Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Subiecte similare
    Top postatori
    Noor İslam
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    Admin
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    ascary
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    ahmed yusuf
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    Corina
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    nargis b
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    io@n@
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    jadhha
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    Miss Surya
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    Selma Nuran
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    Ultimele subiecte
    » Ruga rostita in taina de cei necajiti
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeLun Iul 27, 2015 5:01 am Scris de nargis b

    » Ruga pentru intampinarea lunii Ramadhan
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeVin Iun 19, 2015 1:50 am Scris de nargis b

    » Munca asidua si darnicia
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeDum Mar 15, 2015 4:02 am Scris de nargis b

    » Mai intai pentru aproape si apoi pentru sine
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeSam Mar 14, 2015 11:02 pm Scris de nargis b

    » Imamul Hussein (as) - Scurta descriere si analiza
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeLun Mar 09, 2015 3:03 pm Scris de Admin

    » Viata Imamului Hasan (as)
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeMar Mar 03, 2015 6:44 pm Scris de Admin

    » Viata Fatimei Al Zahraa (as)
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeJoi Feb 26, 2015 6:45 pm Scris de Admin

    » Imamul Ali (as) - Viata sa
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeMar Feb 24, 2015 5:28 pm Scris de Admin

    »  Profetul Muhammad (salla Allah alayhi wa alih wa salam)
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 5:03 pm Scris de Admin

    » Perioada sarcinii
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeLun Feb 23, 2015 12:36 am Scris de nargis b

    » Oare unde sunt si ce mai fac revertitii?
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeMier Ian 28, 2015 5:05 pm Scris de Admin

    » Taqwa - Evlavia
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeDum Ian 18, 2015 6:38 pm Scris de nargis b

    » Ruga tainica a celor care nadajduiesc
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeMier Ian 07, 2015 11:34 pm Scris de nargis b

    » Ruga tainuita a celor ce se caiesc
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 3:01 am Scris de nargis b

    » Obiecţii ȋmpotriva credinţei ȋn dreptatea divină – Partea a II-a
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeLun Ian 05, 2015 2:04 am Scris de nargis b

    » Norme pentru atingerea perfectiunii spirituale
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 7:47 am Scris de nargis b

    » Ruga rostita in taina de cei care se plang
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeMier Dec 31, 2014 5:26 am Scris de nargis b

    » Sunt dezastrele manifestarea dreptatii sau milei lui Allah?
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeSam Dec 27, 2014 3:23 am Scris de nargis b

    » Calea de mijloc - Amr bainal amrain
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeLun Dec 08, 2014 12:15 am Scris de nargis b

    » Scoala shiita versus Ashairah si Mutazilah
    Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeLun Noi 24, 2014 1:03 am Scris de nargis b

    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Martie 2024
    LunMarMierJoiVinSamDum
        123
    45678910
    11121314151617
    18192021222324
    25262728293031
    CalendarCalendar
    geomap

    hit counters
    Bloguri dragi mie
    Noul Musulman
    Blogu'lu'Yusuf
    Hadisuri
    Familia İslamica
    Coranul Tradat
    İslam Romanesc
    Gradinile Credincioşilor
    Dumnezeu ın Coran
    Subiectele cele mai active
    TRADITIA PROFETULUI
    Versetul zilei
    SA NE CUNOASTEM!
    SUBIECTE LA CARE TREBUIE SA MEDITEZI
    SCUZELE FEMEİLOR CARE NU PORATA VAL
    Istoria Convertirii Mele...
    Lectii despre Ramadan - Sheikh Assim L. Al Hakeem
    BINE ATI VENIT!
    DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
    INTREBARI & RASPUNSURI
    facebook
    Forumul Despre Islam

    Creează-ți o insignă
    Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
    Noor İslam
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    Admin
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    ahmed yusuf
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    nargis b
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    io@n@
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    Corina
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    ilayda
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    Noor
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    Selma Nuran
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    Umm Adam
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Vote_lcapSă dăm exemplu şi să încurajăm Voting_barSă dăm exemplu şi să încurajăm Vote_rcap 
    VIZITATORI
    Să dăm exemplu şi să încurajăm Labels=0

     

     Să dăm exemplu şi să încurajăm

    In jos 
    AutorMesaj
    Noor İslam
    Admin
    Admin
    Noor İslam


    Mesaje : 551
    Data de inscriere : 22/04/2010
    Varsta : 41
    Localizare : Turcia

    Să dăm exemplu şi să încurajăm Empty
    MesajSubiect: Să dăm exemplu şi să încurajăm   Să dăm exemplu şi să încurajăm I_icon_minitimeVin Iul 30, 2010 5:48 am

    Să dăm exemplu şi să încurajăm

    Într-o asemenea competiţie pentru fapte bune, este o faptă de virtute să daţi de pomană în văzul tuturor pentru a stimula sentimentele de bunăvoinţă. Trăim vremuri când oamenii se confruntă cu comoditatea, indiferenţa şi lipsa de speranţă, iar faptele bune făcute în văzul tuturor poate îi poate incita să ia parte la fapte bune cu generozitate.
    "Dacă daţi de pomană în secret este mai virtuos decât dacă le daţi în văzul tuturor. În cazul persoanelor care doresc ca alţii să le urmeze exemplul este un act de virtute dacă le fac în văzul tuturor."a spus Profetul Mohamed (s.a.s), pacea fie cu el. Când o persoană care doreşte să atragă atenţia prietenilor săi asupra veşniciei şi face faptele bune în văzul tuturor, el sau ea nu are altă intenţie decât de a-i motiva să se angajeze şi ei în fapte bune. Dăruind pomenile prescrise (zakat), care sunt obligatorii în Islam, în văzul tuturor, el sau ea urmează porunca divină şi le aminteşte celorlalţi de datoria aceasta.
    Sfântul Coran îi laudă pe cei care vin în întâmpinarea nevoilor oricui fără întârziere şi încurajează credincioşii să alerge pentru a face fapte bune: "Cei care îşi cheltuiesc averea noaptea şi ziua, în secret şi în public, răsplata lor va fi să şadă cu Domnul, ei nu se vor teme şi nici nu vor trece prin dureri” (Baqara 2:274).
    Se spune că acest verset a fost revelat pentru a-i aduce un omagiu lui Abu Bakr, Domnul să-i odihnească sufletul, primul calif al Islamului, care a dăruit suma de patruzeci de mii de dinari într-o singură zi, din care zece mii i-a dat pe timp de noapte zece în timpul zilei, zece mii în secret şi zece mii în văzul tuturor. De asemenea, Ali, Domnul să-i odihnească sufletul, a împărţit singurele sale patru drahme de argint cu cei săraci, dăruind fiecare din drahme fie pe parcursul zilei, noaptea, în văzul tuturor sau în secret. Chiar dacă versetul ar putea face referire la aceşti doi nobili tovarăşi ai Profetului, porunca cuvântului lui Allah (c.c) este universală. Hamdi Yazir din Elmali interpretează acest verset ca definind tipurile de pomeni, în speţă, pomenile obligatorii (fard), cele necesare (wajib), şi cele făcute peste limita obligaţiei (nafila). Se prea poate să vină vremea când va fi necesar să donăm toată averea noastră pentru religia sau ţara noastră, iar în asemenea perioadă de mobilizare colectivă, va fi mai bine să facem lucrurile astea în văzul tuturor pentru a-i încuraja pe ceilalţi. Cei care sunt în posturi de conducere a societăţii noastre ar trebui să dea în dar mare parte din averi pentru a-i învăţa pe oameni să facă un sacrificiu de dragul adevărurilor sublime, iar dacă fac acest lucru în văzul tuturor este cu mult mai bine şi putem considera acest lucru ca fiind o datorie.

    Scris de Fethullah Gülen
    Sus In jos
    http://www.muslimsromania.blogspot.com
     
    Să dăm exemplu şi să încurajăm
    Sus 
    Pagina 1 din 1
     Subiecte similare
    -
    » Un exemplu al Îndurării lui Allah faţă de slujitorii Săi

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
     :: RELIGIA ISLAM :: GENERALITATI DESPRE RELIGIA ISLAMICA-
    Mergi direct la: