibru. Trebuie menţionat că acest punct central poate fi găsit numai prin scoaterea la lumină a tuturor adevărurilor, de la cel mai mic la cel mai mare, în cele mai mici detalii, aşezarea lor înaintea ochilor şi înţelegerea lor ca un întreg. Astfel, orizontul vederii va deveni atât de larg, încât concepţiile nu vor şovăi, nu vor devia. Dorinţa izvorâtă din suflet şi înclinările către duşmănie nu vor putea afecta această privire de ansamblu. În acest fel va putea înţelege omul în adevăratul sens al cuvântului şi independent problemele legate de el însuşi, va putea şti care este punctul de echilibru. Cu toate acestea, nu trebuie să cădem în exagerare sau în minimalizare, crezând că totul s-a rezolvat.

Eu mă opresc aici numai asupra uneia dintre problemele menţionate mai sus, şi anume prima. Răsfoind paginile istoriei, vedem şi rămânem uimiţi cum exagerarea şi devierea au format şi continuă să lucreze ca un lanţ straniu în această problemă. Pe de o parte vedem cum „femeia” – cea care asigură perpetuarea speciei umane prin trăsătura sa de „mamă” şi care reprezintă tovarăşa de drum a bărbatului în urcuşurile şi coborâşurile vieţii prin trăsătura de „soţie” – a fost dintr-o dată coborâtă la nivelul de „amantă” şi „ servitoare”, fiind vândută şi cumpărată ca un obiect oarecare, lipsită de orice drept de avere sau onoare, transformată în statuia vie a păcatului şi a umilinţei şi cărei viaţă şi dezvoltare nu i se dă importanţă.

Pe de altă parte, aceeaşi femeie a fost urcată în slăvi, din cauza ei apărând nenumărate forme de umilinţă, de neruşinare şi murdărie. Aceeaşi femeie a fost transformată într-o unealtă a dorinţelor sexuale, animalice, ajungând soldatul lui Şeitan pe Pământ.

Dacă se analizează cu atenţie problemele istorice şi se urmăreşte serios cursul întâmplărilor, întocmai cum sugerăm şi noi, realitatea ce ni se va dezvălui clar este aceasta:

Atunci când un popor sau un neam trece de la viaţa primitivă la civilizaţie, când începe să trăiască la oraş, în cadrul unui sistem social, femeile respectivului neam sau popor ajung să decadă la nivelul de „amantă” sau „servitoare” şi să trăiască împreună cu bărbaţii.

Aceasta înseamnă că, chiar şi în viaţa primitivă şi în nomadism, femeile au totuşi anumite drepturi. Dar, odată cu modernizarea, cu pătrunderea în viaţa de oraş, au dispărut şi acestea. Paginile istoriei stau drept mărturie a acestui fapt. După aceasta, odată cu începerea epocii de dezvoltare, drepturile acestei părţi pierdute a umanităţii au devenit din nou subiect de cercetare, făcându-se eforturi serioase cu privire la aducerea femeilor la acelaşi nivel cu bărbaţii. Astfel, pentru a se răscumpăra greşeala făcută, s-a plănuit ca femeile să meargă la serviciu. Nu este nevoie să spunem desigur că, odată cu „repararea greşelii” au urmat şi o serie de compromisuri consecutive. S-a ajuns la o astfel de situaţie încât procesul „revendicării libertăţii femeii” a zdruncinat din temelii structura familiei, cea care reprezintă baza comunităţii.

Întâlnirile libere ale femeilor cu bărbaţii sunt cauzele care-au dus la apariţia prostituţiei; iar dragostea pentru mâncare, băutură şi dorinţele animalice au distrus valorile morale ale oamenilor. Această rezolvare şi acest mod inferior de viaţă au avut ca rezultat degradarea principiilor fizice, materiale şi intelectuale. Iată nenorocirea naţională şi comunitară… Era de aşteptat de altfel. Ce alte rezultate se puteau aştepta din acţiuni menite să instaureze demagogia?

Sursa:TTI
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: VALUL ISLAMIC 2   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 30, 2009 6:43 am

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum!

FEMEIA ÎN DIFERITE EPOCI


Din punctul de vedere al mărimii cărţii, nu este uşor să explicăm în amănunt aici, situaţia generală a femeii în cadrul diferitelor popoare, în diverse epoci ale istoriei. Din acest motiv, legat de subiect, ne vom rezuma la a da câteva exemple pentru a ne dovedi afirmaţiile, renunţând la informaţii elaborate.
GRECIA ANTICA

Lăsând deoparte veridicitatea sa, conform convingerii generale din zilele noastre, se spune că din punct de vedere al civilizaţiei, cel mai de seamă popor sunt grecii. Trebuie menţionat însă că în Grecia antică, femeile duceau o viaţă umilitoare din punct de vedere al drepturilor legale şi civile.

În mitologia greacă există o femeie imaginară, „Pandora”, despre care se spune că ar fi motivul tuturor nenorocirilor şi suferinţelor ce se abat asupra omului. În acelaşi fel, şi în mitologia ebraică, se pomeneşte de o astfel de femeie: „Eva”!

Această superstiţie greşită şi fără bază, această legendă eronată şi depravată inventată la adresa Evei a fost generalizată tuturor femeilor, mai apoi fiind transferată de către evrei popoarelor creştine. Conform adevărurilor istorice, legile, principiile morale, drepturile civile şi regulile de convieţuire ale respectivelor popoare au fost puternic influenţate de aceste mitologii. Drept consecinţă a imaginaţiei greceşti alimentată cu mitul Pandorei, femeia a ajuns să fie privită ca o fiinţă josnică. În orice domeniu al vieţii sociale, nivelul femeii era deosebit de josnic, umil, chiar coborât la negarea sa ca fiinţă umană, iar trăsături precum onoare, respect şi superioritate erau dintre privilegiile exclusive ale bărbaţilor.

Cu toate acestea, în primele etape ale evoluţiei civilizaţiei, nu se poate spune că n-au avut loc diverse acţiuni de salvare a problemei femeii din impasul creat. Ba chiar s-au depus eforturi considerabile de rezolvare imediată a chestiunii în lumina ştiinţei şi a civilizaţiei, care însă au condus la noi şi noi acţiuni eronate, de tipul „să facem sprâncene, dar scoatem ochii”. Astfel, viaţa socială a femeii în Grecia s-a îndreptat într-o anumită măsură, fiindu-i înapoiate demnitatea şi onoarea. Se poate spune chiar, că în această epocă, femeia a devenit „regina” vieţii de familie elene. Ea a obţinut posibilitatea de a deţine puţină putere, în limitele şi restricţiile căminului său. Sigur însă că acest lucru nu era de ajuns, deoarece pentru protejarea castităţii şi virtuţii femeii, adică a trăsăturilor ce ar trebui considerate cele mai de preţ, era nevoie cunoaşterea valorii acestora. Pentru aceasta, fără îndoială că cea mai bună măsură de protecţie era „hijabul” (vălul).

Astfel, vălul găsise valoare în rândul femeilor. În casele elene începuse o viaţă liniştită, iar femeile familiilor de elită se obişnuiseră să se acopere. Cele mai de soi doamne nu stăteau laolaltă cu bărbaţii. Legarea unei femei de un bărbat prin căsătorie era văzută ca un grad de demnitate şi onoare. În acea epocă, în Grecia, condiţia de a fi „prostituată” a unei femei era ultimul nivel de josnicie şi umilinţă.

Acest nivel de superioritate la care ajunsese femeia coincide cu epoca în care poporul grec a atins cel mai înalt grad de dezvoltare şi civilizaţie. În general, în această perioadă nu exista degradare morală sau cel puţin, asemenea tragedii nu erau des întâlnite. Fără îndoială că pe ici pe colea aveau loc întâmplări minore, dar erau restrânse. În acea epocă, calităţile ce se căutau la femeia elenă precum curăţenia, virtutea, onoarea şi demnitatea o făceau să deţină un loc deosebit în ochii bărbaţilor. De fapt, nu se aştepta nimic altceva de la femeia elenă şi nici bărbatul nu căuta mai mult. Dar bărbaţii nu erau aşa. Nimeni nu le cerea lor calităţi superioare precum demnitate, onoare, virtute, pentru că ei erau liberi. Ei puteau trăi aşa cum ştiau sau cum doreau. Pentru că în societate nu era nimeni care să le zică „Trebuie să aveţi o viaţă curată şi demnă”. Astfel stând lucrurile, în viaţa socială a Greciei, pe lângă cele pe care le-am prezentat anterior, a apărut o nouă categorie de femei. Această categorie devenise un element de bază al vieţii sociale elene. Aceste femei erau „prostituatele”. Întâlnirile bărbaţilor cu astfel de femei nu erau considerate un lucru ruşinos, ba chiar erau văzute ca ceva normal.

Timpul a trecut. De această dată, poporul grec nu a putut rezista atracţiei dorinţelor trupeşti şi poftelor carnale, fiind înfrânt de forţa lor. Astfel, iată, în această epocă, femeile comune, prostituatele, au devenit cele puternice şi respectate. Era aşa o mare degradare, cum nu se mai văzuse în istoria omenirii; întâlnirile cu prostituatele şi dependenţa de sex a invadat întreaga societate grecească, de la cel mai mic la cel mai în vârstă. De la cele mai umile mase ale populaţiei şi până la categoriile sociale cele mai înalte, o întreagă societate a fost îngenunchiată de această furtună a poftelor trupeşti. De parcă această dependenţă era un soare, iar filosofii, poeţii, istoricii, scriitorii, artiştii, pe scurt întreaga elită elenă - planetele ce se învârt în jurul soarelui… Prostituatele nu erau numai preferatele învăţaţilor, ele se amestecau şi în activităţile politice.

Cele mai importante procese politice ale ţării, probleme naţionale ajunseseră să fie rezolvate înaintea unor astfel de femei. Astfel, problemele vitale ale societăţii, ale statului au căzut pe mâna femeilor uşoare şi au fost rezolvate conform dorinţelor acestora. Societatea a ajuns într-un asemenea hal, încât nici o femeie nu-şi putea petrece viaţa alături de vreun bărbat în încredere şi fidelitate.

Dragostea exagerată a poporului grec pentru frumuseţe, ca un întreg, a fost de ajuns pentru a aprinde focul dorinţelor trupeşti din interiorul lor. Astfel că grecii, cu scopul de a–şi satisface poftele carnale, au început să realizeze „statui goale” sub denumirea de „artă”. Aceste statui şi alte asemenea elemente au incitat serios pofta trupească. S-a ajuns atât de departe încât n-a mai rămas nici o parte ruşinoasă a nebuniilor şi depravărilor sexuale. Nici măcar nu se vorbea de rănile şi influenţele negative pe care le aveau asupra societăţii.

Şi mai este:

S-a schimbat măsura moralei. Nici chiar cei mai mari filosofi sau cărturari, consideraţi mândria poporului elen, nu vedeau preacurvia şi prostituţia ca „un lucru ruşinos” sau ca pe o acţiune ce necesita critică, deoarece asemenea activităţi erau considerate normale.

De-acum, poporul grec privea căsătoria ca pe o festivitate inutilă. S-a hotărât că între femeie şi bărbat poate avea loc orice relaţie de orice tip şi fără existenţa vreunei legături legale. S-a format o părere comună a întregii societăţi că astfel de acţiuni sunt cât se poate de normale, neavând nimic ieşit din comun. Nu mai rămăsese nici o parte ascunsă a acestor legături.

Aberaţia închinării la zeiţa frumuseţii şi a dragostei Afrodita, s-a răspândit în întreaga Grecie. Conform superstiţiilor şi născocirilor, Afrodita era soţia unui „zeu” (!). În plus, ea avea relaţii cu trei zei în acelaşi timp. Şi parcă nefiind de ajuns, la mijloc s-a băgat şi „omul muritor”. Acest „muritor” a obţinut onoarea de-a câştiga dragostea zeiţei, iar Cupidon, creatura numită zeul iubirii s-a născut din preacurata (!) Afrodita, în urma acestei relaţii ilicite menţionate mai sus. Deci Cupidon este rezultatul unirii unei zeiţe (creatură nemuritoare) cu un om.

Aceasta este renumita zeiţă a poporului elen…

Credeţi că totul se termină aici? Nici vorbă! Cele prezentate până acum sunt foarte puţin pe lângă restul infamiilor aflate în circulaţie. Afrodita nu era numai o statuie, un idol, ci era considerată chiar demnă de a fi adorată. Acum, stabiliţi voi gradul de moralitate al unui astfel de popor şi priviţi în ce lumi circulă conceptul de „morală”.

Aceasta este o decădere atât de mare a eticii, încât cu greu poate fi întâlnită la alte neamuri primitive din lume, în afară de Grecia.

Numai India prin Bam Marg (o sectă hindusă în care era slăvită preacurvia) şi Iranul în epoca Mazdek (o credinţă bazată pe conceptul că femeia şi averea aparţin tuturor) au fost scena unei astfel de degradări. …………….. Dar situaţia din Grecia este mai gravă, pentru că pe de o parte oamenii se închinau unei zeiţe, iar pe de altă parte denumirea bordelurilor era schimbată în „lăcaşe de cult”. Pe de o parte locul „zeiţei prostituate”din mitologia greacă, iar pe de altă parte „prostituata muritoare” înălţată la rangul de zeitate şi averile bordelurilor. Pe măsură ce s-au dezvoltat, preacurvia şi erotismul au ajuns să se numere printre lucrurile sacre ale religiei, să fie considerate acte de adorare religioasă.

Sigur că totul nu s-a terminat aici… Cu toate că a avut loc o generalizare a actelor de preacurvie, Grecia nu s-a mulţumit cu atât; au apărut alte şi alte manifestări ale bolii.

De această dată, în acea ţară civilizată s-au răspândit asemenea ciumei obiceiurile neamului lui Lut. În plus, curentele religioase şi morale ale poporului au întâmpinat cu bucurie această boală.

În epoca lui Homer şi a lui Hesiod (doi dintre poeţii şi învăţaţii Greciei Antice) nu avem cunoştinţă de astfel de depravări… Odată cu dezvoltarea civilizaţiei (!) însă au început mişcările artistice, „pofta frumuseţii” (estetica) a ajuns să fie considerată ştiinţă, iar apoi au urmat depravările goliciunii şi ale erotismului, ascunse în spatele unor clişee precum rafinament sau cultură. În acest fel au fost aprinse sentimentele sexuale şi poftele trupeşti ale sufletului într-atât, încât de această dată, grecii au renunţat la calea naturaleţei, îndrăznind să-şi satisfacă dorinţele pe căi nefireşti.

Maeştrii activităţilor purtând denumirea de artă au făcut nenumărate statui împinşi de această exaltare şi atracţie, iar cei cunoscuţi ca profesori de etică au început să facă mediere şi propagandă pentru formarea de „relaţii de prietenie” între persoane foarte familiare. Totuşi problema nu s-a oprit aici. În plus, statuile a doi dintre protagoniştii acestor activităţi au fost ridicate ca simbol al civilizaţiei greceşti. Aceştia erau două persoane ştiute că au o relaţie, iar statuile prezentau amintirea lor. Iată cele două mari personalităţi (!) - simbol al civilizaţiei, între care exista o relaţie anormală: Hermodios şi Aristogiton…

Istoria este martora faptului că după aceasta, poporul grec n-a mai avut parte de nici o epocă strălucitoare.

Sursa :TTI
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Masina sport si Qur'anul   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Dec 31, 2009 6:39 am

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!


Un tanar musulman se afla in pragul terminarii studiilor. De cateva luni de zile admira o frumoasa masina sport din vitrina unui comerciant, si stiind ca tatal sau isi putea permite sa o cumpere, ii spuse ce isi dorea.

Cum ziua cea mare se apropia, tanarul astepta ceva semne ca tatal sau cumparase masina. In sfarsit, in dimineata absolvirii studiilor, tatal lui il chema in biroul sau . Ii spuse cat de mandru era de un fiu atat de bun, si ii spuse cat de mult il iubeste. Apoi ii inmana o cutie-cadou, minunat impachetata.

Curios, dar intr-un fel dezamagit, tanarul deschise cutia si in ea gasi un Qur'an legat in piele fina. Suparat, ridica glasul si spuse: "Cu toti banii tai, imi dai doar un Qur'an?" si parasi camera, lasand Qur'anul acolo....

Multi ani mai tarziu, tanarul, devenit intre timp un om de afaceri de succes, avea o casa si o familie minunata, insa isi dadea seama ca tatal sau era batran si se gandea ca poate ar fi trebuit sa-l viziteze, caci nu-l mai vazuse din ziua absolventei...

Inainte insa sa inceapa pregatirile, primi o telegrama in care era instiintat ca tatal sau murise, ca ii lasase lui, singurului sau fiu, tot ce avea, si ca trebuia sa se duca acasa, sa se ingrijeasca de mostenire.

Ajuns in casa tatalui sau, inima i se umplu de tristete si regret . Incepu sa caute prin hartiile importante ale tatalui sau si zari Qur'anul, inca nou, pe care il aruncase cu ani in urma. Cu lacrimi in ochi, il deschise si incepu sa il rasfoiasca.

Intorcand paginile, dintr-un plic ascuns intre ele, cazu o cheie de masina, pe care era inscris numele comerciantului, acelasi care avea masina pe care si-o dorise.
Pe plic era scrisa data absolvirii studiilor sale si cuvintele....PLATITA IN INTREGIME.

De cate ori nu refuzam binecuvantarile lui Allah Subhanahu wa Ta'ala, pentru ca nu sant "impachetate" asa cum ne asteptam noi sa fie???....

Sursa:TTI
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Povestea vasului crapat   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Ian 12, 2010 4:16 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!


O femeie bãtrâna din China avea doua vase mari, pe care le atârna de cele douã capete ale unui bãt, si le cãra pe dupã gât. Un vas era crãpat, pe când celalalt era perfect si tot timpul aducea întreaga cantitate de apa.

La sfârsitul lungului drum ce ducea de la izvor pana acasã, vasul crãpat ajungea doar pe jumãtate.

Timp de doi ani, asta se întâmpla zilnic: femeia aducea doar un vas si jumãtate de apã. Bineînteles, vasul bun era mândru de realizãrile sale. Dar bietului vas crãpat îi era atât de rusine cu imperfecþiunea sa, si se simtea atât de rãu ca nu putea face decât jumãtate din munca pentru care fusese menit!

Dupã 2 ani de asa zisã nereusitã, dupã cum credea el, i-a vorbit într-o zi femeii lângã izvor: "Mã simt atât de rusinat, pentru ca aceastã crãpãturã face ca apa sa se scurgã pe tot drumul pânã acasã!"

Bãtrâna a zâmbit, "Ai observat ca pe partea ta a drumului sunt flori,
insã pe cealaltã nu?" "Asta pentru ca am stiut defectul tãu si am plantat
seminte de flori pe partea ta a potecii, si, in fiecare zi, în timp ce ne întoarcem, tu le uzi."

"De doi ani culeg aceste flori si decorez masa cu ele. Dacã nu ai fi fost asa, n-ar mai exista aceste frumuseti care împrospãteazã casa."

Fiecare dintre noi avem defectul nostru unic. Însa crãpãturile si defectele ne fac viata împreunã atât de interesantã si ne rãsplãtesc atât de mult! Trebuie sa luam fiecare persoanã asa cum este si sã cãutãm ce este bun in ea.


DECI, pentru prietenii mei: va urez sa aveti o zi bunã si nu uitati sa mirositi florile de pe partea voastrã a drumului!


MORALA: Crãpãtura vasului nu înseamnã sfârsitul, ci o posibilitate de a face ceva diferit! Numãrati-vã binecuvântãrile...!!

Sursa :TTI
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Ian 13, 2010 4:46 am

Salam Alaykum,

subhanaalah, niciodata nu m-am gandit ca un defect poate fi transformat intr-o binecuvantare de la Allah!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Muslim,Mu'min sau Mushin?   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Ian 21, 2010 3:43 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Stim despre cele 3 nivele ale credintei : Islam,iman si ihsan
Intrebarea care se ridica este ....ce face ca o persoana sa fie musulman?....Si ce il face mumin?Si ce il face muhsin?Care sunt criterile de clasificare ale acestora.
Si luam prima categorie....Ceea ce ne face musulmani.
Un musulman este acela care efectueaza minimul adica cei 5 stalpi ai islamului si se abtine de la pacatele majore.El face doar cele 5 rugaciuni obligatorii fara cele optionale, posteste numai in ramadan,plateste zakatul fara a da sadaka ...deci el face nu mai mult decat minimul care i-i s-a cerut.Acesta este nivelul perfect al islamului.Daca ne intoarcem pe timpul profetului acest nivel era a bedwinilor din desert..chiar unul a venit la profetul Mohammad salalah alehi w salam si i-a spus:

O Mohammad cate rugaciuni ni-i s-a prescris?Profetul Salallahu alehi w salam a raspuns : cinci: Bedwinul a spus: Nimic mai mult?Iar profetul a spus : NU (bineinteles i-a spus de cei 5 cinci stalpi ai islamului ) iar bedwinul a spus: Nu voi adauga si nici nu voi scade nimic din acestea. nu ma voi ruga nici macar o rakah in plus si nu voi da nici macar un ban in plus decat zakatul,iar profetul salallahu alehi w salam a spus: Daca esti cinstit vei fi castigator.Acesta este nivelul de islam.

Ca sa fim in categoria iman sa fim mumin . care este un nivel foarte inalt trebuie sa ne inmultim faptele optionale bune si actiunile noastre.
Profetul salallahu alehi w salam a recomandat aceasta pentru noi deoarece ceea ce ni-i s-a cerut este sub acest nivel deci sa fim mumin este peste muslim.
De exemplu cand ne rugam ,peste rugaciunile obligatori cele 12 raka sunna,postim pe langa ramadan ...lunea si joia sau cele 3 zile din luna,facem mai multe acte de caritate....Deci un mumin este acela care face regulat acte peste ceea ce este obligatoriu..peste ceea ce face un muslim,si este constant in toate aceste actiuni si face multe nawafil ,recita Quranul frecvent,face dikr.Prin urmare diferenta dintre un muslim si un mumin este Cantitatea faptelor ,cand o peroana face mai multe fapte bune devine mumin.
Dar care este diferenta dintre un mumin si un mohsin..ce ii separa pe ei ..ptr ca mushin este nivelul cel mai inalt al credinteiProfetul Mohammad salallahu alehi w salam ne-a spus: Un muhsin este acela care il adora pe Allah ca si cum l-ar vedea cu toate ca nu-l vede si el stie ca Alah il vede.Deci un muhsin este acela care il adora pe Allah constant.Cum putem sa-l adoram pe Allah mereu??? Cum fac unii crestini sau budisti ... se rup de aceasta lume traind departe de dorinte si placeri?
Sau unii musulmani ..care postesc in fiecare zi..care fac tahajud in fieacre noapte,fara sa se bucure de nici o placere a acestei vieti 24 de ore doar in adorare?
Dar noi stim ca profetul Mohammad salallahu alehi w salam nu a fost asa nici companioni(Alah sa fie multumit de ei)daca ei nu au facut-o..atunci acest nivel trebuie sa sune altcumva decat CEL mentionat mai sus(referitor la izolare)..atunci trebuie sa vedem ce il separa pe un mumin de muhsin...daca un mumin ma sha Allah face atatea acte pe langa cele obligatori.posteste lunea si joia si cele 3 zile din luna ,face rugaciunile sunna atunci ce poate face mai mult un muhsin??

Vedeti dragi frati si surori de aici reiese frumusetea acestei religii,nici o alta religie nu e ca si Islamul,la acest nivel realizam frumusetea islamului,un muhsin nu face mai mult decat un mumin din contra un mumin si un muhsin nu au deosebiri...ce altceva poti face mai mult decat sa perfectionezi obligatiunile tale si sa efectuezi si sunna si recomandarile profetului Mohammad salallahu alehi ws alam Ce ii diferentiaza pe ei este Calitatea faptelor si sistemul gandirii,constienta..pentru un muhsin fiecare pas din zi ,fiecare actiune din zi sau noapte devine un act de adorare chiar daca aceste actiuni sunt pamantesti(lumesti)cum ar fi dormitul,mancatul,mersul la servici...etccc acestea sunt actiuni pamatesti care sunt facute de toate fiintele umane credinciosi sau necredinciosi.Dar sunt si actiuni religioase ,fiecare religie are parte de acestea,crestini au acte de adorare si musulmani au actele lor de adorare ..majoritatea oamenilor, musulmani sau necredinciosi ....exista niste diferente dintre cei doi . exista o delimitare foarte clara ....o linie ....dintre cei laici(seculari) si cei spirituali.
Prin urmare cel mumin merge la lucru dar zice,....voi merge dar intai imi voi face rugaciunea dohor....va socializa cu prieteni lui dar el va zice...trebuie sa evit cutare si cutare si sa vorbesc doar ceea ce este bine

In final pentru un muhsin fiecare actiune pe care o face devine un act de adorare si asta il separa de celelete nivele este constiinta si realizarea faptelor ca ceea ce fac este de dragul lui Alah pentru a castiga multumirea lui
walhamdulilahy rabia Alamin

Sursa:Sunna.ro
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Feb 11, 2010 5:43 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: GOANTANAMO CA DESTIN   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Feb 18, 2010 6:46 am

بسم الله الرحمن الرحيم



Assalam aleikum !

In 2002, un musulman britanic de origine pakistaneza, aflat cu ajutoare umanitare in Afganistan, este arestat si dus la Guantanamo sub acuzatia de terorism.
Este supus la abuzuri fizice si psihice.In 2004 este eliberat, neputandu-se dovedi vinovatia sa.
Intors acasa, accepta, pentru a-si dovedi nevinovatia, sa participe la un complex experiment in laboratoarele unei universitati britanice.
I se demonstreaza nevinovatia.Dupa aflarea rezultatelor experimentului, reporterul il intreaba:

- La Guantanamo ati fost abuzat fizic si psihic?
- Da.
- Dupa ce v-ati intors acasa, ati discutat cu familia dumneavoastra despre cele indurate acolo?
- Nu, nu am discutat niciodata cu ei despre asta.
- De ce, a fost prea dureros?
Ezita sa raspunda, incercand sa isi mascheze cu mana ochii inlacrimati.
- .....Da.....
- Sunteti furios?
- NU, FACE PARTE DIN CREDINTA MEA.EU CRED IN DESTIN SI ACESTA A FOST DESTINUL MEU...

Sursa:bloguluyusuf.blogspot.com


Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin Feb 19, 2010 5:26 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Corina

Corina


Mesaje : 84
Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Feb 19, 2010 2:07 am

Salam alaykum,

sunt binecuvantatii musulmanii care au cu adevarat un caracter Islamic. Asa cum este si cazul relatat de mai sus. fie ca Allah sa-i usureze suferintele in Al Barzach, amin!
Sus In jos
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: SECRETUL DIN SPATELE MATERIEI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Feb 23, 2010 4:56 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum!





Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: FRATIE IN ISLAM   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Mar 06, 2010 12:10 am

بسم الله الرحمن الرحيم



Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Mar 28, 2010 4:55 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Un hadis pe care l-am tradus din limba engleza, insa nu pot sa spun mai multe despre el.Oricum, mi se pare imteresant si profund.



Jibreel(p) (Gabriel) a coborat pentru a il intalni pe Profetul Adam, spunandu-i acestuia: “O, Adam, am primit porunca sa iti ofer posibilitatea de a alege de unul din trei lucruri. Prin urmare, alege una dintre ele şi se lasă celelalte două.”
Adam (p): Şi care sunt cele trei lucruri, O Jibrael?
Jibreel (p): Inteligenta, Modestia si Religia.
Adam (p): Aleg Inteligenta.
Jibreel(p):A cerut Modestiei si Religiei sa plece de la Adam.Dar ele au spus, „O Jibreel, avem porunca sa ramanem cu Inteligenta , oriunde ar fi ea.”
Jibreel (p):Bine! Este alegerea voastra.
Jibreel (p) a urcat apoi la locul sau din ceruri.
Nota traducatorului:Aceasta traditie arata in mod clar ca inteligenta face parte integranta din religie si modestie.De asemenea, religia se bazeaza pe inteligenta si deductii logice. Toate poruncile, hotărârile şi formele de cult se bazează pe raţionament. Nu există nimic iraţional în religie. În mod similar, normele de modestie provin din raţionament.
Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: O MUSULMANCA NE ELUCIDEAZA CE E STRESUL   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Apr 13, 2010 5:27 am

بسم الله الرحمن الرحيم


de Layla Anwar

Vesticii si americanii, mai ales, se tot plang de stresul din viata lor…

Isi poarta fetele lungi alaturi de kilogramele in plus si spun: “Of, stresul…”

Mentin si recreeaza constant acelasi sistem care-i streseaza…

Dar daca stai sa asculti cu atentie, iti dai seama ca nu-s decat niste rasfatati. Sunt stresati pentru ca pretuiesc munca mai mult decat orice.

Sunt stresati prentu ca-si complica viata cu tot soiul de stupiditati si lucruri de gestionat.

Sunt stresati pentru ca au fost invatati sa creada ca viata le e datoare lor, si ca au drepturi pur si simplu…

Sunt stresati pentru ca produc si mananca jafuri. Nu mai mancati toate prostiile si nu veti mai fi stresati…

Sunt stresati pentru ca stresul devine un mod de viata, le confera un motiv pentru a trai, pentru ca viata lor e golita de aproape orice…

Se grabesc la cursuri de yoga sau meditatii orientale pentru a scapa de stres. Muncesc precum drogatii si trag de fiare pentru a scapa de stres. Se implica in relatii de doi lei pentru ca se simt stresati ca sunt singuri. Isi fac rost de 20000 de lucruri de care n-au nevoie, doar pentru ca sunt stresati. Muncesc precum magarii ca sa produca mai mult pentru a avea cu ce cumpara mai mult.

Si totusi, nu vad lucrurile astea. Sunt o sleahta de plangaciosi.

Uite, va voi spune eu ce e stresul:

- stres e cand ai fost lipsit de apa si electricitate 5 ani. Asta-i stres.

- stres e cand n-ai unde munci pentru ca un fraier a venit si ti-a ocupat tara si a jefuit-o, lipsindu-te chiar si de bunurile elementare.

- stres e cand alergi de la un spital la altul, de la inchisoare la inchisoare, de la o circa de politie la alta cautandu-i pe cei dragi, ca sa-i recunosti mai tarziu la morga, dupa amprenta dentara. Asta da stres.

- stres e cand iti faci bagajul in graba si pornesti spre cea mai apropiata granita, doar pentru a fi intors din drum, iar in urma ta, un american nenorocit ti-a transformat casa intr-un morman de pietre.

- stres e cand ii vezi pe cei dragi cum mor in fata ta, pentru ca nu-ti permiti sa le oferi nici cea mai mica ingrijire medicala. Si asta e tot stres.

- stres e cand ti se naste un copil ca Frankenstein pentru ca un american stresat ti-a bombardat tara cu arme nucleare.

- stres e cand te trezesti in miezul noptii ca te scot afara si iti pun un sac in cap si te duc.

- stres e cand cazi prizonier in propria tara, si ajungi pe mana unui american ticalos care poate n-a terminat nici liceul, care te violeaza si te sodomizeaza, te tortureaza si te numeste irakian imputit, chiar in tara ta. Asta-i stres!

Iata ce e stresul! Tocmai v-am spus. Iar daca azi sau maine inima voastra va inceta sa ticaie din cauza stresului, sa stiti c-ati meritat-o criminalilor!

Sursă: http://sceptik.wordpress.com/2008/01/20/stresul/

Multumiri lui Mihail Bacauanu, webmasterul
Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Sept 25, 2010 3:37 pm

بسم الله الرحمن الرحيم



Assalam aleikum wa rahmatullah wa barakatuhu!

DESPRE ADEVARATA LIBERTATE

.........Ceea ce face situatia noastra si mai provocatoare este faptul ca sistemul intelectual, moral si politic occidental, asa cum este infatisat si propagat astazi, este potrivit si adaptabil naturii umane.In mod natural oamenii sunt atrasi de el.
Campionii gandirii si civilizatiei moderne pretind ca viziunea lor vine din "libertate", pretentie pe care trebuie sa o luam in serios, mai ales acum, cand gandirea socialista s-a vestejit odata cu decesul comunismului sovietic.Aceasta a fost luata in sensul ca un sistem bazat pe notiunile occidentale este singurul care poate dura.
Oponentii Revolutiei Islamice se bazeaza pe principiul "libertatii" si isi atrag multa putere de aici, pentru ca libertatea reprezinta un tel uman central, instinctiv.Cand libertatea e descrisa ca permitand oamenilor sa faca tot ceea ce doresc, aceasta descriere se potriveste indemnului uman puternic de a trai liberi de ingradiri.Dar, in practica, libertatea fara limite nu este posibila, iar libertatea, asa cum o defineste Occidentul, este reductibila la o licenta sau la a fi liber de intruziunile altora.
Astfel, etalonul este reprezentat de gandul si dorinta oamenilor, insemnand ca majoritatea trebuie sa decida care sunt limitele libertatii si sa faca legi si reguli pe aceasta baza.
Campionii valorilor moderne cred ca niciun obstacol nu trebuie pus in calea oamenilor, obstacol care i-ar impiedica sa faca ceea ce vor - doar daca aceste dorinte nu sunt in contradictie cu ale altora.Cu toate ca trebuie sa contina o serie de restrictii stabilite de om, sistemul este in general de acord cu dorintele si nevoiele instinctive si de baza ale omului, care nu trebuie invatate.Cu alte cuvinte, toate inclinatiile fizice lumesti pe care ordinea occidentala actuala le satisface, sunt motivatii puternice in viata fiecarui om.Nicio munca sau educatie nu e necesara pentru a identifica aceste inclinatii naturale, iar un sistem care satisface nevoile implicate pare foarte atractiv.
Revolutia noastra, dimpotriva, a chemat oamenii la valori a caror atingere necesita multa vointa, efort si munca.Ne bazam sistemul pe abstinenta, onestitate si corectitudine, care nu sunt innascute in natura umana.Si cu toate ca oamenii au talentul de a le atinge, pentru a le indeplinii, trebuie sa treaca peste multe dificultati si sa accepte sa plateasca datoriile morale prin munca.
Astfel, oponentii revolutiei noastre, in timp ce poseda multa putere economica, politica, militara, stiintifica si tehnologica, pun in fata un set de valori care sunt in acord cu nevoile si inclinatiile umane de baza.Aceasta face ca sistemul lor sa arate ca si cand ar avea o viziune naturala si morala si utopica.
Occidentul pretinde nu numai ca permite oamenilor sa fie liberi de restrictii asupra comportamentului si dorintelor lor instinctive, dar si ca o asemenea viata este superior morala fata de celelalte sisteme, pentru ca telul principal al vietii omului - dorinta de libertate - este indeplinit.
E adevarat, oamenii nu sunt atrasi de nimic altceva asa cum sunt atrasi de libertate si niciodata nu s-au sacrificat atat de mult pentru atingerea unui tel , asa cum au facut-o pentru libertate.Astazi, oamenilor li se ofera un sistem care ii invita sa manance si sa bea cum le place, sa se imbrace si sa vorbeasca asa cum doresc si sa gandeasca liber.Simultan, telul vietii intr-un asemenea sistem sunt proprietatea si puterea, amandoua fiind vazute ca servind cel mai mare si mai sfant scop al umanitatii, anume libertatea, folosindu-se instinctele umane cele mai adanci si puternice pentru a-si consolida pozitia.Acest lucru e inselator, pentru ca, in ciuda a ceea ce pretinde, Occidentu e departe de a realiza adevarata libertate.Noi vrem un sistem bazat pe abstinenta si moralitate inalta, care se realizeaza numai prin eforturi necrutatoare si curaj de angajare in crestere morala si spirituala.Aceasta este libertatea adevarata, dar oamenii au nevoie sa fie invatati sa o priveasca astfel.

Fragment din cartea ISLAM, DIALOG SI SOCIETATE CIVILA scrisa de MOHAMMAD KHATAMI (fost presedinte al Repubilcii Islamice Iran), carte aparuta la editura ARGUS in anul 2001.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
ahmed yusuf

ahmed yusuf


Mesaje : 116
Data de inscriere : 19/02/2010
Varsta : 53

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeVin Noi 12, 2010 4:11 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum wa rahmatullah wa barakatuhu!

O ANALIZA A NEFERICIRII SI A DIFICULTATILOR VIETII (1)

Chestiunea dreptatii divine implica anumite probleme, cum ar fi cele privind existenta dezastrelor, pierderilor si nefericirilor in ordinea naturala, a inegalitatilor din ordinea sociala.Aceasta chestiune ridica in fapt o intreaga furtuna de intrebari si de obiectii in mintea multor oameni.Problema cu care se confrunta este intr-o atat de mare masura fundamentala incat ceea ce a inceput sub forma indoielilor si ezitarilor sfarseste prin a deveni un complex indisolubil.
Unii oameni intreaba cum este posibil ca intr-o lume creata pe bazele inteligentei si intelepciunii poate sa existe atat de multa suferinta, durere si rautate; ei se intreaba de asemenea de ce lumea trebuie sa se supuna in permanenta loviturilor succesive, dificultatilor si nenorocului, fiind pe drumul unei continue degradari.
Cum este posibil in anumite parti ale lumii evenimente teribile, catastrofe inevitabile se abat asupra oamenilor, cauzand pierderi si distrugeri incalculabile?De ce un om este frumos si unul urat, de ce unul este bolnav si altul sanatos?De ce oamenii nu sunt creati egali?Inegalitatea dintre ei nu inseamna oare o absenta a dreptatii in univers?
In ordinea lucrurilor, dreptatea depinde - spun ei - de absenta oricarei discriminari sau dezastru, precum si de absenta oricarei boli, slabiciuni sau a oricarui defect care ar putea modifica dreptatea si perfectiunea.

(InshAllah, va urma)

Fragment din cartea DUMNEZEU SI ATRIBUTELE SALE de SAYYID MUJTABA MUSAVI LARI
Sus In jos
http://bloguluyusuf.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Noi 17, 2010 4:07 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum wa rahmatullah wa barakatuhu!


O ANALIZA A NEFERICIRII SI A DIFICULTATILOR VIETII (2)

Trebuie sa incepem prin a admite ca modul in care ne raportam la evenimentele si obiectele din univers nu ne permite sa patrundem adancimile fenomenelor; nu putem analiza in mod adecvat scopurile lucrurilor.
Intelegerea noastra initiala a evenimentelor neplacute si a dezastrelor este menita sa fie superficiala; nu suntem pregatiti sa recunoastem orice adevar situat dincolo de prima noastra impresie. Nu putem, inca de la inceput, sa fixam scopul ultim al acestor evenimente si - prin urmare le privim ca semne ale nedreptatii.Sentimentele noastre se acutizeaza si ne conduc la cele mai ilogice analize.
Dar daca am reflecta ceva mai profund, am putea constata faptul ca aceasta evaluare unidimensionala, pe baza careia numim un lucru nedrept, vine tocmai din faptul ca noi preluam drept criteriu de referinta interesele noastre si interesele persoanelor care ne sunt apropiate.Tot ceea ce serveste intereselor noastre este bun si tot ceea ce ne afecteaza este rau.Cu alte cuvinte, modul in care ne raportam la bine si la rau este bazat pe o perceptie ingusta, pe orizonturile luminate ale gandirii si lipsa cunoasterii normelor care guverneaza creatia.
Este existenta noastra singurul lucru implicat in toate evenimentele?Putem introduce in discutie profitul si pierderea noastra atunci cand vorbim despre bine si rau?Lumea noastra materiala nu inceteaza sa evolueze.Evenimente care nu exista astazi se vor intampla maine; unele lucruri vor disparea si altele le vor lua locul.
Este evident ca ceea ce este astazi in folosul unor oameni va inceta sa mai existe maine.Dar noi, fiintele umane, care suntem atat de atasati de existenta noastra si de lucrurile din lume, ne bucuram cand avem unele lucruri si ne intristam cand le pierdem.Dar in ciuda omului si a obisnuintelor sale, natura schimbatoare a lumii produce in continuare fenomene care se schimba.Daca lumea nu ar fi inglobat posibilitatea schimbarii, insasi fenomenele nu ar exista si - ca urmare - nu s-ar pune problema existentei binelui si raului.
In ipotetica lume schimbatoare nu ar exista nici pierdere, nici deficienta, nici crestere sau dezvoltare, niciun contrast sau diferenta, nicio varietate sau multiplicitate, n-ar exista nici criterii, limite sau legi sociale, umane sau morale.Dezvoltarea si schimbarea sunt rezultatul miscarii si rotatiei planetelor, daca aceasta ar inceta sa existe, n-ar exista nici pamant, luna sau soare, nici zi, saptamana sau an.

(InshAllah, va urma)

Fragment din cartea DUMNEZEU SI ATRIBUTELE SALE de SAYYID MUJTABA MUSAVI LARI
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Noi 21, 2010 4:32 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam maleikum wa rahmatullah wa barakatuhu!


POVESTE - CADOU



Un om l-a întrebat pe Dumnezeu cum e în Iad şi cum e în Rai. Dumnezeu atunci i-a arătat 2 uşi identice şi l-a invitat pe om să le deschidă pe rând. Omul a deschis prima uşa. Dincolo de ea a văzut o masă mare, pe care în mijlocul ei, stătea un ciaun imens plin cu mâncare iar de jur în prejurul ei erau mii de oameni care aveau legate de mâini linguri cu cozi de 3 metri lungime. Oamenii erau trişti, slabi şi jegăriţi. Încercau zadarnic să se hrănească pe sine dar, din cauza cozilor prea lungi ale lingurilor nu reuşeau să ajungă cu propria lingura, la propria gură. Omul atunci a deschis şi pe cea de-a doua uşă…şi nu mică i-a fost mirarea când a văzut o masă asemenea celei de dinainte cu un ceaun la fel de plin, cu tot atâţia oameni de jur în prejurul ei, care şi ei aveau legate de mâini tot acelaşi fel de linguri cu aceleaşi cozi lungi de 3 metri, numai că de data asta, oamenii erau voioşi, împliniţi la trup şi rumeni în obraji. Ei însă nu încercau să se hrănească fiecare pe sine ci datorită lungimii cozilor lingurilor lor, ei se hrăneau unul pe altul. Omul a închis uşa şi s-a uitat la Dumnezeu. Dragă Omule, în Iad ajung oamenii care toată viaţa au încercat să se hrănească pe sine…pe când în Rai…ajung aceia care au înţeles că hrănind pe alţii, se hrănesc şi pe ei. Şi da, omule, Iadul şi Raiul îţi stau la îndemână şi cât eşti pe Pământ. Totul stă în alegerile tale…să trăieşti în Iad…sau să trăieşti în Rai!
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI   SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI - Pagina 2 I_icon_minitime

Sus In jos
 
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Probleme pe care un musulman trebuie sa le evite...
» SPUNE-TI PAREREA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: RELIGIA ISLAM :: GENERALITATI DESPRE RELIGIA ISLAMICA-
Mergi direct la: