Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
Admin
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
ascary
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
ahmed yusuf
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
Corina
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
nargis b
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
io@n@
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
jadhha
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
Miss Surya
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
Selma Nuran
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Martie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
Admin
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
ahmed yusuf
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
nargis b
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
io@n@
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
Corina
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
ilayda
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
Noor
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
Selma Nuran
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
Umm Adam
DE LA LUME ADUNATE Vote_lcapDE LA LUME ADUNATE Voting_barDE LA LUME ADUNATE Vote_rcap 
VIZITATORI
DE LA LUME ADUNATE Labels=0

 

 DE LA LUME ADUNATE

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

DE LA LUME ADUNATE Empty
MesajSubiect: DE LA LUME ADUNATE   DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeVin Oct 16, 2009 3:05 pm

GRIJI INUTILE

Daca ne uitam la viata noastra si mai ales la preocuparile noastre, vom observa ca intreaga noastra energie se consuma pentru lucruri pe care Allah deja ni le-a garantat, ni le-a scris de cand eram in pantecele memelor noastre...

Cand fătul primeste suflet, Allah porunceste ingerului sa scrie daca fătul se va naste, daca va fi baiat sau fată, cat timp va trai si va scrie si proviziile sale, inzestrarile pe care le va primi in timpul vietii.

Dar omul cauta sa isi asigure ceva ce deja a fost scris, proviziile pentru aceasta lume, si uita cu desavarsire ceva ce nu a fost scris... proviziile din Viata de Apoi, pentru care trebuie sa se straduiasca acum, in aceasta viata. Allah Preainaltul a scris cat vom aveam in aceasta lume, sunt asigurati din punctul acesta de vedere, dar trebuie sa ne asiguram noi intrarea in Paradis, prin faptele noastre. Noi suntem atat de ocupati sa ne asiguram mancarea si un trai bun aici, dar nu ne mai ramane timp sa ne construim casa din Rai...

Ar trebui sa ne aducem aminte cum Allah ne-a asigurat hrana in aceasta lume, cum de fiecare data cand a taiat o cale, ne-a dat dublul ei... fara ca noi sa trebuiasca sa depunem un efort. Cand eram in pantecul mamei, aveam o singura cale de hrana, cordonul ombilical... Cand ne-am nascut, acest canal a fost taiat si ne-au fost date doua cai de a ne hrani... pieptul mamei, a carui hrana stie sa fie rece cand ne este cald si calda cand ne este frig. Cand nu am mai putut sa luam hrana de la aceste doua cai, Allah ne-a oferit patru cai: doua lichide - apa si laptele si doua solide - carnea si fructele, legumele. Niciodata Allah nu a inchis o cale, fara sa deschida alte cai...

Si cand omul moare cele patru cai se inchid, dar se vor deschide alte opt cai - Portile Paradisului. Dar acestea nu ii sunt garantate omului, acestea trebuie sa le ravneasca si trebuie sa se straduiasca pentru ele. Caile catre pierzanie in Viata de Apoi sunt mai multe si poate mai usoare, dar ce mare va fi chinul... Allah sa ne fereasca de ele!

Asadar, frati si surori, sa ne trezim, sa ne gandim pentru ce merita sa muncim mai mult? Pentru ceva ce ne-a fost asigurat deja, sau pentru ceva ce trebuie sa castigam? Viata aceasta este efemera, dar Viata de Apoi este vesnica...

Sursa:blogul Abu al Ola
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

DE LA LUME ADUNATE Empty
MesajSubiect: Re: DE LA LUME ADUNATE   DE LA LUME ADUNATE I_icon_minitimeVin Oct 16, 2009 3:08 pm

Povestea lui Burseesah


Erau odata trei barbati dintre Bani Israil care fura chemati la lupta pe calea lui Allah. Ei acceptara chemarea, insa isi faceau griji pentru sora lor, care nu ar mai fi avut pe nimeni sa aiba grija de ea. Dupa cateva discutii, ei cazura de acord ca cel mai bun lucru pentru ea, ar fi fost sa o incredinteze persoanei celei mai demne de incredere, din oras.

Si era un om pios, pe nume Burseesah, care traia intr-un templu si isi inchina intreaga viata adorarii lui Allah. Ei venira la Burseesah si ii spusera:
"O, Burseesah. Noi te cunoastem a fi un barbat pios si demn de incredere. Suntem chemati la lupta pe calea lui Allah si vrem sa o lasam pe sora noastra la tine. O, Burseesah! nu ne incredem in nimeni in oras, in afara de tine. Te rugam, ai grija de sora noastra."
Burseesah raspunse imediat:
"AwudhuBillah!(caut adapost la Allah). Plecati de aici. Am jurat sa-mi petrec timpul adorandu-l pe Allah! Nu vreau sa am de-a face cu astfel de lucruri si sa fiu impovarat cu a avea de cineva."
Cei trei ii spusera:
"O, Burseesah! Nu avem pe altcineva sa o lasam in grija. Nu o putem lasa la nimeni altcineva si nu avem incredere in nimeni altul. Te rugam, ai grija de sora noastra!"

Shaytaan auzi discutia, si veni la Burseesah.
"Burseesah..." Waswaas ( soaptele rele) incepura. "Burseesah, daca nu vei avea grija de ea, ea ar putea fi incredintata cuiva care nu este demn de incredere! Trebuie sa-ti asumi tu aceasta responsabilitate."

Burseesah asculta si fu de acord in cele din urma sa aiba grija de ea. El le spuse fratilor ei sa o lase intr-o casa separata, astfel ca ea sa nu il distraga de la adorare. Ei o lasara acolo, isi luara ramas bun si plecare in jihad.

Burseesah isi continua actele de adorare ca de obicei, si in timpul zilei lasa mancare pe treptele casei sale, astfel incat femeia trebuia sa iasa din casa, ca sa-si ia mancarea. Astfel ei nu se vedeau niciodata, si Burseesah nu-si parasea niciodata locul de rugaciune.

Timpul trecea. Shaytaan veni la Burseesah.

"Burseesah..." sopti el, " Nu poti lasa mancarea pe trepetele casei tale! Cand iese ea din casa, s-ar putea ca cineva sa o vada singura. Si sa profite de ea. Decat ca ea sa-si paraseasca odaia, mai bine te duci tu la casa ei si lasi mancarea pe treptele ei."

Burseesah se hotara ca era un lucru bun, si trecu pragul pe care Shaytaan il imbracase intr-o haina de virtute. Astfel in cursul zilei, Burseesah isi lasa locul de rugaciune si mergea la casa ei si lasa mancare pe treptele acesteia.

Aceasta se intampla o buna bucata de timp, si cursa fiind intinsa, Shaytaan trecu la urmatorul pas.

"Burseeeeesah..." sopti el din nou, "Burseeeesah...tu lasi mancarea pe treptele casei ei, insa totusi nu e bine. Ea trebuie sa deschida usa, sa-si ia mancarea. Ar putea cineva sa o vada si ea este atat de frumoasa. Este FOARTE frumoasa."

Acel rob al lui Allah, care nu o vazuse niciodata, incepu sa fie tentat de soaptele lui Shaytaan, despre frumusetea ei.
"Burseesah, frumusetea ei este ametitoare si daca cineva o va vedea, ar putea incerca ceva. Va trebui sa lasi mancare INAUNTRUL casei ei. Nu trebuie sa te uiti la ea. Doar bate la usa, si da-i mancarea, cand ea deschide usa."

Burseesah nu vazu nici un rau in asta. La urma urmei, astfel va impiedica oamenii sa se uite la ea. Inca o inselaciune imbracata in virtute. Si astfel, iarasi, Burseesah isi parasea locul de rugaciune, se ducea la casa ei si batea la usa, pentru a-i inmana mancarea.

Timpul trecea. Shaytaan avea rabdare inainte de a-si pune urmatorul plan in aplicare.

Shaytaan reveni, dupa un timp.

“Burseeesah…nu o poti lasa pe sarmana femeie singura. Fara cineva care sa vorbeasca cu ea. Este singura, Burseesah. Doar vorbeste-i. Nu e nici un rau, sa-i spui Salaam si sa o intrebi cum ii mai merge. Poti vorbi cu ea din spatele usii...nu trebuie sa te uiti la ea...vorbeste doar, de afara."

Lui ii placu ideea si ducandu-se cu mancarea, ii vorbi din spatele usii, in timp ce ea era in odaia ei. Vorbeau ore intregi in fiecare zi si relatia intre ei incepu sa devina mai stransa.

Lui Shaytaan ii fu din ce in ce mai usor sa-l traga spre urmatorul pas. “Burseeesah….. Burseesah….nu poti sa stai doar in spatele usii. Va cunoasteti deja destul de bine, ca sa puteti sta in aceeasi odaie. Doar stai cu ea in aceeasi camera si vorbeste-i. Nu trebuie sa te uiti la ea. Doar stai cu ea in acceasi odaie."

Burseesah urma sfatul lui Shaytaan. Si cu fiecare data, discutia lor devenea mai intima, si ei incepura sa stea mai aproape ....si mai aproape...si mai aproape.
El o tinu de mana...sarutul urma cateva zile mai tarziu...pana cand ei facura zinaa (adulter).

"Ohhhhh, ce am facut!" se gandi Burseesah, cand realiza pacatul.

– Dintr-un adorator al lui Allah...sa devii un fornicator. -

Insa povestea nu se termina aici.

Din acea noapte, femeia ramase insarcinata. Noua luni mai tarziu, ea nascu un baiat.
Soaptele familiare incepura din nou, caci Shaytaan curgea prin vinele lui Burseesah, ca si sangele lui.

“Burseeesaah…cand vor veni fratii ei si o vor gasi pe sora lor cu un copil din zinaa, vei avea necaz mare! Nu este decat o singura cale, sa rezolvi problema. Burseesah……..va trebui sa omori copilul! Scapa de evidente!"

Spaima si disperare cuprinse mintea lui Burseesah si el asculta soaptele lui Shaytaan. El facu ceea ce auzise si ucise copilul.
“Ohhhh Burseesah. Crezi ca femeia va tine in secret faptul ca i-ai omorat copilul? Nuuuu... Burseesah…..singurul lucru pe care-l poti face este sa o ucizi si pe ea.!"
Burseesah o ucise si ingropa pe mama si pe copil, in casa lui si acoperi locul cu o piatra.

- Dintr-un adorator al lui Allah...sa devii un criminal. -


Cei trei frati se intoarsera si venira sa-si salute sora. Nu o gasira nicaieri. Se dusera la casa lui Burseesah si il intrebara,
"Unde este sora noastra?"
"A murit, " spuse el si arata spre un mormant fals. Fratii ei se intristara si facura Du'a pentru ea.
Noaptea, cand se culcara, Shaytaan veni in visele lor si le spuse ceea ce se intamplase.
“Burseesah v-a mintit! Burseesah a ucis-o pe sora voastra! Burseesah a facut zinaa cu ea! Ea este ingropata sub piatra din casa lui!"
Trezindu-se dimineata, si vorbind despre visele lor, ei povestira acelasi vis si sa gandira ca trebuie sa fie ceva adevarat.
Mai intai sapara mormantul aratat de Burseesah si nu gasira nimic. Ei se napustira in casa lui Burseesah si ii cerura sa le spuna adevarul. Unul dintre ei vazu piatra si o ridica, gasind pe sora lor si pe copil.

"Ce s-a intamplat cu sora noastra?" striga cel mai mare dintre frati. Ei il fortara pe Burseesah sa marturiseasca si el le spuse totul.

Burseesah fu dus la judecata, unde marturisi totul, regelui. Acesta dadu ordin ca Burseesah sa fie executat. Pe cand il trageau spre locul executiei, spaima il cuprinse pe Burseesah. Pentru prima data in decursul acestor zile, Shaytaan aparu in fata lui si ii spuse:
“Oh Burseesah! Asculta! Uita-te la mine! Eu sunt cel care ti-a soptit mereu in tot acest timp! Eu sunt Shaytaan!"
Spaima lui Burseesah crescu si mai mult, in vreme ce era adusa securea!
"Sa stii ca te pot scapa. Eu te-am impins la aceasta si eu te pot scapa!"
“Oh Shaytaan, ce sa fac?!" striga Burseesah.

Cu un ranjet, Shaytaan spuse:
"Fa sujud in fata mea. Eu sunt Shaytaan si eu te voi salva! Pleaca-te si prosterneaza-te in fata mea!"
Burseesah cazu la pamant si facu sujud in fata lui Shaytaan, si in clipa in care facu aceasta, Shaytaan il parasi!

…..si Burseesah fu executat...

Dintr-un rob adorator al lui Allah, prosternandu-se in fata lui Allah...sa devii un rob al lui Shaytaan...prosternandu-te in fata lui Shaytaan.
De la Imaan...la cel mai rau fel de kufr - prosternarea in fata lui Shaytaan!
Cine isi poate imagina un rob adorator al lui Allah, facand sujud in fata lui Shaytaan?!

Imagineza-ti insa ca Shaytaan ar fi venit de la inceput la Burseesah si ar fi zis "Burseesah fa sujud in fata mea", oare ar fi facut Burseesah aceasta? NU!
Daca Shaytaan ar fi venit de la inceput la Burseesah si ar fi spus "comite o crima", oare el ar fi comis-o? NU!
Daca Shaytaan ar fi venit de la inceput la Burseesah "comite zinaa" oare el ar fi facut aceasta? NU!


Insa Shaytaan cunoaste jocul! El isi joaca trucurile inca de pe vremea lui Adam. Metoda clasica pentru a rataci oamenii. Prin inselaciune, pas cu pas. Acesta este felul in care Shaytaan se taraste la picioarele tale si te inseala. Astfel, chiar daca ceva PARE a fi un pacat neinsemnat, fii atent. Poate fi inceputul unei capcane.


"O, voi cei care credeti! Nu urmati pasii lui Seitan! Aceluia care urmeaza pasii lui Seitan el ii porunceste ticalosia si lucrul oprit." (Surat An-Nur: 21)

Sursa: Turntoislam
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
 
DE LA LUME ADUNATE
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ramadan in lume...
» Mecca are cel mai mare ceas din lume

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: GENERAL :: ANUNTURİLE COMUNİTATİİ-
Mergi direct la: