Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
Top postatori
Noor İslam
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
Admin
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
ascary
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
ahmed yusuf
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
Corina
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
nargis b
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
io@n@
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
jadhha
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
Miss Surya
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
Selma Nuran
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Martie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
Admin
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
ahmed yusuf
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
nargis b
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
io@n@
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
Corina
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
ilayda
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
Noor
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
Selma Nuran
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
Umm Adam
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_lcapSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Voting_barSalah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Vote_rcap 
VIZITATORI
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Labels=0

 

 Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare)

In jos 
AutorMesaj
Umm Adam




Mesaje : 3
Data de inscriere : 08/11/2009

Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) Empty
MesajSubiect: Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare)   Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare) I_icon_minitimeSam Ian 16, 2010 9:00 pm

Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare)

Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.

Face parte din traditia Profetului Muhammad (Sallaallahu 'alayhi wasallam) ca atunci cind vrem sa luam o hotarire intr-o anumita privinta si sintem confuzi, sa implinim rugaciunea pentru indrumare, Salah Al-Istikhara.

Se relateaza intr-un hadeeth saheeh Bukhari (Volumul 2, cartea 21, numarul 263):

„Relatat de Jabir bin 'Abdullah: “Profetul (Sallaallahu 'alayhi wasallam) ne invata sa facem Istikhara (rugaciunea de indrumare) in toate situatiile, asa cum ne învata o soorah din Qu'ran. Ne-a spus: <<Daca cineva vrea sa faca ceva, sa faca doua rak'ahs de rugaciune, in afara de cele obligatorii, si apoi sa se roage, spunand: „Allahumma inni astakhiru-ka bi-'ilmi-ka wa astaqdiru-ka bi-qudrati-ka wa as'alu-ka min fadli-ka 'l-'azim fa-inna-ka taqdiru wa la aqdiru wa ta'lamu wa la a'lamu wa Anta 'Allamu 'l-ghuyub. Allahumma in kunta ta'lamu anna hadha 'l-amra khairun li fi dini wa dunyaya wa akhirati wa 'aqibati amri wa 'ajili-hi wa ajili-h: fa-'qdir-hu li wa yassir-hu li thumma barik li fi-h. Wa illa fa-'srif-hu 'an-ni wa yassir liya 'l-khaira haithu kana ma kuntu wa raddi-ni bi-qada'i-ka ya Arhama 'r-rahimin.” >>”

Ceea ce s-ar traduce astfel:

“O, Allah, caut indrumarea Ta in stiinta Ta si caut forta in puterea Ta si iti cer din favorurile Tale nepieritoare, caci cu adevarat, Tu poti, in timp ce eu nu pot, si cu adevarat, Tu stii, in timp ce eu nu stiu, si Tu esti Cunoscatorul celor nevazute. O, Allah, daca stii ca acest lucru (acum se mentioneaza despre ce e vorba, in loc de cuvintele hadha 'l-amra din du'aa' in limba araba) este bun pentru mine in religia mea, in viata mea si in sfirsitul ei, atunci porunceste-l si usureaza-l pentru mine. Si, daca stii ca acest lucru este rau pentru mine, in religia mea, in viata mea si in sfirsitul ei, atunci indeparteaza-l de mine si indeparteaza-ma de el si hotareste pentru mine ceea ce este bine, oricare ar fi acesta, si fa-ma multumit de acesta”.

Ibn Hajr (Allah sa aiba mila de el) a spus despre acest hadeeth:

“Istikhaarah este un cuvint care semnifica adresarea unei rugaminti catre Allah, astfel incit El sa ne ajute sa luam o hotarire, adica sa alegem ce este mai bun pentru noi dintre doua lucruri atunci cind ne gasim in situatia de a face o astfel de alegere."

Putem implini Al-Istikhaarah numai atunci cind trebuie sa luam o decizie cu referire la niste aspecte care nu sint nici obligatorii, nici interzise. De exemplu, o persoana nu poate face istikhara pentru a hotari daca sa mearga la Hajj sau nu. Daca are resursele financiare necesare si indeplineste celelalte conditii, atunci Hajj-ul este obligatoriu si nu are de ales. In mod asemanator, cineva nu poate face rugaciunea de indrumare pentru a se hotari daca sa renunte sau nu la fumat. Fumatul este haraam si este necesara renuntarea la cest obicei.

Insa atunci cind ne referim la chestiunile permise putem implini Al-Istikhara pentru a alege intre doua oferte de munca, de exemplu, sau pentru a ne hotari daca sa ne casatorim cu cineva sau nu etc.

Exista o serie de conceptii gresite legate de Istikhaarah, cum ar fi:

Multe persoane cred ca Salaah-al-istikhaarah poate fi implinit numai dupa 'Ishaa, si ca dupa rugaciune respective persoana trebuie sa mearga sa doarma. Aceasta este o conceptie eronata, deoarece Salah-al-Istikhara poate fi efectuata in orice moment permis din zi si din noapte (exceptie fac perioadele de timp de dupa rasaritul soarelui si cea de dinainte de apusul soarelui).

Istikhaarah mai poate fi implinita si dupa oricare doua rak'ahs de rugaciune Sunnah efectuate, de exemplu dupa cele doua unitati de rugaciune Sunnah efectuate dupa Dhuhr sau doua rak'ahs ale unei rugaciuni optionale (naafil), cu conditia de a intentiona in sufletul nostru ca respectivele doua unitati de rugaciune sa fie nu doar Sunnah sau Naafil, ci si acelea care preced Istikhara.

Unii cred ca trebuie sa aiba un vis dupa ce implinesc Istikhaarah, iar acest vis va fi cel care le va da raspunsul la dilema lor. Insa nu exista dovezi solide care sa sprijine o astfel de conceptie.

Este suficient sa facem rugaciunea Istikaarah o singura data pentru a anumita chestiune, nu trebuie sa exageram si sa implinim aceasta rugaciune incontinuu, pina ni se pare ca ne-am primit raspunsul, dupa cum afirma unii.

De asemenea trebuie sa intelegem faptul ca nu este suficient sa ne punem baza doar in Istikaarah, fara a intreprinde si alte eforturi, cum ar fi cercetarea cit mai temeinica a aspectelor care ne fac confuzi; aceasta se aplica in anumite situatii, cum ar fi alegerea unui loc de munca si alte cazuri asemanatoare etc.

Du'aa' pentru istikaarah poate fi pronuntata fie inainte de Tasleem, fie dupa ce spunem salaam.

Scopul acestei du'aa' este cel de a cauta calauzirea cea dreapta de la Allah Subhanu Wa Ta’ala, pentru ca numai El este atotcunoscator (omniscient), numai la El exista puterea si generozitatea de a face ca toate sa devina mai usoare pentru noi, cei care avem atit de multa nevoie de Allah Subhanu wa Ta’ala, sintem slabi si nu avem nici o cunostinta despre cele nevazute.

Pentru a fi calauziti in alegerea cea buna trebuie ca inima noastra sa nu fie atasata de vreunul din aspectele intre care avem de ales, pentru ca acest lucru ne va nelinisti si noi avem datoria de a fi multumiti si fericiti ce destinul pe care ni l-a trasat noua Allah Subhanu Wa Ta’ala.

Wa 3alaykum assalam wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.
Sus In jos
 
Salah Al-Istikhara (rugaciunea pentru indrumare)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Rugăciunea ~ Salat
» Rugaciunea Exprimata in Pictura
» MODUL IN CARE SE EFECTUEAZA RUGACIUNEA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: RELIGIA ISLAM :: RUGACIUNEA-
Mergi direct la: