Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
    Top postatori
    Noor İslam
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    Admin
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    ascary
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    ahmed yusuf
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    Corina
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    nargis b
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    io@n@
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    jadhha
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    Miss Surya
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    Selma Nuran
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    Ultimele subiecte
    » Ruga rostita in taina de cei necajiti
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

    » Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

    » Munca asidua si darnicia
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

    » Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

    » Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

    » Viata Imamului Hasan (as)
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

    » Viata Fatimei Al Zahraa (as)
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

    » Imamul Ali (as) - Viata sa
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

    »  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

    » Perioada sarcinii
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

    » Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

    » Taqwa - Evlavia
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

    » Ruga tainica a celor care nadajduiesc
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

    » Ruga tainuita a celor ce se caiesc
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

    » Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

    » Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

    » Ruga rostita in taina de cei care se plang
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

    » Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

    » Calea de mijloc - Amr bainal amrain
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

    » Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Martie 2024
    LunMarMierJoiVinSamDum
        123
    45678910
    11121314151617
    18192021222324
    25262728293031
    CalendarCalendar
    geomap

    hit counters
    Bloguri dragi mie
    Noul Musulman
    Blogu'lu'Yusuf
    Hadisuri
    Familia İslamica
    Coranul Tradat
    İslam Romanesc
    Gradinile Credincioşilor
    Dumnezeu ın Coran
    Subiectele cele mai active
    TRADITIA PROFETULUI
    Versetul zilei
    SA NE CUNOASTEM!
    SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
    SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
    Istoria Convertirii Mele...
    Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
    BINE ATI VENIT!
    DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
    INTREBARI & RASPUNSURI
    facebook
    Forumul Despre Islam

    Creează-ți o insignă
    Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
    Noor İslam
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    Admin
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    ahmed yusuf
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    nargis b
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    io@n@
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    Corina
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    ilayda
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    Noor
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    Selma Nuran
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    Umm Adam
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_lcapIubire si Onoare - Greseli flagrante Voting_barIubire si Onoare - Greseli flagrante Vote_rcap 
    VIZITATORI
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Labels=0

     

     Iubire si Onoare - Greseli flagrante

    In jos 
    AutorMesaj
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 426
    Data de inscriere : 08/10/2009
    Varsta : 53
    Localizare : Bucuresti

    Iubire si Onoare - Greseli flagrante Empty
    MesajSubiect: Iubire si Onoare - Greseli flagrante   Iubire si Onoare - Greseli flagrante I_icon_minitimeVin Oct 15, 2010 2:28 pm


    بسم الله الرحمن الرحيم



    Assalam aleikum wa rahmatullah wa barakatuhu!


    Pe Acasa Tv se difuzeaza de aproximativ o luna o telenovela cu "arabi". Deoarece, nivelul intelectual al celor care se uita la telenovele este discutabil, ma simt nevoita sa fac cateva precizari. In limita timpului disponibil voi face cunoscute toate greselile acestei telenovele din punct de vedere islamic. Nu de alta, dar sunt convinsa ca telenovelistele, nu prea au cultura generala araba sau islamica si ar putea crede ca multe "realitati "din film ar avea vreun substrat islamic.

    Nu urmaresc de regula telenovele, insa pe aceasta am urmarit-o de la inceput pentru a analiza perspectiva islamica si arabeasca din film.Concluzia e ca sunt tot mai nemultumita de documentarea celor de Acasa cu privire la lumea araba si Islamul. Desi producatorii, insista ca lumea araba din film este una de fictiune, atunci as fi preferat sa nu ia in deradere religia Islamica si sa nu puna pe seama Coranului lucruri care nu au nici o legatura cu acesta.

    De aceea, voi posta toate greselile semnalate in urma vizionarii acestei telenovele de "succes". La cat sunt de multe, probabil ca voi ajunge la numarul 1001.

    1.Cea mai mare greseala care efectiv ma scarbeste este dansul belly dance. Imi pare rau sa ii dezamagesc, insa acest dans nu este practicat de femeile musulmane credincioase in public de fata cu toti barbatii din familie. Acest dans este o traditie in lumea araba si nu are legatura cu Islamul, pacat ca producatorii nu au aflat ca femeile care danseaza asa in fata tuturor barbatilor sunt doar niste prostituate si barbatii care le privesc sunt persoane cu o moralitate indoielnica.


    2. Culoarea roz este culoarea pacatului?
    S-a facut mare scandal la curtea emirului pe seama sosetelor si valului roz al fetitei Nur. Aceasta a fost acuzata ca poarta culoarea pacatului.
    E o idee falsa care nu are nici un argument solid in Islam care sa o sustina. Nu exista conceptul de culori pacatoase sau culori virtuoase in islam. Nu exista nici macar culori interzise. Daca scenaristul s-ar fi obosit sa deschida cateva videoclipuri sau imagini din tarile islamice ar fi constatat ca lumea islamica iubeste culoarea, inclusiv cea roz, sunt zone unde culorile sunt imbinate intr-un stil uimitor si fascinant.
    In Islam femeilor musulmane le sunt permise toate culorile.




    3.Exista vreo ierarhie a sotiilor intr-o familie poligama? Desi filmul pune accent pe prima sotie care dicteaza celorlalte sotii si in acelasi timp, este si soacra lider, acest lucru nu se regaseste in Islam,pt ca TOATE SOTIILE SUNT EGALE.
    De asemenea,a fost promovata ideea ca prima sotie trebuie in ziua nuntii sotului ei cu a doua sotie, sa ii puna pe deget inelul de casatorie celei de a 2 sotii si sa o imbratiseze. In realitate, lucrurile nu stau chiar asa si cele doua pot sa nu se cunoasca niciodata.
    Mai mult, sotul trebuiesa le asigure locuinte separate.




    4.In primele episoade s-a prezentat dovada virginitatii proaspetei sotii Soraya. Tot palatul o astepta cu cearsaful, de parca era o stire de importanta nationala. De fapt, acest obicei este o traditie condamnabila. In Islam, nu ii este permis sotului sa arate, sa vorbeasca despre acest lucru deoarece acesta este unul dintre secretele casatoriei.Deci nu ii este permis unui sot sa vorbeasca cu oamenii despre acest lucru si nici oamenilor sa intrebe despre el. Sangele nu este un semn distinctiv intre o femeie decenta si celelalte. Cererea acestei dovezi poate fi o sursa de anxietate si stress intre cei doi soti, si acest lucru poate cauza neplaceri grave sotiei, precum si resentimente intre cei doi soti pe termen lung din cauza disconfortului provocat de prima lor noapte. Aceasta traditie reprobabila poate fi cauza ptr care unele femei sa fie acuzate pe nedrept de imoralitate desi ele sunt inocente. A cere dovada virginitatii contravine discretiei si modestiei islamice, deoarece intimitatea intre sot si sotie este strict o problema a cuplului si nu se cuvine sa se discute cu altii despre acest lucru, chiar daca acesti altii sunt familia sotului.

    5. O alta greseala majora: rugaciunea. Musulmanii sub nici o forma, nu fac rugaciunea precum emirul din telenovela. E total gresita , in plus nu este recitat Coranul, emirul facand cateva miscari tribale fugitive, ridicand mainile si capul sus, elemente care nu se regasesc in rugaciunea musulmanului.

    Sa nu uitam, ca toti musulmanii se roaga la fel si in religia Islamica nu sunt acceptate inovatiile in rugaciune, musulmanii de astazi rugandu-se exact ca musulmanii de acum 14 secole.






    6. In film exista scene in care sotia musulmana, aflata singura intr-o incapere cu sotul ei, poarta val de fata cu acesta. Este absolut gresit.






    7.Revista "The One" este considerata in Emirat un pacat. De fapt, acest gen de reviste nu sunt interzise in Islam, femeii musulmane fiindu- i permis sa citeasca reviste pentru femei.






    8. Reactia Emirului cand i s-a nascut o fetita nu corespunde cu realitatea, deoarece in Islam atat fetele cat si baietii reprezinta o binecuvantare. Sa nu uitam ca profetul Mohamed (swas) a avut 2 fete si un singur baiat care a murit in primii ani de viata. Acesta nu s-a plans niciodata de faptul ca are doar fete, din contra a fost un tata iubitor si exemplar.
    Preferinta pentru baieti este un obicei din perioada pre-islamica care a fost abrogat odata cu Profetul Mohamed (swas) si nu se mai intalneste in ziua de astazi.




    9. La inceptul episodului 4, se petrece o faza incredibila . Emirii imbracati in disdasa ( imbracamintea alba a barbatilor) abordeaza intr-o camera separata subiecte religioase, in timp ce o d-soara blonda imbracata sumar le danseaza belly dance.Culmea, din gura emirilor imbracati intr-un alb imaculat, numai numele lui Allah este invocat, in timp ce se asista la un dans condamnat de Islam. Voi repeta, acest dans in public este doar pentru femei si barbati de o moralitate indoielnica.
    Faza aceasta este ca si cum un patriarh ortodox ar aborda teme religioase impreuna cu alti teologi, in timp ce o d-soara imbracata sumar le-ar dansa pe manele.



    10. Solutia gasita de "Inteleptul Emiratului" ptr Amir : o nevasta in emirat si o amanta la Bucuresti. Nici un musulman credincios nu indeamna pe cineva sa comita adulter.
    Mai mult , acest intelept ar trebui sa stie ca in Islam daca sfatuiesti un musulman sa comita un pacat, preiei si tu la randul tau, automat pacatul pe care acesta il face.Cu alte cuvinte, trebuie sa iti asumi pacatul adulterului, pentru sfatul dat.



    11. In primul episod are loc o "binecuvantare" cu ulei a Sorayei, noua mireasa a lui Aziz, de catre sotiile emirului. Prin aceasta " ungere cu ulei" sotiile ii sterg pacatele Sorayei si ii ureaza sa aiba cat mai multi prunci baieti.

    Ei bine, in Islam nu exista aceasta practica fiind clar o blasfemie, doar Allah este cel care iarta pacatele oamenilor si hotaraste fiecare soarta.


    12. In primele episoade, am vazut cum emirul refuza sa o duca la spital pe sotia sa care nastea si cum toti insistau ca ea sa se chinuie si sa nu mearga la doctor, ca si cum aceasta este practica traditionala islamica. Pe langa faptul ca savantii musulmani s-au remarcat prin descoperirile in medicina, tratatele de medicina pe care le-au scris pe cand Europa se afla in secolul intunecat, spitalele pe care le-au infiintat pe vremea cand europenii se contraziceau daca se vor imbolnavi in cazul in care se spala de mai mult de 2 ori pe an.

    Dar pentru a demonstra ca aceasta nu este o practica islamica, sa vedem ce spun relatarile profetice, in care insusi Profetul ii indeamna pe oameni sa caute tratament medical.

    Usamah ibn Shuraik a relatat: „M-am dus la Profet (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) şi l-am găsit alături de companionii săi. Erau atât de calmi şi liniştiţi de parcă erau păsărele deasupra capetelor lor. I-am salutat şi m-am aşezat. Apoi au venit nişte beduini din mai multe locuri. Ei l-au întrebat: «O, Trimis al lui Allah! Trebuie să căutăm tratament medical pentru bolile noastre?» El a răspuns: «Da, trebuie să căutaţi tratament medical, pentră că Allah Preaînaltul nu a lăsat să existe nicio boală care să nu aibă leac, cu excepţia uneia: bătrâneţea.»”*

    Va continua.....

    Sursa:http://dincolo-de-val.blogspot.com/
    Sus In jos
    https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
     
    Iubire si Onoare - Greseli flagrante
    Sus 
    Pagina 1 din 1
     Subiecte similare
    -
    » INTRODUCERE IN ISLAM

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
     :: DIVERSE :: DIVERSE-
    Mergi direct la: