Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Top postatori
Noor İslam
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
Admin
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
ascary
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
ahmed yusuf
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
Corina
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
nargis b
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
io@n@
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
jadhha
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
Miss Surya
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
Selma Nuran
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Ruga rostita in taina de cei necajiti
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

» Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

» Munca asidua si darnicia
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

» Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

» Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

» Viata Imamului Hasan (as)
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

» Viata Fatimei Al Zahraa (as)
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

» Imamul Ali (as) - Viata sa
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

»  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

» Perioada sarcinii
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

» Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

» Taqwa - Evlavia
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

» Ruga tainica a celor care nadajduiesc
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

» Ruga tainuita a celor ce se caiesc
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

» Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

» Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

» Ruga rostita in taina de cei care se plang
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

» Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

» Calea de mijloc - Amr bainal amrain
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

» Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Martie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
geomap

hit counters
Bloguri dragi mie
Noul Musulman
Blogu'lu'Yusuf
Hadisuri
Familia İslamica
Coranul Tradat
İslam Romanesc
Gradinile Credincioşilor
Dumnezeu ın Coran
Subiectele cele mai active
TRADITIA PROFETULUI
Versetul zilei
SA NE CUNOASTEM!
SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
Istoria Convertirii Mele...
Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
BINE ATI VENIT!
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
INTREBARI & RASPUNSURI
facebook
Forumul Despre Islam

Creează-ți o insignă
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
Admin
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
ahmed yusuf
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
nargis b
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
io@n@
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
Corina
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
ilayda
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
Noor
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
Selma Nuran
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
Umm Adam
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_lcapVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Voting_barVIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Vote_rcap 
VIZITATORI
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Labels=0

 

 VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 426
Data de inscriere : 08/10/2009
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR Empty
MesajSubiect: VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR   VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR I_icon_minitimeMier Oct 13, 2010 5:12 am

سم الله الرحمن الرحيم



Assalam aleikum!


VIRTUTIILE INDEPLINIRII DHIKR (Pomenirea lui Allah(swt) )

De Sheikh ul Islam Ibn Taymiyah
1. Abu as-Darda (RA) a spus: Mesagerul lui Allah (saw) a spus, “N-ar trebui sa va informez despre cele mai bune fapte ala voatre, cele mai pure in fata Domnului vostru, care va ridica rangul spre inaltimi, care este cu mult mai bun pentru voi decat cheltuirea de aur si argint, mai bun decat intalnirea cu dusmanul vostru ,ca sa-l puteti apuca de gat si el pe voi?” Ei au raspuns:” Da, intr-adevar,” si el a zis:” Este pomenirea lui Allah”. (At-Tirmidhi)
2. Abu Huraira (RA) a relatat: Mesagerul lui Allah (saw) a spus,” Mufarridunii au mers inainte si au excelat.” Ei au intrebat,”Cine sunt mufarridunii, oh, Mesager al lui Allah?” , el a raspuns, “ Acei barbati si acele femei care Il pomenesc pe Allah mult.” (Muslim)
3.Abdullah ibn Busr (RA) a mentionat ca un om a spus: “Oh, Mesager al lui Allah! Cerintele credintei (iman) au devenit prea multe pentru mine, asadar spune-mi ceva de care ma pot agata.” Profetul (saw) a raspuns, “ Lasa ca limba ta sa nu inceteze a fi inmuiata cu amintirea lui Allah , PreaSlavit fie El.”(At-Tirmidhi).
3. Abu Musa Al-Ashari(RA) a relatat ca Profetul(saw) a spus, “ Exemplele celui care Il pomeneste pe Domnul sau si cel care nu o face sunt ca cel viu si cel mort.”(Bukhari)
4. Abu Huraira(RA) a relatat ca Mesagerul lui Allah (saw) a spus, “Daca cineva sta intr-un loc in care el nu-L pomeneste pe Allah (swt), acolo vor fi lipsuri pentru el ,din partea lui Allah;si daca cineva se intinde intr-un loc in care nu Il aminetste pe Allah (swt), acolo vor fi lipsuri pentru el, din partea lui Allah.” (Abu Dawud)
Sursa : Cuvinte Nobile (Carte)


Semnificatia Dhikr-ului
De Khurram Murad


Dhikr (Pomenirea lui Allah swt) ) nu trebuie sa fie simtit doar de inima si rostit de limba, ci de asemenea sa aibe efect si asupra indeplinirii faptelor bune.
Care este intelesul precis al ‘dhikr’? Care este scopul lui si ce implica acesta?
Implica doar anumite simple rostiri ale limbii, cum ar fi SubhanaAllah ( Slava Lui Allah), Alhamdulillah (Toata lauda fie a Lui Allah) , Allahu Akbar ( Allah este Cel mai Mare), La ilaha ilallah ( Nu exista alta zeitate in afara de Allah)?
Implica numai recitarea a catorva alte versete alese din Coran? Sau e mai mult decat atat?
Bineinteles, ca asemenea rostiri ale limbii si recitarii versetelor din Coran sunt importante. De fapt, ele sunt niste forme foarte importante al dhikr-ului, pentru ca intr-adevar, cele mai bune forme de pomenire sunt cele care implica atat inima ,cat si limba( vorba).
Trebuie sa intelegeti, oricum, ca scopul dhikr-ului este considerabil mai larg. Dhikr (Pomenirea lui Allah) nu trebuie sa fie simtit doar de inima si rostit de limba, ci de asemenea sa aibe efect si asupra faptelor bune.
Semnificativ, Ibn Al-Qayym a sugerat ca dhikr cuprinde “oricare si fiecare moment in parte in care va ganditi,spuneti sau faceti lucruri care sunt pe placul Lui Allah (swt).”
Prin urmare, cand conversatia voastra este plina de cuvinte de-ale lui Dumnezeu, aceasta este dhikr. Si daca toate faptele voastre sunt in concordanta cu Vointa Lui,asta este dhikr. Cu adevarat Allah(swt) ne porunceste sa Il pomenim in timp ce stam in picioare, sedem si chiar si cand ne inclinam. Aceasta este posibil doar daca dhikr imbratiseaza fiecare aspect al vietii.
Luati in considerare, de exemplu, urmatorul verset din Coran unde se subliniaza dhikr atat in Rugaciune ,cat si in activitatile de afaceri:
[9. O, voi cei care credeti! Cand se cheama la Rugaciune [As-Salat], in ziua de vineri, grabiti-va la pomenirea lui Allah si lasati negotul!Aceasta este mai bine pentru voi, daca [voiti sa] stiti.
10. Apoi, dupa ce Rugaciunea [As-Salat] a fost implinita, raspanditi-va pe pamant si cautati harul lui Allah si pomeniti-L mult pe Allah,pentru ca voi sa izbanditi!]
(Al-Jumu’ah 62:9-10)

Participand la Rugaciunile de Vineri, ascultand Khutbah sau predica si indeplinind Rugaciunea in grup, sunt moduri binecunoscute de dhikr. Dar, in preocuparile noastre lumesti, suntem indemnati sa-L pomenim pe Allah chiar mult mai des.
Putem concluziona astfel, ca participand la nevoile tale personale, castigandu-ti existenta si cheltuind cu familia ta, sunt toate , forme de dhikr.
Dar,desigur, ele pot fi dhikr doar in cazul in care impreuna cu suplicatiile relevante in Inima si pe limba, sunt infaptuite in ascultare fata de Allah (swt), intru placerea Sa, pentru a atinge Paradisul.
Altfel,dupa cum ne avertizeaza si Coranul, departe de a fi dhikr, acestea pot avea efectul opus:
[9. O, voi cei care credeti! Sa nu va abata averile voastre si copiii vostri de la pomenirea lui Allah! Cei care fac aceasta, aceia vor fi pierduti!
10. si daruiti din cele cu care v-am inzestrat Noi, înainte ca moartea sa vina la unul dintre voi si sa zica el: “Doamne, mai da-mi un ragaz pana la un termen apropiat, astfel incat sa fac eu milostenie si sa fiu dintre cei evlaviosi!”(Al-Munafiqun 63:9-10)

Metodele indeplinirii Dhikr

Pana acum, am discutat despre semnificatia , sensul si sfera de aplicare a dhikr. Sa ne intoarcem acum la diferitele forme si metode de indeplinire a dhikr.
Cum ne amintim de Allah(swt) dimineata si seara, in timpul zilei sau a noptii si in timp ce stam in picioare , sezand sau ne aplecam? Exista doua forme fundamentale de dhikr:
Prima, presupune constientizarea interioara continua si sustinuta a lui Allah in tot ceea ce spunem si facem in viata noastra de zi cu zi.
Cea de-a doua, implica mecanisme, indiferent daca sunt efectuate in mod individual sau colectiv,care ajuta la dezvoltarea primei.

Constientizarea sustinuta a Lui Allah

Haideti sa incepem cu o discutie despre prima forma si metodele sale. Cum iti poti aminti de Allah (swt) pe toata durata normala a zilei, fara a te retrage din rutina vietii tale lumesti de zi cu zi?
Cum te poti asigura ca viata ta personala,viata de familie, viata profesionala si alte activitati toate continue in plina desfasurare, si totusi, in acelasi timp,te asiguri ca viata ta ca un intreg-fiecare moment din ea- este patrunsa cu pomenirea lui Allah? Un astfel de dhikr atotcuprinzator poate fi o sarcina impovaratoare,dar o puteti realiza cu ceva usurinta.
Permiteti-mi sa va reamintesc de cele patru stari ale constiintei pentru care trebuie sa depunem eforturi sa le dezvoltam prin amintirea anumitor lucruri, absorbindu-le si reamintindu-va de ele de multe ori.
1. Spuneti-va:” Sunt in prezenta lui Allah; El vegheaza asupra mea”.
Daca vreodata esti singur,El este al doilea si daca sunteti doi, El este al treilea.
[7. Oare tu nu vezi ca Allah stie tot ceea ce se afla in ceruri si ceea ce se afla pre pamant? Nu exista discutie in taina intre trei fara ca El sa fie al patrulea, nici intre cinci fara ca El sa fie al saselea, nici mai putini de atat si nici mai multi fara ca El sa fie impreuna cu ei, oriunde s-ar afla. Apoi le vesteste ceea ce au facut, in Ziua Invierii,caci Allah este a toate stiutor.](Al-Mujadila 58:7)
[16. Noi l-am creat pe om si Noi stim ce-i sopteste sufletul sau, caci Noi suntem mai aproape de el decat vana gatului,] (Qaf 50:16)
El vede tot ceea ce faci si aude tot ceea ce spui. El este mereu prezent si stiinta Sa este atotcuprinzatoare. Aduceti-va aminte de asta pe cat de mult posibil, si de-a lungul zilei,si de fiecare data cand incepi o noua indatorire, si de fiecare data cand vorbesti.
Intr-adevar, obiectivul vostru ar trebui sa fie acela de a imprima aceasta in inima voastra in asa fel incat sa devina in cele din urma insasi respiratia voastra. Cand Profetul(saw) a fost intrebat de catre un Companion (RA) despre cea mai buna metoda de autopurificare, el a raspuns:
“ Trebuie sa va amintiti intotdeauna ca Allah este cu voi oriunde v-ati afla”. ( At-Tirmidhi)

2. Spuneti-va:” Tot ce am mi-a fost dat de Allah”.

Tot ceea ce exista- in jurul tau,pe tine si in tine- vine la Allah Unicul. Nu este nici unul care creeaza sau da nimic, in afara de Allah ( An-Nahl 16:78; Ya-Sin 36:33-35).
Prin urmare, reflecta asupra tuturor binecuvantarilor cu care El te-a creeat pe tine si fii recunoscator fata de EL. In toate formele de dhikr pe care Profetul(saw) ne-a invatat,recunostinta fata de Allah(swt) este o tema constanta.
Multe dintre aceste forme de dhikr sunt simplu de invatat, si intr-adevar, a fost cea mai simpla metoda de dhikr pe care a folosit-o cel mai frecvent. Cand Profetul se trezea dimineata ,spunea Alhamdulillah; ori de cate ori a mancat sau a baut, spunea Alhamdulillah; si chiar si atunci cand se simtea usurat , dadea multumire lui Allah.
Invatati cat mai multe forme de dhikr puteti, si de-a lungul unei zile, ca martoti la toate cele cu care Allah v-a binecuvantat, punctuati-va ziua cu aceste dhikr.
Daca vreodata vi se pare ca aveti putine lucruri pentru care sa fiti recunoscatori, aduceti-va aminte de un hadis al Profetului:” Exista 360 de articulatii in corp si pentru fiecare articulatie trebuie sa dati o sadaqah [multumiri sau milostenie] in fiecare zi.” (Al-Bukhari).
Trebuie sa dati o sadaqah pentru fiecare dintre ele pentru ca fara vreuna dintre ele veti fi incompleti sau handicapati. Trebuie sa faceti asta In fiecare zi ca baza pentru ca oricare dintre ele ar putea sa fie deteriorare intr-o zi, vei deveni in mod similar in incapacitate de munca.
In plus, puteti sa va reamintiti, ca asa dupa cum stim acum din cunostintele noastre despre fiziologia umana,inima voastra bate in medie de 72 de ori pe minut. De fiecare data cand bate, face asta numai cu permisiunea lui Allah(swt).
In momentul in care EL (swt) isi va retrage permisiunea, inima se va opri din bataie si viata voastra va veni cu siguranta la un sfarsit. Daca simtiti ca nu exista nimic altceva pentru care sa-I multumiti lui Allah, atunci multumiti-I pentru viata pe care EL v-a dat-o – pentru ca, atata timp cat exista viata, exista si speranta.

3. Spuneti-va:” Nimic in lumea asta nu se poate intampla fara voia Lui (swt)”.

Totul se afla in mainile lui Allah. Nici un rau nu ti se poate intampla si nici un beneficiu nu te poate ajunge,cu exceptia a ceea ce Allah(swt) a poruncit. Este ca si cum Nobilul Coran ne informeaza:
[17. De te va atinge Allah cu vreun rau, nimeni in afara de El nu-l va putea indeparta. Iar de te va atinge cu ceva bun, El este peste toate cu putere.
18. El este Stapanul Suprem [Al-Qahir] peste robii Lui si El este Inteleptul [si] Bine Stiutorul [Al-Hakim, Al-Khabir].](Al-An`am 6:17-18)

Profetul Mhammad(saws) se ruga fierbinte(dua`a) lui Allah (swt),dupa fiecare Rugaciune(As-Salat):” O, Allah, orice ce Vrei sa imi dai, nimic nu poate opri sa vina la mine si orice vrei sa Impiedici sa vina la mine, nimeni nu-mi poate da.”
Rugaciune dupa Rugaciune, ar trebui sa recitati aceste cuvinte frumoase. Simai presus decat aceasta, sa va reamintiti cat de mult puteti si pe parcursul zilei, mai ales ca te astepti sa se intample ceva, sau sa nu se intample, pentru ca totul se intampla doar asa cum porunceste EL si cu permisiunea Lui(swt).
4. Spuneti-va:” Eu o sa ma intorc din nou la Allah intr-o buna zi si acea zi, ar putea sa fie astazi.”

Nu stiti cand veti parasi aceasta lume. S-ar putea ca dimineata urmatoare sa fie ultima voastra dimineata, sau poate ca seara care tocmai vrea sa vina, sa fie ultima voastra seara. Intr-adevar, este posibil ca aceasta ora sa fie ultimul vostru ceas, sau chiar mai mult, acest moment sa fie ultimul moment din viata voastra.
O astfel de incertitudine nu justifica,desigur, o retragere completa din aceasta viata, pentru a va pregati pentru urmatoarea intr-un mod monahal. Este important, totusi, sa fiti intotdeauna constienti de aceasta incertitudine,in masura in care aceasta va motiveaza sa va petreceti fiecare moment al vietii voastre ramase, intr-o maniera serioasa, considerand-o ca pe un dar de la Allah(swt) si consumand resursele cu care EL v-a binecuvantat- timp, capacitate si energie- asa cum v-a fost recomandat de EL(swt).
Atunci , si numai atunci, viata voastra va realiza ceea este cerut pentru ea, si intoarcerea ta va atinge ceea ce este nevoie in ea. Pentru a va ajuta sa atingeti aceasta stare a constiintei, reamintiti-va si reflectati asupra urmatorului verset coranic pe cat de mult posibil de-a lungul unei zile:
[De la Allah am venit si la EL ne vom intoarce.](Al-Baqarah 2:156)

Acestea sunt cele patru stari ale constiintei care ne pot ajuta sa realizam o viata complet dedicata pomenirii lui Allah (swt).
Incercati sa ajungeti aceste stari simultan,si cu sinceritate,deoarece pot doar ca sa va purifice. Incercati intr-un mod determinat(cu convingere) sa ajungeti la aceste patru stari,care in mod inevitabil va vor conduce in Paradis.
Sursa:www.readingislam.com

Traducerea este realizata de sora Georgiana Bucur.
Sus In jos
https://forumuldespreislam.forumgratuit.ro
 
VIRTUTILE INDEPLINIRII DHIKR
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: DIVERSE :: DIVERSE-
Mergi direct la: